Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Accident minor

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Ce clasa bonus-malus ai si cat platesti asigurarea in momentul de fata? Numai asa iti putem spune cat te va costa rezolvatul pe asigurare.

#20
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
@andreizaicescu Ti-am scris mai sus! Pierzi doua clase acum (acum este destul de relativ penru ca ti se poate aplica marirea de RCA abia peste un an si revii la vechea clasa dupa inca doi ani.

Edited by DannyMC, 24 June 2018 - 11:49.


#21
andreizaicescu

andreizaicescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.11.2017
Mi am dat seama după. Scuze

 antiqque, on 24 iunie 2018 - 11:47, said:

Ce clasa bonus-malus ai si cat platesti asigurarea in momentul de fata? Numai asa iti putem spune cat te va costa rezolvatul pe asigurare.
clasa e B8 și asigurarea pe jumătate de an e 140 de lei

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Ion_de_la_Raion, on 24 iunie 2018 - 11:34, said:

SInt destui care muncesc 10 zile pentru 400 lei.
Dar aia sunt atenti cand circula cu masina, daca au masina.
I-auzi:"un Audi A4 break destul de vechi" si se  milogeste la 400 de lei.

Edited by myshyk, 24 June 2018 - 12:05.


#23
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 andreizaicescu, on 24 iunie 2018 - 11:31, said:

eu vreau sa vad comparativ cu cat mi ar creste asigurarea.


sa ma invat minte ca ce? ca trebuie sa ma feresc de cei care parcheaza neregulamentar? felicitari pot zice ca esti un prost
recunosc puteam sa-l evit si am gresit, dar si el daca parca regulamentar nu se inampla nimic
si care e faza cu sa fiu corect? ce am facut gresit? am facut accident, am vb cu omul si a rams sa rezolvam azi?
Ai report pt insulta.
Vad ca nu intelegi nimic. Accidentele se rezolva prin amiabila sau mers la politie nu prin intelegeri personale in privat.
Corect e sa nu lovesti alte masini indiferent cum sunt parcate, dar nici asta vad ca nu intelegi.

#24
andreizaicescu

andreizaicescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.11.2017

 myshyk, on 24 iunie 2018 - 12:03, said:


Dar aia sunt atenti cand circula cu masina, daca au masina.
I-auzi:"un Audi A4 break destul de vechi" si se  milogeste la 400 de lei.
Am folosit termenul destul de vechi pt că nu știu anul și nici să se înțeleagă un 2016/2018

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 andreizaicescu, on 24 iunie 2018 - 11:16, said:

accidentul a fost facut aseara si a ramas sa discutam azi. reparatia e destul de scumpa, trece de 400 de lei..

Reparatiile pana in 1000 lei (cam la atat ajunge) nu sunt considerate mari si sunt platite din buzunar de majoritatea (plus drumuri pe la dezmembrari auto), ca daca le bagi pe asigurare, pe total e posibil sa pierzi mai mult (asigurarile fiind camatarie pura, cu efecte dezastruoase la buzunar).

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 rosix, on 24 iunie 2018 - 12:30, said:

Reparatiile pana in 1000 lei (cam la atat ajunge) nu sunt considerate mari si sunt platite din buzunar de majoritatea (plus drumuri pe la dezmembrari auto), ca daca le bagi pe asigurare, pe total e posibil sa pierzi mai mult (asigurarile fiind camatarie pura, cu efecte dezastruoase la buzunar).


Pai asigurarea pe un an este 280 lei. Daca plateste din buzunar 1000 lei este o paguba extrem de mare dupa parerea mea. Cel mai bine ii da asigurarea si cu asta basta.

Edited by MembruAnonim, 24 June 2018 - 12:42.


#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 MembruAnonim, on 24 iunie 2018 - 12:42, said:

Pai asigurarea pe un an este 280 lei. Daca plateste din buzunar 1000 lei este o paguba extrem de mare dupa parerea mea. Cel mai bine ii da asigurarea si cu asta basta.

Pai da.. dar dupa aia asigurarea va deveni 580 lei pe an si poate ramane cel putin la acest nivel in urmatorii 3 ani daca ii scade scoringul.
Plus ca bulangii aia de la asigurari e posibil sa nu doreasca sa deconteze toata paguba.

Edited by rosix, 24 June 2018 - 12:44.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
580 de lei? Asta inseamna sa ii creasca cu ~110%. Ceea ce nu se va intampla.

#29
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 rosix, on 24 iunie 2018 - 12:43, said:

Plus ca bulangii aia de la asigurari e posibil sa nu doreasca sa deconteze toata paguba.
Aia nu mai e problema lui.

#30
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 andreizaicescu, on 24 iunie 2018 - 11:31, said:

sa ma invat minte ca ce? ca trebuie sa ma feresc de cei care parcheaza neregulamentar? felicitari pot zice ca esti un prost
recunosc puteam sa-l evit si am gresit, dar si el daca parca regulamentar nu se inampla nimic
si care e faza cu sa fiu corect? ce am facut gresit? am facut accident, am vb cu omul si a rams sa rezolvam azi?
Ignora, te rog!
Sa stii ca intr-o tinichigerie serioasa, nu faci nimic cu 400 Lei. Cand stabilesti un pret cu celalalt, atentie, el cere, tu incuviintezi sau ii dai asigurarea, deci, cand stabiliti un pret, se pleaca de la anul masinii. Desi nu prea, o zgarietura pe masina de 12 ani se repaar cu spray, sau bea si proprietarul o bere si uita de ea. Daca esta masina noua, operatia presupune pregatirea usii, adica indreptare, dat tot pana la tabla, tratament, culoare. Acestea costa.

 diZy, on 24 iunie 2018 - 12:06, said:

Fii om si rezolva-ti probleme aici. Altfel, sa-ti dea si el raport pentru ca scrii aiureli. Nu de alta, dar e plina lumea de grijulii, probabil ca tine, de tot gasesc oamenii masinile lovite in parcare. I se poate intampla oricui si nu din prostie. Sunt masini, sunt unelte, doar in vitrina stau neatinse.

#31
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ai doua variante legale.
Amiabila +RCA
Declarat acidentul la politie +amenda+ RCA sau din buzunar, la libera ta alegere.
  Sunt singurele variante legale. Mica intelegere nu e prevauta in codul rutier :)

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ia amenda daca recurg la amiabila.

#33
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009

 PoeOvidiu, on 24 iunie 2018 - 14:41, said:

Ai doua variante legale. [...] Mica intelegere nu e prevauta in codul rutier :)
E perfect legal sa platesti dauna din buzunar, nu e nici o problema si o poti face chiar in fata agentului constatator de la asigurari! Se semneaza o declaratie prin care pagubitul declara ca a primit suma X de bani si nu mai are nici o pretentie financiara fata de cel vinovat.

Edited by DannyMC, 24 June 2018 - 17:09.


#34
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008

 Ion_de_la_Raion, on 24 iunie 2018 - 11:34, said:

SInt destui care muncesc 10 zile pentru 400 lei.
nu se contesta asta,dar nu esti obligat sa detii auto si cascat la volan

#35
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 DannyMC, on 24 iunie 2018 - 17:05, said:

E perfect legal sa platesti dauna din buzunar, nu e nici o problema si o poti face chiar in fata agentului constatator de la asigurari! Se semneaza o declaratie prin care pagubitul declara ca a primit suma X de bani si nu mai are nici o pretentie financiara fata de cel vinovat.
Deci merge si pe amiabila? Atunci e ok. Si nu se mai inregistreaza dauna in sistem?
Ca altfel nu e ilegal sa ii platesti din buzunar reparatia, dar trebuie declarat incidentul la politie. Daca merge si cu amiabila e bine, scapi de amenda.
Saptamana trecuta m-a impins unul din spate, din nou Posted Image . A zis ca imi plateste reparatia. I-am recomandat calduros sa nu procedeze asa. Daca eu dupa 2 ore raportez incidentul la politie si nu mai recunosc nimic. Iei si amenda, imi dai si RCA-ul, ramai si cu banii dati si fara permis.  Hai sa facem amiabila si suntem acoperiti amandoi. Am decontare directa asa ca nu ma itereseaza prea mult unde are el. Oricum avea ceva de plata. Haion, bara, stop.

Edited by PoeOvidiu, 24 June 2018 - 18:11.


#36
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 andreizaicescu, on 24 iunie 2018 - 11:58, said:

Mi am dat seama după. Scuze

clasa e B8 și asigurarea pe jumătate de an e 140 de lei

iti creste cu vreo 20 lei, fa linistit pe asigurare. In aia 2 ani cat iti ia sa revii la B8 te va costa undeva la 100 lei in plus deci merita.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate