Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

recomandare mtb hardtail 5-7000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Salut!

Ma puteti ajuta va rog sa imi gasesc un mountainbike hardtail in 5-7000 lei?

Furca sa fie pe aer (Recon, Reba, Judy)
2 sau 3 foi
roti de 27.5"
schimbator spate XT gama 8000
schimbator fata > Deore
frane XT gama 8000 (daca restul de piese sunt ok, pot cumpara eu separat franele acestea, cam inca 1000 lei in plus)
greutate redusa (11.5 - 12.5 Kg)

Am tot cautat in ultimele zile, cea mai buna varianta la care am ajuns este:
https://www.canyon.c...-al-sl-7-0.html
dar inca nu sunt sigur cu dimensiunile, ei imi recomanda un S cu roti de 29" pe baza marimilor mele dar cred ca e prea mica.

O alta varianta care imi place din cauza furcii e
http://www.playbike....id_produs=40180
dar se gaseste doar pe 29" si are o singura foaie.

Vreo alta sugestie?

Edited by msmihai, 24 June 2018 - 08:05.


#2
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Pai spui ca vrei cu roti de 27.5 si alegi canyon cu roti de 29? ce inaltime ai?

schimbator fata > Deore inseamna mai mare ca sau "mai mare sau egal cu"?

#3
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011
As cumpăra cadru si o fac din bucati.
Așa pui pe ea ce piese doresti.

#4
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017
Cu 1000 de E iei tu ce vrei SH... ii plin de anunturi pe olx imposibil sa nu gasesti ceva pe gustul tau...Stima

#5
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
- exclus SH
- din bucati am simulat deja, iese mult mai scumpa; e si normal, producatorii de biciclete cumpara un volum mare de piese care intr-un final se traduce la un cost mai mic pe bucata decat pretul retail
- schimbator fata >= deore

Am gresit cand am scris sus, ei imi recomanda un S pe 27.5" si nu un M pe 29".
Acest lucru se intampla din cauza Stand-over height care la varianta M pe 29" este 799mm, cu 29mm peste cat am eu (770m)

Ideal, atunci cand stai deasupra cadrului, ar trebui sa fie cativa centimetri pana la el altfel risti sa te lovesti in partile moi.
La varianta S pe 27.5", Stand-over height este 754mm deci ar mai fi 16mm.

Motivul principal pentru care nu as fi vrut sa merg pe 29" ar fi acela al inaltimii mele (174 cm) - am presupus automat ca rotile de 29"  vor determina in mod implicit un stand over height mult prea mare.
Se pare ca acest lucru nu este neaparat adevarat pentru ca intre timp am mai gasit o varianta interesanta insa un pic cam scumpa:

https://www.merida-b...e-700-9123.html

Full XT, 11.7 Kg, stand over height 740mm pe M-ul de 29" (deci spatiu de 3 cm la mine)

Pretul ma face insa sa continui cautarile.

Edited by msmihai, 25 June 2018 - 18:58.


#6
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
La modelele Canyon care exista cu 27,5" +29" ai intotdeauna la cadrele XS + S roti de 27,5", de la M in sus de 29".

In general cu Canyon nu faci o alegere gresita. Am avut deja 2 mtb si mai am un roadbike de la ei si am fost/sunt multumit. Problema la Canyon este ca trebuie sa o cumperi orb. Eu stau la vreo 80km de ei, am fost de fiecare data acolo la test-center, le-am probat etc. Un test drive este important, mai ales cand stai intre 2 marimi. Apropos, cadru S la 1,74, cam mic as zice eu. Dar greu de generalizat, conteaza in primul rand lungimea piciorului.

Si atentie la Canyon cu inspectia anuala, altfel adio garantie de 6 ani.

Daca tot te uiti la un vanzator online din afara, poti arunca un ochi si la Radon (ZR Team 8.0 sau si mai bine la Jealous AL 8.0)

Si ptr ca ai adus acel Merida in discutie, daca poti ridica putin bugetul, la aprox. 1500-1600 euro, Focus Raven Elite: usoara (carbon), agila, top componente. Dar neaparat din afara, am aruncat un ochi pe net, in Ro sunt mult prea scumpe. Gasesti de ex aici   https://www.bike24.de/p1252995.html

Eu am inlocuit Canyon Spectral cu Focus SAM si sunt foarte multumit.

#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Nu as lua canyon fara sa testez, au marimi ciudate/ mari.

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostPassenger001, on 26 iunie 2018 - 12:17, said:

Focus Raven Elite: usoara (carbon), agila, top componente. Dar neaparat din afara, am aruncat un ochi pe net, in Ro sunt mult prea scumpe. Gasesti de ex aici   https://www.bike24.de/p1252995.html
Raven Elite pret 1315 euro in Romania:

Attached Files



#9
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

View Postunbrutus, on 27 iunie 2018 - 21:27, said:

Raven Elite pret 1315 euro in Romania:
Super pret!  Problema este ca nu e disponibila marimea de care ar avea initiatorul nevoie.

Trebuie sa-mi corectez afirmatia de mai sus

View PostPassenger001, on 26 iunie 2018 - 12:17, said:

Dar neaparat din afara, am aruncat un ochi pe net, in Ro sunt mult prea scumpe.
Citisem preturi de peste 9000lei. se pare ca m-am uitat din gresela la Focus Raven Evo. Raven Elite costa 7600lei.

Edited by Passenger001, 28 June 2018 - 11:41.


#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostPassenger001, on 28 iunie 2018 - 11:39, said:

Raven Elite costa 7600lei.
cand? pune un link

in general apare in promotii de minim 30%, cine cumpara fara 30% reducere de la hervis se pacaleste

#11
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
Nu ma pricep la Magazine de biciclete din Romania, am folosit pur si simplu Google: biciclete focus raven elite Romania.  

https://www.perfectb...ite-carbon-2018

https://www.marosbik...-lime-2018.html

Hervis, hmm... Nu cunosc Hervis din Ro, dar pe cel din Austria. Si din experienta, mare atentie, ptr ca te poti pacalii. Au de multe ori modele "speciale", adica special ptr ei. De ex am vazut nu numai o data biciclete KTM care pareau mai ieftine la ei, dar aveau alte specificatii, echipate altfel decat cele din catalog.

Apropos: sunt convins ca Raven Elite de la Hervis este model 2016/2017 (ceea ce nu neapart trebuie sa fie ceva rau). Nu prea gasesti in luna iunie model 2018 la -30%.

Si apropos preturi Hervis: cica pret vechi 8750lei, pret nou -30%, 6125lei. Aha... nu se prea potriveste cu pretul de catalog: pret catalog 1599euro  https://www.focus-bi...tail/raven.html   Deci la Hervis a scazut leul (1600euro = 8750lei) Posted Image

Edited by Passenger001, 28 June 2018 - 12:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate