Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Microfisuri tavan gipscarton

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Am realizat tavanul din rigips de 12.5mm cu profile rigips de 0.6 grosime, distanta interax 40cm. Am avut o echipă care a insistat să șanfreneze și pe lățimea de 120cm plăcile. Au pus profil CD și pe lățimea plăcii și au prins cu autofiletante.
Astfel, la etapa de finisare, a trebuit să fie aplicată pasta de rosturi și bandă de îmbinare din hârtie atât pe lungimea plăcii, cât și pe lățime. Problema e că a fost aplicată pasta de rosturi Rigips Super și apoi a fost dat și glet. Pe lungimea plăcii nu a apărut nicio fisură, însă pe lățime e dezastru.
Noua echipă mi-a spus că, atunci când au șanfrenat cei din prima echipă, au curățat hârtia de pe placă și șanfrenarea nu a fost făcută la milimetru și e posibil să fie milimetric mai lată decât banda de îminare și fisurile au apărut lângă banda de îmbinare. Mi s-a mai spus că acolo a rămas numai ipsosul și, nemaifiind hartia, nu prinde cum trebuie Rigips Super de ipsosul plăcii. Ideea e că pe lățime au apărut fisuri chiar dacă a fost pusă bandă cu pasta, a fost aplicat glet.
Fiind plecat, echipa a și zugrăvit tavanul și am fisuri pe lățime…
Întrebare: cum trebuiau să procedeze cei care au venit să finiseze după montajul tavanului?
Posibile soluții:
1 - sa dau la fisuri cu niste superigips avand in vedere ca tavanul tot e alb. Ma gandesc ca n-ar fi vreo diferenta.
2 - sa dau usor cu o pensula subtire de desenat niste lavabila mai groasă cat sa intre in fisuri sau altceva...
Mi se pare că pe lângă fisuri mai sunt și niște mici urme vizibile de parcă știi că e bandă acolo…
Ce as putea sa fac? Multumesc!

#2
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
fara poze viata e pustiu!

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
E posibil sa fie si ceva din povestea de mai sus, insa fisurile apar uzual direct in lavabila pt. ca este data prea gros ca sa plece mai repede acasa cei cu manopera de rahat.
Subliniez ca e foarte uzuala treaba...

Lavabila se aplica diluata, in asa fel incat la amestecare sa curga relativ usor - ca o smantana subtire !.
Aplicata subtire, formeaza o pelicula subtire care nu crapa din doua motive - se usuca usor, deci se subtiaza odata cu apa evaporata, deci nu are timp sa crape, si in fine fiind subtire este mai elastica si rezista oricum mult mai bine la contractie - chit ca nici nu prea mai are nevoie.
Intre straturi ( 2 sau 3 daca e nevoie), se asteapta uscarea celui anterior !, altfel fuzioneaza si se usuca mai greu in profunzime, si simultan pierde si elasticitatea peliculei subtiri, deci se contracta si crapa.

Daca lavabila curge ca o smantana groasa, la uscare se contracta in masa si crapa; e banal...

Legat de urmele de banda, e clar ca nu au lucrat profesional, nu au acoperit cu glet asa cum trebuie.

Edited by loock, 24 June 2018 - 00:39.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 Spatareanul, on 23 iunie 2018 - 23:17, said:

Posibile soluții:
Una, silicon de constructii alb.

#5
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Am atașat o poză și un scurt clip.
Siliconul de constructii sau siliconsul acrilic alb e mai ok?

Ideea e că nu e nimic în neregulă pe lungimea plăcilor, dar pe lățime ceva s-a întâmplat și nu cred că e de la lavabilă. Altfel, ar fi fost probleme și la celelalte îmbinări.

Attached Files



#6
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Sunt foarte dezamagit pentru ca am incercat să fac un lucru ok și nu mi-a iesit. Casa e nouă, tavanele sunt puse de vreo 3 luni, de 2 saptamani am trecut la finisari și uite că nici nu le-am terminat și am probleme.
Aș dori o soluție mai simplă dacă există, nu decupat, tăiat, pus altă bandă, înlocuire glet etc.
Dacă nu reușesc, tare mi-e că n-o să suport și o să pun tavan de polistiren... Am căutat și diverse materiale gen baghete pe care să le pun pe tavan in locul cu fisurile, dar in acelasi timp să-i dau o tentă decorativă... Cel mai bine ar fi, totusi, să-l repar...
Multumesc mult de ajutor!

Attached Files



#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 Spatareanul, on 24 iunie 2018 - 01:06, said:


Siliconul de constructii sau siliconsul acrilic alb e mai ok?

Nu, aia este cîrpeala.
Baga usor șpaclul in apropierea zonei afectate, vezi ce ai, banda de hirtie, plasa.

Daca esti atent, o sa observi ce a fost facut gresit.
Hirtia are prea mult material uscat sub ea, strat prea gros, SAU, nu exista banda de hîrtie si nici de plasa, etc.

L.E. Posibil ca materialul de finisaj sa fi fost expirat ? Vezi ambalaj.
Ori gresit amestecat cu apa, prea tare,etc.

Attached Files


Edited by crisstonne, 24 June 2018 - 02:40.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 Spatareanul, on 24 iunie 2018 - 01:06, said:

Siliconul de constructii sau siliconsul acrilic alb e mai ok?
De constructii, e special si e alb. Siliconul e singurul care previne deplasarile prin dilatatie sau modificare forma la imbinari intrucat este elastic si nu lasa crapaturile sa apara. Daca totusi situatia e prea grava si nu e suficient nici siliconul (la case vechi de regula) se pune plasa si glet. El pune silicon la usi si arcade din oficiu.

Edited by andreic, 24 June 2018 - 02:42.


#9
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Profile puse rar, profile care nu sunt fixate ok iar greutatea rigipsului si greutatea vatei care sta pe rigips genereaza aceste fisuri.

Vata nu trebuie pusa pe rigips , ci pe o plasa, sau daca profilele sunt dese nu mai trebuie plasa.

Se observa in poza doua profile longitudinale lungi de circa 3m fara alte profile intre ele .

Edited by Benderbut, 24 June 2018 - 07:10.


#10
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Profilele au fost puse la distanta de 40cm, plus că au fost puse și pe cele 2 margini pe lățime a fiecărei plăci. A fost pusă și barieră antivapori sigilată bine la fiecare placă.
Mi-e greu să cred că e de vină structura rigipsului, mai ales că sunt profile groase, te atârni de 2 dintre ele și nu se întâmplă nimic...
Materialul nu a fost expirat și a fost folosită bandă de hârtie.
Ce-i spun eu meșterului care încă mai trebuie să vină? Toate crăpăturile sunt unde se îmbină plăcile pe lățime și a fost făcut șanfren. Dar absolut toate... Dacă făcea ceva greșit erau și pe lungime probleme.
Nu știu cât de bine prinde Super Rigipsul pe ipsosul plăcii. Poate prinde bine doar pe hârtie. Nu știu ce să mai zic. 115 mp de living, dormitoare, bucătărie, toate pe lățime crăpate, bani băgați în materiale...

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Suruburile de pe capetele cu hartia jupuita sunt degeaba. Unde nu e hartie nu e sustinere.
Profilele de pe latura mica a placii sunt tot degeaba. Cred ca le folosesc ca si o carpeala mai putin eficienta pentru tavan cu profilele pe doua directii.

#12
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Cât am mai discutat cu prima echipă că producătorii nu sugerează montajul pe latura mică! Și am zis să merg pe mâna lor că eu nu sunt meșter...
Dacă unde nu e hârtie, nu e susținere, cum trebuia să procedez acolo și ce mai e de făcut? Dacă mai e...

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Ce-i facut e bun facut. Viata iti rezerva neplaceri mult mai mari de atat.
Nu sunt probleme grave de structura la tine, si s-a lucrat ingrijit, chiar daca nu conform a ce recomanda producatorii.
Lasa-l sa lucreze 1-2-3 saptamani ca sa plezneasca peste tot, largeste un pic rosturile, sa fie triunghiulare in sectiune, repara cu mastic/silicon acrilic netezit perfect si vopsesti peste.

Cred ca problema e la imbinarile de capat din cauza ca a expus foarte mult gips din placa si i-a tras apa din pasta de rosturi. Probabil a incercat sa nu ii rezulte ridicatura clasica la imbinarile de capat ale placilor, dar aia macar se pierde folosind gletiere din ce in ce mai lungi pentru straturile succesive de pasta.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 Spatareanul, on 24 iunie 2018 - 01:38, said:

Sunt foarte dezamagit pentru ca am incercat să fac un lucru ok și nu mi-a iesit. Casa e nouă, tavanele sunt puse de vreo 3 luni, de 2 saptamani am trecut la finisari și uite că nici nu le-am terminat și

Fara suparare,dara un lucru OK facut este fara rigips.Rigips este o solutie pseudotehnica,folosita cica pentru rapidititate si palneitate.Fals.Stiu ca 80% din utilizatorii forumului o sa-mi sara in cap,dar rigipsul este doar un compromis,nu o o solutie.Te vei convinge de acest lucru cu trecerea timpului si poate vom mai conversa pe aceasta tema.
Stiu ca nu asta ai vrut sa auzi si astepti ceva constructiv.
Exista vreo urma legala intre tine si echipa care ti-a facut lucrarea?Daca da,la garantii ce scrie?Daca nu,banuiesc ca deja ai platit lucrarea.Ceva garantii exista?
Acolo clar a fost greseala executantului,in totalitate.
Cred ca postarea 13,a lui sebulbus,ti-ar putea insenina zilele.Cu atentie si dexteritate acele crapaturi pot fi facute disparute,pentru un timp mai lung sau mai scurt.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate