Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Cuvantul Desfiletez

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#91
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Limba nu afost inventata de ingineri, e mult spus ca unii sunt prosti ca folosesc alte cuvinte, ca asa poti spune ca englezii sunt prosti ca folosesc alta limba si alte cuvinte. Mai bine studiaza cum a aparut limbajul articulat, poate ai sa constati ca cuvintele nu au  aparut arbitrar cum crezi tu, orice limba are logica ei. E logic sa spui ca insurubezi cand e vorba de surub, dar nu logic cand e vorbe de teava cu filet, e mai bine sa spui ca infiletezi teava decat sa spui ca o insurubezi sau o intevuiesti mai ales ca sunt multe obiecte cu filet si nu sunt suruburi si nici piulite. Suruburile autoforante sunt diferite de suruburule autofiletante. Suruburile autoforante au varf ca de burghiu si sunt folosite la tabla subtire, bineinteles nu e nevoie de gaurire inainte de insurubare, iar suruburile autofiletante au varf ca de tarod si sunt folosite la metale moi si plastic, se insurubeaza in gauri nefiletate.

#92
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Io ma intreb daca careva dintre astia care se pling despre nimic s-au intrebat vreodata cum au aparut TOATE cuvintele existente si "aprobate"? :w00t:

Cind aud timpenii de genul "nici macar nu e in DEX" mor de ris. Daca limba romana ar fi avut doar cuvinte care sint in DEX am fi fost muti si n-ar fi existat DEX-ul. DEX-ul se creaza dupa limba, nu invers. Singurul loc in care e acceptabila prostia asta cu DEX-ul e la scrabble :lol:

Problema in cazul particular de fata este nu ca se foloseste, pentru ca se foloseste DE ZECI DE ANI, ci de ce dorm aia care se ocupa de DEX si nu l-au inclus. Sigur ca raspunsul poate fi destul de simplu: pentru ca-s niste babaciuni senile care nu prea stiu pe ce lume traiesc...

#93
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014
Va hotariti odata ?! Posted Image
Vreau sa torn cafeaua in termos si nu stiu cum sa-i scot capacul: prin desurubare sau desfiletare ? Posted Image

#94
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,824
  • Înscris: 15.08.2014
Numai sa nu il scoti cu dalta si ciocanul! S-au mai vazut cazuri.

Edited by petit_christian, 25 June 2018 - 19:00.


#95
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,616
  • Înscris: 16.08.2010

View Posthoneybee, on 25 iunie 2018 - 17:03, said:

Va hotariti odata ?! Posted Image
Vreau sa torn cafeaua in termos si nu stiu cum sa-i scot capacul: prin desurubare sau desfiletare ? Posted Image

Io zic sa incerci mai intai sa-l desurubezi (c-asa e-n DEX). Daca nu merge, atunci poti incerca sa-l desfiletezi - ai grija, in sens trigonometric!  Posted Image

#96
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014
Pfuai, cita inginerie pentru o gura de cafea la iarba verde ! :D
Borcanele cu dulceata de zmeura am sa le leg numai cu celofan si sfoara, ca la surubareala capacelor am doua miini stingi. :P

#97
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postzzhunt, on 23 iunie 2018 - 20:33, said:

desface surubul

Desuruba ce-are?

#98
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdon_dannielo, on 25 iunie 2018 - 20:25, said:



Desuruba ce-are?
Nu suna asa... kinki!

#99
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postarg, on 26 iunie 2018 - 14:22, said:

Nu suna asa... kinki!

Sau din contra, a insuruba e deja folosit in argou pt. sex ( probabil tradus din filme in engleza..).
Dar nici asta nu justifica, pt. ca asa cum poti s-o "insurubezi" pe una, tot asa poti si sa o "infiletezi" (Ii rasucesti ghinturile pana se fileteaza, sau eventual chiar pana se face file Posted Image, si daca nu te multumste nici asta, o faci elicopter si se insurubeaza si in aer si in ce mai trebuie... ).

Edited by loock, 26 June 2018 - 14:40.


#100
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postmaccip, on 23 iunie 2018 - 20:20, said:

rilly?
Daca-ti spun ca am desfiletat un bec, insamna ca am scos becul din dulie.
Daca-ti spun ca l-am desurubat sau l-am desfacut, asta inseamna ca l-am desfacut sa-l repar. Insaid. La alea CCFL se mai ardea cate un tranzistor, se mai scurtcircuita condensatorul ala dintre filamente si pentru a-l repara trebuia sa-l desurubezi, sa-l desfaci, nu doar sa-l desfiletezi.
Eu zic ca nu-i totuna.
PE vremea DEXului erau becuri din alea cu filament, nu le puteai desface, probabil ca de aia academicianul nu s-a gandit ca una-i desfiletarea, alta-i desfacerea sau desurubarea.
Cind desfiletezi nu inseamnă că l-ai scos din dulie ci din fasung. Dulia face parte din bec. Becul e lipit de dulie, adică nu e pus acolo prin infiletare (inșurubare) deci nu il poți desfileta. dacă ii dezlipești dulia nu inseamnă că il desfiletezi!
A deșuruba e sinonim cu a desfileta.
Academicianul s-a gîndit bine pt că ambele exprimări sint bune.

aceste cuvinte sint sinonime. Cred că cel mai des se folosește a inșuruba-deșuruba.
Nu consider că ar fi o greșeală a infileta-defileta (desfileta)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate