Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Cuvantul Desfiletez

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
De pe tirbuson. Sticla e cea care se misca.

#38
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,561
  • Înscris: 31.01.2010
Drak!
Prima data se misca tirbusonul, sticla se clatina doar cind e goala!

:D

#39
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Imi place cum sunt unii zgariati de infiletare/desfiletare dar nu si de "upgradarea". Banuiesc ca vine de la "a upgrada". Poate cineva sa imi conjuge aste verb? Cum suna la perfect simplu? Upgradai, upgradasi, upgrada, upgradaram, upgradarati, upgradara??? Ce fain.... erudism curat...

Mie mi se pare mai acceptabil un limbaj popular, ad-hoc, folosit in mod curent in mediile tehnice de zeci de ani decat romgelza asta fortata gen upgradare, mentenanta, etc

Am petrecut ceva timp printre mecanici si a infileta/desfileta este folosit in mod curent de cand ma stiu. Nu vad nimic incorect in folosirea lor si in opinia mea DEX-ul ar trebui sa le includa.

https://www.emag.ro/...0/pd/DY4FXXBBM/
https://www.hornbach...428/produs.html
https://www.romstal....-p14737829.html

Google - infiletare - About 71,200 results (0.16 seconds)

Edited by zoom0mooz, 23 June 2018 - 22:31.


#40
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
In OP se intreaba de etimologia cuvantului.

Evident exista o etimologie, insa atat forma negativa cat si cea pozitiva a cuvantului respectiv este folosit de oamenii inculti.
Aspectul util  e ca poti sa-i recunosti astfel pe respectivii care le folosesc, sti de la inceput ca nu au multe in cap, ca au o intelegere limitata, ca nu poti pune mare baza pe ei, si ca e bine sa scapi cat mai repede de ei, preferabil inainte sa-ti dea motive mai serioase...

Se foloseste la fel de aiurea denumirea de filetanta la bormasinile cu acumulator, care sunt folosite si pt. gaurire, zencuire, carotare, debavurare, etc., ba chiar si pt. filetare grosiera, insa cel mai mult sunt folosite pt. insurubare si desurubare.

Atunci cand se insurubeaza holzsuruburi ( in PAL, lemn, MDF, plastic) sau suruburi autoforante de metal, acestea realizeaza un fel de autofiletare - de aici a plecat etimologia, insa evident ca a infileta si desfileta sunt niste aberatii folosite de oameni limitati si inculti.

Scria cineva mai sus ca e mai usor de folosit in loc de desuruba.
Evident e o aberatie, deoarece a insuruba si a desuruba sunt clar mai usor de folosit.
Dincolo de faptul ca deșuruba are 8 litere, fata de a desfileta care are 9, este mai usor de pronuntat consoana  ș  urmata de o vocala - u, decat doua consoane una dupa alta, s si f, chiar daca sunt ambele fricative...

Edited by loock, 23 June 2018 - 23:20.


#41
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,225
  • Înscris: 27.10.2007

 zzhunt, on 23 iunie 2018 - 19:53, said:

... upgradarea cuvintelor de unde naiba a aparut cuvantul Desfiletez
Chiar in halul acesta de analfabeti functionali suntem?
1. tu folosesti cuvantul upgradare, dar ii critici pe cei care folosesc infiletare / desfiletare ??? pe bune ???

2.De la wikipedia citire: "Analfabetism funcțional este o noțiune care se referă la persoanele care știu să citească, dar nu înțeleg ceea ce au citit." Spre exemplu, tu te referi la cuvantul desfiletez, fara sa stii ca exista, d'apoi sa mai intelegi ce inseamna. si crede-ma, cuvantul exista, e folosit de foarte multi romani si inteles aproape de toti.
admit ca verbele a infileta / a desfileta nu exista in dictionar, dar limba romana evolueaza. ambele comporta o discutie asupra formei, dar mai intai se vor aseza in graiul popular, apoi academia , in maretia ei, va hotara.

Edited by strongsss, 23 June 2018 - 23:07.


#42
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006

 strongsss, on 23 iunie 2018 - 23:07, said:

1. tu folosesti cuvantul upgradare, dar ii critici pe cei care folosesc infiletare / desfiletare ??? pe bune ???

2.De la wikipedia citire: "Analfabetism funcțional este o noțiune care se referă la persoanele care știu să citească, dar nu înțeleg ceea ce au citit." Spre exemplu, tu te referi la cuvantul desfiletez, fara sa stii ca exista, d'apoi sa mai intelegi ce inseamna. si crede-ma, cuvantul exista, e folosit de foarte multi romani si inteles aproape de toti.
admit ca verbele a infileta / a desfileta nu exista in dictionar, dar limba romana evolueaza. ambele comporta o discutie asupra formei, dar mai intai se vor aseza in graiul popular, apoi academia , in maretia ei, va hotara.

In cazul de fata limba involueaza, nu evolueaza.
Doar prostovanii folosesc aceste forme ( desfileta si infileta).

A fileta este operația (manuală sau mecanică) prin care se taie filetul șuruburilor, al piulițelor sau al altor piese.

Sigur ca majoritatea romanilor inteleg la ce se refera prostovanii, dar asta nu inseamna ca limba evolueaza, ci din contra constatam involutia ei.

Edited by loock, 23 June 2018 - 23:17.


#43
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,225
  • Înscris: 27.10.2007

 loock, on 23 iunie 2018 - 22:51, said:

Atunci cand se insurubeaza holtzsuruburi ( in PAL, lemn, MDF, plastic) sau suruburi autoforante de metal, acestea realizeaza un fel de autofiletare - de aici a plecat etimologia, insa evident ca a infileta si desfileta sunt niste aberatii folosite de oameni limitati si inculti.
mai usor cu epitetele, cand folosim cuvantul holtzsurub, pentru ca acesta nu exista in DEX, ci doar in anumite dictionare online, iar varianta corecta este. holțșurúb, -uri, s. n. șurub special conceput pentru lemn, ascuțit la vîrf și cu o mică zonă nefiletată în apropierea capului. [Var. holșurub] Din germ. holzschraube

Edited by strongsss, 23 June 2018 - 23:20.


#44
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Prefer sa scriu holzsurub chiar daca in dex este holțșurub, pt. a sublinia ca e de lemn si nu autoforant de metal.
Se mai folosesc si cu dibluri de plastic, PAL, si alte materiale, si se poate comenta ca zencul de multe ori nu e potrivit pt. orice lemn pt. ca poate sa-l crape, insa floarea poate sa fie si plata sau semirotunda.
Este insa o diferenta semnificativa de pas intre holzsuruburi si autoforantele de metal, ultimele avand pas mai "rapid".

In limba româna unele cuvinte au multe sinonime, cu diverse etimologii, unele provenite din alte limbi, insa sunt binevenite in masura in care se pot utiliza cu nuante diferite, pt. a creste precizia in exprimare, pt. a descrie ceva mai exact, dar succint intr-un cuvant.
E adevarat ca nu toata lumea le foloseste la fel, sau nu le cunoste sensul de nuanta, e iar nevoie de cultura pt. asta, dar cel putin teoretic este posibila folosirea lor asa, pt. imbogatirea limbii.

A desfileta nu aduce nimic nou ca nuanta.
A incercat cineva mai sus sa scorneasca ceva, insa era fortat si fals.
A demonta/desface nu e deloc sinonim cu a desuruba, deci nu e nevoie de inca o nuanta.
Becurile cu sursa electronica ( CFL si LED cu reconversie fluorescenta), in general nu au o carcasa cu suruburi exterioare, altele in plus fata de fasung.
Sunt lipite, clipsate, sudate, imbinate, deci nu e nevoie sa le desurubezi carcasa.
Apropo, acum sunt destul de accesibile chiar si cele de marca, asa incat nu are rost reparatia, mai ales ca uzura apare si la alte componente, nu doar la tranzistori si condensatori, ci inclusiv la sursa de lumina - sunt mai accesibile, dar sunt si mai fortate - chiar daca au specificate umflat un nr. de ore de functionare mare.
La LED-uri chiar au inceput de mai multi ani sa reduca nr. de ore specificat, pt. ca sunt evident supravoltate.
La CFL-uri se gasesc modele care sunt si compacte si de 1600 lumeni la 23W si au si 10 ani sau 10 K ore viata specificata ( in general 6000 dar sunt si cu 10K ) deci 2,7 ore pe zi...
Dincolo de faptul ca 2,7 ore pe zi e tras de par, la utilizare daca rezista 4-5 ani unele facute recent suntem  f. norocosi.

Edited by loock, 23 June 2018 - 23:54.


#45
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,225
  • Înscris: 27.10.2007

 loock, on 23 iunie 2018 - 23:25, said:

Prefer sa scriu holzsurub chiar daca in dex este holțșurub,
in dex nu exista deloc cuvantul holzsurub. sunt cu dex-ul in fata. editia scrisa, nu online. de la holtei se trece la homar.
asa cum tu folosesti holzsurub, unii folosesc infileta. nu am o problema cu aceste cuvante - a infileta / a defileta (desi popular se foloseste desfileta/dezfileta care suna urat. ca si dezsuruba - si aici cred ca academia la un moment o sa se pronunte).
mi se pare ca sunt termeni mai generali, nu doar surubul se desurubeaza, si prezonul se desurubeaza, dar cand spui asa faci o constructie similara expresiei adidasi marca puma.parerea mea.
tie cum iti suna mai bine desurubez un prezon sau defiletez un prezon?
mult mai urat imi suna upgradarea cuvintelor (un cuvant a capatat noi intelesuri, ceea ce nu e cazul), tu referindu-te probabil la upgradarea limbii romane (a aparut un cuvant nou), iar expresia cea mai apropiata de ceea ce voiai sa spui este, in opinia mea, Poate am ramas eu in urma cu upgradarea cuvintelor proprietatea termenilor limbii romane, de unde naiba a aparut cuvantul Desfiletez.

Edited by strongsss, 24 June 2018 - 00:02.


#46
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006

 strongsss, on 23 iunie 2018 - 23:51, said:

in dex nu exista deloc cuvantul holzsurub. sunt cu dex-ul in fata. editia scrisa, nu online. de la holtei se trece la homar.

.... de unde naiba a aparut cuvantul Desfiletez.

M-ai citat, si ai scris acelasi lucru ca mine ( ca holzsurub nu e in dex...)
Holțșurub este in dexul online.

Legat de intrebarea din OP, am scris mai sus care e etimologia aberatiei, e legata de suruburile autoforante care autofileteaza materialul in care sunt insurubate.
Evident ele fileteaza tabla sau materialul care tine loc de piulita, deci nu se fileteaza pe ele !
Din autoforante s-a ajuns la autofiletante, care a creat confuzie in capul prostovanilor care au crezut ca surubul se fileteaza, nu doar materialul strapuns...

Partea pozitiva e ca te ajuta sa recunosti mai repede oamenii limitati, si sa incerci sa ai cat mai putina treaba cu ei, inainte ca limitarile lor sa produca pagube.

Edited by loock, 24 June 2018 - 00:16.


#47
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

 zoom0mooz, on 23 iunie 2018 - 22:19, said:

Imi place cum sunt unii zgariati de infiletare/desfiletare dar nu si de "upgradarea". Banuiesc ca vine de la "a upgrada". Poate cineva sa imi conjuge aste verb? Cum suna la perfect simplu? Upgradai, upgradasi, upgrada, upgradaram, upgradarati, upgradara??? Ce fain.... erudism curat...

Mie mi se pare mai acceptabil un limbaj popular, ad-hoc, folosit in mod curent in mediile tehnice de zeci de ani decat romgelza asta fortata gen upgradare, mentenanta, etc

Am petrecut ceva timp printre mecanici si a infileta/desfileta este folosit in mod curent de cand ma stiu. Nu vad nimic incorect in folosirea lor si in opinia mea DEX-ul ar trebui sa le includa.

https://www.emag.ro/...0/pd/DY4FXXBBM/
https://www.hornbach...428/produs.html
https://www.romstal....-p14737829.html

Google - infiletare - About 71,200 results (0.16 seconds)
E un trend probabil...exact cum era acum cativa ani cuvantul "gen"...sau acum 2 ani structura "acel moment cand"....toate vin si pleaca...

 Sef-chenko, on 23 iunie 2018 - 22:09, said:

Nu filetul se insurubeaza, el e fix.
Depinde din ce sistem inertial face parte. Daca face parte din sistemul inertial al surubului e fix. Daca ne raportam la piulita se misca. Piulita la randul ei ca si sistem inertial include filetul ei care in raport cu ea e fix. In schimb daca ne uitam din perspectiva piulitei, surubul se misca in timp ce piulita e fixa. Unchiul Einstein e vinovat de teoria relativitatii Posted Image, nu eu!

Edited by RazvanBercea, 24 June 2018 - 00:14.


#48
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Oare pana la DEX si Academie ce limba vorbeam? Cum au ajuns aceste cuvinte la statutul actual oficial si general acceptat? Care este procesul de asimilare a neologismelor?

Din punt de vedere logic, folosirea termenilor de infiletare/desfiletare chiar face mai mult sens.
Filetul este canalul elicoidal de imbinare mecanica a doua componente - deci infiletare  inseamna introducere in filet...
Surubul este un mecanism simplu de sine statator cu exterior filetat... termenul de insurubare este folosit de fapt arbitrar cand se refera la orice altceva in afara unui surub....de ce sa fie acesta folosit ca baza generala de imbinare a doua componente filetate... ... de ce nu si piulitare/despiulitare? De ce ar fi mai corect din punt de vedere logic a "insuruba un bec" in loc de a "infileta un bec" asumand ambele cuvinte ca fiind oficial recunoscute?

Deci utilizarea termenilor de filet/infiletare/desfiletare, referindu-se la un aspect general de imbinare mecanica, poate fi chiar recomandata...

Imi cer scuze celor care considera DEX-ul a fi supremul etalon cultural...

Edited by zoom0mooz, 24 June 2018 - 02:08.


#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

 maccip, on 23 iunie 2018 - 20:45, said:

Voi ziceti ca acest cuvant nu exista in DEX.
Nu doar ca nu exista, nici macar infiletare nu exista, e tot o inventie Posted Image Poate pare surprinzator pentru unii dar exista cuvinte inventate care nu se regasesc in niciun dictionar dar se folosesc... e la latitudinea fiecaruia ce foloseste dar oficial sunt cuvinte care nu exista. Infiletare gasesti si in lucrari tehnice si unii chiar au incercat sa-i dea o definitie inginereasca... totusi el nu exista in limba romana, surprize surprize Posted Image
In mod corect se foloseste insurubare si desurubare. "Insurubez becul in fasung".
"in" si "des" in legatura cu un filet nu au sens... filetul il tai cu tarod (il faci) daca e interior si cu filiera daca e exterior, chestie simpla de lacatuserie.

 zoom0mooz, on 24 iunie 2018 - 02:05, said:

Imi cer scuze celor care considera DEX-ul a fi supremul etalon cultural...
Nu trebuie sa-ti ceri scuze, fiecare isi inventeaza cuvinte si le perpetueaza dar asta nu inseamna ca ele au suport in limbaj (gen boloboc... nu exista, corect este poloboc). Dictionarele nu sunt supreme sunt facute tot de oameni dar ele reprezinta limba scris si vorbit deci baza limbajului.
A fileta inseamna sa executi un filet... daca-i pui des inainte inseamna ca vrei sa-i anulezi efectul executiei nu ? Ca doar asta sugereaza prefixul ala. Deci strici filetul Posted Image

Edited by andreic, 24 June 2018 - 03:06.


#50
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
Attached File  0000tarozi_filet_metric.jpg   44.2K   0 downloads

Probabil initiatorul se refera la operatia de executare a unui filet interior intr-o piesa cu ajutorul unui tarod.

A fileta = a face filetul interior https://dexonline.net/definitie-fileta
A desfileta = a scoate tarodul din piesa filetata

Edited by xmanyacs77, 24 June 2018 - 05:40.


#51
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 86-APP, on 23 iunie 2018 - 21:09, said:

In limba romana , a fileta este una , a infileta , este alta .
Ai dreptate e altceva:
Attached File  infileta.JPG   31.31K   12 downloads
Mai cititi inainte de-a emite reguli. Ca "inca" nu exista in dictionar, nu inseamna insa ca nu se foloseste, doar ca nu e trecut in dictionar. Sau, ca nu e corect, pentru a fi trecut in dictionar. Si aici, nu evorba de un "neologism"..
Iar chestia cu "prostovanii" e o dovada de crasa incultura. Pentru ca si printre cadrele didactice de la facultatile de mecanica sunt profesori care folosesc cuvinte de acest fel. Mai degraba te poti referi la "prostovanii" care folosesc toate aceste "romglezisme" de rahat doar pentru a se dovedi "culti". "manager, Public relations officer , advisor" sunt doar cateva dintre ele.

Edited by myshyk, 24 June 2018 - 06:26.


#52
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

 loock, on 23 iunie 2018 - 22:51, said:

In OP se intreaba de etimologia cuvantului.

Evident exista o etimologie, insa atat forma negativa cat si cea pozitiva a cuvantului respectiv este folosit de oamenii inculti.
Aspectul util  e ca poti sa-i recunosti astfel pe respectivii care le folosesc, sti de la inceput ca nu au multe in cap, ca au o intelegere limitata, ca nu poti pune mare baza pe ei, si ca e bine sa scapi cat mai repede de ei, preferabil inainte sa-ti dea motive mai serioase...

Se foloseste la fel de aiurea denumirea de filetanta la bormasinile cu acumulator, care sunt folosite si pt. gaurire, zencuire, carotare, debavurare, etc., ba chiar si pt. filetare grosiera, insa cel mai mult sunt folosite pt. insurubare si desurubare.

Atunci cand se insurubeaza holzsuruburi ( in PAL, lemn, MDF, plastic) sau suruburi autoforante de metal, acestea realizeaza un fel de autofiletare - de aici a plecat etimologia, insa evident ca a infileta si desfileta sunt niste aberatii folosite de oameni limitati si inculti.

Scria cineva mai sus ca e mai usor de folosit in loc de desuruba.
Evident e o aberatie, deoarece a insuruba si a desuruba sunt clar mai usor de folosit.
Dincolo de faptul ca deșuruba are 8 litere, fata de a desfileta care are 9, este mai usor de pronuntat consoana  ș  urmata de o vocala - u, decat doua consoane una dupa alta, s si f, chiar daca sunt ambele fricative...
pai a desuruba, e cand inlaturi surubul, a desfileta cand inlaturi piuluita / capac
important este sa transmitem un mesaj clar

#53
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Daca nu va place cuvantul desfileta , incetati sa mai vorbiti romana si vorbiti cu limba voastra pe care o credeti mai cool ”cur”  adica engleza.

Edited by Benderbut, 24 June 2018 - 07:36.


#54
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Va tot mirati de cuvinte! Cum apar cuvintele intr-o limba? Doar prin neologisme?
Infiletare are sensul de a introduce filetul si desfiletare de scoate filetul, caci la surub filetul este foarte evident.
Cred ca asa a aparut cuvantul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate