Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Limitări auto!

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
costywinner

costywinner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 04.08.2011
Salut !

Am un Logan MCV van de la firma și astăzi am fost oprit de poliție pe motiv ca nu am limitări auto pe spate .. acelea cu 50 70 etc .. eu habar n am avut ca trebuie sa am așa ceva .. polițistul a inteles și m a lăsat sa plec și sa mi cumpăr cât mai repede limitări ... am fost la piese auto sa cumpăr dar cei de la piese auto au limitări cu toate viteze ..50 60 70 80 90 ...

Întrebarea mea este .. ce limitări trebuiesc puse pe aceasta categorie de mașina .. Mulțumesc anticipat!

#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
De ce nu l-ai intrebat pe ala? Ca de aia il platim, sa previna accidentele, nu doar sa dea amenzi.

#3
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Alea pe care le vrei tu dar nu mai mult decat legal.
Alea sunt sa arati ca poate transporti ceva si nu poti merge mai mult decat 40km/h de exemplu si sa nu stea lumea dupa tine sau se te injure. Parca se pun 3, localitate, DN si autostrada.

#4
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018
Art.102. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:

34. neaplicarea, în partea din spate a vehiculului care efectueaza transport public de persoane sau de marfuri, a indicatorului cu limitele de viteza admise pentru categoria din care face parte vehiculul condus;

OUG 195/2002 (Codul Rutier)

Edited by internet_max, 23 June 2018 - 14:29.


#5
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Articolul ala a fost gandit de vreun "inteligent" de-alde Nicolae Serban? Nu sunt mentionate clar in lege limitele de viteza pentru fiecare tip de drum si categorie de vehicule?

Edited by Onan_Barbaru, 23 June 2018 - 14:34.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
In codul rutier scrie ca o masina ce transporta marfa sau persoane si nu are aceste autocolante cu limitele maxime de viteza pe diferite tronsoane de drum (localitati, drumuri expres, autostrazi), este pasibila de amenda contraventionala.

Art.102. – (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
34. neaplicarea, în partea din spate a vehiculului care efectueaza transport public de persoane sau de marfuri, a indicatorului cu limitele de viteza admise pentru categoria din care face parte vehiculul condus;


Limitele pentru o masina ce transporta marfa sau persoane sunt;
- 50km/h in localitate (cu excepția cazului în care indicatoarele menționează altfel)
- 80km/h~90km/h in afara localitatii (cu excepția cazului în care indicatoarele menționează altfel)
- 110km/h Autostrăzi/Drumuri expres (cu excepția cazului în care indicatoarele menționează altfel)

#7
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 internet_max, on 23 iunie 2018 - 14:27, said:

Art.102. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:

34. neaplicarea, în partea din spate a vehiculului care efectueaza transport public de persoane sau de marfuri, a indicatorului cu limitele de viteza admise pentru categoria din care face parte vehiculul condus;

OUG 195/2002 (Codul Rutier)
Habar nu aveam, am scris gresit mai sus.
Totusi la o firma la care am lucrat soferii nu aveau voie mai mult de 90km/h  si aveau trecut pe spate 50 90 90. Deci practic nu era corect...

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 internet_max, on 23 iunie 2018 - 14:27, said:

Art.102. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta În clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:

34. neaplicarea, ĂŽn partea din spate a vehiculului care efectueaza transport public de persoane sau de marfuri, a indicatorului cu limitele de viteza admise pentru categoria din care face parte vehiculul condus;

OUG 195/2002 (Codul Rutier)
uraaaaa.
rezulta ca toate taxiurile trebuie sa aiba acele indicatoare.

#9
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Eu nici nu stiu ce reprezinta acele limitari. Care este ordinea? oras/in afara orasului/autostrada?

Edited by Buleandra94, 23 June 2018 - 14:51.


#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 Buleandra94, on 23 iunie 2018 - 14:49, said:

Eu nici nu stiu ce reprezinta acele limitari. Care este ordinea? oras/in afara orasului/autostrada?

A mentionat un coleg
Este vorba despre ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002
Articolul 49
Articolul 50
Vezi aici;
http://legislatie.ju...iDocument/41006

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu nu inteleg rostul acelor inscriptii - daca  o masina de marfa circula cu max 50kmh in localitate... exista vreun alt vehicul care poate circula cu alta viteza in localitate, iar soferul acesteia, aflandu-se in spatele masinii de marfa, beleste ochii la acele inscriptii si zice.. "gata frate, asta din fata e masina de marfa, deci pot sa merg cu 80kmh in localitate ??

Care-i rostul?  Adica sunt puse inscriptiile acolo, cu niste viteze standard, ca sa ce ???  Pe bune daca inteleg logica.

https://tescan.wordp...-lipite-pe-spa/

Poate cineva sa ne explice care e logica imbecilitatii acelor autocolante?  Cand ne aflam, in localiate, in spatele unui autovehicul care are un abtzibild cu 3 viteze una dupa alta 50/70/90, iar ala din fata, cu masina de marfa merge cu 60kmh sa spunem... noi trebuie sa facem ... ce ??   Daca nu avea abtibildul ce faceam iar daca il are ce facem diferit ??

Bai nene, multi cretini au ajuns sa mai dea legi pe lumea asta....

Eu, pana acum, cand am vazut inscriptiile alea, am zis ca sunt de caterinca ca si numerele de inmatriculare pe care le au soferii in bord si pe care scrie "NELUTZU" sau "GICA"

Un indicator din ala ar fi avut logica, daca ar fi fost electronic si, in localitate, s-ar fi afisat pe el 40kmh (sa spunem) iar restul prostilor, din spate, vazand indicatorul, ar fi stiut ca ei pot merge cu max 50Kmh in localitate, pe cand ala poate cu max 40kmh, deci sa-l depaseasca.  Altfel, sa-mi bag picioarele daca inteleg semnificatia a 3 viteze consecutive puse pe spatele unui autovehicul si care sunt comune cu celelalte pe care le folosesc si ceilalti, potrivit legii pe acelasi cateogorii de drum.

Edited by rosix, 23 June 2018 - 15:17.


#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011

 Onan_Barbaru, on 23 iunie 2018 - 14:32, said:

Articolul ala a fost gandit de vreun "inteligent" de-alde Nicolae Serban? Nu sunt mentionate clar in lege limitele de viteza pentru fiecare tip de drum si categorie de vehicule?

De parcă alea de marfa, microbuze, etc, arata toate ca Lamborghini si nu le poti deosebi de alte autoturisme :D

Edited by crisstonne, 23 June 2018 - 15:21.


#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 Onan_Barbaru, on 23 iunie 2018 - 14:32, said:

Nu sunt mentionate clar in lege limitele de viteza pentru fiecare tip de drum si categorie de vehicule?
E foarte veche, inca de pe vremea raposatului se puneau in spate limitele la dube si camioane.

#14
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Pe vremea cand am facut eu scoala de soferi, se invata si care sunt limitele de viteza in functie de categoria de drum si tipul autovehiculului. Nu era nevoie sa citesti pe abtibilduri.
Si pana la urma, care-i scopul acestor abtibilduri? Daca eu citesc ca vehiculul din fata mea poate circula cu 50 km/h in localitate, 80 km/h in afara localitatilor si 110 km/h pe autostrazi, la ce-mi foloseste? Soferul poate sa mearga cu cat vrea lula lui, ca doar nu-i limiteaza abtibildul puterea motorului. Ce fac, il opresc si-i spun ca circula mai repede decat scrie pe abtibild? Cat de "inteligenti" au fost aia care au "gandit" articolul ala de lege?

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 rosix, on 23 iunie 2018 - 14:55, said:


Poate cineva sa ne explice care e logica imbecilitatii acelor autocolante?  Cand ne aflam, in localiate, in spatele unui autovehicul care are un abtzibild cu 3 viteze una dupa alta 50/70/90, iar ala din fata, cu masina de marfa merge cu 60kmh sa spunem... noi trebuie sa facem ... ce ??   Daca nu avea abtibildul ce faceam iar daca il are ce facem diferit ??
Aceste autocolante au cam acelasi rol ca si lamaia.
Reprezinta o atentionare/informare pentru soferii care sunt in spate.

#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
"Logica" vine de la o directiva a Uniunii Europene iar Romania nu a avut incotro si a fost fortata sa se puna la punct cu noile prevederi.
Aceasta directiva UE se refera la siguranţa rutieră si prevede dotarea obligatore cu tahografe şi limitatoare de viteză a autovehiculelor de transport  marfa si de transport persoane.

Firmele autorizare sa monteze tahografe şi limitatoare de viteză aplica obligatoriu si aceste abtibilduri pe autovehiculele respective.
Confuzia vine din cauza ca exista si categorii de autovehicule exceptate de la dotarea cu tahografe şi cu limitatoare de viteză chiar daca acestea sunt de transport marfa sau persoane totusi, daca acestea sunt intregistrate de persoane juridice trebuie sa aiba aplicate aceste abtibilduri.

Asta e
Suntem cetateni europeni si avem drepturi dar ... si obligatii

Edited by Naijax, 23 June 2018 - 16:29.


#17
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 pasilla, on 23 iunie 2018 - 16:04, said:

Reprezinta o atentionare/informare pentru soferii care sunt in spate.
Ca o sa patesc ce?

#18
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Dupa cate am observat TIR-urile merg blana cu 70-80 in localitati si cam 90-100 afara.

Ce tahografe frate?

Edited by arab, 23 June 2018 - 16:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate