Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Iohannis, al doilea mandat

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
512 replies to this topic

Poll: al doilea mandat (207 member(s) have cast votes)

Credti ca va castiga al doilea mandat la presedintie?

  1. Da (138 votes [66.67%])

    Percentage of vote: 66.67%

  2. Nu (48 votes [23.19%])

    Percentage of vote: 23.19%

  3. Nu stiu (21 votes [10.14%])

    Percentage of vote: 10.14%

Vote Guests cannot vote

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
A anuntat in urma cu vreo 3 ore ca va candida iar la presedintia Romaniei.
Personal sunt dezamagit, mi-ar fi placut sa-l vad in consiliul UE.

A dat acum noi declaratii la tv (realitatea, Romania tv, digi24), antena 3, b1, tvr tac


Quote

Am luat o decizie importantă şi vreau să vă comunicat acum, în această dimineaţă frumoasă. Sunt ferm hotărât să candidez pentru un nou mandat de preşedinte al României", a spus Klaus Iohannis.
Şeful statului a făcut acest anunţ la Colegiul Naţional "Samuel von Brukenthal", înainte să participe la reuniunea de 40 de ani cu foşti colegi. Iohannis a fost profesor de Fizică la acest liceu din Sibiu.
Klaus Iohannis participă la întâlnirea festivă a promoţiei 1974 - 1978. În 2017, Klaus Iohannis a fost prezent la Sibiu pentru reuniunea de 20 de ani a unei alte clase, la care a fost diriginte.

Quote


Este o decizie pe care o anticipam cu toţii. Preşedintele a decis probabil să o comunice în această perioadă de conflict, pentru a transmite, fără îndoială, un mesaj. A existat acea idee că va pleca la Bruxelles sau că se va retrage, iar în această perioadă când este nevoie de o solidaritate şi de o rezistenţă a societăţii decente şi normale, mesajul preşedintelui vine să întărească această idee - că va rămâne şi el să lupte alături de România normală împotriva a ceea ce fac astăzi PSD şi Liviu Dragnea", a afirmat Dan Barna, potrivit Agerpres.

Declaratia completa:

Quote

Șeful statului a mai spus că nu își dorește ca Liviu Dragnea să se teamă de el: „Eu mi-aș dori să se teamă de români”.
„În continuare sunt de părere că ar trebui să se retragă de tot din politică. După a doua condamare ar trebui ca Dragnea să dispară pur și simplu din viața politică. Că nu se retrage, așa gândește el. Partea care mi se pare că este un pic mai grav este că PSD nu-și dă seama că trebuie să-l trimită pe Dragnea acasă. Suntem în faza total nefericită în care un partid întreg se constituie într-un grup de presiune, de lobby, pentru un infractor”, a completat Klaus Iohannis.
Președintele a mai spus că „în politică nu trebuie să aștepți până la ultima condamnare”.
„Sigur, orice persoană are dreptul să se considere nevinovată în sens constitiuțional, în sens juridic. Dar în politică nu se poate să planeze niciun dubiu. Cum crede că poate să fie un exemplu în România? Ce credibilitate poate să mai aibă România când un om politic din conducere este condamnat de două ori?”, a afirmat șeful statului.
În continuare, Iohannis a spus că președintele PSD are un „comportament irațional, iliberal și nedemocratic”.
„România își pierde respectul pe care îl câștigase cu greu. Investitorii își pierd toată încrederea dacă cel mai important lider politic își permite să disece hotărâri judecătorești în ședințe de partid și în public”

Edited by gumball3000, 23 June 2018 - 13:33.


#2
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Daca nu apare altul cel putin ca Base, ramine si la al doilea mandat.
Daca candideaza Tariceanu, a pierdut

#3
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Depinde cine-i va fi contracandidat.

E greu si prematur, acum, de spus daca va castiga din nou, sau nu.

Multi dintre cei care l-au votat atunci ( si au avut asteptari mari ), nu-l vor mai vota si se vor reorienta.
Daca nu vor avea cu cine vota, s-ar putea sa isi anuleze votul ori chiar sa nu voteze.

Eu banuiesc faptul ca electoratul hardcore de dreapta ( atat cat este ), nu-l va mai vota, pe sas.


Insa s-ar putea chiar ca in mod paradoxal, destui dintre cei care nu l-au votat, ci au pus stampila pe Ponta, ori PSD, sa il voteze de data aceasta.

Edited by sylvius, 23 June 2018 - 13:14.


#4
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
In functie de cum reuseste sa ingenuncheze PSDistii la slitul lui are sanse, altfel nu se stie.

Edited by notrust, 23 June 2018 - 13:08.


#5
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004
Am votat da, fiindca daca ajunge in turul 2 contra unui candidat psd, asta se va intampla.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 WestPoint, on 23 iunie 2018 - 13:05, said:

Daca candideaza Tariceanu, a pierdut
Cam greu, din puscarie.

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Si mie mi se pare ca s-a grabit cu anuntul asta, putea sa astepte, sa se victimizeze putin  in cazul unei eventuale suspendari.
Practic acum le-a zambit sfidator in nas votantilor PSD, care oricum ii purtau pica pentru condamnarea lui Dragnea si nedemiterea lui Kovesi.

Edited by gumball3000, 23 June 2018 - 13:11.


#8
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

 WestPoint, on 23 iunie 2018 - 13:05, said:

Daca nu apare altul cel putin ca Base, ramine si la al doilea mandat.
Daca candideaza Tariceanu, a pierdut
Tariceanu nu ajunge in turul 2...decat daca e candidatul PSD.

#9
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Eu votez cu el. Nu exista alternativa, opozitia nu are ce propune -- PNL este o adunatura de scursuri, USR nu mai conteaza, Ciolos a zis ca el nu candideaza impotriva lui Iohannis. Deci, suntem obligati sa votam Klaus ca sa nu ne pomenim cu vreo lepra de la ciuma rosie la conducerea tarii.

Edited by Bibulus, 23 June 2018 - 13:12.


#10
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Depinde pe cine va avea contracandidat, l-am votat alegand raul mai mic, dar de data asta numai vede votul meu.

#11
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Atâta timp cât are încredere în justiție (chiar dacă are și el dosar) și Kovesi, va avea șanse! Întotdeauna votezi răul cel mai mic!

#12
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

 gumball3000, on 23 iunie 2018 - 13:10, said:

Si mie mi se pare ca s-a grabit cu anuntul asta, putea sa astepte, sa se victimizeze putin  in cazul unei eventuale suspendari.
Practic acum le-a zambit sfidator in nas votantilor PSD, care oricum ii purtau pica pentru condamnarea lui Dragnea si nedemiterea lui Kovesi.

Momentul e bine ales, spera sa se afiseze ca optiune la ciuma rosie, ca salvator al tarii de coruptia cronicizata din PSD. Dupa ce astia au venit si au spus clar ca ei vor sa ingroape tara, a aparut si Johannis pozitionandu-se ca omul care ii poate opri. A speculat momentul, acum se vor hotari multi sa voteze cu el, vazand de ce este in stare psd pentru a-si apara coruptii.

Edited by Bibulus, 23 June 2018 - 13:18.


#13
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Se astepta cineva sa nu candideze?
Daca Dragnea e si suficient de prost sa repete figura ce a ratat-o pe Basescu, ii da pe tava al doilea mandat.

#14
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,622
  • Înscris: 20.05.2008
Of ce ciuda mi-e!! E acu in centru si nu am stiut, as fi fost si eu acolo..... Am stat acasa ca fraiera si am facut curat, am aprins doar acu tv....

L-am pierdut si pe Mihail Baryshnikov saptamana trecuta, sunt cam neatenta de-o vreme... De asta e, ghinion Posted Image

Edited by tipareth, 23 June 2018 - 13:19.


#15
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Unii spun că de fapt este vorba de un anunț pentru anticipate. Poate să își scurteze mandatul și la alegerile anticipate să fie și alegeri prezidențiale?

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 TLGTLC, on 23 iunie 2018 - 13:18, said:

Unii spun că de fapt este vorba de un anunț pentru anticipate. Poate să își scurteze mandatul și la alegerile anticipate să fie și alegeri prezidențiale?
link?

#17
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 tipareth, on 23 iunie 2018 - 13:18, said:

Of ce ciuda mi-e!! E acu in centru si nu am stiut, as fi fost si eu acolo..... Am stat acasa ca fraiera si am facut curat, am aprins doar acu tv....


Du-te pe str. Balea 29, poate iese Carmen, la geam !... Posted Image

#18
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 Cris007, on 23 iunie 2018 - 13:11, said:

Tariceanu nu ajunge in turul 2...decat daca e candidatul PSD.
Ups....sorry. Ai dreptate. Apar peste tot in duet ca gemenii si pentru un moment am si uitat ca Tariceanu e
ALDE

Da, da serenada la prima Dona

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U1JRNJYXb_A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WestPoint, 23 June 2018 - 13:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate