Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Intrebari despre autism

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
ar fi culmea sa stie,daca stia nu mai era medic de familie(eliberator de retete si adeverinte,scutiri)

#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Buna!
Interesant subiectul!
Eu sunt un tati mai mare, am 36 ani, copilasul nostru ne-a vizitat prima data si a ramas la noi, la 35.

As dori sa amintesc pe tema subiectului de fata ca exista doua feluri de autism: cel genetic si cel tehnologic. Daca primul exista de la nastere si permanent, al doilea se dezvolta iar copilul se poate resupera total. Cel tehnologic este cauzat de lipsa d einformare a parintilor sau de comoditate. Noi ne-am incadrat in prima categorie si apoi in a doua. Cand am realizat ce se intampla..sa revin la ce spuneam. Copiii mici nu trebuie sa petreaca mult timp in mediul virtual, fie el mijlocit de tablele, telefoane, televizor. Noua si multor parinti, ne era usor sa-l lasam cu TV-ul si in acest timp, sa ne facem treburile casnice. Repede am realziat caci copilul nostru nu-si insusea deprinderi noi, nu raspundea cand il chemam, mergea pe varfuri, punctual semnele autismului. M-am documentat pe net (avea aproape un an si jumatate) si m-am interesat de pasii care trebuie urmati: psiholog infantil. In acelasi timp, am retras total, cu efectele de rigoare (plans mult, suparare) si in o saptamana, copilul nostru a invatat deja cuvinte noi, iar progresul lui a fost exponential. Daca initial stiam cate cuvinte putea reproduce dupa puterile lui, acum la aproape doi ani, le-am pierdut sirul, raspunde cand il chemem, bine, recunosc ca unele simptome se poate sa fi fost imaginate.
Este extrem de greu sa accepti caci copilul tau are o problema. In cazul nostru, problema eram noi. AM un amic cu copil sub sase luni. Acelasi tratamanet: TV si mai mult, voia sa-i ia tableta. L-am sfatuit sa schime aceste aspecte si a facut-o.
Pana in un an si jumatate-doi, autismul tehnologic poate fi combatut fara terapeut. Dupa aceea, este nevoie de ajutor extern.
Copiii sunt cea mai mare bucurie. Nu intelegi asta decat atunci cand esti parinte. As face orice pentru puiul meu si numai gandul ca ar putea avea probleme din cauza nepasarii mele, m-a facut, ne-a facut sa ne mobilizam 100% si suntem mandri si fericiti. Acum este pe aici. Nu ma lasa sa tastez, dar a trecut de stagiul dependetei de ecran. Il ignora, se joaca cu ale lui, cu mingea etc.

#21
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
stai sa vezi ce patesti peste 5-6 ani,razboi total cu ei legat de dispozitivele astea

#22
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006

 ceanu1980, on 23 iunie 2018 - 09:20, said:

ar fi culmea sa stie,daca stia nu mai era medic de familie(eliberator de retete si adeverinte,scutiri)

si daca zic ca doi pediatri care dau sfaturi pe la TV nu stiu, ma credeti?

#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
un medic pediatru bun si dedicat meseriei nu are timp sa o arda pe la tv
garantat daca ar avea acel timp liber si l-ar petrece in concediu sau la vreo conventie unde are sanse daca nu garantate sa invete lucruri noi

#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

 ceanu1980, on 23 iunie 2018 - 09:54, said:

stai sa vezi ce patesti peste 5-6 ani,razboi total cu ei legat de dispozitivele astea
Da, dar atunci, efectele produse nu vor fi asa stringente, le vor putea controla. SI noi stateam mult la TV,...daca aveam ce vedea si ne jucam impuscaturi.

#25
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 Benderbut, on 23 iunie 2018 - 06:00, said:

Exista adulti autisti ? Care sunt simptomele?

Cand interactionez cu cineva si cand se ajunge la un punct in care conversatia nu o consider interesanta , nu ma ajuta sau daca nu sunt de acord cu cel care vorbesc, aleg sa ma uit pe sus decat sa ma contrazic ,  nu ma pot abtine  Posted Image

O gramada. Mai nou studiile zic ca 1 din 41 de barbati au elemente autiste (personal mi se pare cam exagerat, dar na). Un adult autist are in primul rand probleme de relationare: e genul de om care nu intelege ca o conversatie e ca un joc de ping-pong. De obicei, autistul vorbeste despre ce il intereseaza pe el, fara sa astepte f mult feed-back de la interlocutor. Pot avea si ticuri care il linistesc (fie ca isi trosnesc degetele, sau se jaoca cu parul). Diferenta dintre un om neurotipic si unul autist este ca toate "ciudateniile" autismului ii influenteaza viata in mod negativ.

 YOUR_GOD, on 23 iunie 2018 - 09:39, said:

Buna!
Interesant subiectul!
Eu sunt un tati mai mare, am 36 ani, copilasul nostru ne-a vizitat prima data si a ramas la noi, la 35.

As dori sa amintesc pe tema subiectului de fata ca exista doua feluri de autism: cel genetic si cel tehnologic. Daca primul exista de la nastere si permanent, al doilea se dezvolta iar copilul se poate resupera total. Cel tehnologic este cauzat de lipsa d einformare a parintilor sau de comoditate. Noi ne-am incadrat in prima categorie si apoi in a doua. Cand am realizat ce se intampla..sa revin la ce spuneam. Copiii mici nu trebuie sa petreaca mult timp in mediul virtual, fie el mijlocit de tablele, telefoane, televizor. Noua si multor parinti, ne era usor sa-l lasam cu TV-ul si in acest timp, sa ne facem treburile casnice. Repede am realziat caci copilul nostru nu-si insusea deprinderi noi, nu raspundea cand il chemam, mergea pe varfuri, punctual semnele autismului. M-am documentat pe net (avea aproape un an si jumatate) si m-am interesat de pasii care trebuie urmati: psiholog infantil. In acelasi timp, am retras total, cu efectele de rigoare (plans mult, suparare) si in o saptamana, copilul nostru a invatat deja cuvinte noi, iar progresul lui a fost exponential. Daca initial stiam cate cuvinte putea reproduce dupa puterile lui, acum la aproape doi ani, le-am pierdut sirul, raspunde cand il chemem, bine, recunosc ca unele simptome se poate sa fi fost imaginate.
Este extrem de greu sa accepti caci copilul tau are o problema. In cazul nostru, problema eram noi. AM un amic cu copil sub sase luni. Acelasi tratamanet: TV si mai mult, voia sa-i ia tableta. L-am sfatuit sa schime aceste aspecte si a facut-o.
Pana in un an si jumatate-doi, autismul tehnologic poate fi combatut fara terapeut. Dupa aceea, este nevoie de ajutor extern.
Copiii sunt cea mai mare bucurie. Nu intelegi asta decat atunci cand esti parinte. As face orice pentru puiul meu si numai gandul ca ar putea avea probleme din cauza nepasarii mele, m-a facut, ne-a facut sa ne mobilizam 100% si suntem mandri si fericiti. Acum este pe aici. Nu ma lasa sa tastez, dar a trecut de stagiul dependetei de ecran. Il ignora, se joaca cu ale lui, cu mingea etc.

Autismul este innascut. Regresele cauzate de ignorare sau lipsa de progres sunt o alta mancare de peste.

#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

 Purpura, on 25 iunie 2018 - 17:50, said:

Autismul este innascut. Regresele cauzate de ignorare sau lipsa de progres sunt o alta mancare de peste.
Acum stiu. Initial insa, am fost speriati.

Mai este si problema neintelegerii situatiei, din subiectivismul firesc de altfel. Omaenii se asteapta ca autismul sa inseamna lipsa reactiei la cei din jur, tristete sau lipsa mimicii si nu este asa. Copiii care sufera de autism, rad si reactioneaz ala ce se intampla in jurul lor, dar...altfel.

#27
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 YOUR_GOD, on 25 iunie 2018 - 17:58, said:

Acum stiu. Initial insa, am fost speriati.

Mai este si problema neintelegerii situatiei, din subiectivismul firesc de altfel. Omaenii se asteapta ca autismul sa inseamna lipsa reactiei la cei din jur, tristete sau lipsa mimicii si nu este asa. Copiii care sufera de autism, rad si reactioneaz ala ce se intampla in jurul lor, dar...altfel.

Da, autismul e inteleg numai ca formele lui cele mai evidente si mai grave. Sunt multe nuante.

#28
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

 Purpura, on 23 iunie 2018 - 03:03, said:

Nu a mamei, a tatalui. Sunt studii care arata ca tatii mai batrani au copii cu autism mai frecvent decat cei tineri. O teorie zice ca materialul genetic se strica pe masura ce trece timpul. Alta da o explicatie diferita: barbatii cu forme usoare de autism au probleme in relationarea cu sexul opus si tind sa se casatoreasca si sa faca copii mai tarziu. Iar copii unui parinte cu autism au sanse mult mai mari sa mosteneasca tulburarea.


Total aiurea. Autismul nu are vreo legatura cu anumite trasaturi de personalitate sau cu abilitatile de socializare, Autismul este o boala.

 Purpura, on 22 iunie 2018 - 23:20, said:

Autismul e o tulburare de comunicare sociala.

De perceptie sociala.

Edited by Dormi_Hete, 25 June 2018 - 21:09.


#29
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 Dormi_Hete, on 25 iunie 2018 - 21:08, said:

Total aiurea. Autismul nu are vreo legatura cu anumite trasaturi de personalitate sau cu abilitatile de socializare, Autismul este o boala.

Nu neaparat o boala, o tulburare. Cred ca medical vorbind, e o diferenta.

Nu a zis nimeni nimic de personalitate. Dar absenta abilitatilor de socializare si incapacitatea de a comunica global sunt definitorii pentru autism.

"challenges with social skills, repetitive behaviors, speech and nonverbal communication"

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate