Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Sistem pentru streaming

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Vreau sa fac un sistem de streaming cu un buget bine definit (si cu componente pe care le gasesc si in Romania).
  • PC  - buget de ~3800EUR
  • Mixer - buget de 550EUR (ma gandeam la PreSonus StudioLive)
  • Microfon - 250EUR
  • Interfata audio - 400EUR (ma gandeam la Focusrite Scarlett)
Preferabil este ca pretul sa nu depășească sumele mai sus mentionate.

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Când zici sistem de streaming te referi ca pe același sistem sa fie și gaming-ul sau sistemul asta trebuie sa fie doar pentru streaming (captura/codare/stream)?

Dacă A, e un buget decent. Dacă B, e overkill.

Vrei sa faci codare cu codec bazat pe CPU sau GPU?

Edited by ro_explorer, 23 June 2018 - 10:32.


#3
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
A.

Tot "sistemul" este compus din 2 calculatoare si o camera video (ceva de genul Sony a6300 / CX900E) care transmit feed-ul in "main PC-ul" pe care l-am mentionat mai sus.

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Pai stai un pic ca m-ai pierdut. Deci la sfârșit sunt 2 sisteme. Unul de gaming și unul de streaming?

Întreb pentru ca (de exemplu), cu 6700k (vechi deja) și cu gtx 1080 pe el (vechi deja) se poate face gaming de calitate și se poate folosi GPU-ul intern di Intel (nefolosit practic) pentru codare real time. Eu folosesc din când în când OBS pentru un streaming decent în 1080p (twitch) și nu sunt probleme de incarcare sau bottleneck.

La bugetul tau poți da 2000 eur doar pe un sistem de gaming cu 30% mai puternic decât al meu și e clar ca îți satisface nevoile (chiar le depășește).

Deci, spune exact ce vrei sa faci (dacă nu vrei sa discuți public dă-mi un PM) și pot sa îți dau niște sugestii zic eu decente. Buget este, clar... acum trebuie văzut ce sa iei cu el.

#5
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Poate este mai simplu cu un exemplu concret:

Imagineaza-ti 2 comentatori, the counter strike, League of Legends sau orice alt joc. Fiecare cu calcualtorul lui.
Cei doi se uita la meci (deci jocul ruleaza pe cele doua calculatoare) - fiecare cu un "point of view" unic. Ambii transmit feed-ul lor unul MAIN PC.

In main PC ajunge feed-ul celor 2 calculatoare, o imagine video (o camera de filmat) si sunetul (comentariul celor doi). Main PC-ul decide ce se vede pe Twitch / Youtube etc si encodeaza streamul.

#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Da, e clar. Ai nevoie de un sistem specific.
Captura de la cele 2 pc-uri de gaming vrei sa o faci prin lan-stream și recodare sau prin captura fizica, pe port hdmi?
Pentru camera video și microfon (microfoane) e clara treaba.

#7
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Nu stiu, inca. M-am gandit la HDMI, insa o sa am nevoie de un video switcher.

La PC, pana la urma m-am decis pe asa ceva

Attached Files


Edited by [ady], 27 June 2018 - 08:46.


#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Sistemul arata bine ca performanță. Nu sunt sigur ca ai nevoie de 1080TI dacă faci doar streaming și nu te joci pe el (însă dacă te joci, lasă-l).

Cu captura jocurilor prin hdmi vezi ca ii handicapezi pe jucători căci ii vei limita în 60fps (doar dacă nu cumva găsești o metoda sa faci cloning in placa video și sa scoți prin dp 144fps și clona pe hdmi la 60fps (nu știu care sunt posibilitățile în cazul asta).

Am sa ma uit sa vad dacă se poate face o treaba hardware de genul asta... și ai dreptate, ai nevoie de un video mixer competent.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate