Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Bani facultate in iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
asdkld

asdkld

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.11.2017
Salut! Sunt din Moldova si ma gandesc sa urmez facultatea de informatica din Iasi. Momentan, sunt in clasa a 12a la profil mate info intensiv. Ma rog, detalii...
In primul rand, de cati bani e nevoie lunar in Iasi? M.as putea intretine singur lucrand in timpul facultatii?Din cate stiu e mai naspa cu joburile part time...
Deci as reusi sa fac fata?


#2
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
Moldova sau Republica Moldova?

#3
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Cluburi frecventezi ? De fumat fumezi ? Cu bautura cum stai ?
In functie de raspunsurile la intrebarile de mai sus iti putem da un raspuns.
Nu iti recomand sa te angajezi pe timpul facultatii , daca dai de bani si nu esti suficient de motivat sa studiezi, o sa te lasi de ea.

#4
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
minim 300 euro/luna daca vrei sa o duci bine.

PS: estimarea e facuta plecand de la prezumtia ca nu esi fumator, nu esti betiv, nu esti clubber... daca esti toate astea mai adauga inca cateva sute pentru vicii.

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postexceswater, on 22 iunie 2018 - 12:43, said:

Nu crezi ca exagerezi putin cu asta ?!
Adica, neah, cam ce alte detalii mai vroiai ?
Puteai sa pui un buget minim minimorum: mincare, transport, ceva haine/alte distractii minime, chirie/camin s.a.m.d.
De exemplu cazare, la universitatea asta: http://www.uaic.ro/studenti/cazare/
Mincare, pana mea, 100 de lei/saptamina ?!
Haine/altele: 100 de lei/luna?!

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postasdkld, on 22 iunie 2018 - 12:39, said:

Salut! Sunt din Moldova si ma gandesc sa urmez facultatea de informatica din Iasi. Momentan, sunt in clasa a 12a la profil mate info intensiv. Ma rog, detalii...
In primul rand, de cati bani e nevoie lunar in Iasi? M.as putea intretine singur lucrand in timpul facultatii?Din cate stiu e mai naspa cu joburile part time...
Deci as reusi sa fac fata?

Ca si in Bucuresti - de vreo 300 de euro pentru chirie si de inca vreo 250 de euro (minim) pentru trai (in functie de modul de viata - ca daca o rupi pe tzigara, bautura si terase, nu-ti ajung).

#7
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
poate sta la camin si plateste putin, mancare poate ii mai trimit ai lui, si deci nu-i trebuie atatia bani

#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
daca intri la buget cu 150 de lei pe saptamana o duci foarte bine, fiind fumator ;)…+ caminul care e in jur de 150 de lei pe luna ;)

#9
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Daca tu spui ca o duci bine cu 10 lei pe zi... ori abia ai iesit din sat din coliba ori faci misto. 10 lei nu iti ajunge nici de un meniul zilei :D

#10
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

View Postexceswater, on 22 iunie 2018 - 12:43, said:

Nu crezi ca ai ajuns sa exagerezi cu globul ala? Te-am vazut pe mai multe subiecte nou deschise bagandu-l la inaintare, chiar si cand nu aveai nicio treaba sa-l pui, ca si aici.

Omul a intrebat simplu si asteapta raspunsuri de la alti oameni care au venit in Iasi sa invete, au plecat de acasa si s-au descurcat singuri pentru ca parintii n-aveau bani sa ii tina acolo. Si sunt sigur ca sunt oameni care vor raspunde serios, nu vor face pe desteptii cu o poza de pe net pe care au folosit-o in N subiecte.

Asa ca termina cu post hunting-ul asta prin care incerci sa pari destept si ofera un raspuns sau mergi mai departe.

Sorry de offtopic.

View Posttrollerul_de_serviciu, on 22 iunie 2018 - 13:17, said:

Nu crezi ca exagerezi putin cu asta ?!
Adica, neah, cam ce alte detalii mai vroiai ?
Puteai sa pui un buget minim minimorum: mincare, transport, ceva haine/alte distractii minime, chirie/camin s.a.m.d.
De exemplu cazare, la universitatea asta: http://www.uaic.ro/studenti/cazare/
Mincare, pana mea, 100 de lei/saptamina ?!
Haine/altele: 100 de lei/luna?!
Nu am citit tot subiectul cand am dat raspunsul, am scris ce e mai sus, am dat post, apoi m-am dus mai jos si am vazut postarea ta.. care incepe cam la fel ca a mea :lol: Si nu imi recunosteam nici poza, nici nickname-ul :lol:

Edited by m0rpheus, 22 June 2018 - 13:58.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,998
  • Înscris: 07.11.2006

View Postm0rpheus, on 22 iunie 2018 - 13:56, said:

Omul a intrebat simplu si asteapta raspunsuri de la alti oameni care au venit in Iasi sa invete,

Te rog mult sa nu te superi pe mine,dar acest gen de intrebare ti se pare normala?
Omul respectiv nu zice absolut nimic de pretentiile lui,de tabieturile lui,de viciile lui si asteapta raspuns.Crezi ca un raspuns de genul intre 10 si 10.000 de lei lunar ar fi fost mai corect?Plus ca n-a zis nimic de locuinta,hrana,etc.
Pe pariu ca topicul se va lungi,alimentat de tot felul de comentarii fara tangenta la subiect.Ceva asemanator cu prezentul comentariu.
Si sa fiu sincer si pe mine ma cam "calca" pe nervi cu globurile lui,da' n-am ce-i face,trebuie sa inghit,doar il am in lista de prieteni.Si vorba aia:prietenii stiu de ce.

Edited by adisz, 22 June 2018 - 14:06.


#12
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Trebuie detalii, daca esti fumator inrait, poti sparge 100 euro numai pe tigari.
Daca esti fumator regular, spargi doar 50 euro pe luna pe tigari.
Daca esti bautor inrait...
Daca esti clubber inrait...
Daca esti gurmand....

Si tot asa... detaliile astea cu privire la vicii adunate pot face lejer cat salariul mediu din Iasi.

View Posttrollerul_de_serviciu, on 22 iunie 2018 - 13:17, said:

Nu crezi ca exagerezi putin cu asta ?!
Adica, neah, cam ce alte detalii mai vroiai ?

View Postm0rpheus, on 22 iunie 2018 - 13:56, said:

Nu crezi ca ai ajuns sa exagerezi cu globul ala? Te-am vazut pe mai multe subiecte nou deschise bagandu-l la inaintare, chiar si cand nu aveai nicio treaba sa-l pui, ca si aici.

Edited by lexis1, 22 June 2018 - 14:08.


#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postlexis1, on 22 iunie 2018 - 13:53, said:

Daca tu spui ca o duci bine cu 10 lei pe zi... ori abia ai iesit din sat din coliba ori faci misto. 10 lei nu iti ajunge nici de un meniul zilei Posted Image

sunt 20 de lei pe zi, mancare de acasa:)..sau abonament la cantina... eu aveam  200 de lei pe saptamana si o duceam excellent:), cluburi (odata pe saptamana), tigari etc.

#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postlexis1, on 22 iunie 2018 - 13:53, said:

Daca tu spui ca o duci bine cu 10 lei pe zi... ori abia ai iesit din sat din coliba ori faci misto. 10 lei nu iti ajunge nici de un meniul zilei Posted Image
De unde ai scos 10 lei/luna ?!
Toti cei de mai sus au spus sume clar mai mari.

View Postadisz, on 22 iunie 2018 - 14:05, said:

Te rog mult sa nu te superi pe mine,dar acest gen de intrebare ti se pare normala?
Omul respectiv nu zice absolut nimic de pretentiile lui,de tabieturile lui,de viciile lui si asteapta raspuns.
Si nu putem sa spunem o suma minima ?!

#15
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Postjimi91, on 22 iunie 2018 - 13:47, said:

daca intri la buget cu 150 de lei pe saptamana o duci foarte bine, fiind fumator Posted Image…+ caminul care e in jur de 150 de lei pe luna Posted Image
Ai zis 150 lei pe saptamana fiind fumator. Adica 600 pe luna. Tigarile intr-o luna insumeaza 250 lei (un tanar fumator fumeaza 1 pachet la 2 zile, practic in fiecare pauza baga cate una, una la dus, una la intors, si restul cand se plictiseste sau se intalneste cu cineva), deci mai raman 350 lei, mai scazi 50 lei minim pe transport si o pasta de dinti si un sapun (presupunand ca nu umbli jegos), si mai raman 300 lei maxim pentru 30 zile, adica 10 lei pe zi.
Daca asta e viata buna, atunci nu ma mir cum de e tara cum e, probabi toti au impresia ca duc o viata buna, desi fac foamea si stau in jeg.

Edited by lexis1, 22 June 2018 - 14:22.


#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
20 lei meniul zilei prin cantine, si te cam saturi din el. Apoi stiu eu, salam, parizer, chesti ieftine in restul zilei.
Pentru chirie intri pe olx si vezi care-s preturile.

Poti calcula si singur. Dar din part time nu cred ca platesti nici macar chiria.

#17
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Voi ca lungiti aici, sariti direct in chirii in apartamente... pai omul si daca sta in camin ii pare lux pe langa ce are acasa.
Cum erau muncitorii aia adusi din mediul rural si bagati in camine, ei se simteau boieri acolo... si se simt si acum cei care vin la camine. Iti dai seama ca apa curenta, apa calda, incalzire, WC, Canalizare, astea sunt lucruri SF, de lux, de boieri in mediul rural.

Edited by lexis1, 22 June 2018 - 14:32.


#18
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

View Postlexis1, on 22 iunie 2018 - 13:53, said:

Daca tu spui ca o duci bine cu 10 lei pe zi... ori abia ai iesit din sat din coliba ori faci misto. 10 lei nu iti ajunge nici de un meniul zilei Posted Image
Unii studenti mai si gatesc, sau cel putin pe vremea mea se gatea prin camin, acum 10-15 ani.Stiu ca celor din ziua de azi nu le surade ideea, poate chiar li se pare o aberatie, dar daca nu ai bani dar ai motivatia necesara, te descurci si cu mai putin.Toata schema e sa ai loc la camin, sau daca stai in chirie sa stai cu mai multi.Pana la urma depinde si scopul in care faci o facultate, o poti face sa te distrezi 3-4 ani si apoi sa ai o hartie inutila in mana sau poti sa strangi din buci 3-4 ani si apoi ai o cariera.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate