Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Informații despre cumpărarea de mașini în rate în Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 13.03.2017
Bună ziua! De curând, familia noastră s-a mutat în Germania. Ambii părinți s-au angajat recent. Tatăl meu a auzit că este posibil să cumperi o mașină în rate, fără avans (depozit). Așadar, există așa ceva? Dacă da, care sunt condițiile și actele necesare pentru a face acest lucru?
PS: Am fost într-un loc din apropriere, dar cereau și depozit și nu ne-am putut înțelege bine doarece domnul respectiv nu știa prea multă engleză.

Mulțumesc!

Edited by LibertyHG, 22 June 2018 - 12:14.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Se poate si fara avans dar numai in cazul ofertelor speciale sau promotie pentru anumite modele.
Deci - Daca vrei sa-ti iei masina fara avans, trebuie sa vanezi promotiile sau ofertele speciale dar astea sunt doar pentru anumite tipuri de masini.
Nu poti sa-ti iei ce vrea muchii tai dar numai ce se ofera in cadrul promotiei respective.

#3
cevaflood

cevaflood

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 09.02.2018

 LibertyHG, on 22 iunie 2018 - 12:14, said:

Bună ziua! De curând, familia noastră s-a mutat în Germania. Ambii părinți s-au angajat recent. Tatăl meu a auzit că este posibil să cumperi o mașină în rate, fără avans (depozit). Așadar, există așa ceva? Dacă da, care sunt condițiile și actele necesare pentru a face acest lucru?
PS: Am fost într-un loc din apropriere, dar cereau și depozit și nu ne-am putut înțelege bine doarece domnul respectiv nu știa prea multă engleză.

Mulțumesc!
Adeverinta de salar pe ultimele 3 Luni si asta este Masina e a ta !!!

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Zi-ne orașul unde stați voi în Germania că venim noi și căutăm pentru voi...

V-ați mutat în Germania și vă mirați că nu știu ăia engleză ?

Job aveți ca să faceți rate ?

#5
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 LibertyHG, on 22 iunie 2018 - 12:14, said:

Ambii părinți s-au angajat recent.

 exceswater, on 22 iunie 2018 - 12:45, said:

Job aveți ca să faceți rate ?
adevaru' e intotdeauna la mijloc Posted Image

#6
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 13.03.2017

 exceswater, on 22 iunie 2018 - 12:45, said:

Zi-ne orașul unde stați voi în Germania că venim noi și căutăm pentru voi...

V-ați mutat în Germania și vă mirați că nu știu ăia engleză ?

Job aveți ca să faceți rate ?
1. Nu am zis să căutați voi, ci am sperat că poate sunt aici, pe forum, persoane care cunosc informații despre cumpărarea de mașini în rate sau poate chiar au făcut acest lucru.
2. Nu, nu ne mirăm. Am făcut acea precizare pentru a încerca să „lămuresc” cât de cât de ce vă cer vouă informații și nu merg direct la un dealer din zonă.
3. Am precizat că ambii părinți sunt angajați.

 adrian_r5, on 22 iunie 2018 - 12:25, said:

Posibil sa existe ... da' la fel de posibil este ca tatal tau sa aiba iluzii auditive Posted Image

PS - ca sa lamuriti treaba cautati si voi un "domn" care sa stie "prea multă engleză" ... si pina la urma va intelegeti voi Posted Image
Foarte util răspuns. Mulțumesc! Posted Image

 cevaflood, on 22 iunie 2018 - 12:40, said:

Adeverinta de salar pe ultimele 3 Luni si asta este Masina e a ta !!!
Ne-am gândit că adeverința de salariu este necesară, dar am zis totuși să întreb și aici, pe forum. Mulțumesc pentru răspuns!

 Naijax, on 22 iunie 2018 - 12:29, said:

Se poate si fara avans dar numai in cazul ofertelor speciale sau promotie pentru anumite modele.
Deci - Daca vrei sa-ti iei masina fara avans, trebuie sa vanezi promotiile sau ofertele speciale dar astea sunt doar pentru anumite tipuri de masini.
Nu poti sa-ti iei ce vrea muchii tai dar numai ce se ofera in cadrul promotiei respective.
Nici nu credeam că putem lua ce vor „mușchii” noștri. Mulțumesc pentru informații, de asemenea!

Edited by LibertyHG, 22 June 2018 - 13:00.


#7
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015
Pentru o Finanzierung Auto (sau ptr orice alt bun mobiliar) ai nevoie de 2 lucruri:
1. act de identitate cu adresa pe el (Personalausweis) sau pasaport + Meldebescheinigung
2. Lohnzettel (fluturas sau cum se cheama, adeverinta de salariu); este nevoie de cel mai actuala, deci ultimul.

Restul este teorie... ca trebuie sa fi de cel putin 6 luni angajat, salariu minim x euro etc.
Practic cu cele doua lucruri se face o Anfrage (cerere) la banca (de obicei se face online, o face vanzatorul) si astepti raspunsul care vine in cateva minute.

Cu foarte mare probabilitate, raspunsul ptr cineva abia mutat in Germania si Job nou o sa fie: abgelehnt.

#8
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 LibertyHG, on 22 iunie 2018 - 12:59, said:

Foarte util răspuns. Mulțumesc! Posted Image
Cu placere ... m-am straduit sa dau un raspuns pe masura intrebarii Posted Image

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Măi prietene
Ești în inima țării care e plină de mașini și de dealeri și de chestii și ne întrebi pe noi care 98 % suntem în România cum e cu ratele la mașină la voi ?

În Germania aia nu e Google ?

Edited by exceswater, 22 June 2018 - 13:22.


#10
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 13.03.2017

 Passenger001, on 22 iunie 2018 - 13:15, said:

Pentru o Finanzierung Auto (sau ptr orice alt bun mobiliar) ai nevoie de 2 lucruri:
1. act de identitate cu adresa pe el (Personalausweis) sau pasaport + Meldebescheinigung
2. Lohnzettel (fluturas sau cum se cheama, adeverinta de salariu); este nevoie de cel mai actuala, deci ultimul.

Restul este teorie... ca trebuie sa fi de cel putin 6 luni angajat, salariu minim x euro etc.
Practic cu cele doua lucruri se face o Anfrage (cerere) la banca (de obicei se face online, o face vanzatorul) si astepti raspunsul care vine in cateva minute.

Cu foarte mare probabilitate, raspunsul ptr cineva abia mutat in Germania si Job nou o sa fie: abgelehnt.
Mulțumesc pentru acest răspuns detaliat!

Am cam înțeles cum stă treaba și ce e de făcut. Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.

#11
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014

 exceswater, on 22 iunie 2018 - 13:21, said:

În Germania aia nu e Google ?

nici google.de nu stie engleza!!! ce uoameni!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate