Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

SD card - capacitatea cea mai rentabila?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Nu stiu cum sa ma exprim mai clar,  dar titlul ar trebui sa fie suficient.  
Care ar fi capacitatea  unui SD card  cu cel mai bun raport pret/capacitate/calitate?
Din ce am vazut, incep sa se gaseasca la 100 de lei si SD uri de 64GB. Cele de 128GB costa intre 200-600 de lei.
Cele de 8-16GB au scazut la pretul unui pachet de tigari.


E un pret bun?  Mi-ar fi bun in telefon,  parca de 128GB  e cam piperat.

Poate ar trebui mutat la sfaturi de achizitoe topicul.

Attached Files



#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In mod normal, daca nu te spargi in poze, muzica, figuri... 64Gb ar trebui sa fie suficienti.  Trebuie insa sa te uiti la viteza de transfer. Cele mai dichisite au viteza de transfer mare si un brand Kinston, Adata, Samsung...

E bun ala din poza.

Edited by Ciubex, 22 June 2018 - 22:27.


#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu fac poze si filme si tot imi ajung 64 giga. AM cardul de cativa ani. Mai mare nu mai iau. Oricum, pozele le pun pe net si filme de dimensiuni mari, nu fac.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Piperat?! Sa vezi cum era 250$ pentru 32MB (da, nu GB).

Sfatul meu: la preturi cit de cit proportionale si care nu urca nesimtit cu dimensiunea ia cit mai mare, mai bine decit sa cumperi de doua ori. Samsung e foarte ok, daca nu si Sandisk, Kingston, in nici un caz ceva no-name-uri.

Vezi ca sint deseori tot felul de oferte, desi mai tare ca oferta (probabil neintentionata) de la amazon.es de la inceputul anului de 400GB la 60 si ceva de euro n-o sa mai fie...

#5
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 f300, on 22 iunie 2018 - 12:19, said:

Piperat?! Sa vezi cum era 250$ pentru 32MB (da, nu GB).

Sfatul meu: la preturi cit de cit proportionale si care nu urca nesimtit cu dimensiunea ia cit mai mare, mai bine decit sa cumperi de doua ori. Samsung e foarte ok, daca nu si Sandisk, Kingston, in nici un caz ceva no-name-uri.

Vezi ca sint deseori tot felul de oferte, desi mai tare ca oferta (probabil neintentionata) de la amazon.es de la inceputul anului de 400GB la 60 si ceva de euro n-o sa mai fie...
Eu am intrebat in perspectiva daca cumva la 115 lei se gaseste ceva mai avantajos: mai rapid, capacitate mai mare, sau poate stiti voi mai ieftin la clasa 10 de transfer, la 64GB.

Nu ma lua cu epoca de piatra. In anii 90 un DSLR  costa 50000 de lire.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am 32gb la telefon si abia acum e plin si am nevoie de card... dar pot trai si fara. Ce faceti voi cu 64-128gb pe un card ? Unul de 16-32gb e mai mult decat suficient.

#7
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 rosix, on 22 iunie 2018 - 12:11, said:



In mod normal, daca nu te spargi in poze, muzica, figuri... 64Gb ar trebui sa fie suficienti.  Trebuie insa sa te uiti la viteza de transfer. Cele mai dichisite au viteza de transfer mare si un brand Kinston, Adata, Samsung...

E bun ala din poza.
Si ce "brand" am pus eu in poza oare? Sau o fi chinezarie de   pe vapor?

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 f300, on 22 iunie 2018 - 12:19, said:

Piperat?! Sa vezi cum era 250$ pentru 32MB (da, nu GB).

Sfatul meu: la preturi cit de cit proportionale si care nu urca nesimtit cu dimensiunea ia cit mai mare, mai bine decit sa cumperi de doua ori. Samsung e foarte ok, daca nu si Sandisk, Kingston, in nici un caz ceva no-name-uri.

Vezi ca sint deseori tot felul de oferte, desi mai tare ca oferta (probabil neintentionata) de la amazon.es de la inceputul anului de 400GB la 60 si ceva de euro n-o sa mai fie...

Am dat demult pe un memory stick pro duo de 2gb de la sony aproape 100lei :)

#9
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 TruculMagic, on 22 iunie 2018 - 12:23, said:

Am 32gb la telefon si abia acum e plin si am nevoie de card... dar pot trai si fara. Ce faceti voi cu 64-128gb pe un card ? Unul de 16-32gb e mai mult decat suficient.
Si eu credeam ca mi-e suficient cu 16GB ai telefonului.. dar dupa update & shit, s-au umplut. Noroc ca pozele le-am mai pus pe sd card. Dar si ala mi se umple. Practic, o sa transfer 32GB de pe actualul card pe viitorul de 64 GB.   Practic nu cumpar decat 32. Asa am facut mereu si la HDD,  mai am unul de vreo 20GB care e copiat pe altul de 100 care la randul sau e copiat pe cel de 500, care la randul sau e copiat pe cel de 1TB.   Sa fiu sigur ca am back-up, redundanta nu strica.

Daca filmezi la 4K se ocupa GB de spatiu cat ai fuma o tigara.  
Da, prefer sa fac totul la rezolutia maxima disponibila,  sa nu-mi para rau peste ani, ca m-am zgarcit la spatiu de stocare.
Cum au facut romanasii nostri filmele alea din anii '90 pe pelicula azomures, de vomiti cand te uiti. O bataie de joc, pana si in anii 30 aveau pelicule mai bune, decat ce au folosit descultii aia.   Sau filmul " de ce bat clopotele mitica" sau "La crucea de piatra", toate filmate cu o calitate a imaginii infecta. Actorii au murit, filmele ar fi fost bune, dar se vede ca porcul.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
16 nici mie nu imi ajung.
Am vazut ca sony de aceeasi capacitate sunt mai scumpe ca restul cu vreo 20lei (la cele de 16-32gb). San disk sunt cele mai ieftine parca, insa mai au o gama extreme care sunt mult mai scumpe.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 tfmercedez, on 22 iunie 2018 - 12:08, said:


E un pret bun?  Mi-ar fi bun in telefon,  parca de 128GB  e cam piperat.

Poate ar trebui mutat la sfaturi de achizitoe topicul.

E bun pretul ala cum sa nu fie bun.
Pentru comparatie,uite mai jos:
https://www.pcgarage...pacitate-64-gb/
Insa pentru 19 lei in plus ai un card cu 10 ani garantie,fata de cei doi din link-ul tau.

In ceea ce priveste garantia,eu mi-am achizitionat cardurile din China,tot Samsung.De ce am mentionat acest lucru?Pentru ca in mod deliberat am renuntat la garantie in favoarea pretului,care a fost cam 60% din pretul din tara.Mi-am cumparat sase asemenea carduri,din care vedeta a fost unul de 128 de giga pe care l-am gasit la pretul de 64Gb aici.Este si cel mai folosit card,fiind in camera video de pe masina.

#12
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Eu am luat Toshiba Exceria de 32GB (UHS I U3), cu 50-60 de lei de la Domo. Mi-e mai mult decat suficient.

Edited by Lipsum, 22 June 2018 - 12:35.


#13
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Depinde ce vrei sa faci cu cardul. Daca este pt foto, cumpara mai bine 2-3 carduri mai mici. Daca pateste ceva cardul mare, pierzi totul. Cand ai mai multe mici, pierzi numai o parte din ce ai fotografiat in vacanta.

#14
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 TruculMagic, on 22 iunie 2018 - 12:24, said:



Am dat demult pe un memory stick pro duo de 2gb de la sony aproape 100lei :)
Eu am dat pe unul de 128MB sony  duos d'ala aproape 100 de lei la vremea lui.. si rata de transfer era de 300-500kbps. Ii lua 10 minute sa descarce  tot.

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 bobocul, on 22 iunie 2018 - 12:44, said:

Depinde ce vrei sa faci cu cardul. Daca este pt foto, cumpara mai bine 2-3 carduri mai mici. Daca pateste ceva cardul mare, pierzi totul. Cand ai mai multe mici, pierzi numai o parte din ce ai fotografiat in vacanta.

Asta cu cardurile mici pare o idee destul de proasta. Chiar si de 16GB daca iti iei tot incap un numar considerabil de poze, cu miile daca nu zecile de mii. Iar cu impartirea pe mai multe carduri da pierzi proportional mai putin dar de asemenea ti se mareste si riscul avind mai multe chestii care pot crapa (poate chiar mai mult decit proportional, deoarece te joci cu cardurile mai des si le tot schimbi, plus ca sint sanse mai mari sa le pierzi decit sa o pierzi pe aia din telefon sau aparat). Asta e chestie logica evident valabila si pentru hard discuri sau orice alta situatie - vai dar ce te faci cu atitea date pe un singur hard, daca se strica, ca trebuie impartit in nspe harduri (unii mai "destepti" cica sa faci partitii pe acelasi hard!). Daca doar imparti datele nu ai facut nimic, trebuie sa faci COPII ale acelorasi date pe mai multe device-uri. Exista aparate cu doua carduri daca ti-e frica sa nu moara un card, pe telefon poti sa salvezi de pe card pe memoria interna sau invers, in google photos sau pe ce server vrei tu, ba deseori chiar se poate conecta aparatul la telefon sa salvezi din aparat in telefon. Iar pentru backupuri chestiile mici si impartite nu ajuta ci dimpotriva

#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Imi amintesc caaveam un coleg de facultate care primise un stck usb de 2GB  si se lauda cu el.. apoi l-a pierdut si era disperat, daduse vreo 700 de lei pe el acum 15 ani.

Am luat cu ceva timp in urma un card de 32GB de la auchan marca proprie, si cand l-am bagat in camera video .. canci, era prea lent la scriere si nu putea inregistra camera pe el.. de aia vreau sa aibe si viteza cat mai mare de transfer.

#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai si atunci daca ai experienta cu ele, de ce te mai miri ce sa cumperi? este evident ca un card ieftin si capacitate mare va fi mult mai slab decat unul mai scump si capacitate mai mica. nu discutam acum de nu stiu ce fite sau marketing, insa la sd mai mereu am folosit kingston, nu am avut niciodata probleme cu ele, ba chiar am si dat din ele si inca functioneaza.

capacitatea o adaptezi in functie de nevoi. eu am cam 19gb ocupati din cei 29 efectivi ai cardului. pe ici pe colo mai fac cate un filmulet, insa desi camera nu e mare vrajeala, la 4 minute de film, imi ocupa in jur de 500mb.

pe camera foto nici nu mai zic, filmarile imi iau din gb destul de lejer. tot de 32 e si acolo, kingston sau sandisk, nu mai stiu de care. dar acela il descarc dupa fiecare sesiune foto si imi este mai ok asa.

memoria telefonului ar trebui sa ramana pt aplicatii, jocuri, chestii de genul.

#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Am intrat de pe pc si am dat o cautare la repezeala.. si rezultatele m-au bagat in ceata

San disk ultra 64GB  SDHC  CLASA 10  80MB/s  138 de lei
Sam disc  extreme  64GB SDHC  CLASA 10 100MB/s  299 de lei..   acuma vad ca e o diferenta de viteza..
Kingston SDHC  CLASA 10 80MB/s  79 de lei.


Pe alt site  gasesc sand disk ultra  android  micro SDXC 64 GB UHS-I CLASA 10  100MB/s  128 de lei.

La samsung nu se lauda cu viteza de transfer..  

Parca acel kingston e cel mai ok pentru telefon.

Vad ca hama are si model cu 200MB/s..  acuma nu cred ca e cazul  sa fie necesara chiar asa o viteza..  
80MB/s ar trebui sa  faca treaba.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate