Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Purificator aer

  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
codrina_ama

codrina_ama

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.01.2013
Buna ziua, am nevoie de ajutor. Este vorba despre o spalatorie de haine amenajata la parterul unui bloc. Aerul din uscatorul de rufe este evacuat in afara cladirii printr-o conducta de evacuare cu diametru de 200 mm, scoasa printr-un gol de fereastra. Fiind perioada de vara, primim reclamatii de la locatari cu privire la mirosurile evacuate prin acea conducta . Deoarece mi se pare complicat sa ridic conducta 8 etaje pana la partea superioara a cladirii, va rog sa-mi spuna cineva daca exista posibilitatea de a folosi un sistem de filtre pentru purificarea aerului evacuat. Va multumesc.

#2
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
N-as apela la o spalatorie de haine amenajata la parterul unui bloc de apartamente. Cine v-a dat autorizatie pentru asta, Draknea?

#3
codrina_ama

codrina_ama

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.01.2013
Functioneaza de cativa ani, are toate autorizatiile. Intrebarea era cu totul alta, nu unde va spalati dvs rufele. Chiar daca nu aveti unraspuns, va multumesc pentru interesul fata de subiect.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Aveti aviz isu?

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu cred că e mai simplu să te duci cu burlanul ăla până la ultimul etaj.
Și mai ieftin.


Nu mai fiți răi, poate fi un spațiu comercial la acel parter de bloc, nu e neapărat apartament.
Orice soluție de filtrare aer și eliminare mirosurile acelea va costa mult zic eu...

Repet duceți burlan până sus și gata.

Sau iei legătura cu o firmă de acest gen

http://www.eversted..../filtrare-gaze/

Edited by exceswater, 22 June 2018 - 10:53.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu cred ca un purificator de aer va face fata debitului mare de aer. Apoi gandeste-te la consumabile. Are dreptate colegul, este mai ieftin sa duci burlanul sus.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
cred ca mai de ajutor ar fi o poza sau schita a blocului, cu indicarea amplasarii apartamentului de la parter unde functioneaza spalatoria, poate burlanul de evacuare nu trebuie ridicat pana la ultimul etaj, ci prelungit pe orizontala, pana dupa coltul blocului, sa zicem, daca acolo e zona ghenei, a uscatoriilor sau luminator pentru scari.
cu alte cuvinte, aerul sa fie evacuat intr-o zona in care nu-i mai deranjeaza pe locatari.

#8
codrina_ama

codrina_ama

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.01.2013
Multumesc mult, mi-ati oferit deja cateva variante pe care le voi studia. Cred ca voi vedea unde poate fi dus burlanul. Spalatoria este mica, nu este intr-un apartament. Acolo a fost un spatiu comercial.
Inca o data, va multumesc.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Colega, poate aerul acela evacuat conține tot felul de substanțe folosite pentru dry cleaning și tot felul de chimicale.

Dacă ai conștință și vrei să dormi bine, ori duci burlanul până sus (și nici așa nu e chiar ok dar haide...), ori faci o instalație de purificat cum trebuie. Corectă și corespunzătoare.

Aerul eliminat de o spălătorie obișnuită n-are cum să miroase așa de oribil.
Cred că sunt ceva chimicale pe acolo.
Mie unul nu mi-ar conveni să trag în mine cine știe ce nebunii...

Cu tot respectul, asta cu prelungitul burlanului puțin până la colț e românism.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
dar am si eu o intrebare, daca duce burlanul pana sus, aerul nu se schimba si elimina tot felul de chemicale care pot fi periculoase sanatatii. Nu mai ok este cu un filtru de aer? Ca banuiesc ca exista.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Există dar e cu bani.
Mai bine dai nește boli de plămâni gratis la vecini.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postexceswater, on 22 iunie 2018 - 11:13, said:

Colega, poate aerul acela evacuat conține tot felul de substanțe folosite pentru dry cleaning și tot felul de chimicale.

Dacă ai conștință și vrei să dormi bine, ori duci burlanul până sus (și nici așa nu e chiar ok dar haide...), ori faci o instalație de purificat cum trebuie. Corectă și corespunzătoare.

Aerul eliminat de o spălătorie obișnuită n-are cum să miroase așa de oribil.
Cred că sunt ceva chimicale pe acolo.
Mie unul nu mi-ar conveni să trag în mine cine știe ce nebunii...

Cu tot respectul, asta cu prelungitul burlanului puțin până la colț e românism.

nu spun ca nu ai dreptate, recunosc faptul ca eu m-am gandit la spalarea clasica a rufelor, doar a spus ca e spalatorie, nu curatatorie chimica, corect ?
in cazul uscarii rufelor ude, teoretic n-ar trebui ca aerul evacuat de la uscator sa miroasa urat/a chimicale.
dar daca in acea spalatorie se foloseste si spalarea uscata/curatarea chimica, atunci da, ai dreptate si este firesc ca locatarii sa aiba pretentia ca aerul viciat sa nu le mai intre in casa.

#13
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Un filtru cu apa,  pe acelasi principiu ca si aspiratoarele cu filtrare prin apa. Un butoi de plastic cu 100 litri apa schimbata zilnic poate "spala" cateva mii de litri de aer. Tu sti ce debite de aer viciat ai. Acum ca locatarii nu suporta mirosul de Lenor... e alta discutie

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pariu că nu de Lenor se plâng săracii ăia.
Ci de așa ceva:
  • 1,4-dioxane – Also known as diethylene oxide, 1,4-dioxane is a byproduct of the process used to create sudsier and softer laundry detergents. Because it’s a  byproduct, 1,4-dioxane usually isn’t included on the ingredients list. Short-term exposure to low levels of 1,4-dioxane can bring about nose and eye irritation, while high levels of this chemical can cause severe liver and kidney damage.
  • Bleach – Often added to make laundry detergents more effective at removing stains,  bleach can actually damage clothes by causing colors to fade and fibers to deteriorate. Bleach is known for being a highly toxic household product, especially when combined with other cleaners and organic materials. When bleach mixes with organic materials in the environment, the result is chlorinated volatile organic compounds (VOCs) that are believed to be human carcinogens.
  • Fillers – Just liketheir name implies, these are bulking agents that serve no purpose beyond adding volume to laundry detergents. Fillers can induce allergic reactions, form an oxygen-blocking layer over soil,  and erode washing machine parts.
  • Fragrances – The  word “fragrances” refers to any number of chemicals that give a  product a certain aroma. Fragrances don’t do much outside of making laundry detergent smell nice. In fact, some materials used in fragrance compounds can cause health problems, the least worrying of which are allergic reactions and sensitivities.
  • Phosphates – Manufacturers will add phosphates to laundry detergents to increase their efficacy  in hard water or water with a high mineral content. When phosphates  enter aquatic ecosystems, these chemicals can throw them off balance by promoting rapid algae growth. Too much algae will deplete oxygen quickly, suffocating the animals living in that affected body of  water.
  • Sodium laurel sulphate – Like many other toxic laundry detergent ingredients, sodium laurel  sulphate (SLS) is a skin irritant. It does little besides making laundry detergent foam and isn’t necessary for clean clothes.
  • Surfactants –  These ingredients are also known as cleaning agents, and are included in laundry detergents to boost their cleaning capabilities. Besides their numerous detrimental health effects on people – which run the gamut from allergies to liver damage to compromised endocrine systems — surfactants can do a number on the environment as well.  When surfactants come into contact with freshwater fish, they break down the protective coating that keeps parasites and bacteria at bay.  A couple of known surfactants include linear alkyl benzene sulfonates (LAS) and nonylphenol ethoxylates (NPE).


#15
codrina_ama

codrina_ama

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.01.2013
Este doar o spalatorie in care se foloseste detergent si balsam. Fiind foarte cald, nu este chiar atat de confortabil nici macar mirosul de detergent. Am cerut un sfat pentru a elimina acest disconfort. Asta este tot.

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
atunci solutia este simpla, foloseste produse de spalare fara miros. stiu, sunt mai scumpe, dar decat sa investesti in prelungirea burlanului sau cine stie ce sisteme de filtrare/purificare...
uite doar doua exemple, gasite la repezeala pe net.
poate la producatorii/distribuitorii de produse pentru THR gasesti la pret mai avantajos genul acesta de produse.
https://www.eubio.ro...c-klar-1000-ml/
https://vegis.ro/det...ara-miros-1-5l/

#17
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu conteaza ce vrei tu sa stii, aici pe forum toata lumea vine si spune ce vrea. N-ai putea sa te racordezi la coloana de aerisire a blocului? O alta solutie buna este cu filtrarea prin apa dar desi e un principiu in aparenta simplu, implementarea s-ar putea sa fie mai "cotoioasa" :)) De filtrat altfel nu cred ca este economic, o sa schimbi filtre intr-o veselie.

#18
mikaela4f

mikaela4f

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.05.2017
puteti cauta purificatoare profesionale,sunt cateva firme care se ocupa cu asa ceva,una din ele e importator direct al unei firme din Germania.Sunati si intrebati,poate va consiliaza si ajuta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate