Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Cum atrag sectele oamenii?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
101 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Exista o droaie de secte, inclusiv in Romania despre care se spune ca reusesc sa atraga adepti prin carisma deosebita a liderului. Totusi, in ce anume consta aceasta carisma, sunt destule clipuri pe net cu liderii lor vorbind, si de multe ori nu reusesc sa imi dau seama ce este asa deosebit la ei.
Secta Heaven's Gate a atras destui adepti iar apoi conducatorul lor s-a sinucis impreuna cu inca 39 de membri, insa liderul lor - Marshall Applewhite, arata ca scapat de la nebuni, ce om normal la cap, il poate considera pe tipul asta carismatic?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AqSZhwu1Rwo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Secta Aum din Japonia a atras si ea o gramada de adepti, inclusiv multe persoane educate, dar liderul ei Shoko Asahara arata de parca e tot timpul sedat sau drogat, voi vedeti cumva o carisma deosebita aici?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fu8aNq62CDc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si la noi in Romania a fost MISA, in frunte cu Bivolaru care la fel arata ca un bolnav mintal sau ca un boschetar si totusi a atras o gramada de membri, multi vorbind de carisma lui deosebita.

Deci, ce anume se intampla aici de fapt si unde este aceasta carisma la liderii sectelor?

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Din cauza ca multi oameni is labil psihic si au lipsa de personalitate ! Aia oricum isi merita soarta ...

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu "sectele" atrag oamenii ci "predicatorii" Aia infiinteaza secte pentru cei care pun botu´.
Si MISA, exista bine mersi si in ziua de azi.

#4
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Cum atrag si preotii oamenii in secta lor... cauta prosti si ii prostesc pe prosti.
Asa si restul sectelor, care pleaca cu un mare dezavantaj fata de cea crestina, pentru ca la ele nu exista presiune sociala sa te alaturi.
Ba chiar ai putea spuna ca celelalte secte sunt cele mai pure din punctul asta de vedere, omul chiar isi doreste sa sa alature lor, nu este impins de presiunea sociala ca la cea crestina.

#5
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Toti invoca scopul divin.Sunt oameni slabi care nu reusesc sa se descurce singuri si prefera sa se roage la Dumnezeu poate poate ii trece necazul.
Exemplu:Martorii lui Iehova, ei tot spun ca o sa vina sfarsitul, ca sunt semne de apocalipsa.Oamenii slabi se lasa pacaliti si cad in capcana.Am si eu niste vecini care-si bat copiii pentru ca nu vor sa citeasca din versetele lor(un copil are 18).

#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 myshyk, on 22 iunie 2018 - 10:16, said:

Nu "sectele" atrag oamenii ci "predicatorii" Aia infiinteaza secte pentru cei care pun botu´.

 lexis1, on 22 iunie 2018 - 10:17, said:

Cum atrag si preotii oamenii in secta lor... cauta prosti si ii prostesc pe prosti.
Pai da, dar unii "predicatori" arata ca dracu', cine se uita in gura lor si crede ce spun aia, mai ales cand sunt  unele secte foarte radicale, cu sisteme de credinta foarte bizare.
Cine sunt de exemplu romanii, care l-au vazut pe Bivolaru si au considerat ca este un iluminat si guru autentic? Voi nu vedeti cum arata?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a1Bvzx8CrtM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Tu te-ai uitat cum arata majoritatea preotilor in Romania? Si totusi lumea se uita in gura lor.
Astfel de fenomone nu pot fi explicate decat de o prostie crancena, sau un interes de a te folosi de religie pentru a capata sustinere publica, politica, sociala, simpatie sa iti treaca cu vederea infractiunile, etc

#8
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
La MISA a fost usor sa atraga clienti dintre cei  carora le place sa se babardeasca in grup sau cu minore.

Edited by sas1975, 22 June 2018 - 10:32.


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Exact cum fac și partidele.
Trebuie să fii puțin idiot ca să te uiți la ce vorbesc nenicii ăștia.

https://en.wikipedia...rch-Action=view

Zici că e o cârtiță nu om.
Hai să zicem că ești pasionat de Yoga, Asana, Mahamudra și tot felul de chestii din ăstea. Bun te duci acolo și bei pipi propriu ca ăia de sunt cu Bivolaru.
Dar când auzi pe guru că vrea să omoare niște oameni ca să orice zice el... trebuie să te prinzi că nu e ceva în regulă.

Dacă ești sănătos psihic...

Edited by exceswater, 22 June 2018 - 10:29.


#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
care este biserica oficiala in lume?

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
????????????
Cum adicătelea ?

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
am vrut sa vad ce inseamna exact secta,spre deosebire de initiator nu vreau sa folosesc cuvinte care nu stiu ce inseamna
secta este desprinsa din biserica oficiala,deci care este?

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In tinerete am cunoscut un tip , ceva mai mare ca mine , cu vreo doi ani , faceam amandoi sala ( pe vremea aia salile erau rudimentare si rezultatele la fel ) . Tipul avea parintii dintr-o secta din asta de adventisti ...nu stiu de ce zi din saptamana ca astia asa sunt , adventisti de ziua a doua , de ziua a treia ..etc ) . Nu prea discutam noi despre altceva decat despre fiare dar din cand in cand el imi spunea cum va fi viata lui cand o sa ajunga predicator . Religiile astea cu caracter de secta au un mare avantaj , nu detin exclusivitatea la propovaduirea tampeniilor . Adica , orice prost care stie sa citeasca si vrea sa aiba un trai mai bun , invata niste cartulii din scoarta in socoarta si ..propovaduieste la labili cuvantul divinitatii . Astfel apar o multime de "case de rugaciune " , si fiecare , isi aduna neamurile , vecinii si pe promite cate in luna si in soare. Adevarul este ca daca stiu sa isi faca relatii cu exteriorul , primesc ajutoare de la " fratii intru credinta " destul de consistente , asa ca devine chiar o chestie de oportunitate aderarea la o astfel de secta .
Oamenii simt nevoia sa se organizeze. Este vorba despre instinctul de turma. Intrucat marile organizatii sunt greu de penetrat , prostul de rand cauta sa fie si el parte la ceva , si se duce la o astfel de secta , unde are impresia ca este ajutat ( de multe ori chiar este ) si el nu trebuie decat sa para adeptul respectivei divinitati. Pare o afacere buna.

Edited by JurasikMan, 22 June 2018 - 10:35.


#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 carturarulobosit, on 22 iunie 2018 - 10:19, said:

Exemplu:Martorii lui Iehova, ei tot spun ca o sa vina sfarsitul, ca sunt semne de apocalipsa.Oamenii slabi se lasa pacaliti si cad in capcana.Am si eu niste vecini care-si bat copiii pentru ca nu vor sa citeasca din versetele lor(un copil are 18).
Cam incurci borcanele, sau sunt de aia ce pretind ca sunt "adevaratii martori".


Daca stai si analizezi tot ce se intampla acum in lume, nu incepi sa crezi ca ceva trebuie sa se intample (si se va intampla)?
Tensiunile tot mai mari intre SUA si Rusia, tentativa de pace si dezarmare nucleara a Coreei de Nord, valul de imigranti, criza de apa din Africa de Sud, instabilitatea economica si politica din tara noastra, valuri de proteste in multe tari europene, etc. toate astea vor duce inevitabil la ceva.

Ce anume...ramane sa vedem. Si orice ar fi, va fi din ce in ce mai rau pentru noi, oamenii de rand.

L.E.: si sa nu uitam de fenomenele meteo din ce in ce mai haotice si dezastruoase.

Edited by Hider141, 22 June 2018 - 10:48.


#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Aldulescu, on 22 iunie 2018 - 10:22, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a1Bvzx8CrtM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Am dat PLAY pe telefon la clipul acesta și mi s-a încărcat bateria singură fără priză fără nimic.
Plus că mi-a mai apărut niște memorie RAM.

Funcționează.

Imediat dau play si pe desktop că presimt că din procesor I3 mă fac cu I7.

#16
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 lexis1, on 22 iunie 2018 - 10:25, said:

Tu te-ai uitat cum arata majoritatea preotilor in Romania? Si totusi lumea se uita in gura lor.
Da, dar aici e vorba de un sistem foarte vechi, care are traditie si este bine inradacinat, asa ca lumea merge cu el pentru ca toti il urmeaza, MISA si Bivolaru insa au aparut din neant si totusi au strans adepti.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 ceanu1980, on 22 iunie 2018 - 10:32, said:

am vrut sa vad ce inseamna exact secta,spre deosebire de initiator nu vreau sa folosesc cuvinte care nu stiu ce inseamna
secta este desprinsa din biserica oficiala,deci care este?
Secta este o religie de sine statatoare, nu are nimic cu religiile, nici oficiale, nici neoficiale. Asa ca spre deosebire de initiator, trebuia sa mai stai nitel pe margine si sa citesti, inainte de a debita ineptii, folosind cuvinte care stii ce inseamna.

 Aldulescu, on 22 iunie 2018 - 10:48, said:

Da, dar aici e vorba de un sistem foarte vechi, care are traditie si este bine inradacinat, asa ca lumea merge cu el pentru ca toti il urmeaza, MISA si Bivolaru insa au aparut din neant si totusi au strans adepti.
TOATE sectele strang adepti, mai multi sau mai putini. Templul Soarelui, Biserica Scientologica(?), aia japoneza cu gazul sarian, toate "increngaturile" pocaitilor de toate soiurile, sunt doar cateva. La fel si mormonii din State. Si nu, MISA si Bivolaru, au radacini inca din perioada comunista, n-au aparut din neant.
http://www.yogaesote...em=2126&lang=RO

Edited by myshyk, 22 June 2018 - 11:11.


#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Termenul are conotatie periculoasa si implica 2 aspecte mari:
  • pozitie doctrinara, teologica - cat de corecta e ca doctrina
  • periculozitate sociala
Aspectul 1 intereseaza prea putini oameni.
La 2 se prinde lumea mai repede - donezi toti banii, faci foamea, muncesti gratis pt ei etc Dar si aici e cu nuante, de ex. Martorii lui Iehova au ajutat aloolici sa-si revina, adica dracu vine, iti ia sufletu dar te scapa de alte vicii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate