Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

GoPro Hero 5 Session "Hot Pixel"

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Salutare,

am achizitionat de curand o camera Hero 5 Session "refurbished". In general sunt multumit de ea, referitor la calitate. O singura problema imi da insa de gandit si anume pe imaginile de "Night Timelapse" apar niste puncte albe permanenete, care cresc in intensitate odata cu marirea expunerii (5 sec. e maxim). E deranjant. As dori sa va cer sfatul, deoarece ma gandesc serios sa o returnez in cazul in care ma sfatuiti si voi in aceeasi directie. Sau poate exista o solutie pentru a remedia problema?

Altfel spus, credeti ca e normal sa fie asa? Deci pe timpul zilei, normal ca nu se obsearva nimic. Filmarile sunt excelente. Dar ma deranjeaza faptul.
Aveti/ati avut probleme asemanatoare cu GoPro-ul?

Va multumesc anticipat.

Edited by chris_dvb, 22 June 2018 - 09:15.


#2
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Sunt multi pixeli albi? Isi schimba pozitia?
Probabil sunt pixeli morti. Cam toate camerele au asa ceva dar sunt compensate din soft inainte de livrare (daca sunt putini).
Am si eu un session 5 dar nu am filmat noaptea...

#3
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Da, sunt mai multi. Am facut aseara o fotografie in bezna totala. Si am observat ca sunt mai multe puncte. Unul e chiar foarte luminos. Acela ma deranjeaza cel mai mult. Tot in acelasi loc.
Deci la filmare nu se vede mare lucru pe intuneric, dar la Night Foto se vede bine. (parca asa se numeste...)

Edited by chris_dvb, 22 June 2018 - 09:39.


#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
La alte camere se acopera lentila si se apasa o combinatie de butoane sau cu un director engmode pe card pentru a face un test hot pixels.

#5
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

e normal sa fie asa?
Nu stiu cat de grav se manifesta la tine, dar da, la senzorii de doi lei e foarte normal. Chiar si senzorii foarte scumpi folositi in astrofoto trebuie racire speciala - chiar si asa mai apar 'hot pixels'.
Ai de exemplu un raspuns relevant aici: https://photo.stacke...ixels-in-photos
Poti sa mai cauti si tu cu google, 'hot pixels' si 'long exposure', precis o sa gasesti mai multe informatii.

#6
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Da, am căutat si am citit. De cand am observat problema n-am facut altceva. Eram curios in special la GoPro-uri...
Ideea era daca, merită s-o trimit inapoi cu sansa de a primi alta tot cu aceeasi problema? Deci sa stiu ce sa fac...

Inteleg ca e destul de des întâlnită problema...

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia pune o poză cu punctele

Quote

Night Timelapse" apar niste puncte albe permanenete, care cresc in intensitate odata cu marirea expunerii (5 sec. e maxim)

tare îmi e că sunt nește stele sau corpuri cerești

#8
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Pe de-alta parte, nu o folosesc noaptea. Deci sa zicem ca e ok, cat imi trebuie mie. Oricum, sunt destul de dezamăgit de GoPro in general.  O sa ma mai gândesc. La soarta ei.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De unde ai luat-o ? La ce preț ?

Întreb că vreau ceva pentru mașină să filmez drumurile ...

#10
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View Postexceswater, on 22 iunie 2018 - 14:00, said:

Ia pune o poză cu punctele



tare îmi e că sunt nește stele sau corpuri cerești


Era o varianta, daca fotografia nu era facut in debara. Posted Image

View Postexceswater, on 22 iunie 2018 - 14:01, said:

De unde ai luat-o ? La ce preț ?

Întreb că vreau ceva pentru mașină să filmez drumurile ...


140 de € de pe ebay

Si eu am luat-o din acelasi motiv...

#11
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010
Daca merge bine ziua, eu zic sa nu te obosesti cu schimbatul. La expunere lunga pana si un DSLR scoate limba cu 'hot pixels'. De obicei astia cu astrofoto fac mai multe fotografii cu expunere lunga, plus ceva poze 'dark frame' (cu capacul pus, sa zicem) le combina cu ceva software, extrag 'dark frame'-ul pentru suprimarea pixelilor 'hot'. dslr-urile pot si aplica corectii pentru pixelii aia. GoPro e o jucarie prin comparatie, as fi foarte surprins sa aflu ca vreunul nu face asa la expunere lunga.

#12
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View Postparabellum, on 22 iunie 2018 - 15:35, said:

Daca merge bine ziua, eu zic sa nu te obosesti cu schimbatul. La expunere lunga pana si un DSLR scoate limba cu 'hot pixels'. De obicei astia cu astrofoto fac mai multe fotografii cu expunere lunga, plus ceva poze 'dark frame' (cu capacul pus, sa zicem) le combina cu ceva software, extrag 'dark frame'-ul pentru suprimarea pixelilor 'hot'. dslr-urile pot si aplica corectii pentru pixelii aia. GoPro e o jucarie prin comparatie, as fi foarte surprins sa aflu ca vreunul nu face asa la expunere lunga.


Ai dreptate. Asa ma gandeam si eu. Am avut doar nevoie de niste incurajari, probabil Posted Image . Stiu, cu DSLR-ul, am trecut si prin asta. Dar am rezolvat-o pan ala urma. Am trimis Nikon-ul la ServicePoint si m-au rezolvat baietii. Nu a fost ieftin, dar a meritat. Zic eu, in fine.

Nu ma mai complic cu returnarile... Am citit ca, tot asa... unul a trimis-o inapoi din acelasi motiv si a primit alta care avea si mai multi pixeli defecti. Asa ca...
Las ca-i buna. Oricum, eu am luat-o sa fac filmari ziua, nu pentru Astrofoto.

Edited by chris_dvb, 22 June 2018 - 16:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate