Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Extragere stream audio de pe youtube fara recodare/conversie

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Salut.

Caut un program sau un addon de Mozilla, Chrome care sa imi permita sa extrag streamul audio de pe youtube. Vreau trackul audio original neatins, nu recodat si convertit in mp3 sau alte formate. Din cate stiu eu formatul audio pe youtube e acum AAC la 192kbps.

Prefer ceva care sa extraga din maxim 2-3 clickuri, si ceva care sa nu ma intrebe din 2 in 2 secunde ce sa faca, ii dau url-ul/adresa si dupa sa se descurce. Din ce am citit, atata timp cat melodiile sunt pentru uz personal nu sunt probleme de legalitate, sper sa fi inteles bine, daca nu imi cer scuze si rog un moderator sa stearga postul.  PS: melodiile nu sunt destinate pentru sistemul hi-fi, dar prefer totusi sa nu pierd din calitate prin mai multe reencodari care nu-s necesare.

Edited by BG_183, 22 June 2018 - 01:35.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu folosesc

http://convert2mp3.net/en/index.php]
sau
https://www.onlinevideoconverter.com/

nu stiu daca indeplinesc cerintele tale... poti incerca.

#3
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
JDownloader

* Necesită Java Runtime Environment instalat.

Edited by Gif2D, 22 June 2018 - 07:32.


#4
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wetXM8eeMrA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Postrosix, on 22 iunie 2018 - 05:42, said:

Eu folosesc

http://convert2mp3.net/en/index.php]
sau
https://www.onlinevideoconverter.com/

nu stiu daca indeplinesc cerintele tale... poti incerca.
Nu indeplineste cerintele.
Nu cred ca exista nimic care sa faca asta in mod direct si sa mai fie si in 2-3 clickuri.
Tot ce poti face este sa gasesti un plugin de download fara recodare cum e video helper(dar si asta face recodare la streamurile ADP) iar dupa ce ai in PC fisierul audio-video original il demuxezi cu un utilitar de demuxat MP4 si o sa obtii streamul AAC neatins.
Alta varianta nu cred ca ai.
PS: Si eu caut ce vrei tu.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@Initiator vezi youtube-dl vezi daca e ce vrei tu. Chiar daca e un utilitar in linie de comanda.

#7
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
VLC? dar trebuie sa stii sa-l configurezi sa-ti extraga doar partea audio.. la prima vedere iti ia ambele, video si audio.

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
In afara de varianta cu de-muxare aratata aici de geo123 toate celellalte utilitare encodeaza stream-ul audio in diverse moduri.
Youtube downloader pt. descarcat clipul. Apoi se poate folosi MKVToolnix impreuna cu utilitarul MKVExtractGUI/ Merge si cu fisiere in container mp4.

Edited by edigee, 22 June 2018 - 10:19.


#9
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
youtube-dl ăla de command-line descarcă stream-ul așa cum e, și îți oferă și opțiuni pe care să-l iei dintre mai multele pe care le ține YouTube gata făcute pentru fiecare clip. Poate asta îți dă impresia că recodează întotdeauna, dar nu e cazul. Poți să și vezi care e formatul "original" (pus de cine-a uploadat clipul) și să-l iei pe ăla, ca să n-ai recodare nici făcută de YouTube.

Edited by donjoe, 22 June 2018 - 11:06.


#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Poate ca varianta pro. Eu am pe ce free care face doar conversie la stream-ul audio. Eu folosesc combinatia mai sus amintita cu MKVToolnix.

#11
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Postdonjoe, on 22 iunie 2018 - 11:06, said:

youtube-dl ăla de command-line descarcă stream-ul așa cum e, și îți oferă și opțiuni pe care să-l iei dintre mai multele pe care le ține YouTube gata făcute pentru fiecare clip.

Am incercat optiunea asta azi (cu tutorialul asta: https://youtu.be/fKe9rV-gl1c?t=488) E exact ce-mi trebuie, dar cred ca gresesc undeva ca dureaza prea mult procesul. Cand ii dau comanda sa-mi listeze toate streamurile ii ia vreo 2 minute, dupa care inca vreo 3 ca sa-mi descarce trackul audio. Procesorul e i7 si internetul 300kbps, deci nu cred ca aici e problema.

Ar trebui sa se miste mai repede, cel putin convertoarele online termina treaba in 10-20 secunde. Am de umplut un stick cu cateva sute de melodii pentru masina.

#12
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Depinde. Convertoarele online cele mai folosite ţin un stoc temporar cu cele mai cerute melodii, ca să nu le mai ia de fiecare dată de pe YouTube, şi ţi le dau mult mai repede, că le au şi descărcate, şi convertite gata. Youtube-dl chiar ia ce ai selectat şi îţi descarcă atunci, pe loc, n-are niciun stoc. Dar oricum pare destul de lent la 2 minute doar pentru a lista formatele - poate ai avut probleme cu legătura către YouTube azi în special. Sau ai luat vreun .exe de youtube-dl împachetat cu alte minunăţii care fac ce vor ele în background. :P

View Postedigee, on 22 iunie 2018 - 15:14, said:

Poate ca varianta pro.
Quoi? Youtube-dl e gratis şi open-source pentru toate platformele. Posted Image
https://rg3.github.io/youtube-dl/

Edited by donjoe, 22 June 2018 - 23:25.


#13
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Deşi s-ar putea să-l fi confundat eu cu altceva când am zis că poate identifica streamul original să ţi-l dea pe ăla - se pare că youtube-dl nu are aşa ceva, are doar o opţiune "best" care nici măcar nu e bazată doar pe calitate ci şi pe cât de răspândite sunt codecurile (încearcă să-ţi dea ceva ce se poate folosi pe mai multe scule, deci nu prioritizează un stream Opus, de exemplu, deşi probabil e cel mai calitativ codec audio lossy la ora asta).

LE:
Da, folosisem de fapt ClipGrab pe Linux, şi ăla arată întotdeauna unul dintre streamurile audio ca fiind "original". Până acum l-am crezut pe cuvânt, că era întotdeauna şi streamul cu cel mai mare bitrate. Posted Image

Edited by donjoe, 22 June 2018 - 23:54.


#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postdonjoe, on 22 iunie 2018 - 23:00, said:

Quoi? Youtube-dl e gratis şi open-source pentru toate platformele. Posted Image
https://rg3.github.io/youtube-dl/
Nu e ala, e asta de care ziceam
https://www.ytddownloader.com/
Sunt vreo 5 utilitare care se numesc aproape la fel!Posted Image
Oricum ,fac aproape aceleasi chestii. La toate audio se extrege cu conversie.
Din pacate.

Edited by edigee, 23 June 2018 - 10:11.


#15
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Cu conversie nu, youtube-dl cere stream-urile aşa cum sunt şi e alegerea ta dacă să forţezi formatul de output sau nu. Abia cu opţiuni suplimentare forţezi convertirea.
Singura conversie de care nu poţi scăpa e aia aplicată de YouTube pe ce-a primit în upload-ul original, în rest ce ţine YouTube pe server pentru a servi cui apasă "Play" poţi obţine nemodificat, doar să fii atent la opţiuni.

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Corect ,dar omul vrea doar fisierul audio. Nu sa dea play la cei acolo mp4 video plus audio. Poate in anumite conditii n-are acces la internet si vrea sa dea play doar la muzici.

#17
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Nu ne înţelegem. YouTube ţine stream-urile deja separate, nu-s containere audio-video gata făcute, că nu se servesc ca fişiere când dai "Play". Deci are la dispoziţie mai multe variante de audio şi de video pe care să le aleagă şi să le muxeze după cum se arată capabil dispozitivul pe care dai "Play". Sau după cum ai ales calitatea/mărimea din meniul playerului de pe saitul lor. Şi atunci cu progrămelele astealalte doar îi zici "dă-mi streamul doar-audio cutare-şi-cutare, aşa cum îl ai". Gen "youtube-dl -x <adresa>", care-ţi extrage doar stream audio, implicit ales cel la calitate "best" (dar după cum am aflat în cazul youtube-dl "best"-ul nu e bazat strict pe câtă informaţie audio conţine, din păcate; de-aia am preferat în cele din urmă ClipGrab), şi ca să ţi-l facă fişier ţi-l pune într-un container audio adecvat codec-ului (.mp4, .webm sau mai-ştiu-io-ce).

Edited by donjoe, 23 June 2018 - 11:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate