Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Proba medicala

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Eram si eu curios de ce e asa stricta proba medicala pentru Academia/Scoala de Agenti de politie.
Eu am facut operatie de cataracta(mi-am schimbat cristalinul).Nu ma afecteaza cu nimic, vad normal, nu am probleme.Totusi, am fost repins la toate probele din cadrul MAI sau MApN.
M-am resemnat, dar nu am inteles logica din spatele avizului.
M-am gandit ca poate m-ar afecta intr-un contact fizic, dar din ce stiu politistii nu sunt la lupte libere sa primeasca un croseu la fiecare 5 minute.

#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
daca-ti cumpei un autoturism chiar si SH, nu vrei sa aiba frane si directie? nu vrei sa circuli cu el pe drumurile publice? nu vrei sa-ti protejezi investitia?
Dar cand cumperi un televizor? Vrei sa-l ti pe post de clocitoare?
Asta face si statul roman, asi protejeza investitia.
daca te angajezi politist si peste 8 ani ochiul face figuri, nu gasesti un avocat care sa zica ca stresul profesional a accelerat procesul de orbire?

#3
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

 OPEDI, on 21 iunie 2018 - 23:20, said:

daca-ti cumpei un autoturism chiar si SH, nu vrei sa aiba frane si directie? nu vrei sa circuli cu el pe drumurile publice? nu vrei sa-ti protejezi investitia?
Dar cand cumperi un televizor? Vrei sa-l ti pe post de clocitoare?
Asta face si statul roman, asi protejeza investitia.
daca te angajezi politist si peste 8 ani ochiul face figuri, nu gasesti un avocat care sa zica ca stresul profesional a accelerat procesul de orbire?
De ce ar fi valabil doar pentru politie si nu pentru orice alta meserie?Daca sunt medic, nu am stres?Nu as putea sa gasesc un avocat care sa spuna ca din cauza stresului de la munca  am orbit?

Edited by carturarulobosit, 21 June 2018 - 23:25.


#4
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Din cate stiu eu, politia este militarizata.
Militaria presupune lasarea la vatra a celor inapti fizic.
Zic, nu dau cu parul.
Oricum, medicul nu este supus efortuli fizic, nu alerga dupa bacterii ca politistul dupa infractori.
Din cate stiu eu, acum politia a micsorat baremurile.
De exemplu accepta si persoane sub 1.70 m

#5
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Parerea mea e ca nu trebuie sa ocupi locul unuia care, de ex, nu are o operatie de cataracta.
Asta nu inseamna, bineinteles, ca nu exista si unii care ocupa locuri de pomana acolo.
Cum a spus si colegul mai sus, statul prefera ca, pt categoria MAI, sa poata angaja MACAR un om apt dpdv fizic, daca nu si emotional, moral, cum doresti sa ii spui.
Comparatia cu doctorii nu mi se pare cea mai reusita.

Din cate stiu (si daca gresesc rog corectare). nu ai voie sa ai tatuaje sau semne distincte pe corp. Asta e in stransa legatura cu posibilitatea ca, intr-un viitor, acel angajat MAI sa devina un spion iar tatuajul/semnul distinctiv sa poata sa il dea de gol intr-o situatie critica.

Posibil ca motive sunt mai multe si poate mai pertinente, insa cu siguranta statul (nu numai cel roman) si-a facut toate temele inainte sa lanseze acest criteriu de selectie.

#6
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Evident ca stie statul mai bine decat mine, doar eram curios de ce sunt atat de stricti.
Eram la inceput destul de frustrat deoarece vedeam persoane care nu puteau sa scrie o fraza corect din punct de vedere gramatical si au luat probele la Scoala de Agenti de Politie si eu care am invatat mereu si mi-am dat interesul am cazut din cauza operatiei.
Pana la urma m-am resemnat, sper sa ajung un inginer bun Posted Image

Edited by carturarulobosit, 21 June 2018 - 23:41.


#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

 JustARandomGuy, on 21 iunie 2018 - 23:36, said:

Din cate stiu (si daca gresesc rog corectare). nu ai voie sa ai tatuaje sau semne distincte pe corp.

E permis daca zona este acoperita de uniforma.

Operatia probabil nu te mai incadreaza in baremul de "apt fizic". Si da, faptul ca te-ar putea afecta intr-un contact fizic e motiv suficient si pertinent ca sa fii exclus.

#8
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Am si eu o intrebare..
De un an m-am operat la ambele picioare..platfus. Cate 1 surub in fiecare picior, in momentul de fata sunt perfect recuperat. Nu ma deranjeaza cu nimic, pot sa jonglez cu glezna fara sa ma doara. Capabil sa trec de probe fizice mult mai grele fata de ce se cere acolo.
Pot sa trec de probele medicale??

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 carturarulobosit, on 21 iunie 2018 - 23:11, said:

Eram si eu curios de ce e asa stricta proba medicala pentru Academia/Scoala de Agenti de politie.
Eu am facut operatie de cataracta(mi-am schimbat cristalinul).Nu ma afecteaza cu nimic, vad normal, nu am probleme.Totusi, am fost repins la toate probele din cadrul MAI sau MApN.

Logica e urmatoarea:  unitatile militarea au reguli de selectie stricte pentru ca au o baza larga de selectie (oameni apti fizic din toate punctele de vedere) din care au de unde alege.  In rest, profesional.. nu stiu in ce masura te poate afecta in prezent dar... daca apar probleme in viitor, cei din Politie nu doresc sa si le asume... altfel ar veni toti oamenii cu astfel de probleme sa se trateze prin spitalele MAI sau SRI in conditii preferentiale.. ceea ce nu e de acceptat (numai smecherii au acces acolo).

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,777
  • Înscris: 12.01.2018

 OPEDI, on 21 iunie 2018 - 23:34, said:

Din cate stiu eu, politia este militarizata.
Militaria presupune lasarea la vatra a celor inapti fizic.
Zic, nu dau cu parul.
Oricum, medicul nu este supus efortuli fizic, nu alerga dupa bacterii ca politistul dupa infractori.
Din cate stiu eu, acum politia a micsorat baremurile.
De exemplu accepta si persoane sub 1.70 m
cred sincer că un medic aleargă mai mult decât polițiștii noștri

 OPEDI, on 21 iunie 2018 - 23:34, said:

Din cate stiu eu, politia este militarizata.
Militaria presupune lasarea la vatra a celor inapti fizic.
Zic, nu dau cu parul.
Oricum, medicul nu este supus efortuli fizic, nu alerga dupa bacterii ca politistul dupa infractori.
Din cate stiu eu, acum politia a micsorat baremurile.
De exemplu accepta si persoane sub 1.70 m

ai văzut pe stradă polițiști de 1,9m ,lați în spate,plin de mușchi care să-ți inspire teamă si respect? NU. îi vezi MICI ȘI BURTOȘI pe cei bătrâni și PIPERNICIȚI pe cei tineri(care vor fi viitorii mici și burtoși)

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Claudiu998, on 22 iunie 2018 - 00:10, said:

Am si eu o intrebare..
De un an m-am operat la ambele picioare..platfus. Cate 1 surub in fiecare picior, in momentul de fata sunt perfect recuperat. Nu ma deranjeaza cu nimic, pot sa jonglez cu glezna fara sa ma doara. Capabil sa trec de probe fizice mult mai grele fata de ce se cere acolo.
Pot sa trec de probele medicale??

Posibil sa se vada suruburile la radiografie sau la celelalte metode de examinare (sau vor fi mentionate de medicul de familie in adeverinta cu care trebuie sa mergi la probab medicala)... Odata depistata surubraria.. probabil vei fi respins.. pe motive medicale...habar n-am.
Stiu cazuri in care s-au legat inclusiv de niste kkturi de alunite crescute in diverse zone vizibile ca cik "semne distinctive"... Sa nu cumva sa te recunoasca infractorii dupa astel de semne si sa te caute pe acasa...

Edited by rosix, 22 June 2018 - 06:40.


#12
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 rosix, on 22 iunie 2018 - 06:33, said:

Posibil sa se vada suruburile la radiografie

tu crezi ca sta aia sa faca radiografi la toti?

La platfus se testa in trecut asa, te uda pe talpa si te punea sa calci pe o foaie. si atata

#13
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Platfusul e criteriu de eliminare din concursul de admitere. Cel mai bine afli un raspuns concret de la unitatea medicala a MAI din judetul tau.

#14
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 carturarulobosit, on 21 iunie 2018 - 23:25, said:

De ce ar fi valabil doar pentru politie si nu pentru orice alta meserie?Daca sunt medic, nu am stres?Nu as putea sa gasesc un avocat care sa spuna ca din cauza stresului de la munca  am orbit?

Păi este valabil și pentru medici, dar e gândită în funcție de ce specializare îți alegi. Că nu poți face chirurgie dacă ai anumite probleme, dar te poți duce la alte specializări.
La poliție, nu-ți alegi specializarea, te repartizează ei unde consideră. Și ca să evite probleme, caută un anumit de candidați, pe care-i pot repartiza după cum vor. Asta cât timp are balta pește. Dacă ar fi avut candidați mult prea puțini, cu siguranță că ar fi relaxat criteriile, dar nu e cazul.

E din considerente practice, să aibă toți absolvenții apți pentru orice tip de structură în care pot fi încadrați.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate