Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

7805 ripplu

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Salutare,
Mi s-a intors la ''garantie'' un device pe care l-am construit cu aproximativ 2 ani in urma, device care a functionat probabil 24/7.
Device-ul se comporta ciudat in sensul ca era foarte sensibil la perturbatiile exterioare, practic considera ca s-au apasat butoane doar la simpla apropiere a mainii de buton sau firele acestuia.
Device-ul e alimentat dintr-un mic alimentator 12V/0.5A  iar apoi are un stabilizator cu 7805 din care se alimenteaza un uC si un afisaj led 7segmente/4digiti.
La masurarea cu voltmetru tensiunile par ok, insa pe osciloscop apar niste spike-uri de 1Vvv aprox 30kHz, atat pe linia de 12V cat si pe cea de 5V.
Am schimbat condensatorii de la intrarea si iesirea 7805-ului, (doar pe cei electrolitici 100uF, ceramicii de 100nF nu i-am schimbat) nu s-a modificat nimic,
Am schimbat si 7805-ul, la fel, nici o schimbare.
Am eliminat alimentatorul si l-am inlocuit cu o ''sursa de banc'', device-ul a inceput sa functioneze normal. E clar ca trebuie alt alimentator.

Ce nu inteleg eu insa este de ce 7805-ul nu ''filtreaza'' rippl-ul generat de alimentator?
Conform datasheet-ului ''line regulation'' este maxim 50mV daca tensiunea de intrare e mai mare de 8V.
M-am uitat cu osciloscopul si cand am folosit sursa mea si am observat acelasi lucru. Sursa mea nefiind una grozava are un ripplu de aprox 100mV , ripplu pe care-l gasesc la fel si la iesirea lui 7805.

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Nu ai incercat cu alt stabilizator ? un 7805 facut de motorola sau philips de exemplu. recuperat din scule vechi. Astea noi chinezesti nu te mai poti increde in ce scrie pe ele

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Care e intrebarea ?

#4
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Intrebarea e de ce 7805 transmite la iesire ripplul pe care-l primeste la intrare? E normal?

Quote

Nu ai incercat cu alt stabilizator ? un 7805 facut de motorola sau philips de exemplu
Astea cu care am incercat sunt facute de ST, cumparate de la tme.

Edited by binox, 21 June 2018 - 23:04.


#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,562
  • Înscris: 31.01.2010
Seria 78XX are prostul obicei sa autooscileze, alea Motorola parca au pe gaia in ele daca nu le decuplezi.
N`am avut unu insa sa nu mearga decuplat si sa se potoleasca,
Ori cablajul e facut aiurea cu masa lunga ori condensatorii ceramici de decuplare sint prosti.
Pune altii si rezolva problema, neaparat ceramici buni, foarte bine merg cu SMD pusi direct pe picioare linga capsula.
100nF arhisuficienti.
Oricum sa ai peste 7,5V intrarea.
Pina nu`l potolesti nu`l da mai departe.

P.S. rezolva cu oscilatia si dupa aia vezi ce`i cu riplul.

Edited by Ion_Bumbu, 21 June 2018 - 23:04.


#6
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
Salutare.

sursa de 12V e cu transformator sau in comutatie ? - e important, sa ne dam seama de unde poate sa apara zgomotul respectiv ( sursa / oscilatie 7805 / modul de masurare )
din ce tin minte 7805 nu are un raspuns prea bun la frecvente inalte - e posibil ca sursa sa injecteze suficient zgomot pe care 7805-ul sa nu il poata filtra

ma uit pe http://www.ti.com/li...link/lm7800.pdf - 78dB la 120Hz
din "Figure 5. Ripple Rejection" pare sa aiba 40-50dB la 30kHz - dar asta pentru componenta din datasheet, acum depinde ce componenta ai tu.

verifica doar sursa, cu o rezistenta care sa o incarce ~ la fel.
daca ai un generator de semnal in gama respectiva poti face un test cu componenta folosita de tine - asa stabilesti daca 7805-ul tau e de vina
sursa DC (9V sa zicem, sa ai head-room) -> rezistenta 100 ohmi -> 7805 -> cond. iesire si o rezistenta sarcina
injectezi AC printr-un condensator la intrarea lui 7805 si masori cu osciloscopul IN si OUT.
atenuarea este 10*log(Vin/Vout) - cuplezi in AC, poti masura PK-PK sau RMS, cat timp masori la fel pe ambele canale nu ar tb sa conteze

ca idee generala ( nu stiu circuitul tau ) - e bine sa ai niste mici filtre RC pe pinii de IO catre exterior - sa nu radiezi zgomot si sa nu receptionezi posturi de radio cu liniile de IO.

apropo de 7805-uri si derivative care oscileaza cum / cand au chef : multe osciloscoape de la Rigol ,seria DS1XXX au probleme cu LDO-urile care oscileaza aiurea - si asta in partea analogica.
au schimbat producatorul LDO-urilor fara sa fie siguri ca cele noi accepta condensatori ceramici -> "FUN"
daca aveti timp urmariti postarile lui "BUD" pe masura ce repara problemele de design : https://www.eevblog....esign-problems/
( sper ca link-ul extern sa nu fie considerat reclama / spam, imi cer scuze daca e)

#7
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009
sursa e in comutatie? stabilizatoarele au maximul atenuarii la 50-100Hz

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
N-a mai fost discuţia asta? atunci s-a rezolvat prin scurtarea şi îngroşarea traseului de masă.

#9
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Ambele surse cu care am incercat sunt in comutatie.
Alimentatorul device-ului e clar bulit, el si in gol scoate spike-urile alea de 1Vvv dar ma asteptam ca 7805-ul sa le atenueze.

Da, a mai fost o discutie similara, fix pe acelasi tip de dispozitiv(alt exemplar) si da, intr-adevar atunci s-a rezolvat cu ingrosarea traseului de masa. Difera totusi comportamentul, atunci probabil oscila 7805 pe o frecventa mai mare decat putea prinde osciloscopul meu pentru ca ripplul prins pe osciloscop era in parametri. Efectul atunci era incalzirea puternica a uC-ului.

Acum nu pare sa oscileze 7805-ul, uC nu se incalzeste , functioneaza cat de cat normal doar ca acele spike-uri ii zapacesc un pic nivelurile logice si rezistentele de pull-up de pe intrari nu-si mai fac treaba.

Oricum avand in vedere experienta anterioara, primul lucru pe care l-am incercat a fost dublarea traseului de masa buclucas cu un fir ''aerian'', nu se schimba absolut nimic nici pe osciloscop nici in functionare.

#10
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Update:
Desi pare o chestie simpla e a naibii de frustranta. Am cumparat alt alimentator 12V/1A, un chinezism noname gasit la primul magazin de profil in care am intrat.
Pe osciloscopul meu totul pare ok, adica are un riplu de sub 50mV , fara spike-uri . Conectat la device-ul meu acesta se comporta exact la fel ca si cu primul alimentator cel cu spike-urile de 1Vvv, adica e foarte sensibil la perturbatii exterioare, ca si cum nu as avea rezistente de pull-up pe intrari.
Am mai suplimentat traseele de masa cu fire, am pus condensatori de 100nF direct pe pinii lui 7805, degeaba nimic nu s-a schimbat.
Am inlocuit 7805 cu altul de la alt producator (primul era de la ST al doilea de la ON) la fel.
Am scos 7805-ul de pe placa cu tot cu condensatorii aferenti si  am pus in locul lui un stepdown miniatural. La fel se comporta....
Am mai dat o tura pe la magazine si am cumparat alt alimentator 12V/1A, ceva de la Meanwell care culmea nu era cu mult mai scump fata de nonameul anterior.
Cu asta merge device-ul perfect. O gramada de timp pierdut si nervi pentru o panarama de alimentator...care probabil emite bazaconii pe o frecventa considerabil mai mare de 100MHz de nu o prind eu pe osciloscop....

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
S-ar putea să fie problemă cu deparazitarea alimentatorului nu de semnale de înaltă frecvenţă. Mă refer la condensatoarele alea plasate între primar şi secundar, dacă lipsesc sau sunt aiurea ai cuplaj prin reţea şi împământare, osciloscopul fiind probabil împământat.

#12
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,349
  • Înscris: 21.04.2005
E bine sa pui un filtru trece jos imediat dupa stabilizator . Un electrolitic  catre masa -> soc radiofrecventa , care suporta curentul din montaj , apoi iar electrolitic catre masa .
In felul asta scapi de eventuale oscilatii ale stabilizatorului care se pot propaga in montaj .

#13
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

S-ar putea să fie problemă cu deparazitarea alimentatorului nu de semnale de înaltă frecvenţă. Mă refer la condensatoarele alea plasate între primar şi secundar, dacă lipsesc sau sunt aiurea ai cuplaj prin reţea şi împământare, osciloscopul fiind probabil împământat.
Alimentatorul nu are contacte de impamantare .
Osciloscopul e pe USB iar priza in care conectez laptopul nu are nici ea impamantare.

Quote

E bine sa pui un filtru trece jos imediat dupa stabilizator . Un electrolitic  catre masa -> soc radiofrecventa , care suporta curentul din montaj , apoi iar electrolitic catre masa .
In felul asta scapi de eventuale oscilatii ale stabilizatorului care se pot propaga in montaj .
Asta nu am incercat dar nu cred ca oscileaza stabilizatorul pt ca face la fel si cu 7805 si cu o placuta stepdown in locul lui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate