Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cat de greu e bacalaureatul?La uman.

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 21 iunie 2018 - 19:41, said:

Salutare.
Am terminat liceul anul trecut si nu am dat bacalaureatul precum si anul asta nu il dau dar ma gandesc serios perioada asta sa invat sa il dau la anul(in 2019).Sa ma pregatesc si sa incep sa invat de prin septembrie iar pana atunci sa imi iau materiale bune pentru pregatirea examenului(carti,culegeri,fise)

Dar ce vreau eu sa va intreb:Cat de greu e examenul de bacalaureat?Cat trebuie sa inveti sa iei media minima 6-7?
E greu de luat macar 6?
Am fost la un liceu cu un profil uman,deci dau bac-ul la romana,istorie si geografie.
Cei ce au dat acest examen cum vi s-a parut?Cat ati invatat?Cat timp pe zi?
Ati luat vreun supliment pentru memorie ceva?

Cat trebuie sa invat pentru 6-7?E greu sa iei 6-7?

Mai mult nu imi trebuie si unde vreau eu sa dau dupa bac,e pe baza de dosar deci nu am emotii cu admiterea.
Cum vedeti voi ca dificultate acest examen?Am timp 1 an-9 luni sa invat pentru o reusita la bac?Tin sa marturisesc ca nu o sa am alta ocupatie in afara bacului.
M-am gandit ca fara bac nu ai sanse mari pentru nimic,doar pentru postliceale dar nu prea imi convin specializarile din orasul meu.Mai bine e cu bac plus ca de asta eu am incheiat liceul cu media 8 la sfarsit,adica 12 clase mai bine zis.Si sunt altii care au fost bata prin liceu dar au luat bacul nu stiu cum si sunt si la facultate.Iar eu nu am fost chiar bata in liceu.La unele materii aveam peste 8.Media mea generala  pe 12 clase e 8,03.
Deci ma puteti ajuta cu raspunsuri la intrebarile mele de mai sus despre bacalaureat?Cat de greu e?
Multumesc anticipat
Eu am dat bacul la mate, fizică și română.
La mate și fizică pentru bac și admitere am învățat patru ani. Pentru examenul de limba rămână am revăzut un pic bibliografia, să zic vreo două zile.

La facultate (Politehnică) am dat examene și la istorie și filozofie. Floare la ureche pe lângă mate, fizică sau SSC (semnale, sisteme și circuite) sau DSC (dispozitive, sisteme, circuite).  Cei care au făcut electronică la UPB (pe vremea când se chema IPB) știu despre ce e vorba, materii de anul 1-3.

Morala e: citește ce cărți ai bibliografie!
Dacă nu ai probleme de înțelegere a limbii române nu ar trebui să nu ai nici un fel problemă să iei 10 la orice examen de ”științe” umaniste.

#20
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Mai inițiator, aia care erau bâta dar au luat bacul,"nu știu cum" in primul rand s au prezentat la examen mă.
Lucru pe care tu nu l ai făcut nici anul trecut și văd că și anul ăsta faci la fel.
De ce faci asta, tu știi,exact așa vedeai tu direct despre ce e vorba, cât e de greu, nu mai stăteai să ți povestească fiecare cum i s a părut lui.
Eu zic că ești ori leneș, ori fricos și o să l dai o laie și la anul. Pune mâna și înscrie te trantore, n o mai aburi pe forum !

#21
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Și ăia de la mate-into ce sa mai zica daca si la uman "e greu"?

#22
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Postred46, on 22 iunie 2018 - 09:00, said:

Și ăia de la mate-into ce sa mai zica daca si la uman "e greu"?
nu stiu ce puteam sa zic. Vezi pagina 1 sa vezi ce inseamna mate-info.

#23
larida

larida

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.05.2018
Eu am dat in 2012, la romana am invatat continuu toti 4 ani de liceu, am citit toate romanele, am invatat ca pe rugaciuni toate poeziile, astfel orice pica la subiectul 3 stiam despre ce e vorba. Asta iti recomand, citeste operele. Mie mi-a picat Eminescu, stiam din Luceafarul 50 de strofe cap-coada, am luat 9.70. La geografie am invatat doar in saptamana anterioara examenului, am luat 8.75. La istorie am invatat cam toata cls a 12-a, dar am luat 8.5 ca am uitat un subiect, greseala de copil mic :)). Daca inveti cum trebuie un an, treci fara probleme, treci si in 6 luni de studiu, treci si la toamna daca insisti, problema ar fi ca ai luat pauza de la ritmul scolii si trebuie sa te readaptezi.

#24
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View Postmaccip, on 21 iunie 2018 - 21:45, said:

Facultatea a fost la fel. Am terminat-o ultimul la media notelor, dar la proiectul de diploma am luat 10, singurul care a luat 10.
Hm, pe undeva semanam :)
Nici eu n-am avut note prea mari, m-am invartit pe la 7.
Cu proiectul de diploma pe al meu am luat 9. Dar pe alte 2 facute la colegi am luat 8 si 10. Dupa o vreme mi-am dat seama de ce a fost diferenta intre ele : hainele purtate la sustinere :)
Ala de 10 l-am facut (doar pe hartie a fost asta) de la 5 dupa amiaza pana dimineata.

La licenta.. am fost primul cu 11 :D
A fost un test grila. Si mnah, ne-au corectat lucrarile cu noi de fata acolo. Ala 8, ala 9, care cu 5 si 4, vine si randul meu : 11.
Repede colegii sa-l corecteze pe prof : 10, 10.
Ala reia numaratoarea. 1, 2.... 11. Ca sunt 11 intrebari :lol:
Au mai fost dupa cu 11 da' mnah, amuzant.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate