Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Cat de greu e bacalaureatul?La uman.

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Salutare.
Am terminat liceul anul trecut si nu am dat bacalaureatul precum si anul asta nu il dau dar ma gandesc serios perioada asta sa invat sa il dau la anul(in 2019).Sa ma pregatesc si sa incep sa invat de prin septembrie iar pana atunci sa imi iau materiale bune pentru pregatirea examenului(carti,culegeri,fise)

Dar ce vreau eu sa va intreb:Cat de greu e examenul de bacalaureat?Cat trebuie sa inveti sa iei media minima 6-7?
E greu de luat macar 6?
Am fost la un liceu cu un profil uman,deci dau bac-ul la romana,istorie si geografie.
Cei ce au dat acest examen cum vi s-a parut?Cat ati invatat?Cat timp pe zi?
Ati luat vreun supliment pentru memorie ceva?

Cat trebuie sa invat pentru 6-7?E greu sa iei 6-7?

Mai mult nu imi trebuie si unde vreau eu sa dau dupa bac,e pe baza de dosar deci nu am emotii cu admiterea.
Cum vedeti voi ca dificultate acest examen?Am timp 1 an-9 luni sa invat pentru o reusita la bac?Tin sa marturisesc ca nu o sa am alta ocupatie in afara bacului.
M-am gandit ca fara bac nu ai sanse mari pentru nimic,doar pentru postliceale dar nu prea imi convin specializarile din orasul meu.Mai bine e cu bac plus ca de asta eu am incheiat liceul cu media 8 la sfarsit,adica 12 clase mai bine zis.Si sunt altii care au fost bata prin liceu dar au luat bacul nu stiu cum si sunt si la facultate.Iar eu nu am fost chiar bata in liceu.La unele materii aveam peste 8.Media mea generala  pe 12 clase e 8,03.
Deci ma puteti ajuta cu raspunsuri la intrebarile mele de mai sus despre bacalaureat?Cat de greu e?
Multumesc anticipat

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
De scris scrii destul de corect, deci ai şanse.

#3
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Anul asta de ce nu participi la examen?
Ti-e jena ca te faci de rusine?
Nu ar fi mai bine sa "incerci" in anul 2028? Faci rost de mult mai mult timp pentru invatat.

Edited by OPEDI, 21 June 2018 - 19:50.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 AlynutzTigerAtlantic, on 21 iunie 2018 - 19:41, said:

Cat de greu e examenul de bacalaureat?
In ce unitate de masura vrei sa fie exprimat? Chiar nu realizezi ca raspunsul nu poate fi cuantificat si transmis incat sa ti se potriveasca, totu-i relativ. Tu doar fugi de studiu si cauti orice in care sa te refugiezi, e mai comod.

Edited by neagu_laurentiu, 21 June 2018 - 19:57.


#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Trebuie in primul rand sa stii programa exact din care se dau examenele. Si de acolo sa faci rost de cartile "oficiale" adica manualele de scoala nu invatat de aiurea, pentru ca la corectat s-ar putea sa fie profesori care te corecteaza exact dupa materia ce s-a predat la scoala. In rest ar fi bine sa fie si cineva sa te asculte daca ai invatat ca asa de unul singur e mai naspa, la scoala esti obisnuit sa fii ascultat din toata materia , daca inveti singur poate mai sari din ea.

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Cu cat amani mai mult cu atat sansele scad, apar alte preocupari, se schimba prioritatile.

#7
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Depinde de tine. Eu la profil real am dat anul trecut, ma apucasem sa invat prin mai si am luat 9. Nu am citit nicio carte, am invatat rezumatele si dupa mi-am facut comentariile alea mizerabile in care vor sa vada daca stii sa vorbesti mult dar sa spui nimic, o mizerie. Dupa cateva saptamani am uitat tot si n-am mai folosit vreodata acele inutilitati. Adevarul e ca nici nu am continuat pe vreo ramura umana la facultate, cum era si normal avand in vedere profilul liceului.

Edited by Robiacs, 21 June 2018 - 20:13.


#8
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Personal examenul de Bacalaureatul mi s-a parut...frectie. Si nu ca sa ma laud, pentru ca, de exemplu, din prima sesiune de la Universitate am luat 3 examene din 11.
@initiator:
Atata trebuie sa ti minte: toate trebuie facute la timpul lor. O sa intelegi tu mai incolo ce inseamna asta. Posted Image

#9
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Sper ca ma insel garv, dar am impresia ca tu nu ai promovat nici examenul de capacitate
Ai gasit o portita si ai urmat unliceu, iar acum visezi ca vei termina o postliceala fara bacalaureat.
Visezi si la o facultate?

#10
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

 Robiacs, on 21 iunie 2018 - 20:07, said:

Depinde de tine. Eu la profil real am dat anul trecut, ma apucasem sa invat prin mai si am luat 9. Nu am citit nicio carte, am invatat rezumatele si dupa mi-am facut comentariile alea mizerabile in care vor sa vada daca stii sa vorbesti mult dar sa spui nimic, o mizerie. Dupa cateva saptamani am uitat tot si n-am mai folosit vreodata acele inutilitati. Adevarul e ca nici nu am continuat pe vreo ramura umana la facultate, cum era si normal avand in vedere profilul liceului.
Eu la real, mate-info intensiv engleza am luat asa notele. Si nu m-am strofocat prea mult. Scuzati fizica, asta e, a fost subiectul idiot, ori nu am fost eu pregatit destul, dar l-am luat. Asta e important.
Attached File  Diploma BAC verso.jpg   372.58K   77 downloads

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
BAC-ul il dai si il iei chiar cand termini liceul.
Nu iti trebuie 2 ani suplimentari.
Ce medie ai avut la romana?
Ia subiectul si baremul de anul trecut si rezolva.
Daca faci de 5 ai sanse.

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
se schimba lumea, au picat atat de multi bacul, incat nu mai e o rusine sa-l dai peste cativa ani de zile :)

#13
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Dacă iei un cinci la română, un șase la geografie și un șapte la istorie te-ai scos cu nota minimă. Asta e cel mai important.

#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

 AlynutzTigerAtlantic, on 21 iunie 2018 - 19:41, said:

Cei ce au dat acest examen cum vi s-a parut?Cat ati invatat?Cat timp pe zi?
Pai hai sa-ti zic cum a fost la mine, poate-ti faci o idee.
La matematica(scris) nu am invatat nimic, si am luat 10.
La fizica(oral) nu am invatat nimic, am luat 9.
La limba romana am invatat mai intensiv vreo 3 luni, am luat 8 la oral (aveam papagal) si 6 si ceva la scris (eram praf).
La filozofie am invatat vreo 3 luni, am luat 5, era sa pic bacul din cauza filozofiei (mai degraba din cauza unor idei proprii pe care le-am pus in lucrare).

Pun si poza cu diploma de bac. Dupa cum vezi, n-am fost un elev cu medii mari, de fapt am terminat ultimul din anul ala la liceu (vreo 300 elevi), adica cu cea mai proasta medie generala overall.
De fapt majoritatea mediilor mele erau de 5, facute  si alea din note de 4 si 5 pe fiecare trimestru (se rotunjea la 5). Ma mai ridica purtarea, informatica, matematica si alte obiecte in care profesorii erau foarte indulgenti, in rest aveam 5 pe linie. Am avut si medii trimestriale de 3, inclusiv la fizica. Nu am fost un elev disciplinat.
In clasa a 12a, mai pe final m-am hotarat si eu sa devin om mai serios si sa ma apuc de invatat, sa las alte preocupari. Putini au luat 10.00 la mate (cred ca doar 5 insi din toata promotia), pe vremea aia bacul la mate nu era usor ca acum.

Attached File  bacalaureat.jpg   245.84K   67 downloads

Facultatea a fost la fel. Am terminat-o ultimul la media notelor, dar la proiectul de diploma am luat 10, singurul care a luat 10.

Deci. doua concluzii:
1. Curaj. Se poate daca vrei sa faci un efort.
2. Cu cat invati mai mult, cu atat iei nota mai mica. (glumesc, evident)
Posted Image

#15
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 maccip, on 21 iunie 2018 - 21:45, said:


2. Cu cat invati mai mult, cu atat iei nota mai mica. (glumesc, evident)
Posted Image

cu cat inveti mai mult, cu atat iti dai seama cat de prost esti :))).. eu nu glumesc :))

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Da. Lumea e mare. Si cu cat incepi sa cunosti mai multe, cu atat lumea devine si mai mare, exponential de mare, al dracului de mare.

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Tu nu dai din matematica, si te plangi de niste povesti pe la romana + istorie si un pic de geografie ? La cat ai frecat menta pe forum trebuia sa fi expert :))

#18
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 TruculMagic, on 21 iunie 2018 - 23:07, said:

Tu nu dai din matematica, si te plangi de niste povesti pe la romana + istorie si un pic de geografie ? La cat ai frecat menta pe forum trebuia sa fi expert Posted Image)

el se lauda cu note bune la uman:)))...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate