Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Televiziunea germană VIVA s-a închis (31.12.2018)

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#1
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009

Televiziunea germană VIVA se desființează


Viacom International Media Networks (VIMN) va închide, la sfârșitul acestui an, televiziunea germană de muzică VIVA. În schimb, televiziunea Comedy Central, care în prezent împarte timpii de emisie cu VIVA, va avea din 1 ianuarie 2019 un program extins la 24 de ore. Viacom argumentează decizia prin creșterea constantă a audiențelor Comedy Central în Germania.

Attached File  viva se inchide.jpg   47.96K   35 downloads

"Suntem poziționați ideal prin cele trei branduri pe care le avem în Germania. Comedy Central oferă un spectru larg de programe de comedie, recompensat de telespectatori cu audiente în creștere. Televiziunea germană MTV este bine poziționată pentru a servi apetitului tot mai mare pentru muzică și divertisment, după revenirea acesteia la sistemul liber la recepție. Și situația televiziunii Nickelodeon este foarte bună, chiar dacă mediul concurențial este foarte puternic", a precizat Mark Specht, Director General al VIMN pentru Germania, Austria și Elveția.

Închiderea VIVA marchează sfârșitul unei ere în segmentul televiziunilor de muzică din Germania. Canalul lansat pe 1 decembrie 1993, ca și concurent al MTV Europe, cu un program personalizat pentru publicul german, a fost preluat de Viacom în anul 2004.

Ca un rămas bun, VIVA va difuza, din arhivele televiziunii, cele mai importante momente din cei 25 de ani emisie.

"Este foarte dificil pentru noi să vă spunem adio... Bineînțeles că nu ne vom despărți fără o mare distracție! Pentru ultima oară, vom redifuza cele mai importante momente din ultimii 25 de ani și vom celebra sfârșitul acestei ere. Vom sărbători cu cele mai bune playlist-uri, cu cei mai apreciați invitați și bineînțeles, cu tine!", a precizat echipa televiziunii Viva.

Până în ultima zi a acestui an, televiziunea Viva poate sa fie recepționată în continuare prin satelit, gratuit, inclusiv în România (de exemplu, prin satelitul Astra 1M de la 19,2 grade Est, pe frecvența 11973, polarizare verticală, SR 27500, FEC 3/4, DVB-S QPSK).

Surse: HD Satelit https://goo.gl/CA92DC

https://www.broadban...hallenger-viva/

http://www.digitalfe...a.166309.0.html

Edited by Kalman2007, 21 June 2018 - 15:35.


#2
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Pe vremuri era un post bun pentru pasionaţii de EuroDance. Sunt curios cum arăta în ultima vreme.

#3
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
ComedyCentral nu avea candva partajata emisia si cu Nickelodeon?

#4
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Dar totusi, suntem in Romania.

#5
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 YourFan, on 21 iunie 2018 - 14:41, said:

Dar totusi, suntem in Romania.

 Onan_Barbaru, on 21 iunie 2018 - 14:38, said:

Ce tragedie!!! Sunt devastat de aceasta stire... Nu ai gasit niste litere mai mari si mai rosii?
Unii am crescut cu televiziunea asta, in anii 90 era prezenta in pachetele de televiziune prin cablu din Romania, nu e o tragedie, dar e o chestie naspa...

#6
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009

 djl, on 21 iunie 2018 - 14:34, said:

Pe vremuri era un post bun pentru pasionaţii de EuroDance. Sunt curios cum arăta în ultima vreme.

După ce a trecut la anime-uri (până în 2014) + seriale reality (până în 2015) audiența a scăzut destul de mult. Din decembrie 2015 a renunțat la seriale (unele s-au mutat pe Comedy Central). Apoi a împărțit frecvența cu Comedy Central și a difuzat numai muzică.

Attached File  viva.png   190.07K   47 downloads

Eu l-am urmărit din 1994 până în 2004. Apoi a devenit din ce în ce mai slab.

 COS_TUG, on 21 iunie 2018 - 14:39, said:

ComedyCentral nu avea candva partajata emisia si cu Nickelodeon?
Ba da. Posted Image Între 2008 și 2014. Apoi a trecut la 24 de ore.

 YourFan, on 21 iunie 2018 - 14:41, said:

Dar totusi, suntem in Romania.
Și? Unii au crescut cu acest canal. A fost chiar și la noi pe cablu și se poate încă recepționa gratuit pe satelit. Pe aria asta se postează știri și despre canale străine. Posted Image

Edited by Kalman2007, 21 June 2018 - 14:56.


#7
mariusdenis

mariusdenis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 19.01.2010
Erau  posturi ok pe vremuri atat Viva cat si Viva2 ( sau Viva+)

#8
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Viva Zwei a fost chiar ceva special pentru nemți, difuza și artiști mai necunoscuți. Apoi l-au transformat într-o porcărie.
De când MTV și-a băgat mâna totul s-a dus la vale (pe VIVA).

#9
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
VIVA nu a avut niciodata varianta romaneasca, ci doar a emis la noi in tara, nu?

#10
johnnycrush

johnnycrush

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 26.12.2017

 djl, on 21 iunie 2018 - 14:34, said:

Pe vremuri era un post bun pentru pasionaţii de EuroDance.
Nu numai. Era techno si house la greu.

#11
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Așa e. Pe atunci nu aveam multe canale românești deci erauo grămadă de străine. Oricum la noi a ajuns destul de târziu. Am petrecut mult timp pe canalul ăsta. Știam tot ce difuza, cine erau moderatorii. A fost o perioadă frumoasă.

 johnnycrush, on 21 iunie 2018 - 15:20, said:

Nu numai. Era techno si house la greu.
Așa e. Difuza muzică de toate genurile adică ce erau în topurile nemțești. Pentru dance/trance/house cel mai bun era VIVA Club Rotation. Aveau și emisiune pentru cei care preferau rock: Metalla. https://de.wikipedia...hland#Sendungen

Edited by Kalman2007, 21 June 2018 - 15:23.


#12
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
RIP Viva. era unul din cele mai bune posturi, avea multa muzica germana si a transmis live LoveParade cand se organizau in Berlin

#13
Rango

Rango

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 09.02.2012
RIP ViVA
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GjzGmmzIrFg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Rango, 21 June 2018 - 16:00.


#14
johnnycrush

johnnycrush

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 26.12.2017
Club Rotation!!! Ce vremuri!
Pot sa spun ca am iubit acest canal inainte sa-l vizionez. Prin '98, '99 un prieten de-al meu aducea Cd-uri "de-afara", si pe atunci cd-urile erau pe la inceput, si erau multe Club Rotation printre ele.
Am inceput sa vad acest canal mult mai tirziu, prin 2002 cind eram in Italia si mi-am cumparat prima instalatie de satelit .La inceput vedeam doar hotbird 13 si astra 19, iar canalele de muzica de pe Astra erau favoritele mele: Viva, MTV 2 Pop si Deluxe Music, alaturi de Viva Polska de pe Hotbird. Imi placeau toate, dar Viva era favoritul meu pentru toate piesele care le ascultasem inainte si le puteam vedea doar aici.
Nu stiu cum a evoluat in ultimul timp, dar pentru mine a fost cel mai tare pentru o perioada lunga de timp datorita unor piese ca acestea:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VIDlA4wwgcQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YTKZ5vQ6Kk8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by johnnycrush, 21 June 2018 - 16:12.


#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
C.D.-urile erau la începutul perioadei de vârf în România. În vestul Europei au fost lansate prin 1983 (tehnologia a apărut în 1982, anul naşterii mele).

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 johnnycrush, on 21 iunie 2018 - 16:11, said:

Club Rotation!!! Ce vremuri!
Cu Daisy Dee!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iditAue62bQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Cred că e primul clip pe care l-am văzut pe VIVA :D  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zJ4eUCPogN4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
S-au adus CD-uri Club Rotation și la noi dar majoritatea piratate ca Dream Dance sau Future Trance (astea 2 încă mai există). Când ziceam la piață de muzica de pe VIVA nimeni nu știa despre ce vorbesc. Apoi prin 97 - 98 le cumpăram din portbagaj (erau ascunse). Le-am zis de Dream Dance și apoi l-au și adus. Eram cred că singurul care le cumpăra. :lol:

#18
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,338
  • Înscris: 19.01.2015
Ce privire are Dua Lipa atunci cand vede ca se inchide VIVA in poza de mai sus.

Este capturata din videoclip-ul Calvin Harris feat. Dua Lipa - One Kiss.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate