Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alcoolmetru

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 ceanu1980, on 21 iunie 2018 - 14:27, said:

de asta am si intrebat,motivul pt care initiatorul este asa panicat
Mercurul e periculos daca il inghiti.

Si din cate stiu daca il scapi pe covor si nu e curatat complet, dupa un timp emite vapori care pot fi mortali pentru copii mici daca se joaca pe jos.
Tin minte ca era pe Discovery o emisiune despre cazuri cand medicii au gasit foarte greu cauzele imbolnavirii unor pacienti, iar un episod a fost despre o familie cu copil mic care a fost in pericol sa moara de la asta.

Edited by Hider141, 21 June 2018 - 14:34.


#20
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 robylup, on 21 iunie 2018 - 13:50, said:

Cel cu termometru, automat cu mercur, arata asa
Pai fara termometru, e un fel de frectie. Una e densitatea la 15 grade Celsius si alta la 30, cate sunt acum afara.

#21
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 Onan_Barbaru, on 21 iunie 2018 - 14:47, said:

Pai fara termometru, e un fel de frectie. Una e densitatea la 15 grade Celsius si alta la 30, cate sunt acum afara.
Depinde de mediul unde se face masuratoarea. Eu de ex fac masuratorile in mediu controlat, deci nu ma intereseaza sa fie cu termometru. Plus ca depinde de lichidul controlat, unele isi schimba densitatea, altele ba. Deja intram in chimie :)))

#22
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 robylup, on 21 iunie 2018 - 14:51, said:

Depinde de mediul unde se face masuratoarea. Eu de ex fac masuratorile in mediu controlat, deci nu ma intereseaza sa fie cu termometru. Plus ca depinde de lichidul controlat, unele isi schimba densitatea, altele ba. Deja intram in chimie Posted Image))
Orice substanta solida, lichida sau gazoasa (in special) isi modifica densitatea in functie de temperatura si presiune. Ca unele au un coeficient de dilatare termica mai mare si altele mai mic, e alta poveste.

#23
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 Onan_Barbaru, on 21 iunie 2018 - 14:57, said:

Orice substanta solida, lichida sau gazoasa (in special) isi modifica densitatea in functie de temperatura si presiune. Ca unele au un coeficient de dilatare termica mai mare si altele mai mic, e alta poveste.
Eu am fost de acord cu tine, nu ma contrazic. Am vb in cazul meu, diferenta de la +30 grade la - 20 de grade e de 0.2 g/cm3, adica infima. In cazul meu 0.2g/cm3 nici nu se ia in calcul, de asta am spus ba.

#24
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 Onan_Barbaru, on 21 iunie 2018 - 14:57, said:

Orice substanta solida, lichida sau gazoasa (in special) isi modifica densitatea in functie de temperatura si presiune. Ca unele au un coeficient de dilatare termica mai mare si altele mai mic, e alta poveste.
Unele in au atat de mic incat o variatie de 20 de grade nu conteaza.

#25
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 I2O, on 21 iunie 2018 - 13:47, said:

Am intrebat pentru ca am desfacut intr-un magazin un densimetru...nu stiu sigur daca nu era si termometru...si cand am deschis ambalaju mi-au cazut bilutele din el in mana ca era spart(fara lichid)
foarte probabil era plumb. La fel de toxic ca mercurul.

#26
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 robylup, on 21 iunie 2018 - 13:51, said:

Da, decantez electrolit Posted Image))
ce se face cu electrolitul vechi din acumulatori?

#27
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@EMPP de obicei de recicleaza, se decanteaza, apoi se purifica. Asta se face in general in fabrici sau de firme specializate, eu am glumit cu decantatul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate