Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Top vanzari smartphone

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#19
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

View PostsSorsy, on 21 iunie 2018 - 10:47, said:

Lol da' ce bine vinde apple in Romania... deci inseamna ca romanii chiar o duc bine Posted Image
Vezi-ti de treaba. In Romania sunt peste 12 milioane de abonamente active la ora actuala.. Dintre mid-rage si flagship, evident ca romanasu' nostru il alege pe ultimul pentru status symbol, cu cat e mai scump si mai cunoscut, cu atat mai bine ca oricum e luat la abonament.

Edited by Disstrack, 21 June 2018 - 10:58.


#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Majoritatea tinerilor pe care i-am intalnit in ultima perioada si sunt o gramada... au iphone (de la 5s/SE si 6 la X). Samsung destul de rar.

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Wow si presupun (nu in toate statisticile e mentionat explicit) ca-i vorba de units nu dolari/euro, adica la bani sint si mai sus Samsung si Apple.
Asta explica de ce daca ai altceva decit Apple sau Samsung sansele sa-ti gasesti ceva accesorii specifice in magazinele fizice sint spre nule (nu intrebati de ce cineva vrea sa ia huse&co de la magazinul de la colt).

#22
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostTruculMagic, on 21 iunie 2018 - 10:58, said:

Majoritatea tinerilor pe care i-am intalnit in ultima perioada si sunt o gramada...au iphone (de la 5s/SE si 6 la X).
Intr-adevar, mai ales prin mall-uri, terase ect.. Rar mai vad cate un s8/note8

Edited by YourFan, 21 June 2018 - 11:02.


#23
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Un singur huawei am vazut in ultimele 2 saptamani, in rest iphone si ceva samsunguri. De xiaomi nici nu se pune problema Posted Image)

Edited by TruculMagic, 21 June 2018 - 11:11.


#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postoverseas, on 21 iunie 2018 - 10:43, said:

Dap, la Xiaomi 4x de ex tablita aia e cam de conserva, dar la banii aia e avion.
Sotia mea are acelasi model din aprilie 2017,tablita aia este in perfecta stare.Stii de ce?Pentru ca nu umbla la ea.De ce ar trebui sa ccesezi aceea tablita in asa fel incat sa se distruga?Ce ai de pus/scos mereu de acolo?

#25
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View Postbreitner, on 21 iunie 2018 - 10:18, said:

Indienii sunt mai saraci si decat chinezii!
Vezi ca-i confunzi. Cei care conteaza sunt cat sapte Romanii. Restul nu-si cumpara smartphone pentru c anu au la ce sa-l incarce.

#26
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Mi-am luat Xiaomi și are tot ce am nevoie. Autonomie bună , semnal bun, ecran ok, face poze bune. La banii pe care i-am dat merită 100 %.
Ciudat este că deși destui colegi și prieteni s-au interesat de el, s-au jucat cu el, au concluzionat că este un telefon bun la un preț foarte bun, nici unul nu și-a luat Xiaomi.

#27
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostTLGTLC, on 21 iunie 2018 - 11:23, said:

nici unul nu și-a luat Xiaomi.
Pai ii crezi prosti? Lor le trebuie ceva premium gen un iPhone X , un S9 ect.. Posted Image

Edited by YourFan, 21 June 2018 - 11:34.


#28
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostYOUR_GOD, on 21 iunie 2018 - 11:23, said:

Vezi ca-i confunzi. Cei care conteaza sunt cat sapte Romanii. Restul nu-si cumpara smartphone pentru c anu au la ce sa-l incarce.
Nu confund pe nimeni, cum iei toti chinezii la gramada asa si cu indienii!
Si indienii cu bani sunt mai putini decat romanii cu credite!

#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Ai fost vreodata in India? Este tara extremelor. A jegului pe de o parte si a palatelor, pe de alta. Multi traiesc in saracie lucie, dorm pe strazi, nu au avut niciodata o casa. Sunt fericiti, ceea ce este interesant. Altii, sunt asi in tehnologie, conduc Lamborghini, traiesc ca-n vis. Am vazut si China. Chinezii sunt mai uniformizati. Saracia indiana este sublima, diferenta dintre paturi, foarte bine evidentiata.

#30
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Chinezii nu inseamna doar cei din PRC!
Indienii cam inseamna India (cei (putini in comparatie chiar daca descendentii lor par multi in Europa (vreo 15 milioane (dar sunt "vocali") la o populatie de 740 milioane) de "afara" sunt sau varfuri sau dorm tot pe strazi).
Si apoi si statisticile arata puterea de cumparare (sau asta nu are importanta?).

Daca ai de gand sa-mi tii lectii de geopolitica treaba ta (nu o sa ma cert cu tine pentru nimic), eu nu sunt admirator al nici unei tari (dintre cele doua).

Edited by breitner, 21 June 2018 - 12:15.


#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postadisz, on 21 iunie 2018 - 11:22, said:

Sotia mea are acelasi model din aprilie 2017,tablita aia este in perfecta stare.Stii de ce?Pentru ca nu umbla la ea.De ce ar trebui sa ccesezi aceea tablita in asa fel incat sa se distruga?Ce ai de pus/scos mereu de acolo?

Eu vreau sa umblu la slot :)
Sistemul e idiot indiferent de telefon, dar la modelul asta e chiar o tablita destul de subtire. fair enough la banii aia. Subliniam doar ca diferenta de pret se cunoaste.

View PostTLGTLC, on 21 iunie 2018 - 11:23, said:

Mi-am luat Xiaomi și are tot ce am nevoie. Autonomie bună , semnal bun, ecran ok, face poze bune. La banii pe care i-am dat merită 100 %.
Ciudat este că deși destui colegi și prieteni s-au interesat de el, s-au jucat cu el, au concluzionat că este un telefon bun la un preț foarte bun, nici unul nu și-a luat Xiaomi.

nu are brand,de aia

#32
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Aici vorbim despre money, money, cash cash, ce treaba are admiratia cu raspunsul meu. Stii cum se calculeaza puterea de cumparare? Ca vad ca atunci cand emit politicienii cifre fabuloase cu salarii medii SF, lumea sare in sus. Daca masori puterea de cumparare a unui indian vai mama lui, cum sunt multi, cu a unuia miliardar, rezultatele sunt ciudate. Tocmai de aceea valoare de cumparare este un indicator orientativ. Indienii sunt peste tot, ma refer la oameni de nationalitate indiana, ca si chinezii.

#33
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Si vanzarile mondiale (mai 2018, Xiaomi sta mai bine):

Attached Files


Edited by breitner, 22 June 2018 - 09:16.


#34
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Si comparatie India cu PRC:

Attached Files

  • Attached File  India.PNG   200.26K   41 downloads
  • Attached File  PRC.PNG   199.8K   41 downloads


#35
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Eu nu consider ultimele aifoane apărute mai bune nici ca Redmi Note 5, darămite telefoane de pe segmentul lor de preț... dar deh, romanu' vrea să aibă, sa se dea șmecher. Mai bine isi ia aifon sau S9 la abonament și după aia întreabă cum pune mp3-uri pe el :))))

#36
Rodon

Rodon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 03.05.2018

View Postbreitner, on 21 iunie 2018 - 11:48, said:

....la o populatie de 740 milioane....

daca te referi la populatia Indiei te inseli "un pic".
Asta era populatia in 2017:  1,281,935,911 (July 2017 est.), acum sunt mult mai multi :P, scuze de offtopic

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate