Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Schimbare Router RCS RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Salut,
Am un abonament de internet si TV de la RCS prin fibra optica. In casa am o cutiuta (imi cer scuze nu stiu cum se numeste) din care iese cablul TV si fibra optica ce intra intr-un router Huawei (ambele primite de RCS). De 3 zile ma chinui sa vorbesc cu cei de la RCS sa imi dea datele de acces la router pentru a verifica o adresa MAC deoarece XBOX-ul meu de 3 zile nu se mai conecteaza la net. De fiecare data tutele de la tehnic imi reseteaza parola de net (ca atat le duce capul). Le cer insistent acele datele conectare pentru a verifica daca este filtrat MAC-ul Xboxului insa imi zic ca nu pot vedea acest lucru, routerul nu are aceasta functie.... Mentionez ca mai am net de la RCS la o alta adresa tot cu router Huawei si acolo mi-au dat fara probleme datele de conectare la Router. Dupa tot circul asta as vrea sa schimb routerul cu unul personal. Problema este ca din acea cutiuta ,spre router pleaca un fir optic si nu un cablu UTP. In aceste conditii cum as putea sa schimb routerul avand in vedere ca toate modele au doar intrati UTP?
MUltumesc!

#2
adytzoi

adytzoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.06.2010
Cumperi router nou > suni sa ti-l puna pe cel vechi in mod bridge > pleci cu cablu din LAN1 la router-ul nou

#3
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Cutiuta se numeste mininod optic.
Datele sunt aceleasi la toate echipamentele Huawei primite de la redese. user si digi
Filtrat mac in ce sens?
Routerul tau se pune dupa Huawei(se numeste ont)

Edited by diZy, 21 June 2018 - 08:13.


#4
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Multumesc pentru informatia cu mininodul optic. Aparent routerul are alte date de conectare, am incercat inclusiv varianta sugerata de tine (si in manual scrie user si digi). Nu stiu ce fel de router e ca pe eticheta de pe fund scrie un SSID, in realitate are alt SSID. Cei de la suprotul XBOX mi-au spus sa verific filtrarea adresei MAC sa ma asigur ca ”trece”. Am consola de 2 ani si nu am avut nicio problema pana acum 2 zile, cand au fost cei de la tehnic la un vecin (si se uitau ca mata in calendar la cutiuta de pe scara)-nu stiu daca are legatura.

Edited by sneferu1987, 21 June 2018 - 08:25.


#5
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Atunci dai factory reset si te conectezi cu datele alea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate