Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Continuitate in munca

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016
Buna!
Am si eu mici nelamuriri in legatura cu aceasta continuitate in munca.
Mi-am incheiat activitatea la ultimul loc de munca in data de 13.04 (loc in care am stat 1 an si 3 luni) si urmatorul contract l-am semant in 02.05. Lucrurile n-au fost okay si am incetat si acest contract in 31.05. Si acum ar trebuit sa semnez din nou dar nu stiu exact cand voi fi chemata sa fac lucru asta.
Ce semnifica zilele astea de pauza intre contracte? Nu a reusit nimeni sa-mi explice pe intelesul meu "care e faza".

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Zilele alea de pauza semnifica exact zilele de pauza.
Vechimea in munca este timpul efectiv cat esti angajat cu forme oficiale.Forma ofciala inseamna,printre altele,semnatura pe actul de angajare la un loc de munca si semnatura pe actul de renuntare la acel loc de munca.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Daca tu lucrezi 6 luni intr-un an inseamna ca in anul respectiv ai acumulat 6 luni vechime in munca.

#4
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Si daca tot schimbi la locuri de munca precum sosetele cere adeverinta de la fiecare loc de munca la plecare, le aduni si
daca ajungi la virsta de pensionare le prezinti la Casa de Pensii.
Zic, daca ajungi deoarece in felul cum jongleaza astia cu virsta de pensionare...poate o fac la 100 de ani sa fie siguri!
Posted Image
Mai este ceva interesant, daca ai lucrat 1h pe zi un an intreg ai vechime in munca ...de 1 an!
Asta e dupa 2006 cred data in lege.

Edited by Ion_Bumbu, 21 June 2018 - 08:28.


#5
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016

 adisz, on 21 iunie 2018 - 08:04, said:

Zilele alea de pauza semnifica exact zilele de pauza.
Vechimea in munca este timpul efectiv cat esti angajat cu forme oficiale.Forma ofciala inseamna,printre altele,semnatura pe actul de angajare la un loc de munca si semnatura pe actul de renuntare la acel loc de munca.

Ce vreau eu defapt sa stiu e ce se intampla cu zilele acelea. Din cate am inteles exista un nr de zile (15 zile lucratoare,daca nu am inteles gresit) in care poti avea pauza intre contracte fara a pierde continuitatea.
Si in cazul in care nu ti se permite pauza intre contracte,de asemenea am mai inteles ca poti tu sa contribui pt acele zile de pauza. Dar nu stiu in termen de cate zile poti face asta si unde ar trebui sa merg.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu mai are nici o importanta/relevanta "continuitatea", doar "perioada lucrata"/aka vechimea.

#7
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Daca ai pauze mari le poti plati din urma la Casa de Pensii dar nu mai mult cu 4 sau 6 ani in urma, esti interesat? mergi la ei.

#8
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016

 myshyk, on 21 iunie 2018 - 08:44, said:

Nu mai are nici o importanta/relevanta "continuitatea", doar "perioada lucrata"/aka vechimea.

Intreb de chestiile astea in ideea ca toata lumea ma bate la cap sa nu am pauza intre contracte pt nu a avea probleme in cazul unei eventuale sarcini (clasica problema intalnita la un cuplu tanar-toata lumea asteapta anuntul unei sarcini)

#9
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 tthgabitza, on 21 iunie 2018 - 08:53, said:



Intreb de chestiile astea in ideea ca toata lumea ma bate la cap sa nu am pauza intre contracte pt nu a avea probleme in cazul unei eventuale sarcini (clasica problema intalnita la un cuplu tanar-toata lumea asteapta anuntul unei sarcini)
Nu e grav. Trebuie să ai 12 luni lucrate în ultimii 2 ani. Nu trebuie să fie consecutive, doar să fie 12.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 Ion_Bumbu, on 21 iunie 2018 - 08:46, said:

Daca ai pauze mari le poti plati din urma la Casa de Pensii dar nu mai mult cu 4 sau 6 ani in urma, esti interesat? mergi la ei.

Nu-mi vine sa cred ca-i cazul in topicul de fata.
Intr-o alta ordine de idei,plata aia din urma se ridica la niste sume astronomice.Mai bine lipsa.

 myshyk, on 21 iunie 2018 - 08:44, said:

Nu mai are nici o importanta/relevanta "continuitatea", doar "perioada lucrata"/aka vechimea.
Nici vechimea nu mai are importanta.Doar timpul efectiv cat ai fost angajat cu forme legale.

#11
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016

 blotunga, on 21 iunie 2018 - 08:56, said:

Nu e grav. Trebuie să ai 12 luni lucrate în ultimii 2 ani. Nu trebuie să fie consecutive, doar să fie 12.

Am aproape 2 ani de munca (exact acum in Iulie fac 2 ani de cand am terminat facultatea si am si avut primul job) si acum sunt singurele perioade de pauza. Din pacate nu am nimerit la un angajator bun si a trebui sa renunt la contract.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 tthgabitza, on 21 iunie 2018 - 07:55, said:

Ce semnifica zilele astea de pauza intre contracte? Nu a reusit nimeni sa-mi explice pe intelesul meu "care e faza".

Semnifica pauza totala in activitate adica timp pierdut in forma pura. Continuitatea in munca inseamna timp efectiv lucrat ca sclav pe plantatie, cu contract si contributii sociale platite la zi.

#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu te afecteaza in nici un fel faptul ca nu ai continuitate in munca. Ziua de munca este zi de munca, declarata la pensii si sanatate si cam atat. Pentru crestere si ingrijire copil trebuie sa ai 12 luni lucrate in ultimele 24, nu conteaza continuitatea. Nu te sfatuiesc insa ca dupa 2 ani de munca si job precar, fara o situatie materiala foarte buna, sa faci un copil. Persoanele civilizate asteapta sa aibe o situatie materiala buna pentru a putea oferi o educatie buna copilului, Un copil presupune cheltuieli si sacrificii materiale si din timpul liber daca vrei sa aiba o viata decenta.

#14
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016

 spooky51, on 21 iunie 2018 - 10:05, said:

Nu te afecteaza in nici un fel faptul ca nu ai continuitate in munca. Ziua de munca este zi de munca, declarata la pensii si sanatate si cam atat. Pentru crestere si ingrijire copil trebuie sa ai 12 luni lucrate in ultimele 24, nu conteaza continuitatea. Nu te sfatuiesc insa ca dupa 2 ani de munca si job precar, fara o situatie materiala foarte buna, sa faci un copil. Persoanele civilizate asteapta sa aibe o situatie materiala buna pentru a putea oferi o educatie buna copilului, Un copil presupune cheltuieli si sacrificii materiale si din timpul liber daca vrei sa aiba o viata decenta.

Ideea nu era ca imi doresc un copil acum (dar nici la 40 de ani). Ideea era sa ma interes de ce toata lumea din jurul meu era asa agitata in legatura cu faptul ca mi-am dorit sa-mi schimb locul de munca fara sa fi gasit un altul inainte de a pleca.
Situatia materiala mi-e destul de buna,pe langa faptul ca sotul are un salar foarte bun (nici de al meu nu ma pot plange pt inceput),avem casa noastra,nu stam in chirie si nu platim rate la banca pt casa / masini,etc. Deci suntem niste persoane destul de civilizate,ca sa te citez.

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
De ce e lumea asa agitata iti poate spune doar lumea care e agitata

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate