Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

5v 2 A sau 3v si 3.3 A

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Internautul

Internautul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 11.02.2018
Salut, am un cantar electric care suporta incarcare cu 3 v, pot folosi un alt incarcator cu votaj mai mare si amperaj mai mic, ca intr-un fel puterea tot aia va fi debitata, scade tensiunea, creste intensitatea curentului.
Sau cum se explica aceste fenomene,  intrucat a iesit fum din aparat cand am folosit un încărcător de 9 V

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Il arzi :)

#3
Internautul

Internautul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 11.02.2018

View Postcrisstonne, on 21 iunie 2018 - 02:29, said:

Il arzi :)
De ce, ca totusi au aceeasi putere daca te raportezi si la amperaj.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
De ce sint inventate atitea incarcatoare, cu voltaje si amperaje diferite ?!

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostInternautul, on 21 iunie 2018 - 02:27, said:

Salut, am un cantar electric care suporta incarcare cu 3 v, pot folosi un alt incarcator cu votaj mai mare si amperaj mai mic, ca intr-un fel puterea tot aia va fi debitata, scade tensiunea, creste intensitatea curentului.
Sau cum se explica aceste fenomene,  intrucat a iesit fum din aparat cand am folosit un încărcător de 9 V
Un incarcator pentru acumulatori de masina, debiteaza o tensiune de 14,4V la 10 A.Ce-ar fi sa incarci acumulatorul de la masina cu 144 de volti si 1 A? Ca doar debiteaza aceeasi putere,nu?
Asta in afara de faptul ca "votaj (!) mai mare si amperaj mai mic" nu inseamna nicidecum "scade tensiunea, creste intensitatea curentului" ci exact
viceversa.
Fir-ar mama ei de fizica si cine-a mai inventat-o numa´ ca sa-i incurce pe unii care vor sa termine cinstit o scoala....

Edited by myshyk, 21 June 2018 - 05:25.


#6
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,644
  • Înscris: 23.04.2007

View PostInternautul, on 21 iunie 2018 - 02:27, said:

intrucat a iesit fum din aparat cand am folosit un încărcător de 9 V
Si mai functioneaza aparatu' ?

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
legea lui Murphy:
"Toate aparatele electrice functioneaza cu fum. Cum se termina fumul, nu mai functioneaza"!

#8
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Alta varianta (parca mai corecta): "Ca sa functioneze, orice aparat electric are inclusa o anumita cantitate de  fum. Daca acel fum a iesit, aparatul nu mai functioneaza"!

#9
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
omu' are o baterie reincarcabila de Litiu ! ...
celulele normale sunt la 3,7 V ! ... normal, are incorporat un "charge-controller" !
care s-a ars !

#10
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View PostInternautul, on 21 iunie 2018 - 02:27, said:

Sau cum se explica aceste fenomene,  intrucat a iesit fum din aparat cand am folosit un încărcător de 9 V

Pai bine ma oraseanule inteligent care esti, la cunostintele de electronica pe care le ai, vii sa ne ceri parerea?

View PostInternautul, on 21 iunie 2018 - 03:31, said:

N-am chef de caterinca voastră ieftină,  eu chiar caut o soluție  decentă, nu mistouri de la țărani care abia o descoperit un forum si vor sa faca si ei posturi cat mai multe,  rog sa va abtineti daca nu aveti cunostiinte necesare de electronică.


#11
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
pai e simplu: ceva din interior chiar are nevoie de acei 3.x V - cat are incarcatorul original.
daca tu ai pus o tensiune mai mare diferenta de putere s-a dus undeva - in cazul tau in caldura si fum.
putere egala != functionare corecta, asta merge doar pentru rezistente, in anumite cazuri.

ex1: procesorul din cantar vrea 1.8V la 100mA
pentru asta un stabilizator trebuie sa coboare de la 3V la 1.8V -> daca e o componenta liniara o sa arunce diferenta de energie in forma de caldura : (3-1.8)*100e-3 = 0.120W
daca tu ii dai 5V, stabilizatorul va incerca sa arunce 0.320W - si nu poate tot timpul -> se supraincalzeste pana cand cedeaza.

alt exemplu: componentele nu merg la tensiune mai mare de X orice le faci - conform foii de catalog. duci la X+1 si se lasa cu scantei, fara sa depasesti alte limite.

cel mai probabil ai distrus circuitul de incarcare prima oara, cand l-ai alimentat la 9V.
mai e si varianta in care alimentatorul original contine tot circuitul de incarcare -> practic ai supraincalzit acumulatorii si cablurile din interior cu o incarcare necontrolata.
acum tu decizi daca mai merita sa cauti pe cineva sa il repare sau nu.

si inca o chestie : daca are acumulator cu litiu, ti-as recomanda sa nu incerci sa il mai incarci pana nu esti sigur ca circuitul de incarcare functioneaza bine - un acumulator fortat nu se va comporta frumos

raspunsul generic: depinde, nu stie nimeni ce e in interiorul aparatului tau - nu avem cum sa ne dam seama cum a fost proiectat / construit

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostInternautul, on 21 iunie 2018 - 02:27, said:

Salut, am un cantar electric care suporta incarcare cu 3 v, pot folosi un alt incarcator cu votaj mai mare si amperaj mai mic, ca intr-un fel puterea tot aia va fi debitata, scade tensiunea, creste intensitatea curentului.
Sau cum se explica aceste fenomene,  intrucat a iesit fum din aparat cand am folosit un încărcător de 9 V

Aceste fenomene se explica prin fizica de liceu. Un aparat facut pentru un anumit voltaj nu poate fi alimentat la voltaj mai mare chiar daca "puterea tot aia".
Altfel am putea alimenta tot ce vrea scula noastra cu incarcatorul de la telefon.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Fizica!
Daca il conectezi la 1V cu 10A, nu va functiona. Chiar daca e aceeasi putere.
La fel si la 10V cu 1A. Insa asta stii, ca l-ai ars.

#14
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Ar trebui sa se faca toate dispozitivele sa functioneze la aceeasi tensiune, sa le alimentam toate cu acelasi alimentator, de preferinta cel de la telefon.

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostInternautul, on 21 iunie 2018 - 03:27, said:

De ce, ca totusi au aceeasi putere daca te raportezi si la amperaj.
”am un cantar electric care suporta incarcare cu 3 v

De asta.

#16
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostInternautul, on 21 iunie 2018 - 02:27, said:

Salut, am un cantar electric care suporta incarcare cu 3 v, pot folosi un alt incarcator cu votaj mai mare si amperaj mai mic, ca intr-un fel puterea tot aia va fi debitata, scade tensiunea, creste intensitatea curentului.
Sau cum se explica aceste fenomene,  intrucat a iesit fum din aparat cand am folosit un încărcător de 9 V
Da-ne detalii in plus referitor la model, marca, tip alimentator, chiar poze cu electronica din interiorul cantarului, altfel inmultim volti cu amperi toata ziua.
Sigur are acumulator cantarul respectiv sau zici "incarcator" la sursa de alimentare externa?

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cu cine corespondezi? Crezi ca initiatorul va mai aparea pe aici?Posted Image

#18
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postgabyxm, on 21 iunie 2018 - 08:13, said:

Da-ne detalii in plus referitor la model, marca, tip alimentator, chiar poze cu electronica din interiorul cantarului, altfel inmultim volti cu amperi toata ziua.
Sigur are acumulator cantarul respectiv sau zici "incarcator" la sursa de alimentare externa?

eu zic sa nu-ti mai bati capu'. pentru ca d-asta:

View PostInternautul, on 21 iunie 2018 - 03:31, said:

N-am chef de caterinca voastră ieftină,  eu chiar caut o soluție  decentă, nu mistouri de la țărani care abia o descoperit un forum si vor sa faca si ei posturi cat mai multe,  rog sa va abtineti daca nu aveti cunostiinte necesare de electronică.

sau asta:

https://forum.softpe.../#entry23096053

@initiator: oaie, lasa-ne cu prostiile tale.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate