Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Care e diferenta dintre Politia si Politia Locala?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

 Aldulescu, on 20 iunie 2018 - 18:32, said:

Ce fac unii si ce fac altii, si cine sunt astia locali, ce puteri au, de unde au aparut, in ultima vreme am vazut masini ale lor peste tot si cum hartuiau oamenii pentru tot felul de chestii inchipuite.
Un thread de denigrare simt aici...
Politia locala are radacini istorice, pe vremea comunistilor a fost desfiintata pentru a introduce militia militarizata insa in prezent diferenta o face finantarea, cea lcoala tine de primarii cea normala tine de MAI. Deasemenea competentele localilor sunt limitate de regula la ordine si liniste publica, parcari, contraventii pe domeniu public etc... scrie pe organigrama lor pe site. In rest este fix acelasi lucru cand vine vorba de ex de ultraj, indiferent ca victima e un local sau un MAI, tot la dosar si pedepse se ajunge.
Deci incearca sa nu mai faci diferenta intre ei pentru ca nu are rost.

Edited by andreic, 20 June 2018 - 19:17.


#20
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Daca te uiti la uniforma o sa vezi ca exista Politia Romana ...cea adevarata si Politia Locala....dar "locala" e scris mai mic...un fel de fake al politiei reale.

La fel si cu masinile folosite...aia din sectorul 4 chiar au numere de inmatriculare de cocalar ....ceva gen."WST...WTX"...poate din cauza ca sunt multi interlopi in primarie.

Cei de la locala n-au scoli...studii de specialitate.

Practic politia locala e Politia Fake.

Edited by alexa32, 20 June 2018 - 19:20.


#21
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 21.10.2009

 Onan_Barbaru, on 20 iunie 2018 - 19:00, said:

Ha? Pe-asta de unde-ai scos-o? Ai habar din randurile cui este numit ministrul de interne?

Am frunzarit Legea 360/2002 privind statutul politistului.

Art. 45.
(1) Polițistului îi este interzis:
Jurisprudență (1), Reviste (1)
a) să facă parte din partide, formațiuni sau organizații politice ori să desfășoare propagandă în favoarea acestora;
B) să exprime opinii sau preferințe politice la locul de muncă sau în public;


Art. 10 alin. (3) Candidații care au promovat concursul de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului de Interne, precum și persoanele care urmează să fie încadrate direct în poliție nu trebuie să aibă calitatea de membru al vreunui partid politic sau organizații cu caracter politic.


Acum intreaba-i pe aia de la politia locala daca sunt inscrisi in partide sau ce optiuni politice au ... ei nu au asemenea interdictii.

Cu privire la argumentul tau - ca politia este subordonata Ministrului Afacerilor Interne ... asta nu inseamna in mod automat ca este aservita politicului. Orice institutie publica se subordoneaza unei puteri de stat. Judecatorii au un ministru al justitiei iar procurorii fac parte din Ministerul Public. De aici si pana la a considera ca sunt aserviti politic, e cale lunga. Nu trebuie pus semnul egalitatii intre ministere si partidele politice.

#22
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005

 Aldulescu, on 20 iunie 2018 - 18:43, said:

dar astia de acum au masini, dau amenzi, am vazut cum au oprit un autocar cu copii, au incoltit soferul si au inceput sa maraie la el...
Au si muscat? Si-a facut soferul antirabic?

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 arg, on 20 iunie 2018 - 19:09, said:

Pai daca unii fac scandal prima data vin aia de la locala, pe urma politia romana, pe urma jandarmii, si la final dubele (tot ale jandarmeriei) si salvarile

Apoi trupele speciale si cei de la morgă :roflmao:

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Trupele speciale intervin doar daca e vorba de arme.
Pentru ciomageala sunt suficienti jandarmii.

#25
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Diferenta e ca unii sunt sclavii ministerului de interne si altii sclavii primarului.

#26
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
La mine in oras, onorabilul primar i-a trimis sa bata pe la usi sa ceara tributul impozitul.
L-am intrebat pe respectivul care avea niste hartii in mana ce impozit am de plata pe ce...masina, locuinta...? Raspunsul a fost: pe tot ce aveti Posted Image
E foame mare de banii daca au trimis pe astia, m-am gandit eu.

Edited by ionut_blue, 20 June 2018 - 21:08.


#27
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Aldulescu, on 20 iunie 2018 - 18:51, said:

Pai scrie mare pe ei - Politia Locala, daca cascai ochii vedeai asta, masinile la fel sunt inscriptionate, dar nu mi-e clar ce puteri au; au voie sa iti intre in casa, sa te perchezitioneze, sa te aresteze, etc.?

Au voie. Vin trupele speciale locale si iti sparg usa si intra peste tine sa te amendeze ca ai dat pe jos un pahar cu apa prin bucatarie Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate