Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Robotica/Mecatronica

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Salut!
Anul asta ma inscriu la facultate si ma gandeam sa iau in calcul si robotica/mecatronica.
Care sunt diferentele dintre cele doua, am o oarecare parere despre ele dar nu stiu care  ar putea sa ma ajute sa profesez in viitor in tara.(sau in strainatate, am ganduri mari, sper sa emigrez)
Iesi cu o meserie cat de cat cautata dupa ce termini una dintre cele doua sau e o fabrica de diploma?
Multumesc anticipat!

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
https://forum.softpe...ca-politehnica/

#3
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Robotica mecatronica in cadrul unei politehnici consacrate sau e dintre facultatile facute acum dupa 1989?

#4
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

 arab, on 20 iunie 2018 - 16:31, said:

L-am citit de vreo 3 ori.Au trecut 3 ani , inca vreo 4 pana termin eu, deci 7.In 7 ani nu se schimba nimic, dar in 10?Oare o sa ramanem la stadiul de tara bananiera?

 marius_fenchea, on 20 iunie 2018 - 16:41, said:

Robotica mecatronica in cadrul unei politehnici consacrate sau e dintre facultatile facute acum dupa 1989?
UTCN

Edited by carturarulobosit, 20 June 2018 - 16:49.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Mecatronica este o combinatie intre mecanica, electronica si informatica.
Ce faci cu ea ?
Placile video de pe calculatorul tau sau placa de baza sunt facute de ingineri mecatronisti
Robotica este o combinatie intre electronica, mecanica, programare + proiectare si fabricare roboti.
Un aspirator robot de ex. este rezultatul muncii unor ingineri in robotica.

#6
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
In genearal la Iasi, Bucuresti, Timisoara, Cluj se face treaba la politehnica - deci vei iesi pregatit de acolo sa te poti angaja in o firma multinationala daca asta iti doresti.
Mai conteaza si afinitatea ta pentru combinatiile de mecanica si electronica - in general la UPT (Timisoara) nu este prea mare diferenta intre Roboti Industriali si Mecatronica se cam fac aceleasi cursuri pana in ultimul an, toti cei care sunt buni se angajeaza. Acum mai depide si de tine cat esti de bun.

#7
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Mergi pe Mecatronică. Dacă ești și capabil/pasionat, îți va oferi o pâine caldă și gustoasă de păpat.

#8
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 carturarulobosit, on 20 iunie 2018 - 16:27, said:

Salut!
Anul asta ma inscriu la facultate si ma gandeam sa iau in calcul si robotica/mecatronica.
Care sunt diferentele dintre cele doua, am o oarecare parere despre ele dar nu stiu care  ar putea sa ma ajute sa profesez in viitor in tara.(sau in strainatate, am ganduri mari, sper sa emigrez)
Iesi cu o meserie cat de cat cautata dupa ce termini una dintre cele doua sau e o fabrica de diploma?
Multumesc anticipat!
Robotica este un caz particular al mecatronicii, insa meseria voastra este acaparata de noi inginerii Automatisti care stim si programare si fizica si teoria sistemelor.In acest context ajungi calfa pentru mine, dar cum eu nu accept decat un alt inginer automatist, rezulta ca nu o sa te angajezi nicaieri.

Edited by WinstonMontana, 20 June 2018 - 21:04.


#9
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 carturarulobosit, on 20 iunie 2018 - 16:27, said:

Salut!
Anul asta ma inscriu la facultate si ma gandeam sa iau in calcul si robotica/mecatronica.
Care sunt diferentele dintre cele doua, am o oarecare parere despre ele dar nu stiu care  ar putea sa ma ajute sa profesez in viitor in tara.(sau in strainatate, am ganduri mari, sper sa emigrez)
Iesi cu o meserie cat de cat cautata dupa ce termini una dintre cele doua sau e o fabrica de diploma?

Din ce vad pe internet, programarea robotilor industriali este o specialitate a Facultatii de Ingineria si Managementul Sistemelor Tehnologice.
--http://www.old.upb.ro/ingineria-managementul-sistemelor-tehnologice.html--
http://www.old.upb.r...ehnologice.html
Programarea robotilor se face si la mecatronica - grupa lor de elita, unde se ajunge greu, cu medie foarte mare.
"In prezent Facultatea de Inginerie Mecanică şi Mecatronică şcolarizează studenţi în patru domenii, şi anume: Inginerie Mecanică, Mecatronică şi Robotică, Inginerie şi Management Industrial şi ştiinţe Ingenereşti Aplicate":
--http://www.old.upb.ro/facultatea-inginerie-mecanica-mecatronica.html--
http://www.old.upb.r...ecatronica.html

Despre perspective/idealuri uite un articol de acum 4 ani (ar trebui sa gasti si articole mai recente):
--https://www.ttonline.ro/revista/roboti/specializarea-robotica-facultatea-imst-universitatea-politehnica-din-bucuresti--
https://www.ttonline...a-din-bucuresti

Stiu pe cineva care dupa ce a terminat pulitehnica acum 6 ani, a mers la centrul de proiectare Dacia-Renault, la Titu (40 km de Bucuresti pe autostrada). Absolventii aveau salarii de 2500-3000 lei.
Dupa cativa ani a plecat in Anglia (la Jaguar) pe programare de roboti, la 4000-5000 lire sterline. Dar cum e acolo cu impozitele, chiria etc nu cunosc detalii. E clar ca ramai cu mai putini bani in mana. Dupa 3 ani mi-a spus soacra ca a revenit in Romania la nevasta si copil.

Edited by RomeoM, 21 June 2018 - 07:33.


#10
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Dacă vrei "robotică" adevărată du-te la Automatică sau Electronică.
La "mecatronică" se face mecanică și UN PIC de electronică+ programare. Deci la un nivel net mai redus.

Și da, "mecatronica" este un domeniu inventat după '89 cum este și facultatea FAIMA de la politehnică - o invenție pt a atrage studenți în mod artificial.

#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
@RomeoM. Bullshit faza cu ăla de la jaguar și întors in România. Altele au fost motivele.

Pentru restul, nu mai credeți căcaturi din astea cu salarii de mii de lire pe lună și renunțat pe motiv ca e mai bine in România.

#12
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 Super Chief, on 21 iunie 2018 - 20:26, said:

@RomeoM. Bullshit faza cu ăla de la jaguar și întors in România. Altele au fost motivele.
Asa mi-a spus soacra-sa care a fost colega de liceu cu mine; nu am motive sa sa cred ca minte. Sotia baiatului facuse arhitectura si lucra pe 1500 pe luna in Romania. Femeia mi s-a parut sincera: cu arhitectura nu merge, cu robotica la Titu si apoi, in Anglia merge. O fi gresit la cifre.
La adresa https://www.indeed.c...botics Engineer --https://www.indeed.co.uk/jobs?q=Robotics+Engineer-- se poate vedea clar ca salariile in domenii variaza inre 30000 si 50000 lire sterline pe an. Selectezi prin link domeniul mai restrans, care te intereseaza. Informatie la zi.

Dincolo de detalii, mesajul meu era clar: cu robotica se mai poate gasi de lucru in Romania si mai ales in occident, pe salarii decente. Mai usor decat ca absolvent al altor sectii ingineresti.

PS: Observatia privind salariile din Anglia e bine venita; data viitoare daca voi mai fi in situatie similara, am sa verific cifrele pe internet. Cu toate astea, trebuie sa fii cel putin iresponsabil ca sa te pronunti cu atata siguranta asupra motivelor pentru care un om decide dupa trei ani sa se intoarca in Romania, necunoscand nimic despre el sau familia lui.

Edited by RomeoM, 22 June 2018 - 08:51.


#13
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Sunt absolvent de Mecatronica. Diferenta dintre Mecatronica si Robotica la facultate este minima(3-4 materii in anul 4).

La Timisoara sectia de Mecatronica si Robotica este fosta sectie de Mecanica Fina redenumita prin 2000. In alte parti

Ideea facultatii este buna, insa in practica este o strutocamila. Nu recomand. Suna pompos dar nu este. Ai si materii de electronica si informatica doar ca is luse asa sa fie. Cele de mecanica.nu sunt adaptate Mecatronicii, profesorii predand acele materii ca si cum le-ar preda la Ingineria Autovehiculelor de exemplu.

Majoritatea colegilor mei lucreaza in calitate sau proiectare mecanica in automotive (lucru ce il poti face si fara Mecatronica sau Robotica ci doar cu Mecanica simpla). 2 lucram in IT si restul tehnicieni, operatori banda sau someri.

La Robotica e foarte important de stiut ca se studiaza din punct de vedere mecanic robotii. Adica nu te invata cum sa programezi roboti samd.

De evitat.

#14
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 Super Chief, on 21 iunie 2018 - 20:26, said:

@RomeoM. Bullshit faza cu ăla de la jaguar și întors in România. Altele au fost motivele.
Nu am acces la informatrii SRI/SIE pt a sti exact de ce s-a intors in Romania baiatul de la Jaguar.
Daca aveti acces la informatii din partea unor asemenea institutii, nu am cum sa va contrazic. Dar chiar si in acest caz in situatia in care nu am dat nume, prenume, exista o probabilitate mare de a gresi.

Edited by RomeoM, 22 June 2018 - 08:54.


#15
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

 qew, on 22 iunie 2018 - 08:41, said:

Sunt absolvent de Mecatronica. Diferenta dintre Mecatronica si Robotica la facultate este minima(3-4 materii in anul 4).

La Timisoara sectia de Mecatronica si Robotica este fosta sectie de Mecanica Fina redenumita prin 2000. In alte parti

Ideea facultatii este buna, insa in practica este o strutocamila. Nu recomand. Suna pompos dar nu este. Ai si materii de electronica si informatica doar ca is luse asa sa fie. Cele de mecanica.nu sunt adaptate Mecatronicii, profesorii predand acele materii ca si cum le-ar preda la Ingineria Autovehiculelor de exemplu.

Majoritatea colegilor mei lucreaza in calitate sau proiectare mecanica in automotive (lucru ce il poti face si fara Mecatronica sau Robotica ci doar cu Mecanica simpla). 2 lucram in IT si restul tehnicieni, operatori banda sau someri.

La Robotica e foarte important de stiut ca se studiaza din punct de vedere mecanic robotii. Adica nu te invata cum sa programezi roboti samd.

De evitat.
Mecanica fina si nanotehnologii era a doua varianta.Crezi ca e o alegere mai buna?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate