Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Windows E2 (EDGE)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Microsoft lucreaza la o arhitectura proprie pentru procesoare numita E2 care suporta EDGE (Explicit Data Graph Execution).
Un prototip actual al lui E2 este de fapt deja simulat prin intermediul unui FPGA (Field Programmable Gate Array).
Împreună cu Qualcomm se dezvoltă chiar și prototipuri reale, care urmează să atingă o frecventa de 2 GHz.
În timp ce Apple continuă să vină cu zvonuri despre portarea MacOS pe ARM, Microsoft pare să dezvolte o nouă microarhitectură nouă.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,304
  • Înscris: 15.06.2004
Ramane de vazut daca vor si face ceva comercial cu ea.
Asa acu vreo 8-9 ani facusera un nou sistem de operare bazat exclusiv pe limbaj .Net. Nu a fost lansat nicoiodata - a  fost doar un experiment.

#3
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Microsoft este un cancer.
De cand exista aceasta companie nu a facut nimic impresionat sau inovator. Ei traiesc pe spatele windows, care este folosit doar pt ca a fost acolo la momentul potrivit si nu existau alternative. Si acum e folosit din inertie. Windows a fost tot timpul un produs de calitate proasta si toti stiu asta.
Nu ca Apple ar fi mai breaza, dar macar ei au un sistem de operare utilizabil care nu iti albeste parul din cap atunci cand il folosesti.

#4
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 24.05.2009

View Postcammyxxx, on 20 iunie 2018 - 09:06, said:

Windows a fost tot timpul un produs de calitate proasta si toti stiu asta.

Toti...de pe continentul african sau de unde? Pe aici prin Europa nu stiu toti si nu au toti parerea asta.

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Problema linuxului daca la el te referi este ca lipsa de reclama si greutatea in a fi instalat (cel putin unele distributii si mai acum ceva ani, astazi fiind la fel de usor de instalat ca windows si la fel deusor de folosit), plus greutatea in a manevrea repository-ul , n-am inteles niciodata de ce creatorii distributiilor nu dau si niste nume si explicatii generice la softurile din repository. Si de ce nu fac si niste softuri mai usor de folosit.

Altfel windows a fost intens promovat si de institutii.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010

View Postcammyxxx, on 20 iunie 2018 - 09:06, said:

Sunt intrucatva de acord cu tine, dar am Windows instalat de doi ani si am facut de toate cu el. Functioneaza normal.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,134
  • Înscris: 30.10.2003
Iar incepeti?

View Posteiffel, on 20 iunie 2018 - 08:59, said:

Ramane de vazut daca vor si face ceva comercial cu ea.
Asa acu vreo 8-9 ani facusera un nou sistem de operare bazat exclusiv pe limbaj .Net. Nu a fost lansat nicoiodata - a  fost doar un experiment.
Experimentele sunt bune. Cateodata ai mult de invatat din ele. Cateodata te gandesti, de ce constructorii auto isi bat capul cu concepte pe care le prezinta, dar nu sunt lansate nicioadata pe piata. Au si ele rolul lor acolo.

#8
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,890
  • Înscris: 18.09.2008
Microsoft tot incearca chestii, dar nu face nimic bun. Eu mi-am pierdut speranta, si m-am mutat pe Linux.

#9
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
...

Edited by cammyxxx, 20 June 2018 - 09:40.


#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,533
  • Înscris: 05.12.2005

View Postcammyxxx, on 20 iunie 2018 - 09:06, said:

Microsoft este un cancer.
De cand exista aceasta companie nu a facut nimic impresionat sau inovator. Ei traiesc pe spatele windows, care este folosit doar pt ca a fost acolo la momentul potrivit si nu existau alternative. Si acum e folosit din inertie. Windows a fost tot timpul un produs de calitate proasta si toti stiu asta.
Nu ca Apple ar fi mai breaza, dar macar ei au un sistem de operare utilizabil care nu iti albeste parul din cap atunci cand il folosesti.
Se vede că nu ai apucat vremurile DOS, unde un program de 50kB pe nume command.com făcea minuni.
Să faci un sisem de operare capabil să ruleze pe mii sau zeci de mii de configuraţii hardware este totuşi foarte dificil. Nu că aş lua apărarea Microsoft...
Pe de altă parte Apple ştie că are doar câteva zeci de configuraţii hard pe coteţele lor şi astfel OS-ul se poate optimiza mult mai repede şi sigur, dar cu toate astea şi ei o mai dau cu bota-n baltă.

Edited by mihaicozac, 20 June 2018 - 09:44.


#11
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,138
  • Înscris: 27.06.2007

View Postcammyxxx, on 20 iunie 2018 - 09:06, said:

Microsoft este un cancer.
De cand exista aceasta companie nu a facut nimic impresionat sau inovator. Ei traiesc pe spatele windows, care este folosit doar pt ca a fost acolo la momentul potrivit si nu existau alternative. Si acum e folosit din inertie. Windows a fost tot timpul un produs de calitate proasta si toti stiu asta.
Nu ca Apple ar fi mai breaza, dar macar ei au un sistem de operare utilizabil care nu iti albeste parul din cap atunci cand il folosesti.
si cine te opreste sa iti creezi propiul sistem de operare?
de cele mai multe ori, problema nu e nu numai win-ul ci si utilizatoru

Edited by STARTREK1, 20 June 2018 - 09:48.


#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,533
  • Înscris: 05.12.2005
Aş fi ipocrit să spun că mă deranjează problemele sistemelor de operare de la Microsoft, pt. că o mare parte din veniturile mele le obţin din service...

#13
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View PostDarkman48, on 20 iunie 2018 - 09:10, said:

Toti...de pe continentul african sau de unde? Pe aici prin Europa nu stiu toti si nu au toti parerea asta.
Are dreptate din cate Windows-uri a scos, 3 sunt reusite ('98, XP-ul si 7-ele), restul sunt esecuri cu monitorizari si functii inutile la greu. Vin tare din spate sisteme ca Android sau Chrome, care mai sunt si gratuite si ruleaza cu niste resurse mult mai mici decat ale Windows-ului. Daca continua mizeria de Windows 10, or sa falimenteze brandul "Windows"

Edited by tico18, 20 June 2018 - 10:02.


#14
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,890
  • Înscris: 18.09.2008
În momentul în care Steam anunță că se mută complet pe Linux cu toate jocurile (deja unele titluri mari au versiune de Linux) s-a zis cu Windows.

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Am avut niste calculatoare mai vechi , carora le-am pus linux si diferenta a fost sesizabila fata de windows xp

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,304
  • Înscris: 15.06.2004
Despre ce e topicul... si despre ce discutati voi... 90% offtopic.
Ori postati la subiect - daca aveti date despre noua arhitectura ( hardware !! ) pe care o testeaza Microsoft, ori daca nu, abtineti-va.

#17
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Atâta timp cât mențin compatibilitatea binară a sistemului de operare, eu le urez succes. Dacă o să fie o chestie gen Windows RT, care cere ca programul X si y să fie scris aproape de la 0, v-a fi foarte greu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate