Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

copilul plange daca nu este tinut intr-o anumita pozitie

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Posttehnics, on 20 iunie 2018 - 08:15, said:

O metoda care functiona la fetita mea era sa o infasor in cearceaf ca pe mumie..nu strans dar cat sa simta ca ceva ii atinge corpul de jur imprejur....sa se stimta ca in uter.


Sugerez si o jucarie de plus purtata un timp de mama, suficient de mult incit sa se imprime cu mirosul matern.
Eventual jucaria invelita intr-un tricou deja purtat de mama.
Iar cind pui copilul in pat, pune-i aproape jucaria cu pricina.

Edited by Taxon, 20 June 2018 - 09:15.


#20
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
nu ai specificat daca  papa san sau biberon

#21
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Power nap - pentru parinti

Trageti un pui de somn din cind in cind. De ex. 10-20 de minute la fiecare 2 ore. Incercati sa va reglati singuri durata somnului, fara ceas.


View Post_-livio-_, on 20 iunie 2018 - 08:39, said:

sa lasi copilul sa planga in loc sa rezolvi problema mi se pare cruzime, inclusiv fata de voi ca stati in urlete, also pana la 6+ luni nu exista rasfat indiferent cat e tinut in brate, copilul a stat intr-un loc caldut, confortabil si unde a auzit inima mamei timp de 9 luni, dupa care totul a fost indepartat, e normal sa se adapteze mai greu.
incercati si skin on skin seara cand plange.
Pai atunci ar trebui tratat cu galagie. Ceva zgomotos, dar sa nu il sperie, sa nu fie un sunet brusc. Poate asta il va linisti. Un "shhhhhhhhhhhhhh" tare de tot poate are un efect.

View Post_-livio-_, on 20 iunie 2018 - 08:49, said:

problema e ca e posibil sa oboseasca inainte sa se sature, deci face pauza ce poate fi interpretata ca si cum s-ar fi saturat.
Asa ar trebui sa faca si adultii ca sa nu se ingrase. Minci un pic, apoi te duci si te plimbi si cind te intorci daca iti mai e foame, mai minci.

Edited by Dihorul Razboinic, 20 June 2018 - 09:25.


#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010

View PostOnan_Barbaru, on 20 iunie 2018 - 07:33, said:

Lasati-i sa zbiere pana obosesc, ca pana la urma or sa adoarma, n-au incotro. Daca-i bagi in seama, mai al dracu' fac. Pe urma, cand cresc, vi se urca-n cap.
Aoleu!... Asa se cresc copiii?! Lasa-i sa planga? Pai daca tu faci asta si este copilul tau, la ce sa se astepte de la niste straini?!
Eu i-am facut orice. Cand va fi mai mare si va incepe sa inteleaga, ii voi explica, voi aplica reguli. Sunt barbat, dar sa-l las acolo plangand pana oboseste, imi este imposibil. Da, imi asum riscul sa-mi sara in cap.
Stiu strategia asta: viata e grea, invata-te de mic. Este un #$#$%#.

#23
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Sunt aplicatii "white noise" pt telefoane care in cazul nostru au avut efect in 75% din cazuri. Am depasit faza si nu avem dependenta de sunetele alea.

#24
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
la noi functionau 5-10 secunde, cat se intreba ce se aude, dupa care incepea iar, asa am ajuns la concluzia ca trebuie sa rezolvam problema, nu sa o mascam :D

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

View Post_-livio-_, on 20 iunie 2018 - 09:06, said:

dupa cateva luni gata si laptele de la san.
...pai si ce ai vrea ? Sa il tii la san pana la 4-5 ani cum am mai auzit cazuri ?

#26
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008
Eu nu am copii, dar zic din auzite. Până la o anumită vârstă, unii copii plâng și dacă sunt lăsați din brațe. Eu știu un copil care plângea și dacă mama făcea un gest cât de mic de abandon, fie și mers la baie. S-a potolit după un an și jumătate.

#27
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

View Postzzhunt, on 20 iunie 2018 - 10:11, said:

Pt zbierat și plânsete puteți folosi cu încredere așa ceva
https://r2-bike.com/...ss-25-mm-x-66-m

Este cu adeziv din cauciuc natural nu ataca pielea și nu lasă urme
Si cum se foloseste nu ne explici ?

View Postmiki07, on 20 iunie 2018 - 10:17, said:

Eu nu am copii, dar zic din auzite. Până la o anumită vârstă, unii copii plâng și dacă sunt lăsați din brațe. Eu știu un copil care plângea și dacă mama făcea un gest cât de mic de abandon, fie și mers la baie. S-a potolit după un an și jumătate.
Nu e normal asa. Pai intr-un an jumate o iei pe aratura...
Asta e prostia mamei/tatalui ca il cocolosesc prea mult.
Ca sa nu mai spun de greseala fatala a parintilor de a culca copii cu ei in pat. Ai mei copii din prima zi de nastere au dormit in camera lor, in patutul lor si noi in patul nostru in camera noastra. Nu a fost greu deloc

Edited by tehnics, 20 June 2018 - 10:21.


#28
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Mai degrabă să plângă decât să o legeni când mergi pe scări. Nu ți-e frică să o legeni pe scări?

#29
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
am testat, si feonul inregistrat pe youtube e mult mai slab decat feonul real. Aveam cate un feon in fiecare camera, si feon pentru deplasari. Dupa cateva luni, am renuntat la feon, fara efecte adverse.
Siropuri anti colici: Colief o data pe zi -  nu prea des ca e scump. Mare succes am avut cu bonisanul, ii dadeam destul de des(dupa cateva sapatamani a inceput sa isi piarda efectul). Si de 1-2-3 ori pe zi o varianta de simeticona (espumisan, infacol, sab simplex ).
Cantareste-l si vezi daca se ingrasa; daca nu se ingrasa, posibil sa primeasca prea putin lapte; la mine, dupa 3-4 luni a trebuit sa bag supliment de lapte praf, pentru ca nu mai era suficient. Mama sa se odihneasca, sa manance, sa bea 3-4 litri de lichide pe zi.

#30
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Ce uoameni, domnle, ce uoameni. Aveti un copil normal*. Care are nevoie de mirosul mamei, de mangaiere, de bataia inimii, de caldura, de mancare, de confort. 9 luni a stat in burta si cum iese va asteptati magic sa poata supravietui singur. Auzi tu, sa nu-l invete in brate ca se alinta un copil de 2 luni Posted Image !




NB*: exista afectiuni pe care statul la orizontala le poate declansa gen un reflux ascuns. Dar oricum majoritatea copiilor sufera de reflux in primele luni de viata pentru ca sficterul esofagian nu este suficient maturat. De asta si prefara sa stea la verticala. Da' asta nu inseamna ca e problema ci doar ca trebuie sa aveti rabdare sa mai creasca putin. Ca si cu colicii de altfel. Copilul n-are voie sa planga ca e nemultumit cand nu esti in preajma. Brusc are "colici". Posted Image

#31
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
In mare copilul nu are nici o alta problema. :)
Suge de la san.
Ia in greutate.
Are camera lui dar doar de o saptamana. Nu a dormit niciodata cu noi in pat. (exceptie cateva ore numarate pe degete).
Nu plange de foame. Adica stim sa facem diferenta intre plans de foame (verificat cu "spatele" degetului si simte mama in sani) si alte feluri de plans. Avem totusi o experienta cu celalat copil care a fost plangacios, cu senzori la pus in pat, etc ce s-a mai vb aici.
Nu doreste sa fie tinut in brate. In mod instantaneu inceteaza din plans la mersul pe scari si nu la tinutul in brate.
Inca nu a fost vaccinat (botez uikendu asta). Vaccin peste inca o saptamana.
Ragaie cand este plimbata pe scari dar si dupa ce termina toate ragaiturile de pe lumea asta si adoarme, cum am pus-o jos ii sare senzoru.
regurgiteaza din cand in cand lapte dar nu am vazut sa fie vre-o legatura. adica plange si cand nu regurgiteaza.

din toate sfaturile anterioare am retinut pana acum:
Pus feon adevarat in loc de youtube. (un pic sceptic dar o sa incerc)
Jucarie de plus + miros matern. (un pic sceptic dar o sa incerc)
Biberon anticolici. o sa cumpar desi bea din biberon extrem de rar (1 data pe saptamana poate) dar .. sa fie.
"pur si simplu ii puneam ceva in fata nasului, cat sa ii atinga un pic nasucul si dormea." (incerc cu speranta) :)

#32
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
regurgitatul e normal, iese surplusul.

#33
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Concluzie: aveti un copil normal. Cand va avea 13 ani iti vei dori sa o prinzi acasa sa o ti in brate si sa fie in siguranta. Asa ca bucurati-va cat puteti.

#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,502
  • Înscris: 30.10.2003

View PostYOUR_GOD, on 20 iunie 2018 - 09:29, said:

Aoleu!... Asa se cresc copiii?! Lasa-i sa planga? Pai daca tu faci asta si este copilul tau, la ce sa se astepte de la niste straini?!
Eu i-am facut orice. Cand va fi mai mare si va incepe sa inteleaga, ii voi explica, voi aplica reguli. Sunt barbat, dar sa-l las acolo plangand pana oboseste, imi este imposibil. Da, imi asum riscul sa-mi sara in cap.
Stiu strategia asta: viata e grea, invata-te de mic. Este un #$#$%#.
Da' nici asa :P
Cand va fi mare va intelege, dar obiceiurile vor ramane ca-s mai greu de schimbat. Pentru fiecare problema exista o solutie, cateodata gasim solutia, cateodata nu.

#35
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Copilul meu are aproape doi ani. Inca nu intelege lumea. Cum va sti ce se petrece in jur, va vorbi, vom incepe sa discutam despre reguli si recompense. Deocamdata nu este cazul.

Pentru colici nu exista tratament. Trebuie sa se manifeste. Al meu, plangea dupa-amiaza. Trece perioada aceea. Bucurati-va de copilas. Si tineti minte: copiii nu plang decat atunci cand sufera. Inainte auzeam ca sunt " smecheri". Fals. Invata sa profite cand sunt mai mari, mici insa, reactioneaza instincual. Nu as da anii in care nou nascutul devine om, pe nimic in lume.

#36
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View Posttehnics, on 20 iunie 2018 - 10:17, said:

...pai si ce ai vrea ? Sa il tii la san pana la 4-5 ani cum am mai auzit cazuri ?
Până la 4-5 ani se trece prin 2 - 3. Mi se pare ok înțărcarea după 2 ani...

View PostroPopa, on 20 iunie 2018 - 10:53, said:

In mare copilul nu are nici o alta problema. Posted Image
Suge de la san.
Ia in greutate.
Are camera lui dar doar de o saptamana. Nu a dormit niciodata cu noi in pat. (exceptie cateva ore numarate pe degete)[...]
E simplu. Copilul la tzitzi în pat cu mama.

Și nu, nu e nici un risc de asfixie, decât dacă părintele/părinții sunt sub influența medicamentelor psihotropice sau al alcoolului. Decesul subit (acel SIDS) e trecut pe prospectele unor vaccinuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate