Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Ce stiu liderii lumii despre extraterestrii ?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cred ca stiu doar ce citesc din presa de senzatie de mana a doua.

#38
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
Eu cred ca liderii lumii stiu faptul ca extraterestrii  nu platesc taxe si impozite drept urmare sunt evazionisti fiscali, asadar cand te vei intalni cu unul, sa-i dai amenda, mama lui de rau platnic ce este.

#39
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostPhobos, on 19 iunie 2018 - 19:43, said:

Sau poate nu ascultam noi prin metoda potrivita... Vezi ca sunt lucruri pe care abia le descoperim, mecanica cuantica, energie si materie intunecata, etc.

Poate metoda de a trimite sau receptiona semnale prin unde electromagnetice e ceva ce doar civilizatiile primitive ca a noastra mai folosesc, cine stie.

Altii or fi pus la punct alte metode de comunicatie mai rapide. Caz in care noi ascultam, dar suntem limitati la poate doar cateva civilizatii care ar mai putea emite, si alea poate ca-s prea departe. Sau altii poate ca n-au apucat-o niciodata pe calea asta a radiatiilor electromagnetice. Poate ca omul doar se amageste cand crede ca a descoperit tot ce era de descoperit pana aici, in punctul in care suntem acum, in fizica. Lasand la o parte ceea ce mai urmeaza sa descoperim, energie intunecata, etc, dar poate ca si fizica asta mai simpla, pentru omul mai primitiv, pe care o cunoastem, noi credem ca am descoperit destul de multe, dar poate ca din istorie pana azi, noi am mers doar pe o ramura a descoperirilor fizicii si am dezvoltat-o pe aia, am mers in directia aia, dar poate ca erau mai multe ramuri spre care puteam sa ne indreptam, dar nu le-am vazut si n-avem habar de ele.
Ntz ntz e imposibil asa ceva
https://en.wikipedia...t_communication
Nici macar comunicarea prin entanglementul particulelor nu se poate face la viteza luminii....

#40
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Sunt convins că există viață pe alte planete.
Unde momentan nu știm sau nu am aflat noi.

Dar cu certitudine  aceste civilizații se afla la distante extrem de mari noi neavând momentan tehnologia sa ajungem la ei.


Probabil exista niste semne mici dovezi ceva acolo care sa ne face să ne.gandim la paza pământului.

Eu estimez că vom avea primele nave spațiale adevărate undeva după anii 2500

Momentan cel puțin 2 generații vom rămâne cu actuala tehnologie sau un pic mai dezvoltatata.


Cam după  anul 2200 va începe o avansare rapida in tehnologie pt a călători pe distante foarte mari

În următorii ani 50-100 nu vom vedea nici un extraterestru, noi poporul.

Cam astea sunt previziunile mele.



#41
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
absolut orice ştire despre apariţii extraterestre, nu mai sunt şterse de pe tubu'nieu
apare armata de cioflingari şi o dau în mişto pînă ajunge o glumă.
inclusiv despre energia liberă... etc....
cît de imbecil să fii să crezi că e prima generaţie umană ....după vre-o 6 glaciaţiuni totale?
descoperim oraşe prin junglă...clădiri pur şi simplu de neînţeles...normal, o maimuţă ca noi are nevoie de informaţie...că altfel nici nu ştie să sugă la naştere...iar în primii 10-15 ani fără comunitate, ajunge o legumă irecuperabilă.
privim la templele construite acum mii de ani...cînd se presupune că nici focul nu era ''inventat''...
ce nu înţelegem...dăm în ''aşa a vrut Domnul'' şi am rezolvat problema. în fond... nu te poţi închina unuia mic şi gri cu cap mare şi ochii bulbucaţi... ce te-a creat exact pentru ce eşti şi azi... un sclav... apropos...cînd am eradicat sclavia?...

#42
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostEUtraveler, on 19 iunie 2018 - 20:24, said:

QED

Dar asta nu face mai verosimila  teoria ta cu "omuletii cenusii = oamenii din viitor".
Noi suntem o civilizatie de tip 0,8...mai avem nitel si putem controla materia si planeta in totalitate

View Postzzhunt, on 19 iunie 2018 - 20:29, said:

Sunt convins că există viață pe alte planete.
Unde momentan nu știm sau nu am aflat noi.

Dar cu certitudine  aceste civilizații se afla la distante extrem de mari noi neavând momentan tehnologia sa ajungem la ei.


Probabil exista niste semne mici dovezi ceva acolo care sa ne face să ne.gandim la paza pământului.

Eu estimez că vom avea primele nave spațiale adevărate undeva după anii 2500

Momentan cel puțin 2 generații vom rămâne cu actuala tehnologie sau un pic mai dezvoltatata.


Cam după  anul 2200 va începe o avansare rapida in tehnologie pt a călători pe distante foarte mari

În următorii ani 50-100 nu vom vedea nici un extraterestru, noi poporul.

Cam astea sunt previziunile mele.
Gresit. Avem absolut toate elementele unei nave spatiale mai putin motorul cu viteza luminii.

#43
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Noi fara ajutor din afara Terrei sau fara sa mai sapam prin piramide ascunse nu vom putea parasi planeta prea curand...

Edited by notrust, 19 June 2018 - 21:09.


#44
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Iar modul in care sa zicem ca vedem un grey nu inseamna automat ca acea entitate chiar arata asa in realitate, ar putea fi plauzibila si teoria ca e o portretizre relativa construita de creierul uman pentru a ne putea raporta la ceva care ne este noua familiar.

Edited by doxan, 19 June 2018 - 21:05.


#45
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postkarax, on 19 iunie 2018 - 20:28, said:

Ntz ntz e imposibil asa ceva
https://en.wikipedia...t_communication
Nici macar comunicarea prin entanglementul particulelor nu se poate face la viteza luminii....

In stiinta nu exista "imposibil" absolut, exista doar "imposibil deocamdata."

Sa nu uitam ca mecanica cuantica a observat comportamente ciudate ale particulelor, in care o pereche de particule par sa "comunice" intre ele, in sensul ca daca afectezi una, aceleasi schimbari apar instantaneu si la cealalta, indiferent de distanta dintre ele, chiar daca ar fi miliarde de ani lumina. Lucru momentan "imposibil" de explicat.
Deci, dezvoltarea unei tehnologii de comunicatie in sensul asta ar insemna comunicatii instantanee indiferent de distanta.

Edited by Phobos, 19 June 2018 - 21:28.


#46
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015

View PostEUtraveler, on 19 iunie 2018 - 20:22, said:

Exista civilizatii inteligente similare cu a noastra pe alte planete. Bine, nu la 100-1000 de ani lumina de noi, dar in galaxia asta trebuie sa existe vreo cateva zeci de planete care sa adaposteasca civilizatii.  

List of potentially habitable exoplanets - Wikipedia

Tot ce ai scris tu in ultimul post e corect si logic, singurul factor care nu l-ai luat in calcul e faptul ca raportandu-ne matematic la populatia de stele in secventa principala din galaxie(care nu sunt supergigante efemere), ar trebui sa existe un numar semnificativ de civilizatii a caror vechime  o depaseste  pe cea a insusi sistemului nostru stelar, fiinte care practic ar fi zei pentru noi...cu toate acestea nu am gasit nici o dovada a prezentei lor (ma refer la suprastructuri spatiale sau anomalii in structura Cosmosului).
Intr-un Univers infinit, asemenea civilizatii ar fi trebuit sa apara de nenumarate ori ( doar in galaxia Calea Lactee). Luand acesti factori in considerare, e foarte probabil ca Rasa Umana sa fie singura civilizatie din Calea Lactee care a depasit ipoteticul "Great Filter".
Avand in vedere ca Universul e atat de vast, evident ca este absolut sigur ca nu suntem singuri, problema e ca ceea ce au vazut martorii in cazurile de rapiri nu au cum sa fie vizitatori interstelari, este imposibil ca o nava atat de mica sa poata fi folosita pentru a ajunge macar la cele mai apropiate stele.
Dimpotriva, modul in care aceste vehicule sunt descrise ( faptul ca se materializeaza instant si apoi dispar) sugereaza iarasi faptul ca cea mai plauzibila orgine a lor e tot o alta realitate paralela cu a noastra, in care poate legile Fizicii sunt cu totul altele iar timpul poate fi manipulat cumva(ca sa-ti fie familair acest concept, gandeste-te numai la scena finala a filmului Interstellar).

Edited by doxan, 19 June 2018 - 21:37.


#47
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
@phobos
Posted Imagete referi la quantum entanglement. Am deschis un topic pe subiect pe aria stiinta.
baga un ochi aici
https://en.wikipedia...antum_computing
Si mai ales aici
https://en.wikipedia...um_entanglement
De fapt cel mai simplu e explicat aici
https://simple.wikip...um_entanglement
Chiar eu am facut asa teoretic cam ce ar insemna un quantum register....

View Postdoxan, on 19 iunie 2018 - 21:32, said:

Tot ce ai scris tu in ultimul post e corect si logic, singurul factor care nu l-ai luat in calcul e faptul ca raportandu-ne matematic la populatia de stele a galaxiei, ar trebui sa existe un numar semnificativ de civilizatii a caror vechime  o depaseste pe cea a insusi sitemului nostru stelar, fiinte care practic ar fi zei pentru noi...cu toate acestea nu am gasit nici o dovada a prezentei lor (ma refer la suprastructuri spatiale sau anomalii in structura Cosmosului).
Intr-un Univers infinit, asemenea civilizatii ar fi trebuit sa apara de nenumarate ori ( doar in galaxia Calea Lactee). Luand acesti factori in considerare, e foarte probabil ca Rasa Umana sa fie singura civilizatie din Calea Lactee care a depasit ipoteticul "Great Filter".
Avand in vedere ca Universul e atat de vast, evident ca este absolut sigur ca nu suntem singuri, problema e ca ceea ce au vazut martorii in cazurile de rapiri nu au cum sa fie vizitatori interstelari, este imposibil ca o nava atat de mica sa poata fi folosita pentru a ajunge macar la cele mai apropiate stele.
Dimpotriva, modul in care aceste vehicule sunt descrise ( faptul ca se materializeaza instant si apoi dispar) sugereaza iarasi faptul ca cea mai plauzibila orgine a lor e tot o alta realitate paralela cu a noastra, in care poate legile Fizicii sunt cu totul altele iar timpul poate fi manipulat cumva.
este posibil (probabilitate mica intr-adevar) sa facem parte din acel 1% galaxii care nu au dat decat putine sau 1 singura planeta cu viata...

Edited by karax, 19 June 2018 - 21:33.


#48
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Treaba cu extraterestrii este ca si scamatoria de la circ: bagi mana o data in sac, nu gasesti iepurele, nu e acolo.

#49
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015

View Postkarax, on 19 iunie 2018 - 21:35, said:

@phobos
Posted Imagete referi la quantum entanglement. Am deschis un topic pe subiect pe aria stiinta.
baga un ochi aici
https://en.wikipedia...antum_computing
Si mai ales aici
https://en.wikipedia...um_entanglement
De fapt cel mai simplu e explicat aici
https://simple.wikip...um_entanglement
Chiar eu am facut asa teoretic cam ce ar insemna un quantum register....


este posibil (probabilitate mica intr-adevar) sa facem parte din acel 1% galaxii care nu au dat decat putine sau 1 singura planeta cu viata...
Ar insemna ca principiul rejectarii mediocritatii Pamantului e valid, aspect care ar ridica alte probleme, inclusiv de natura teologica. De ce sa apara constiinta doar aici ? Noi stim datorita spectroscopiei ca populatiile de stele sunt aceleasi peste tot in Univers ( Diagrama Hertzsprung-Russell ), de ce ar fi Pamantul un loc privilegiat ?
Soarele e o stea obscura de tip G2V, cum exista zeci de miliarde similare doar in Calea Lactee, ceva nu se leaga... asta e clar. E ca la faza cu experimentul cu cele doua fante, rezultatul e cu totul altul decat cel logic, de bun simt.

Edited by doxan, 19 June 2018 - 22:00.


#50
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Depinde de distributiade gaz de la inceputul formarii fiecarui sistem solar in parte. Cum fiecare distributie a fost unica ne gandim si ca fiecare planeta are niste caracteristici unice deci e posibil ca majoritatea sa nu indeplineasca acele conditii necesare formarii vietii.

#51
EUtraveler

EUtraveler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.06.2018

View Postzzhunt, on 19 iunie 2018 - 20:29, said:

Sunt convins că există viață pe alte planete.
Unde momentan nu știm sau nu am aflat noi.

Dar cu certitudine  aceste civilizații se afla la distante extrem de mari noi neavând momentan tehnologia sa ajungem la ei.


Probabil exista niste semne mici dovezi ceva acolo care sa ne face să ne.gandim la paza pământului.

Eu estimez că vom avea primele nave spațiale adevărate undeva după anii 2500

Momentan cel puțin 2 generații vom rămâne cu actuala tehnologie sau un pic mai dezvoltatata.


Cam după  anul 2200 va începe o avansare rapida in tehnologie pt a călători pe distante foarte mari

În următorii ani 50-100 nu vom vedea nici un extraterestru, noi poporul.

Cam astea sunt previziunile mele.


In 2200  e foarte posibil sa ne intoarcem in Evul Mediu si epoca industriala/digitala sa fie doar o faza efemera.  

Dar in mod cert, e putin probabil sa mai avem progres tehnologic accelerat ca-n secolul trecut. Ne-am facut tot mai comozi si tot mai prosti.

Cred ca doar AI-ul si respectiv nanotehnologia sunt unica salvare si posibil doar robotii vor explora si coloniza alte planete.

#52
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Internet of things => o sa ai in cel mult un deceniu de aici o lume cum nici macar nu puteam acum visa. Uite eu am acum la mana un Xiaomi Mi band 2, care deja e depasit, daca ma duceam cu asa ceva acum 10 ani la munca ar fi crezut toti ca e vorba efectiv de magie.
Un film recent care anticipeaza foarte bine impactul acestei noi revolutii industriale pentru Omenire e Anon, pot sa spun ca regizorul a fost chiar un vizionar.

Edited by doxan, 19 June 2018 - 22:35.


#53
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostYOUR_GOD, on 19 iunie 2018 - 21:41, said:

Treaba cu extraterestrii este ca si scamatoria de la circ: bagi mana o data in sac, nu gasesti iepurele, nu e acolo.
Daca un presedinte de stat relativ global cere armata spatiala, inseamna ca e ceva in sac...

#54
EUtraveler

EUtraveler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.06.2018

View Postkarax, on 19 iunie 2018 - 20:32, said:

Gresit. Avem absolut toate elementele unei nave spatiale mai putin motorul cu viteza luminii.
De fapt, in afara de motorul Warp, ne lipsesc mai multe pentru a ajunge sa proiectam si sa fabricam nave ca Enterprise .
-gravitatie artificiala pentru a ne putea reproduce sexual si pentru a nu ajunge plastilina la destinatie
-sistem care sa impiedice sa ne dezintegram atunci cand ne propulsam la viteza luminii
-metal mai durabil pentru structura si  invelisul navei  care sa reziste in calatorii interstelare indelungate
-tehnologie care sa genereze hrana prin multiplicat proteine si vitamine in structuri complexe de hrana organica  ca nu poti sta numai in baza proviziilor si cultivat cartofi
-sistem de generare al apei in asa fel incat sa nu consumi propria urina reciclata  la nesfarsit
-tehnologie care sa genereze oxigen infinit
-sistem cu arme laser  si rachete propulsate si teleghidate  pentru ca se intampla sa mai dai peste asteroizi in cale....nu neaparat pentru batalii spatiale ca alea sunt imposibile, plus ca ce civilizatie ar fi atat de idioata sa iroseasca niste nave spatiale a caror costuri sunt enorme si necesita o gramada de resurse si bani ca sa fie fabricate.
-imprimantele 3D din care putem fabrica haine, arme, unelte, mobilier
-computere care sa functioneze si sa fie reparate pe baza nanobotilor
-tehnologie de criogenizare ca nu poti sa stai sa imbatranesti in 40 de ani de calatorie la viteza luminii si sa ajungi mai batran la destinatie, ca ai o viata pana la urma
-spatiu mare ca nu poti sa stai zeci de ani intr-o incapere stramta ca ai innebuni si te-ai deprima:  de aia ar fi necesar sa construim orase-nave zburatoare dupa modelul cilindrului O'Neill  de cateva zeci sau sute de km suprafata, cu motoare care sa ajunga macar la un sfert din viteza luminii si sa calatorim vesnic in spatiu ca si cum am trai pe o portiune din planeta noastra, fara sa ne grabim  


Sau putem sa ne scutim de toate astea prin automatizare si biomecanizare: adica, sa devenim cyborgi cu organe si tesuturi nano, sau sa avem nanoboti si celule stem care sa ne regenereze tesuturile si oasele si practic, sa devenim vesnic tineri si nemuritori.  
Ne scutim de reproducere sexuala,  provizii de hrana si oxigen si alte nevoi si din nou, nu ar mai trebui sa ne grabim.

View Postdoxan, on 19 iunie 2018 - 21:52, said:

Ar insemna ca principiul rejectarii mediocritatii Pamantului e valid, aspect care ar ridica alte probleme, inclusiv de natura teologica. De ce sa apara constiinta doar aici ? Noi stim datorita spectroscopiei ca populatiile de stele sunt aceleasi peste tot in Univers ( Diagrama Hertzsprung-Russell ), de ce ar fi Pamantul un loc privilegiat ?
Soarele e o stea obscura de tip G2V, cum exista zeci de miliarde similare doar in Calea Lactee, ceva nu se leaga... asta e clar. E ca la faza cu experimentul cu cele doua fante, rezultatul e cu totul altul decat cel logic, de bun simt.

Nu vedem nave spatiale si structuri anomalice in galaxia asta fiindca pur si simplu  majoritatea civilizatiilor din galaxia asta nu s-au industrializat, fie in universul asta cu legile fizicii pe care le are, viteza luminii este imposibila de depasit nici macar intr-un miliard de ani de existenta ca civilizatie.
Si fiindca distantele sunt enorme, ori ce civilizatie ar indrazni sa calatoreasca sute de trilioane de km  in afara sistemului solar propriu ?
40,208,000,000,000 km ne desparte distanta dintre noi si Proxima Centauri!

Poate ca exista civilizatii de tip II care sa-si fi colonizat propriile sisteme solare, poate ca si alte sisteme solare aflate in vecinatate la o distanta de 1 an lumina sau chiar sub......

Dar stadiul de civilizatie de tip III e doar o ipoteza si  este  imposibila de atins.
Nu cred ca a existat si exista o civilizatie de tip III in acest moment care sa detina suprematia in aceasta galaxie.  

Noi pur si simplu am avut o evolutie si o istorie unica.  Noi puteam sa fim si acum in Evul Mediu daca nu aveam vizionari ca James Watt.
Alte civilizatii de pe alte  planete poate ca au avut o alta evolutie si o alta istorie. Unele poate ca s-au autodistrus!  

Mai uita-te un pic pe harta galaxiei noastre:

[ https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia19341-nasa_denilso_camargo_rev_v05.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]







In aceasta harta ipotetica, vezi unde ne situam  si la ce  distante de celelalte civilizatii.
In zona aia  goala  ne aflam noi, iar in celelalte zone posibil sa fie civilizatii de tip I si II intre care n-au interactionat reciproc niciodata sau cel mult comunica prin semnale la mare distanta la intervale de zeci de ani, adica nici vorba de schimburi comerciale sau batalii spatiale

[ https://raw.githubusercontent.com/khronedev/stellaris-map-generation-basic-usage/master/samples/test/showcase/game_screen_shot.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by EUtraveler, 19 June 2018 - 23:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate