Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Porumb pentru fiert/copt - dulce sa nu?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,896
  • Înscris: 16.03.2007
Stie cineva de ce nu se prea mai gaseste porumb nedulce, nezaharat? La vanzatorii ambulanti de porumb gata fiert sau copt dar si in piete gasesc foarte greu porumb care NU e zaharat. Ce e cu acest soi? Cu ceva ani in urma nici nu stiam de acest fel de porumb, nimeni nu cultiva/vindea, nici nu concepeam ca porumbul pentru consum uman sa fie dulce.

#2
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Daca stai la casa poti sa iti cultivi niste porumb pentru fiert in gradina Posted Image, ce soi vrei tu Posted Image
Eu asa fac de ani de zile Posted Image

Edited by diegodanny, 19 June 2018 - 18:45.


#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Cel zaharat fierbe mai repede si e mai fraged (coaja bobului mai subtire).
Ala furajer / de mamaliga e mai dens si cu coaja bobului mai groasa.

Gasesti doar de cumparat, nefiert, in piata. Ti-l fierbi singur. Dar sa nu te superi daca umpli bucataria de aburi.

Porumbul zaharat, ca soiuri, e foarte vechi, probabil de pe vremea incasilor / aztecilor.

#4
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Pai e simplu de ce nu se mai gaseste, cerere si oferta, daca tie iti place ala care nu e dulce si mai tare, nu inseamna ca ne place si noua :)

#5
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,896
  • Înscris: 16.03.2007
Inseamna ca nu se prea vindea/cultiva/fierbea cel nezaharat, cu, sa zic, 10-15 ani in urma.
@Hunor_66, am mancat atatia ani porumb nezaharat fraged si laptos. Totusi, in principala piata agroalimentara din orasul meu, unii mai vin si cu porumb vechi, nezaharat, dar sunt tot mai rari cultivatorii. Sau poate sunt furati de pe parcele cu porumb de mamaliga, cum spuneai :-)
Oricum, nu pot sa ma obisnuiesc nicicum cu porumbul zaharat, in plus cred ca e si mai contraindicat diabeticilor.
@logy: cu ceva ani in urma nu gaseam porumb zaharat, lumea il consuma cu placere pe cel de atunci, fara atat zahar, ce spui tu e fortarea consumatorilor, altceva nu au de ales si il prefera pe cel existent, zaharat, ca doar nu s-o deda omu' de la porumb fiert sau copt...

Edited by cris2d2, 19 June 2018 - 19:05.


#6
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005

View Postcris2d2, on 19 iunie 2018 - 19:02, said:

@logy: cu ceva ani in urma nu gaseam porumb zaharat, lumea il consuma cu placere pe cel de atunci, fara atat zahar, ce spui tu e fortarea consumatorilor, altceva nu au de ales si il prefera pe cel existent, zaharat, ca doar nu s-o deda omu' de la porumb fiert sau copt...
Nu stiu cum era acuma cativa ani si cum a evoluat genetica in cucuruz, dar din cati oameni cunosc eu, prefera cucuruzul zahat in loc de cel vechi.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Diferenta este ca cel normal are mai mult amidon si daca nu e bine fiert, provoaca tulburari digestive.

#8
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Da, dar cine pohteste la porumb fiert, sau chiar copt nu se impiedica de o cufureala scurta.
si magiunul face la fel, dar asta nu inseamna ca te refuza cineva daca-i  oferi  o felie groasa de paine neagra si un borcan de magiun

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 07.12.2014
Si eu prefer porumbul simplu. De obicei de la tara ca de cumparat nu prea gasesc. Uneori sunt tentat sa iau de pe marginea drumului dar m-am abtinut deocamdata. Ca daca iau toti care se opresc, omul ala nu mai are ce culege toamna. Altfel cam asa am fost crescut la tara, cu mentalitatea ca luatul cucuruzului de fiert in limita a cativa stiuleti nu e furt Posted Image  Fiecare lua de la cel care era mai aproape de casa ca doar nu era sa merg 5 km pentru 5 stiuleti. Badea Gheorghe de la noi din parcela, noi de la badea Vasile , etc.   Viata la tara Posted Image  Toata lumea stia, ba mai si ziceam daca ne intalneam, vezi ca ti-am luat niste cucuruz de fiert Posted Image  Nu prea se agita nimeni pentru 5 cucuruzi.

Edited by PoeOvidiu, 20 June 2018 - 06:59.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006
Pe vremuri,cucuruzul bun de fiert tinea cam 2-3 saptamani.Ca-i zicea si zaharat sau nu,nu conteaza,pentru ca oricum era dulce.Era bun pentru fiert doar cel "in lapte".
Acum,ca exista varianta astalalta nu-i bine,ca-i prea dulce.Pentru unii.
Solutia este foarte simpla si la indemana tuturor.Cei carora nu le place "zaharatul",asteapta sa vina toamna,iar ceilalti,majoritatea covarsitoare,cumpara de la piata cat pot si cand pot in functie de buget.

Pentru cei carora li se pare prea dulce cucuruzul,le reamintesc ca exista o mare varietate de condimente,printre care si sarea.

Edited by adisz, 20 June 2018 - 08:34.


#11
zumo

zumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2016
Am luat si eu din piata porumb din asta dulce si nu mi-a placut deloc, nici ca textura nici ca gust. Am crezut ca e ceva nou aparut la noi, nu stiam ca prin alte parti ale lumii se mananca in mod traditional. Prima data l-am gasit la Mega Image, si am crezut ca e ceva de fite :)). Acum l-am luat din piata de la taraba, nu m-as fi gandit ca e tot din ala dulce. In capul meu, 'taranii' care vand la piata n-ar vinde asa ceva. As vrea sa pot sa-l diferentiez de cel obisnuit, ca sa nu ma mai pacalesc cu el, problema e ca e identic la aspect. Cel obisnuit  apare pe piata mai tarziu, cred.

#12
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
In Bucuresti se poate gasi undeva din ala standard, nezaharat? ieri in piata doar din asta dulce era. Si mi-au spus ca e romanesc, ca e OK.... cand colo :(

#13
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,896
  • Înscris: 16.03.2007
Cred ca se intampla cu porumbul clasic, nezaharat, ceea ce s-a intamplat cu lubenita aceea lunga, verde deschis, ca o torpila: pur si simplu a fost inlocuita cu soi "mai bun",  din import, si uite asa oamenii au ajuns sa prefere lubenita bagata pe gat de cultivatori ca fiind cea mai buna. Si normal ca e cea mai buna, daca doar asta se gaseste...



#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcastoras, on 21 iunie 2018 - 15:29, said:

In Bucuresti se poate gasi undeva din ala standard, nezaharat? ieri in piata doar din asta dulce era. Si mi-au spus ca e romanesc, ca e OK.... cand colo Posted Image

Stimata castorash
In Buicuresti se va gasi,eventual,in momentul cand se va coace.asta prin august-septembrie.Atunci va apare autohtonul in lapte si va dura cateva zile,

Edited by adisz, 22 June 2018 - 19:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate