Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cum percepeti noile generatii de tineri ?

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#1
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Cum percepeti noile generatii de tineri.
Sunt mai buni, mai inteligenti, mai muncitori comparabil cu generatiile anterioare sau lucrurile stau chiar invers ?

Mie mi se pare ca tinerii de azi merg catre extreme. Unii, foarte putini,  sunt extrem de buni, in timp ce marea majoritate de tineri sunt praf.
Generatiile formate inainte de 1989 si imediat dupa 90 parca sunt mai omogene

#2
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Mai ai vreo 3 topicuri pe tema asta...
Ai sărit cu vârsta de un prag psihologic și ți a cășunat pe aia mai mici ?
Da, sunt mai omogene, pentru că se mai învăța și cu parul deasupra capului.
S a eliminat parul si nu s a pus nimic în loc. Logic că apar prăpăstii.
Mă mir că nu desființează și notele ca să dispară și stresul ăsta, că examene importante au tot desființat.
Să învățăm din joacă sau din plăcere sau din conștiință. Are o laie ăla de 8 ani conștiință sa învețe tabla înmulțirii.

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu ii percep la fel de buni sau de prosti ca pe parintii lor. De fapt sunt oglinda familiei. Aia prosti nu sunt decat victime.

#4
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Din cate stiu eu, incep sa faca laba mai devreme, in jur de 13 ani.

#5
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Azi parca a fost ziua compararii generatiilor.....care au fost mai destepti, mai harnici...

 OPEDI, on 19 iunie 2018 - 18:24, said:

Din cate stiu eu, incep sa faca laba mai devreme, in jur de 13 ani.
Incep primii dar si termina primii. Noi spuneam pe vremea noastra ca "nu ai suflu la lunga durata"

Edited by WestPoint, 19 June 2018 - 18:30.


#6
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 geostorm, on 19 iunie 2018 - 18:05, said:

Cum percepeti noile generatii de tineri.
Sunt mai buni, mai inteligenti, mai muncitori comparabil cu generatiile anterioare sau lucrurile stau chiar invers ?

Mie mi se pare ca tinerii de azi merg catre extreme. Unii, foarte putini,  sunt extrem de buni, in timp ce marea majoritate de tineri sunt praf.
Generatiile formate inainte de 1989 si imediat dupa 90 parca sunt mai omogene


LAsand la o parte ca lipsade experienta spcoala si excesul de hormoni tampesc , si deci latinerete cam toti am fost tampiti p[istii astia sunt cam .. cum sa zic ... anormali.
vad cateofdata cate 3-5 stau alaturi, par afi amici.Nu vorbesc intre ei Insa fiecare isi butoneaza in draci telefonul

#7
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 Ghita_Bizonu, on 19 iunie 2018 - 18:29, said:

vad cateofdata cate 3-5 stau alaturi, par afi amici.Nu vorbesc intre ei Insa fiecare isi butoneaza in draci telefonul
Ba vorbesc intre ei, dar prin intermediul feisbucului.

#8
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
nu esti tehnic update... -)
Erau in chat.....

#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Sau isi vad de viata lor si ii doare-n cot de aia care-i barfesc si-i judeca...

#10
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

 geostorm, on 19 iunie 2018 - 18:05, said:

...
Sunt mai buni, mai inteligenti, mai muncitori comparabil cu generatiile anterioare sau lucrurile stau chiar invers ?
...

Sunt.
Asta este adevarul.

Generatiile vechi nu prea sprijineau statu` de drept...Ei il sprijina.

Generatiile vechi nu prea donau sange. Ei doneaza (asa se explica ca avem locu` intai mondial, cu coronita, la donari benevole)

Sunt harnici si cuminti pentru ca majoritatea lor lucreaza pe salarizari sub cele chinezesti...bravo lor.

#11
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,619
  • Înscris: 22.11.2007
probabil ca si noi eram la fel perceputi de parintii nostri, probabil la fel si parintii nostri erau perceputi de parintii lor.

#12
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
exact, in paula-i doare de bosorogii de comunisti. I'm an open mind :-)
- Da ma si mie sa trag una din joint (sau punga cu prenandez?)

Nu-i condamn, chiar sint fericit ca pot trai liberi, fiecare are sansa sa fie un o stralucit sau o lichea.
Pot sa vada sau chiar sa aibe orice, la fel ca si un occidental din germania sau sua.

Edited by WestPoint, 19 June 2018 - 18:46.


#13
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 24.05.2010
Sunt fitosi.... asteapta sa li sa vina... cred ca tot li se cuvine. Nu au nici o treaba cu realitatea

#14
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Dezastru in mare parte. Depinde de zone, din ce medii provin si se da urmatoarele situatii:
- copii cu parinti plecati in strainatate sunt pierduti in mare parte, mai ales la cei plecati de la varste fragede (ei s au simtit abandonati intr-un fel) ajunsi la majorat sunt in alta lume, la cei care au mai avut bunici autoritari au mai prins un pic de frica si au reusit sa mai invete ceva.
- familii dezorganizate - copilul face ce vede si ajunge sa fie si el asa, au ceea mai mare rata de abandon scolar si probleme disciplinare grave.
- familii cu situatie financiara precara - aici treburile stau mai bine, daca invata poate primea bursa, in general tinerii sunt mult mai deschisi la nou si dornici de a lucra sa nu fie ca si parintii sau sa nu le lipseasca ceva, sunt si mai uniti in cazul ca sunt mai multi frati surori etc.. .
- familii cu situatie financiara foarte buna - copii care au crescut cu tot ce au dorit, examene platite, facultati platite dar nu vor sa munceasca, sunt individualisti si anti tot ce se intampla si nu este bun pentru ei.

Pe scurt, educatie zero.

#15
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Chestie de educatie si perceptia realitatilor. Nu toti sint pramatii. Sind multi care care au ales sa duca o viata din forte
proprii si chiar sa-si ajute parintii din tara sau strainatate.

#16
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
De vina nu-s cu nimic cei din urma.Eu sunt sigur ca cei mici sunt vinovatii!Lumea creata de cei din urma.

Edited by ionutz_joe2009, 19 June 2018 - 18:46.


#17
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 24.05.2010
E vorba si de educatie. Am auzit la copil de 8 ani replica "e dreptul meu".... pai la replica asta maicamea imi futea una de ma aduna de la vecini. Acum faci puscarie.

Apoi mai sunt parintii care se baga in toate cacaturile... maicamea nu a fost niciodata la scoala sa se ia de profesoara de romana de ce nu ma scoate din media 6 sau cand am luat si eu 8 in teza si scoteam un 6.52 media, adica 7, mi-a pus 2 si "mi-a corectat media" dupa cum s-a exprimat doamna profesoara. Dovada la BAC am luat ce sa vezi, 6 la romana.

Acum daca copilul nu are 9 sau 10 te ia dracu.

Maicamea a avut un incident, ii pusese 5 unui elev care zicea ca greutatea se masoara cu rigla si temperatura cu cantarul, si a venit parintii copilului la scoala si sa urle pe la director ca are maicamea ceva cu el si vrea sa il lase corijent.

Edited by MooF2010, 19 June 2018 - 18:51.


#18
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Poate sunt unii din voi profesori, sau manageri ce lucreaza cu tinerii.
Ei pot face o comparatie

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate