Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cablu balansat pentru Sennheiser HD598

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 28.05.2008
Salutare tuturor !

Headset-ul meu se regaseste in prezent sub forma perechii FiiO X5 - Sennheiser HD598.
Intrucat urmeaza sa primesc un cadou sub forma DAC/Amp-ului FiiO Q1 MKII, am citit pe indelete review-ul detaliat postat de un foarte cunoscut "cascofil" : https://soundnews.ro...q1-mkii-review/
Asa cum este prezentat acolo, inteleg ca pentru a "stoarce" totul de la micul amplificator, e necesara utilizarea iesirii balansate de 2.5 mm (caz in care vor fi active ambele chip-uri OPA926).
Avand in vedere ca pentru castile HD598 nu dispun decat de jack-urile standard de 3.5 si 6.3 mm, m-am apucat sa caut un cablu balansat (TRRS) cu jack de 2.5 mm care sa se potriveasca cu castile. Dupa ceva insistente, am gasit asa ceva : https://www.amazon.c... 2.5 sennheiser (pe site-urile europene ale AMZN nu au in stoc).
Intrebarea catre dvs. : se afla cineva intr-o situatie similara ? Ati gasit un cablu corespunzator in Romania ? Exista alternative ?


Va multumesc anticipat.

Edited by sdrc, 19 June 2018 - 15:57.


#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu ai nici o treaba cu unbalanced intre amplificator si casti, semnalul este prea mare ca sa aibe vreo relevanta. Pe intrarea unui amplificator, la semnal mic si cablu lung, eventual si mediu cu paraziti mai are vreo relevanta. Dar nu la nivel de casti.

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008
Presupun ca stii exact ce inseamna un semnal balansat.
https://en.wikipedia.../Balanced_audio
Sincer ,poate am fost eu mai ignorant ,dar in peste 20 de ani de activare in domeniu e absolut prima data cand aud de semnal balansat pentru casti.

#4
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,971
  • Înscris: 10.04.2006
In mare, te ajuta doar la cabluri foarte lungi.
La casti nu au nici o relevanta.

#5
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 28.05.2008
Cred ca nu m-am exprimat foarte precis - problema e ca, dpdv constructiv, pe iesirea de 3.5mm a Q1 MKII puterea este injumatatita fata de iesirea balansata pe 2.5 mm.
Inteleg ca e irelevant acest semnal balansat pentru casti, ceea ce vreau sa obtin e acea putere dubla la iesire data de functionarea celor 2 chip-uri OPA926 (pe iesirea de 3.5 mm functioneaza doar unul).

#6
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Eu cred că îți cam faci inutil de lucru.
În primul rând, în opinia mea, FiiO X5 este deja cam prea overkill pentru HD598, în plus, trecerea la FiiO Q1 MKII de la X5 este oricum downgrade, indiferent ce ieșire o să folosești...

Edited by alexx20alexx, 19 June 2018 - 19:41.


#7
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 f300, on 19 iunie 2018 - 16:02, said:

Nu ai nici o treaba cu unbalanced intre amplificator si casti, semnalul este prea mare ca sa aibe vreo relevanta.
Vechea confuzie că balanced la căşti se referă la acelaşi lucru ca balanced pe cabluri foarte lungi (protecţia la zgomot electromangnetic). Nu se. E cu totul altceva.
https://forum.softpe...8#entry22239481

Beneficiile conexiunii echilibrate între amplificator şi căşti ar trebui să fie separarea mai bună a canalelor, deci crosstalk mai mic, deci performanţe stereo - de staging şi imaging - mai bune. Problema e că n-am văzut să fi demonstrat nimeni "cu acte-n regulă" că iese crosstalk-ul mai mic, deci... probabil că depinde foarte mult de la caz la caz, ce căşti bagi în amp, cât de bun e cablul, ce-ai avut înainte ca referinţă pentru comparaţie etc. Posted Image

Iar reclama la balanced headphones (amp) pentru alte beneficii e doar marketing, pentru că orice zic ei că obţii "special" pe calea asta se poate obţine şi cu amp single-ended, inclusiv puterea mai mare. Discuţie mai lungă în forumul SBAF: https://www.superbes...-and-boobs.733/

Edited by donjoe, 19 June 2018 - 20:21.


#8
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 28.05.2008

 alexx20alexx, on 19 iunie 2018 - 19:39, said:

Eu cred că îți cam faci inutil de lucru.
În primul rând, în opinia mea, FiiO X5 este deja cam prea overkill pentru HD598, în plus, trecerea la FiiO Q1 MKII de la X5 este oricum downgrade, indiferent ce ieșire o să folosești...

E posibil sa fie asa cum spuneti, dar haideti sa ne gandim : ai o jucarie noua cu mai multe butoane - tentatia e sa le incerci pe toate ...

#9
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Da, dar totodată, dacă tot dorești să investești în ceva, cumperi un Fiio A5 ( 579 lei:  https://www.avstore....a5/#negru Â) și conectat la FiiO X5, poți să conduci chiar decent și căști foarte dificile. Posted Image

Edited by alexx20alexx, 23 June 2018 - 14:43.


#10
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 28.05.2008
@alexx20alexx : ati avut dreptate, FiiO X5 -> FiiO Q1MKII e un downgrade; am facut diverse teste, acest amplificator e doar micut si frumos finisat.
Daca voi trece la casti din gama superioara, atunci se va pune problema unei amplificari suplimentare, deocamdata "batranul" X5 face fata cu brio.
Am gasit o utilizare si pt. acel Q1 primit cadou - conectat la telefonul fetitei mele face o treaba destul de buna.
Va multumesc pentru sfaturi si va doresc numai bine !

#11
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Beneficiile exista la conexiunea balansata dar nu neaparat pentru ca folosesti cablu balansat, ci pentru ca producatorul cel mai probabil a montat o amplificare mult mai puternica pe iesirea respectiva. Nici nu trebuie demonstrat asa ceva, este suficent sa va uitati in specificatiile amplificatoarelor dotate cu iesire balansata sa vedeti ca ofera o putere dubla sau aproape dubla fata de iesirea obisnuita.

Eu detin acest Q1 si pot sa afirm ca iesirea nebalansata nu are suficenta putere sa duca sa cum trebuie HD598, mai ales daca asculti muzica cu dinamica ridicata. Eu pot sa dau volumul la maxim fara sa devina foarte deranjant. Daca avea destula putere amplificarea respectiva nu as fi putut sa fac asa ceva.

Edited by razor01, 06 July 2018 - 14:36.


#12
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 edigee, on 19 iunie 2018 - 16:03, said:

Sincer ,poate am fost eu mai ignorant ,dar in peste 20 de ani de activare in domeniu e absolut prima data cand aud de semnal balansat pentru casti.

Este noua moda printre cascofili. A prins radacini de 2-3 ani si acum toti producatorii arunca o iesire balansata , sa fie, ca cere lumea. Problema este ca multe amplificatoare nu au si intrare balansata, adica DAC-ul care le serveste semnalul nu trimite nimic balansat, asa ca in aceste cazuri nu se poate vorbi despre semnal balansat.

In cazul de fata avem un DAC/AMP si banuiesc ca , atunci cand folosesti iesirea balansata, DAC-ul trimite pe bune semnal balansat, nu este o semi-teapa. Amplificatorul clar difera, Q1 avand practic doua module de amplificare in interior (unul normal de 75mw si unul balansat de 220mw), dar nu stiu sigur cum lucreaza DAC-ul cand conectezi castile balansat. Ar fi interesant daca ne-ar putea lamuri cineva.

Edited by razor01, 06 July 2018 - 15:19.


#13
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 razor01, on 06 iulie 2018 - 14:35, said:

Eu detin acest Q1 si pot sa afirm ca iesirea nebalansata nu are suficenta putere sa duca sa cum trebuie HD598
Păi se vede şi pe specificaţii că ieşirea single-ended a lui Q1 mk2 oferă mai puţină putere şi decât Q1 "mk1", deci dacă nu ţi-ai propus să-l foloseşti aproape numai cu căşti cu cablu special "balanced", nu prea se justifică să-ţi iei mk2 în loc de Q1-simplu, "mk1". Pe ieşirea aia nu are nicio specificaţie net superioară primului Q1, şi puterea e mai mică, deci... Posted Image

 razor01, on 06 iulie 2018 - 15:15, said:

Problema este ca multe amplificatoare nu au si intrare balansata, adica DAC-ul care le serveste semnalul nu trimite nimic balansat, asa ca in aceste cazuri nu se poate vorbi despre semnal balansat.
Dar este o problemă? N-am văzut explicat niciodată de ce e nevoie de acest "fully balanced" în care şi DAC-ul are căi complet separate pentru stânga şi dreapta (sau ai două DAC-uri).

Edited by donjoe, 06 July 2018 - 22:39.


#14
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Din cate am studiat eu, la full ballanced nu ai doua DAC-uri separate ci doua module de amplificare separate, iar semnalul trebuie sa vina din DAC balansat, nu pe cablu RCA.

Edited by razor01, 07 July 2018 - 06:17.


#15
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

 donjoe, on 06 iulie 2018 - 22:38, said:

Pe ieşirea aia nu are nicio specificaţie net superioară primului Q1, şi puterea e mai mică, deci... Posted Image



Q1 gen 1, în opinia mea, avea un raport calitate/preț mai bun ( parca costa în jur de 380 de lei, și a fost redus la 340 de lei în final, dacă bine în amintesc... ). Q1 MK2 este incă un pic cam scumpicel, dar eu sunt convins că o să intre la ''promotie'' în viitorul apropiat.

La acelaș preț cu Q1 MK2 încă se mai găseste și Fiio E17K Alpen 2, care sună chiar mai bine, și are și mai multe funcții. În plus, are posibilitatea de a fi andocat în amplificatorul pentru desktop FiiO K5 ( pentru căști care au nevoie de putere mare, în acest moment, Fiio E17K Alpen 2 + FiiO K5 cred că este o variantă care încă stă în picioare în segmentul de preț ~1100 de lei ).

Edited by alexx20alexx, 07 July 2018 - 11:13.


#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008

 razor01, on 07 iulie 2018 - 06:17, said:

Din cate am studiat eu, la full ballanced nu ai doua DAC-uri separate ci doua module de amplificare separate, iar semnalul trebuie sa vina din DAC balansat, nu pe cablu RCA.
Nu are nicio legatura existenta sau nu a amplificarilor separate si a DAC-urilor separate cu conexiunea balansata.
Pur si simplu conexiunea balansata e implementata de obicei in echipamente HI-FI scumple ,echipamente care de multe ori dispun de amplificari separate(pe canal) si DAC-uri separate.
Asta e tot.
In PA ,unde se folosesc majoritar conexiuni balansate ,nu exista nici pe de parte aceasta abordare.
Conexiunea balansata e introdusa din cu totul alte cauze si cu alte scopuri. In Hi-FI ,singurul fapt demn de luat in seama e nivelul mai ridicat de semnal ,cu aprox 6dB , in cazul conexiunilor balansate. Si eventual calitatea mai buna (fizica) a conexiunii.

#17
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Una este conexiunea in sine si alta este semnalul full ballanced despre care fac valva cascofilii. Nu are legatura cu sistemele PA, este pur si simplu o noua idee cum ca producerea totalmente separata a semnalului pentru casca stanga si pentru casca dreapta (adica pe tot lantul audio, nu doar unde infigi castile), ar avea beneficii in privinta separatiei stereo. De asemenea, aici speculez, dar cred ca rezerva de putere ramasa in fiecare amp ajuta mult in momentele cu dinamica mare.

Personal nu am avut ocazia sa testez asa ceva, dar as fi curios sa vad cum este. Unii isi cumpara chiar amplificatoare separate , unul pentru stanga si unul pentru dreapta. Exista iesiri de casti pe unele amplificatoare cu semnal balasat in care bagi doua cabluri (unul pentru stanga si unul pentru dreapta), dar întrebarea este daca in spatele acelor conexiuni se afla doua amplificatoare sau unul singur care imparte semnalul, pentru ca in acest caz nu vad rostul. Spre exemplu Aune S7 ofera o asemenea conexiune.


Un articol scris de cei de la innerfidelity. https://www.innerfid...al-mono-madness

P.S. din cate am inteles exista si sisteme stereo de boxe in care sunt utilizate doua amplificatoare.

Edited by razor01, 07 July 2018 - 16:04.


#18
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 06.03.2005
Exista si alte surse ce ofera iesire balansata, dar asta inseamna ca sunt amplificatoare separate ce au 4 contacte, nu cu masa comuna.
Ex: http://www.teac.com/product/ai-503/
Acolo este iesire jack de 3,5 mm cu 4 contacte dar este compatibil 100% cu mufa standard jack cu 3 contacte.
Daca ai posibilitatea sa folosesti un cablu cu 4 fire nu ezita, nu degeaba s-au gandit sa mearga pe astfel de conexiuni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate