Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Garantie minima produse in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014
Cam asa e si la laptop-uri. Garantie 2 ani pe laptop si 1 an pe bateria acestuia. Acumulatorii din cate se pare nu sunt incadrati la acei minim 2 ani de garantie.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Salutare,

Corectati-ma daca gresesc, dar aveam impresia ca garantia minima pt orice produs in RO este de 2 ani.

Am cumparat o trotineta electrica (e-Twow) si in certificatul de garantie spcifica faptul ca garantia este de 2ani doar pt motor, pt restul fiind de 1an.  Explicatia lor a fost ca 'legea spune' ca garantia se ofera pt componenta principala a produsului, in cazul asta spunand ei ca ar fi motorul.

Personal am incercat sa caut insa nu am gasit nicaieri in lege undeva sa specifice clar aceste lucruri.

Ma poate lamuri cineva cum sta treaba? Personal nu am mai intalnit in ultima vreme produse cu < 2ani garantie pe piata romaneasca.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
In general garantia se refera la produsul complet.
Accesoriile sau consumabilele pot avea insa o garantie mai mica - depinde de produs sau de vanzator.

In cazul de mai sus e imposibil - produsul in ansamblul sau trebuie sa aiba garantia de 2 ani. Nu doar motorul. Doar la cumulator s-ar putea lua in calcul o garantie mai mica.
Ca o componenta poate avea garantie mai mare de 2 ani e altceva.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Este vorba de Legea 449/2003 iar pentru unele produse (sau componente) este legal sa aiba o garantie mai mica de doi ani.
Este vorba de acele produse (sau componene) carora producatorul le mentioneaza o durata medie de utilizare mai mica de doi ani.

Practic este vorba de 2 garantii;
- Garanţia de conformitate / oferită de vânzător, conform legislaţiei în vigoare (2 ani)
- Garanţia tehnică (comerciala) / oferită de producător si in general copiata de vanzator

Cam asta e

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011
Exista asa, garantia prin lege impusa de uniunea europeana, care este 2 ani de zile la produse noi, prin directiva 1999/44/EC.
Si exista garantia vanzatorului care este o garantie neobligatorie si este oferita doar de buna voie pe o durata dorita de vanzator si pe parti/piese dorite de vanzator.

Garantia prin lege suna cam asa: in primele 6 luni de la cumparare, vanzatorul trebuie sa dovedeasca faptul ca in momentul vanzarii produsul nu avea defectul aparut intre timp. Acest lucru este foarte greu de dovedit, astfel ca in general se repara si se schimba produsele fara mari discutii. Dupa 6 luni, tu ca si cumparator trebuie sa dovedesti acest lucru, aici in functie de vanzator poti avea probleme sau nu.

Garantia prin lege nu poate fi restrictionata este pentru tot produsul. Garantia vanzatorului poate fi restrictionata pe diferite piese si parti.

Sper ca te-am putut ajuta.


https://europa.eu/yo...ns/index_en.htm

Edited by business11, 19 June 2018 - 15:30.


#6
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Sunt multe produse cu mai putina garantie. De exemplu in auto nu poti da la toate piesele 2 ani garantie. Ce faci la placutele de frana? Daca spui 2 ani garantie merge prostul cu masina ca stie ca doi ani are garantie si ramane fara placute si omoara pe altcineva.
In domeniul asta nu stiu care e treaba dar probabil are si frane nu?

#7
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Tu ce vrei de fapt?
15 ani garantie pentru baterie?
O baterie poti sa o futi in 40 de minute, fara sa o trantesti de stalp.
Era unul, tarzan , cu muschi. A folosit un tv-u nou nout sa bata cuie.
Tot el era revoltat.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Da, garantia este de 2 ani (atentie, doar pentru persoane fizice) si in anumite conditii (in general pentru o utilizare normala conforma cu certificatul de garantie), iar pentru anumite componente (la fel, specificate) alt termen de garantie, specificat express.

Ca sa-ti faci o idee, garantia unui telefon mobil este de 24 luni de la achizitie, iar pentru baterie de 6 luni. Sincer, la ultimul telefon cumparat (un Windows Lumia 640 LTE), nu m-am uitat sa vad daca am garantie 24 luni la tot, sau doar pentru aparat, si bateria are alta garantie (oricum, acum nu mai conteaza, deoarece are deja doi ani jumatate de cand il folosesc), dar cu cativa ani in urma, la un Huawei G6600 Passport am retinut ca aveam cele doua garantii (24/6) scrise explicit pe certificat.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009
Art. 2
h) durata medie de utilizare - intervalul de timp, stabilit în documente tehnice normative sau declarat de către producător ori convenit între părţi, în cadrul căruia produsele de folosinţă îndelungată trebuie să îşi menţină caracteristicile funcţionale, dacă au fost respectate condiţiile de transport, manipulare, depozitare şi exploatare.


Uită-te pe site-ul e-TWOW la produsul tău și vezi ce oferă ei. Nu poate fi obligat distribuitorul să ofere mai mult decât producătorul.

The motor itself is covered for a full 2 years from time of purchase. This is the main essential part of the scooter. All other items are covered for a full year from time of purchase. This also includes the batteries. Usually, most manufacturers offer only a 6 month warranty for a battery. We have doubled that, which shows how confident we are in the product we are selling.

Q. What is the scooter’s warranty?
A. We provides one year limited warranty on the product and parts and one year for battery or 3000km (1865mi) whatever comes first. Our goal is to create a product that can delivers 100% satisfaction for our customers.

Poate găsești exact pentru trotineta pe care ai cumpărat-o tu.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 19 iunie 2018 - 15:05, said:



Despre ce magazin este vorba?

Daca reusesti sa iti trimita in scris prin mail esti cel mai tare. Chiar sunt curios daca vor face prostia asta.

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011

View PostSeteh, on 19 iunie 2018 - 15:29, said:

Sunt multe produse cu mai putina garantie. De exemplu in auto nu poti da la toate piesele 2 ani garantie. Ce faci la placutele de frana? Daca spui 2 ani garantie merge prostul cu masina ca stie ca doi ani are garantie si ramane fara placute si omoara pe altcineva.
In domeniul asta nu stiu care e treaba dar probabil are si frane nu?

tot 2 ani de zile este. Uzura nu are treaba cu defectul. Si problema apare cand tu trebuie sa dovedesti faptul ca frana era defecta din fabrica si nu de la uzura, aici adios.

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Si la laptopuri e garantiea 6 luni pt acumulator, nu am auzit pana aucm pe nimeni sa faca scandal pe tema asta.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbusiness11, on 19 iunie 2018 - 15:28, said:

Exista asa, garantia prin lege impusa de uniunea europeana, care este 2 ani de zile la produse noi, prin directiva 1999/44/EC.

Garantia prin lege nu poate fi restrictionata este pentru tot produsul.
Pai din ce spui tu inteleg ca ar trebui sa fie 2ani pt intreg produsul.

View PostOPEDI, on 19 iunie 2018 - 15:30, said:

Tu ce vrei de fapt?
2 ani pt intregul produs.

View PostPololica, on 19 iunie 2018 - 15:31, said:

Ca sa-ti faci o idee, garantia unui telefon mobil este de 24 luni de la achizitie, iar pentru baterie de 6 luni.
Doar ce am schimbat beteria la telefonul meu Samsung la 2 ani fara 1 luna. Fara nicio problema.

View PostMembruAnonim, on 19 iunie 2018 - 15:33, said:

Despre ce magazin este vorba?
Daca reusesti sa iti trimita in scris prin mail esti cel mai tare. Chiar sunt curios daca vor face prostia asta.
www.e-twow.ro
Ce sa dea mai mult in scris decat ce e trecut in certificatul de garantie?

Edited by MembruAnonim, 19 June 2018 - 15:50.


#14
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View Postbusiness11, on 19 iunie 2018 - 15:34, said:


tot 2 ani de zile este. Uzura nu are treaba cu defectul. Si problema apare cand tu trebuie sa dovedesti faptul ca frana era defecta din fabrica si nu de la uzura, aici adios.
Ai dreptate la placute da.
Dar la celelalte poate fi si maxim 30 de zile
COnform legii :
Termenul de garantie este de 18 luni pentru piesele de folosinta indelungata, 24 de luni pentru acumulatori auto si 30 de zile pentru piesele auto cu caracter consumabil. Termenul de garantie decurge de la data inscrisa pe factura de vanzare. Garantia acopera cel mult valoarea integrala a produsului defect. Garantia se aplica in conformitate cu prevederile legale in vigoare (OUG 21/1992, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare si Legea 449/2003, cu modificarile si completarile ulterioare).

Piesele de folosinta indelungata sunt: ambreiaje, casete de directie, arcuri, amortizoare, articulatii, planetare, elemente de caroserie, elemente de franare, stopuri, cabluri, pompe, radiatoare, compresoare, tobe si tevi de esapament, piese de electromotor si alternator, piese de motor in miscare etc. Sunt considerate piese auto cu caracter consumabil urmatoarele categorii de piese: filtre, becuri, stergatoare, lichide (uleiuri, aditivi, antigel etc.), burdufe cauciuc, bujii, garnituri, simeringuri, curele de transmisie si distributie etc.

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostMembruAnonim, on 19 iunie 2018 - 15:05, said:

Salutare,

Corectati-ma daca gresesc, dar aveam impresia ca garantia minima pt orice produs in RO este de 2 ani.

Am cumparat o trotineta electrica (e-Twow) si in certificatul de garantie spcifica faptul ca garantia este de 2ani doar pt motor, pt restul fiind de 1an.  Explicatia lor a fost ca 'legea spune' ca garantia se ofera pt componenta principala a produsului, in cazul asta spunand ei ca ar fi motorul.

Personal am incercat sa caut insa nu am gasit nicaieri in lege undeva sa specifice clar aceste lucruri.

Ma poate lamuri cineva cum sta treaba? Personal nu am mai intalnit in ultima vreme produse cu < 2ani garantie pe piata romaneasca.
Te-ai uitat la "autostrazi"? 1An!
Ti-au aratat ei legea? Sau doar ti-au explicat pe ce strada ar trebui sa se afle.....

Edited by myshyk, 19 June 2018 - 16:00.


#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu, ca nu le-a gasit :roflmaofast:

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Astia gasesc motive sa nu-ti dea garantie la chestii evidente in produse pe care le tii pe masa, gen calculator sau televizor si ingrijorarea e de trotineta pe care te urci si cu care dai prin gropi si noroaie? Sa fim seriosi, daca vrei sa folosesti pe termen lung asa ceva trebuie sa te interesezi de piese de schimb, compatibilitate, etc. Altfel n-o sa faci decit sa te certi cu aia non-stop ca ei nu-ti dau garantie ca e corodat, zgiriat, indoit, etc.

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009
Mai zic o dată (vorba vine, că nu eu zic ci Legea 449/2003): comercianții nu sunt obligați să acorde garanție mai mare decât producătorul.

Art. 16. - Răspunderea vânzătorului, conform prevederilor art. 9-14, este angajată dacă lipsa de conformitate apare într-un termen de 2 ani, calculat de la livrarea produsului.
Art. 162. - Pentru produsele a căror durată medie de utilizare este mai mică de 2 ani, termenul prevăzut la art. 16 se reduce la această durată.

h) durata medie de utilizare - intervalul de timp.......... declarat de către producător ........ în cadrul căruia produsele de folosinţă îndelungată trebuie să îşi menţină caracteristicile funcţionale, dacă au fost respectate condiţiile de transport, manipulare, depozitare şi exploatare.


Ca să verificați vânzătorul uitați-vă la ce acordă producătorul.

View PostMembruAnonim, on 19 iunie 2018 - 15:42, said:

2 ani pt intregul produs.
Caută pe site-ul producătorului, ai trecut peste primul meu mesaj.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate