Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Leasing operațional, firmă fără activitate

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Aș dori informații despre acest capitol. E posibil, pentru leasingul operațional, ca o firmă nouă să fie acceptată? Există o limită de sumă a cumpărăturii?

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,666
  • Înscris: 13.07.2011
Depinde de forma companiei, un SRL nou o sa primeasca in functie de capital. Un PF primeste mai usor, ca oricum tu esti cel care raspunzi pentru datorii.
Limita bugetului, daca esti un PF nou care nu are nici un castig, ai nevoie de ceva sa lasi bancii ca siguranta.

Cel mai bine te duci la ei si discuti.

#3
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

 business11, on 19 iunie 2018 - 13:12, said:

Depinde de forma companiei, un SRL nou o sa primeasca in functie de capital. Un PF primeste mai usor, ca oricum tu esti cel care raspunzi pentru datorii.
Limita bugetului, daca esti un PF nou care nu are nici un castig, ai nevoie de ceva sa lasi bancii ca siguranta.

Cel mai bine te duci la ei si discuti.
N-am la cine să mă duc, toți dealerii mi-au zis că-mi vor trimite oferta de luni dimineața. Nu a trimis niciunul, toată lumea văd că fuge de astfel de leasing și nimeni nu știe..

#4
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Sunt foarte multe acte, si in general sunt evitate. E mult mai usor sa vinzi o masina unei persoane fizice sau chiar juridice. Mai ales ca exista cerere pe piata.
Nu dealerul iti vinde masina, ci o firma care se ocupa doar de leasing operational (Premium leasing, BT, ALD etc).
Deci dealerul vinde lor, iar ei ti-o vand tie, motiv pentru care dureaza mult si bine.

Mai degraba incearca la o firma de genul Autonom, care inchiriaza pe termen lung.

Edited by luci_flash, 19 June 2018 - 14:10.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cum zice Luci, mergi la o firma de Leasing si vorbeste acolo. Un dealer auto are interesul sa vanda (nu conteaza in mod express cui). Cand ajungi la leasing, asteapta-te sa fii luat putin la purificat, nu de alta, dar Leasing=imprumut (din punct de vedere financiar) si trebuie sa te verifice.

#6
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Eu sunt condiționat de astfel de operațiune, vreau să aplic pentru o finanțare și condiția e leasing operațional, mașină nouă. Nu am altă formă. E vorba de o mașină 8+1.

#7
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.06.2012
Leasing operational poti face,dar te va costa muuult mai mult la finalul contractului decat un leasing financiar.Sunt uni acum MOGO IFN care acorda credite si celor datornici.Dar repet:te cocoseaza la bani.Sunt mai rau ca aia de la provident.Plus ca ai toate sansele sa ai si valoare reziduala destul de mare.

#8
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

 C63AMG, on 19 iunie 2018 - 14:42, said:

Leasing operational poti face,dar te va costa muuult mai mult la finalul contractului decat un leasing financiar.Sunt uni acum MOGO IFN care acorda credite si celor datornici.Dar repet:te cocoseaza la bani.Sunt mai rau ca aia de la provident.Plus ca ai toate sansele sa ai si valoare reziduala destul de mare.
Nu vreau să cumpăr mașina, vreau s-o folosesc. Contractul va fi pe maxim 2 ani. Chiar nimeni nu înțelege? Peste tot pe unde am întrebat mi s-a spus de avans, de valoarea mare, nimeni ceva concret.

#9
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011

 C63AMG, on 19 iunie 2018 - 14:42, said:

Leasing operational poti face,dar te va costa muuult mai mult la finalul contractului decat un leasing financiar.Sunt uni acum MOGO IFN care acorda credite si celor datornici.Dar repet:te cocoseaza la bani.Sunt mai rau ca aia de la provident.Plus ca ai toate sansele sa ai si valoare reziduala destul de mare.

Doamne fereste !
Acum am intrat de curiozitate la Mogo IFN pe pagina .
La un credit de 10 000 lei tu dai avans 2 000 lei deci creditul acordat de ei este in realitate de 8 000 lei.
Deci ei iti dau tie 8 000 lei iar tu returnezi in 5 ani peste 24 000 lei.  Adica pentru cei 8 000 lei iti iau o dobanda de 16 000 lei.
Asta nu mai e nici macar camatarie. E jaf pe fata ! Tre' sa fii masochist sa faci contract cu astia !!

#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 partyman, on 19 iunie 2018 - 14:49, said:

Nu vreau să cumpăr mașina, vreau s-o folosesc. Contractul va fi pe maxim 2 ani. Chiar nimeni nu înțelege? Peste tot pe unde am întrebat mi s-a spus de avans, de valoarea mare, nimeni ceva concret.
Asta e problema cu piata auto din RO. Nici un vendor nu intelege ca masina e un serviciu, nu o proprietate.
Daca reusesti sa gasesti oferte de leasing operational pentru persoane fizice, sa imi arati si mie.

Eu caut oferte de finantare cum gasesti in tarile nebananiere:
Valoare reziduala 30-40%
Avans 5-10%
Restul de suma platibila sub forma de rate lunare pana la 4 ani, cu tot ce inseamna cheltuieli suplimentare incluse:
- Revizie, consumabile, cauciucuri de iarna
- RCA/CASCO
- Masina la schimb in caz de service sau accident
- Rulaj maxim pe an inclus, peste care platesc la km.
- La final de contract fie iau masina inapoi si fac un contract nou pe o masina noua fie continui cu cea veche

Fix oferte de genul asta am avut de nenumarate ori la masinile de companie, la persoane fizice zici ca-s nebuni, se fac ca nu au auzit in viata lor.

Vreau sa ma sui la volan si sa conduc si sunt dispus sa platesc pentru asta.
De ce nu vrea nimeni sa imi ia banii?

#11
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.06.2012
Există o limită de sumă a cumpărăturii?
Nu asa ai spus tu?Nu ai specificat ca vrei inchiriere.Eu asta am dedus:ca vrei sa cumperi.

#12
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Incearca la firmele mari de inchirieri auto.
Stiu sigur ca Hertz si Sixt au oferte de leasing operational.

#13
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

 danX, on 19 iunie 2018 - 15:28, said:

Asta e problema cu piata auto din RO. Nici un vendor nu intelege ca masina e un serviciu, nu o proprietate.
Daca reusesti sa gasesti oferte de leasing operational pentru persoane fizice, sa imi arati si mie.

Eu caut oferte de finantare cum gasesti in tarile nebananiere:
Valoare reziduala 30-40%
Avans 5-10%
Restul de suma platibila sub forma de rate lunare pana la 4 ani, cu tot ce inseamna cheltuieli suplimentare incluse:
- Revizie, consumabile, cauciucuri de iarna
- RCA/CASCO
- Masina la schimb in caz de service sau accident
- Rulaj maxim pe an inclus, peste care platesc la km.
- La final de contract fie iau masina inapoi si fac un contract nou pe o masina noua fie continui cu cea veche

Fix oferte de genul asta am avut de nenumarate ori la masinile de companie, la persoane fizice zici ca-s nebuni, se fac ca nu au auzit in viata lor.

Vreau sa ma sui la volan si sa conduc si sunt dispus sa platesc pentru asta.
De ce nu vrea nimeni sa imi ia banii?
Ai punctat bine, piața asta nu există în România sau aproape nu există.

 C63AMG, on 19 iunie 2018 - 16:19, said:

Există o limită de sumă a cumpărăturii?
Nu asa ai spus tu?Nu ai specificat ca vrei inchiriere.Eu asta am dedus:ca vrei sa cumperi.
Am greșit așa e, nici nu știu cum s-o încadrez...cred că merge mai degrabă la închiriere, deși, după mai multe săpături, reiese că se poate și cumpăra mașina la cerere.

Edited by partyman, 19 June 2018 - 18:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate