Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

exista plante specializate in purificarea aerului ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postf300, on 19 iunie 2018 - 08:09, said:


Zicem ca n-ai auzit de polen, puf si o mie unu alte prostii generate de plante. Unii au si alergii serioase la chestii de-astea.
Era si teoria aia conform careia transmutatia nucleara poate fi facuta de organisme biologice Posted Image Posted Image Posted Image

View PostPaz, on 19 iunie 2018 - 08:39, said:

Apropo de alergie, eu pana in '93 nici n-am stiut ca exista asa ceva. Chiar as vrea sa stiu daca in cealalta dictatura a vazut cineva alergici la polen.
Eu in 2004 am descoperit ca sunt semi alergic la ceva anume. Eram la scoala si in jur era un puf de la nu stiu ce flori, in toata curtea scolii. Eu eram la ora si si dintr-o data m-a apucat un tusit brusc din care n-am putut sa ma opresc deloc. Cand am iesit in pauza am vazut puful si m-am intrebat daca nu cumva am alergie. Noroc ca n-am avut vreo forma de alergie mai grava cat sa imi vina rau sau ceva.

#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostPaz, on 19 iunie 2018 - 08:39, said:

Chiar as vrea sa stiu daca in cealalta dictatura a vazut cineva alergici la polen.

Da, inclusiv teste, tratamente, desensibilizari, etc.
[edit: citatul gresit]

Edited by f300, 19 June 2018 - 09:28.


#21
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View Posthoneymik, on 19 iunie 2018 - 06:52, said:

Consuma CO2
Noaptea consuma O2 ca si tine.

#22
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View PostPaz, on 19 iunie 2018 - 08:39, said:

Apropo de alergie, eu pana in '93 nici n-am stiut ca exista asa ceva. Chiar as vrea sa stiu daca in cealalta dictatura a vazut cineva alergici la polen.
Si Everestul a fost descoperit in 1852, dar sunt sigur ca exista si inainte.

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postkarax, on 19 iunie 2018 - 08:56, said:

Eu in 2004 am descoperit ca sunt semi alergic la ceva anume. Eram la scoala si in jur era un puf de la nu stiu ce flori, in toata curtea scolii. Eu eram la ora si si dintr-o data m-a apucat un tusit brusc din care n-am putut sa ma opresc deloc. Cand am iesit in pauza am vazut puful si m-am intrebat daca nu cumva am alergie. Noroc ca n-am avut vreo forma de alergie mai grava cat sa imi vina rau sau ceva.

Ambrozia ????

Attached File  140378-2-605x.jpg   66.43K   7 downloads

Attached File  ambrosiaalergia.jpg   200.89K   7 downloads

#24
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Eu am doua ferigi agatate la geam si se simte aerul din camera ca la cota 2000.

#25
Madhellena

Madhellena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.04.2013
Exista anumite plante care au proprietatea de a filtra anumite tipuri de substante toxice din aer - NASA a facut un studiu pentru a stabili daca merita duse pe statiile spatiale unde calitatea aerului este o problema. Din rezultatele lor, mai jos sunt plantele de apartament cele mai usor de gasit pe piata:

Spathiphyllum (Crinul Pacii) - filtreaza vaporii de formaldehyda, trichloroethylena si benzen
Chrysanthemum morifolium (Crizantema) - elimina formaldehyda, xylene, ammonia, benzene, toluene si trichloroethylene.
Epipremnum aureum (Iedera diavolului sau Pothos auriu) -  elimina benzene, trichloroethylene, xylene and formaldehyde.
Dracaena reflexa (Dracaena) .- elimina formaldehyde, benzene, trichloroethylene, and xylene.
Sansevieria trifasciata (Limba Soacrei) - elimina formaldehyde, nitrogen oxide, benzene, xylene and trichloroethylene.
Rhapis excelsa (Palmier) - elimina formaldehyde, ammonia, xylene and toluene.
Anthurium andraeanum (Crin Flamingo) - filtreaza formaldehyde, ammonia, toluene and xylene
Hedera helix (Iedera englezeasca) - filtreaza benzene, formaldehyde, xylene and toluene. Reduce mucegaiul, motiv pentru care se recomanda pentru baile ce dispund e lumina.
Gerbera jamesonii (Gerbera) - formaldehyde, benzene and trichloroethylene
Ficus benjamina - elimina vaporii de formaldehyde, xylene and toluene.


Majoritatea plantelor din lista sunt toxice pentru oameni si animale.
In ce priveste teoria cu consumul de oxigen, cantitatea pe care o consuma pe timpul noptii este foarte mica, ar fi resimtita doar in cazul in care te decizi sa dormi intr-o sera inchisa ermetic...
Iar in legatura cu alergiile, plantele de apartment nu acumuleaza mai mult praf decat restul obiectelor din casa si majoritatea nu produc polen in cantitati suficiente incat sa declanseze o criza.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrealduc, on 19 iunie 2018 - 07:09, said:

ne petrecem cca 80% din viata in spatii inchise ! ...
spatii care sunt de 5 ori mai poluate decat mediul exterior din marile orase ! ...
cei de la NASA, au descoperit ca plantele pot prin radacina sa absoarba poluantii mediului !
Te bazezi pe niste teorii.

View Postkarax, on 19 iunie 2018 - 07:25, said:

Aparatele de aerisit au si functie de purificare a aerului...case closed
Care chiar functioneaza cu un volum demn de a face diferenta.

#27
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postexceswater, on 19 iunie 2018 - 16:11, said:

habarn-am ce era ...a trecut mult timp de atunci

View Postandreic, on 20 iunie 2018 - 00:46, said:

Te bazezi pe niste teorii.


Care chiar functioneaza cu un volum demn de a face diferenta.
yea exact pentru ca se pune problema si de volumul aerului purificat...asa am putea sa luam 1 tona de plante ca sa purificam tot apartamentul/casa ca la munte dar la ce costuri?

#28
xaxa

xaxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.03.2006
Ce spune madhellena e corect, studiul a fost facut in ideea popularii cu plante a viitoarelor locuinte spatiale.
numa ca trebuie luat in calcul si numarul de plante/suprafata frunzelor la un anume cubaj de aer. Exista odata si un referat mai amanuntit cu subiectul asta pe un site al unei universitati americane, da nu mai stiu care.
Pe de alta parte se stie ca piersicii si gutuii au proprietati de a filtra unele noxe din sol. A fost facut un astfel de experiment pe vremea raposatului, cine isi mai aduce aminte prin unele zone de margine ale bucurestiului in special pe unde fusesera gropi de gunoi, se plantau piersici. In floreasca, imediat dupa pod pe stinga, unde este acum sos satele copiilor, e un astfel de exemplu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate