Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare Hosting in Romania si domeniu email .ro

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
florynyk_92

florynyk_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Nu ma prea pricep in ale web-ului. As avea nevoie de un hosting decent ca pret si calitate si as vrea un domeniu de email .ro insa nu prea stiu cu ce sa mananca.

Am o mica afacere si as vrea ca toti sa avem emailul de tipul "[email protected]". Cum se procedeaza? Trebuie sa cumpar un domeniu de emai .ro nu? Daca da, cum il administrez dupa asta? Ma refer la creare de noi emai adress-uri sau stergere etc.


Multumesc!

#2
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Cel mai simplu cumperi un domeniu, florynyk92.ro sa zicem , apoi iti faci un email [email protected] dar care il redirectioneaza pe un cont de yahoo/gmail sau alt cont de email. Avand in vedere ca e vorba despre o firma si tu nu te prea pricepi, inteleg ca o sa platesti pe cineva sa se ocupe cu domeniul/site-ul ... o sa lucreze si la email-uri.

#3
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Te complici aiurea si-n afaceri nu este bine sa dai bani aiurea pe tot felu de IT-isti sa se ocupe de problema aia.... poti avea foarte simplu mail de genu @gmail.com sau @yahoo.com ... mai ales ca spui ca-i o mica afacere.

Edited by tico18, 19 June 2018 - 06:28.


#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
cumperi domeniul .ro, apoi fie alegi abonament G suite, fie alegi zoho, fie folosesti serviciile de mail de pe un hosting dedicat

Edited by gumball3000, 19 June 2018 - 07:30.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Daca ai hosting ai si client de email.

Personal, iti recomand MXHost. Sunt foarte ok, lucrez cu ei de cativa ani. Supportul 24/7 foarte rapid si prietenos, te ajuta sa repari chiar si ce strici tu cu mana ta.

Acuma, depinde de nevoi. Daca nu vrei sa tii si un website nu cred ca merita, si asa as merge pe o solutie email only.
Insa poti avea si un site, macar o zona de support/ contact pentru clienti si o sumara descriere a activitatii.

Pentru ca daca iti faci @firma.ro toti cei curiosi care se vor duce sa vaa si firma.ro nu o sa vada nimic.
Plus ca poti pune siteul in semnatura. Poti avea reach mai mare (nu da nimeni forward la emailuri, dar un link poate da so de la client la client.)


ps. si email only, iti recomand microsoft exchange/ outlook... am renuntat la google (inca am servicii de migrat de la ei) de un an (dupa peste 10 ani).

Edited by Lex404, 19 June 2018 - 08:28.


#6
Basso

Basso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 26.08.2005
N-are sens sa-ti iei doar server de mail. Daca tot cumperi hosting, poti instala wordpress din cpanel (gasesti tutoriale pe youtube) si iti faci un mic site de prezentare. Nu platesti nimic in plus si nici nu trebuie sa fii programator web pentru asta.

#7
florynyk_92

florynyk_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2008
Cred ca ideea sa cumpar hosting + email e foarte buna. Si sa fac un site cat de cat prezentabil. In continuare nu inteleg cum se administreaza aceste email-uri?(creare stergere etc). Nu am gasit informatia asta nicaieri sau nu stiu sa caut pe google :))



#8
Basso

Basso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 26.08.2005

 florynyk_92, on 19 iunie 2018 - 11:37, said:

Cred ca ideea sa cumpar hosting + email e foarte buna. Si sa fac un site cat de cat prezentabil. In continuare nu inteleg cum se administreaza aceste email-uri?(creare stergere etc). Nu am gasit informatia asta nicaieri sau nu stiu sa caut pe google Posted Image)
In momentul in care ai achizitionat hosting, o sa primesti de la ei un username si o parola cu care poti sa te loghezi pe interfata de administrare a contului (de obicei e vorba de cpanel). Printre alte optiuni acolo ai si un email manager in care poti sa creezi adrese, sa setezi parole, etc. Acolo o sa gasesti si setarile pentru clientul de mail (outlook) in cazul in care vrei sa folosesti asa ceva. Mail-urile pot fi accesate si direct in browser utilizand aplicatiile de webmail disponibile in cont (horde, squirrelmail, etc).

#9
florynyk_92

florynyk_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2008
Nice, suna pretty easy. Multumesc mult. Alte recomandari de firma hosting .ro decenta?

#10
Basso

Basso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 26.08.2005

 florynyk_92, on 19 iunie 2018 - 11:58, said:

Nice, suna pretty easy. Multumesc mult. Alte recomandari de firma hosting .ro decenta?
Eu tot Mxhost folosesc la firma, nu am ce sa le reprosez pana acum.

#11
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Eu pentru site de firma micuta, cu un site de prezentare si casuta de email, folosesc https://www.web365.r...e-web-standard/ .
Cel mai mic pachet, cu 45 lei pe an, plus TVA. Sunt de vreo 6 luni, n-am avut nicio problema. Are doar 1 GB spatiu, si site, si email. Daca faci un site mic, 100-200 mega e suficient. Restul de 800 mega iti raman pentru email. Eu cam la 6 luni fac curat in email, ca sa nu trec de aia 1 GB.
Dar tu poti alege alt pachet, cu mai mult spatiu.

Ma gandesc si eu sa trec pe email la Zoho, dar deocamdata nu am nevoie.

Edited by bai3tzash, 19 June 2018 - 14:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate