Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Inaintarea in varsta

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
am observat o regula, ceva ce se aplica tuturor  ...pe masura ce imbatranim, devenim mai sensibili...de ce oare? de ce ne deranjeaza lucruri, care in trecut nu ne deranjau...devenim mai constienti de persoanele din jur?  de propriile noastre actiuni? Oare experienta noastra de viata ne-a invatat sa fim mai precauti?...Nu vorbim de ignoranta, ci de cum vrem noi sa vedem lumea, de asteptarile pe care le avem...si cand asteptarile ne sunt inselate, tindem sa evitam aceste lucruri.... in acest mod, cred ca devenim mai sensbili...ne e frica sa nu devenim si mai sensibili. Poate atingem o varsta unde stim ce vrem, stim cum suntem, stim ce ne deranjeaza, poate exista asa ceva, o revelatie...si nu vrem sa stricam acest moment?

Pare putin ambiguu (pentru ca este)..dar un text bun inseamna ca poate fi interpretat  in o mie de moduri:))))....

Edited by jimi91, 19 June 2018 - 00:54.


#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Stii cum e cu varsta ? Depinde de drumul pe care apuci. Ori devii mai intelept, ori devii un pervers cu bale la gura.

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Mie cel putin pana acum mi-a convenit inaintarea in varsta. Pentru ca nu mi-a placut copilaria, vremuri tulburi amestecate (anii '90), parinti autoritari, sistem scolar autoritar, nu aveam voie sa nimic, neocomunismul anilor '90.

Odata cu inaintarea in varsta devin mai intelept si mai sigur pe mine, astfel am capatat placerea de a trai numai dupa varsta de 18 ani (2003), in facultate si mai ales dupa ea. Clasele 1-12 au fost ca o parnaie, mai usoara in liceu. In 2004 eram prea copil pentru a conduce o masina, in 2008 tot asa, abia din 2014 soferia a devenit o placere.

Sensibil sunt in mod exagerat de cand ma stiu, introvertit si sensibil, insa cand eram copil chiar ca eram mult prea sensibil, maturizarea mi-a adus o gestiune mai buna a sentimentelor si a impactului factorilor externi asupra lor.

Edited by Neaceasca85, 19 June 2018 - 01:26.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Ajungi sa constientizezi propria mortalitate, daca nu esti de piatra, asta te zguduie.
Cum zic :D au trecut anii, incepe sa scirtiie organismul, mai o boala, riduri, etc, te pui pe ginduri.

Incepi sa te gindesti la metafizic, tinar fiind, te gindeai doar la fizic... -ul celor de sex opus :roflmao:

Edited by crisstonne, 19 June 2018 - 01:36.


#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 16.03.2007
da-o dracu de sensibilitate, stiai ca dupa o varsta nu ti se mai scoala?

#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 crisstonne, on 19 iunie 2018 - 01:32, said:

Ajungi sa constientizezi propria mortalitate, daca nu esti de piatra, asta te zguduie.
Cum zic Posted Image au trecut anii, incepe sa scirtiie organismul, mai o boala, riduri, etc, te pui pe ginduri.

Mereu am fost constient de acest lucru, am pierdut pe cineva drag, intr-o perioada foarte importanta pentru mine, as spune chiar, decisiva:)..si asa a fost...Si ganduri am, toata lumea are...cred ca tindem spre perfectiune...dar fiecare cu perfectiunea lui...un lucru important, crucial as spune, sa fii onest cu tine..dar e un lucru destul de greu...in primul rand, cine detine adevarul..tu? alti oameni? Cine?...e greu sa recunosti ca nu stii:), dar il consider un prim pas

Pentru mine, perfectiunea inseamna pasiune..cel putin asta as raspunde daca m-as intreba pe mine:)...pasiune in ceea ce faci:)..dar adevarul e altul, sa fim practici..si nu e practic sa ai pasiune, pentru ca nu e ceva realizabil..ai si zile proaste, unde pasiunea nu conteaza

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008

 laffin, on 19 iunie 2018 - 01:38, said:

da-o dracu de sensibilitate, stiai ca dupa o varsta nu ti se mai scoala?
14-60 de ani cam e intervalul acestei jucarii si placeri. Am o cunostinta caruia la fix 60 de ani i s-a taiat. Eu am 32, sunt cam la jumatate. Dat fiind ca tatal meu a murit la 59 de ani, zic si posibil jumatate din durata vietii per total.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 Neaceasca85, on 19 iunie 2018 - 01:56, said:

... din durata vietii per total.

Hai mai, o pui in cui ?! :roflmaofast:
Eu sint mai moș si nu ma gindesc :lol:

 laffin, on 19 iunie 2018 - 01:38, said:

da-o daracu de sensibilitate, stiai ca dupa o varsta nu ti se mai scoala?

Omul vorbește despre sensibilitatea (non sexuala) sufleteasca mai accentuată, după o anumita vîrsta.
Adica, empatia cu cei năcăjiți".

Edited by crisstonne, 19 June 2018 - 03:11.


#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 crisstonne, on 19 iunie 2018 - 03:08, said:

Omul vorbește despre sensibilitatea (non sexuala) sufleteasca mai accentuată, după o anumita vîrsta.
Adica, empatia cu cei năcăjiți".
Asta e o gluma ?
Sunt multi a caror ultima dorinta ar fi sa tarasca in infern cu ei intreaga umanitate.

Oamenii sunt ca vinul. Invechindu-se, unele vinuri devin mai bune, altele, devin otet. Eugenio Montale.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Paz, on 19 iunie 2018 - 05:42, said:

Sunt multi a caror ultima dorinta ar fi sa tarasca in infern cu ei intreaga umanitate.
De ce crezi asta?

#11
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017

Quote

...pe masura ce imbatranim, devenim mai sensibili...

NU!
Pe masura ce imbatranim, realizam ca nu suntem nici pe departe buricul targului cum ne credeam. "Sensibilitatea", este in fapt o frica. Realizezi ca nu e chiar ca tine, ca sunt altii mult mai buni, tineri si potenti(si nu ma refer doar dpdv sexual), ca usor, usor risti sa fi tras pe linie moarta. Incepi sa te indoiesti de adevarata ta valoare/putere si daca nu esti in stare sa iti dai doua palme dimineata cand te uiti in oglinda, risti sa imbatranesti urat.

Quote

Ori devii mai intelept, ori devii un pervers cu bale la gura.

Mai intelept, nu cred. Cat despre perversitate...daca definim perversitatea ca suma a tuturor regretelor ca nu ai avut curaj, creier, putere-dracu mai stie ce- sa spui ce simti cui trebuie, cand trebuie, DA, devii un pervers Posted Image

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 jimi91, on 19 iunie 2018 - 00:46, said:

Oare experienta noastra de viata ne-a invatat sa fim mai precauti?...Nu vorbim de ignoranta, ci de cum vrem noi sa vedem lumea, de asteptarile pe care le avem...si cand asteptarile ne sunt inselate, tindem sa evitam aceste lucruri.... in acest mod, cred ca devenim mai sensbili...ne e frica sa nu devenim si mai sensibili. Poate atingem o varsta unde stim ce vrem, stim cum suntem, stim ce ne deranjeaza, poate exista asa ceva, o revelatie...si nu vrem sa stricam acest moment?

Sensibilitate si frica sunt invers proportionale cu apetitul fata de risc care, cand esti mai tanar, e mai ridicat (practic nu prea iti pasa de consecinte, ai mai multe variante).  Pe masura ce inaintezi in viata, nu mai ai chiar atatea variante si atunci apare reticenta la nou.  Plus.. te-ai cam fript cu toate si nu mai ai chef sa incerci.

#13
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
doar cativa useri ma depasesc ca varsta ! ...
asadar, noi am putea vb de batranete ! ... voi sunteti tineri
aveti "chestii" de facut si vise de implinit ! ...
legat de inaintarea in varsta, eu personal nu am timp sa o "evaluez" !
incerc sa ma mentin activ, si sa nu ma uit in oglinda decat cand ma barberesc ! ... :)

Edited by realduc, 19 June 2018 - 06:05.


#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 althea, on 19 iunie 2018 - 05:47, said:

De ce crezi asta?
Pt ca-i vad cu ochii mei. Nu e ceva ce cred. Stiu.
Sunt unii care si-au facut un scop al ramasitei lor de viata sa faca cat mai multa scarba. Si crede-ma ca stiu ce spun. Am experienta.

 Arlekhinn, on 19 iunie 2018 - 05:59, said:

Mai intelept, nu cred. Cat despre perversitate...daca definim perversitatea ca suma a tuturor regretelor ca nu ai avut curaj, creier, putere-dracu mai stie ce- sa spui ce simti cui trebuie, cand trebuie, DA, devii un pervers
Ma refeream in general. Nu ( doar ) in sensul strict sexual.

 realduc, on 19 iunie 2018 - 06:04, said:

incerc sa ma mentin activ, si sa nu ma uit in oglinda decat cand ma barberesc ! ... Posted Image
Tu te privesti mult in interior. Posted Image

#15
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
tarziu, dar mi-am adus aminte ! ... Posted Image
inaintarea in varsta te face mai blazat ! ... in sensul rau !
crezi ca anumite experiente din viata te-au facut cunoscator a tot si a toate ! ...
am zis ! ... Posted Image

Edited by realduc, 19 June 2018 - 06:22.


#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 realduc, on 19 iunie 2018 - 06:21, said:

inaintarea in varsta te face mai blazat ! ... in sensul rau !
crezi ca anumite experiente din viata te-au facut cunoscator a tot si a toate ! ...
Eu cred ca si asta depinde de om. Mai cunoscator chiar devii. Inclusiv a propriilor limite - in sensul ca stii si pana unde ajung cunostintele tale.

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Paz, on 19 iunie 2018 - 06:13, said:

Sunt unii care si-au facut un scop al ramasitei lor de viata sa faca cat mai multa scarba. Si crede-ma ca stiu ce spun. Am experienta.
Am crezut că te referi la ultima dorință, aia care chiar e ultima. Sper că nu mor prea mulți cu chestia asta în cap...

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

 jimi91, on 19 iunie 2018 - 00:46, said:

am observat o regula, ceva ce se aplica tuturor  ...pe masura ce imbatranim, devenim mai sensibili...de ce oare?
Nu simt asa ceva... deci nu se aplica tuturor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate