Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Import Masina SH din Elvetia

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
liff991

liff991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.06.2018
Buna,

am nevoie de ajutor in legatura cu importul unui autoturism SH din Elvetia in Romania, iar apoi export in Austria.

Locuiesc in Austria iar de curand am gasit o masina la un pret foarte bun in Elvetia pe care doresc sa o cumpar. Din pacate inmatricularea in Austria din tarile non-UE este posibila doar dupa o taxa de 20% din valoarea masinii (pret cumparare 17.000 Euro, taxa 3.400 Euro). Masinile inmatriculate deja in UE nu sunt supuse la aceasta taxa.

Mentionez ca o masina asemanatoare in Austria este considerabil mai scumpa, iar in alte tari UE nu am gasit aceasta masina (cu dotari asemanatoare) sub aprox. 20.000 Euro.

Date despre masina:
- pret cumparare: 17.000 EUR
- km: 40.000
- an: 2014

M-am gandit sa incerc urmatorii pasi sa inmatriculez masina in Austria fara a platii acea taxa de 20%:
- achizitionarea masinii in Elvetia de catre o alta persoana
- adusa pe roti in Romania impreuna cu certificatul EUR1 pt a nu platii taxe vamale la granita (fiind masina SH >6.000km, nici TVA-ul nu trebuie platit)
- apoi inmatricularea masinii in Romania pt a putea fi importata in Austria fara sa platesc acea taxa de 20%.
- radierea masinii*
- contract vanzare-cumparare intre mine si persoana care a achizitionat masina in Elvetia
- cu numere de export, dusa in Austria *(sau poate dusa pe numerele ei in Austria, apoi radiata in Romania)
- inmatricularea masinii in Austria

Aceasta este singura varianta care am gasito sa nu platesc acea taxa enorma de 20%.

Unde am nevoie de ajutorul vostru:
- informatii in legatura cu exportul din Elvetia (numere de export/temporare, taxe vamale, alte taxe, etc...)
- sa gasesc eventuale probleme in tot procesul descris mai sus

Va multumesc pt ajutor

#2
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
zici ca vrei ajutor la "sa gasesc eventuale probleme in tot procesul descris mai sus"

sa inmatriculezi masina in ro, doar actele te duc 150-200 de euro (rar, asigurare, traduceri acte, placute etc)
plus cateva zile de umblat pe drumuri. plus costul drumului elvetia-ro-austria. plus timpul pierdut pe drum. nu stiu, 1500 euro? calculand la doar 100 euro/zi zilele pierdute pe drum, cu actele etc.?
clar, daca merge chestia, vei salva niste bani, dar cati si cat justifica acest deranj.

#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

doar dupa o taxa de 20% din valoarea masinii
E vorba de taxele de import extra-comunitar? Tariful e de doar 10%, și asta doar dacă mașina n-a fost fabricată în UE.

În orice caz, numărul EORI demonstrează întotdeauna dacă un bun a fost fiscalizat sau nu, deci cam greu.

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Si eu cred ca e o bataie de cap dar na...  daca de ex economisesti 1800 - 2000 de euro, e deja echivalentul a o luna de munca. Plus ca pe unii nu-i deranjeaza umblatul si birocratia.
In functie de timpul disponibil, eu cred ca merita incercat si ca ne spui si noua cum a decurs. Au mai trecut pe aici si altii care voiau sa importe din Elvetia dar nu s-au mai aratat dupa aceea.  https://forum.softpe...ia#entry4623384

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In Ro platesti mai mult ca in Austria, platesti 10% taxa vamala plus 20% TVA.
Daca ai certificat EUR1 scapi de taxa vamala.

#6
liff991

liff991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.06.2018

View Postargentum, on 18 iunie 2018 - 23:42, said:

zici ca vrei ajutor la "sa gasesc eventuale probleme in tot procesul descris mai sus"

sa inmatriculezi masina in ro, doar actele te duc 150-200 de euro (rar, asigurare, traduceri acte, placute etc)
plus cateva zile de umblat pe drumuri. plus costul drumului elvetia-ro-austria. plus timpul pierdut pe drum. nu stiu, 1500 euro? calculand la doar 100 euro/zi zilele pierdute pe drum, cu actele etc.?
clar, daca merge chestia, vei salva niste bani, dar cati si cat justifica acest deranj.

Deranjul este relativ ok. Intradevar trebuie sa ma plimb ca si cand as inmatricula 2 masini, dar avand in vedere ca scutesc in total aprox. 2500 euro pt o saptamana de plimbare, e in regula. Mai am avantajul ca pot lucra de la distanta, asa ca nu trebuie sa consum concediu in aceasta perioada.

View Postbritneysbitch, on 19 iunie 2018 - 00:33, said:

E vorba de taxele de import extra-comunitar? Tariful e de doar 10%, și asta doar dacă mașina n-a fost fabricată în UE.

În orice caz, numărul EORI demonstrează întotdeauna dacă un bun a fost fiscalizat sau nu, deci cam greu.
Tariful de 10% este numai taxa vamale (Zollabgabe) iar cu certificatul EUR1 scap de aceasta taxa. Cel de 20% este Einfuhrumsatzsteuer, nu stiu exact cum e pe Romana dar ar veni TVA de import. Acest tarif se plateste numa la Masini aduse din tari non-UE. Inmatriculand masina in Romania, scutesc cei 20%.

Ce este numarul EORI? CU certificatul EUR1 (certificat de origine) eu demonstrez ac masina a fost produsa in UE iar asta dovedeste ca toate taxele sub care e supusa o masina in UE sunt achitate

View PostPaz, on 19 iunie 2018 - 00:42, said:

Si eu cred ca e o bataie de cap dar na...  daca de ex economisesti 1800 - 2000 de euro, e deja echivalentul a o luna de munca. Plus ca pe unii nu-i deranjeaza umblatul si birocratia.
In functie de timpul disponibil, eu cred ca merita incercat si ca ne spui si noua cum a decurs. Au mai trecut pe aici si altii care voiau sa importe din Elvetia dar nu s-au mai aratat dupa aceea.  https://forum.softpe...ia#entry4623384

Deocamdata planul e numa in faza de concept, va trebui sa ma interesez putin daca incalc cumva vreo lege in Austria facand treaba asta, desi nu cred. Umblatul in Austria cel putin va fi relativ usor, iar in Romania ma vor ajuta parintii care de curand au inmatriculat o masina in Romania. Problema este ca deocamdata nu am gasit informatii exacte despre cum duc masina in Romania.
Masina va fi predata in Austria, chiar la granita cu Elvetia. Nu stiu inca exact cum fac rost de certificatul EUR1 si cat dureaza eliberarea....si nu stiu nici cu ce numere duc masina in Romania.

Masina este a unei cunostiinte iar predarea, daca se alineaza tot, va avea loc in octombrie. Daca o cumpar o sa mai tot scriu in acest thread ce am rezolvat, iar daca nu, o sa scriu de ce nu. Poate ajuta pe cineva in viitor.

#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cred ca nu ai cautat suficient. vezi ca exista un forum de romani in Elvetia. Dupa parerea mea, de acolo trebuie sa incepi.

#8
liff991

liff991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.06.2018

View PostFriskey, on 19 iunie 2018 - 00:49, said:

In Ro platesti mai mult ca in Austria, platesti 10% taxa vamala plus 20% TVA.
Daca ai certificat EUR1 scapi de taxa vamala.

Taxa vamale nu se plateste daca am certificatul EUR1, care dovedeste ca masina provine din UE. TVA nu se plateste la masini SH cumparate de la privat (Masina mai veche de 6 luni SAU >6.000km), cat timp masina este cumparata dintro tara EFTA.

View PostPaz, on 19 iunie 2018 - 07:35, said:

Cred ca nu ai cautat suficient. vezi ca exista un forum de romani in Elvetia. Dupa parerea mea, de acolo trebuie sa incepi.


M-am ocupat atat de mult cu birocratia de am uitat de romanii din Elvetia :-) . Mutltumesc mult de informatie. Imi poti spune te rog daca forumul e tot aici pe softpedia sau daca este pe alt site? Mutlumesc.

#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu e aici, e un alt forum. http://www.casa-romanilor.ch/forum/.

#10
liff991

liff991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.06.2018

View PostPaz, on 19 iunie 2018 - 07:40, said:

Nu e aici, e un alt forum. http://www.casa-romanilor.ch/forum/.
Multumesc :-)

#11
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Ai luat in considerare ca in unele judete din Ro dureaza 4 luni pana ai numere definitive ?

#12
liff991

liff991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.06.2018

View Postbolo, on 19 iunie 2018 - 09:41, said:

Ai luat in considerare ca in unele judete din Ro dureaza 4 luni pana ai numere definitive ?

m-am interesat numa de Sibiu unde va fi inmatriculata. Nu ar trebui sa dureze mai mult de 2 saptamani

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Elvetia e in SEE. Sa inteleg ca Austria are conditii speciale la inmatriculari pentru non-UE, desi sunt tratate pentru SEE?

#14
liff991

liff991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.06.2018

View PostPololica, on 19 iunie 2018 - 12:25, said:

Elvetia e in SEE. Sa inteleg ca Austria are conditii speciale la inmatriculari pentru non-UE, desi sunt tratate pentru SEE?

Austria cere acea taxa EUSt de 20% pt non-UE. Pt tarile din SEE, Austria ofera doar scutirea taxei vamale atata timp cat detine certificatul EUR1.

#15
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

View Postliff991, on 19 iunie 2018 - 07:31, said:

Tariful de 10% este numai taxa vamale (Zollabgabe) iar cu certificatul EUR1 scap de aceasta taxa. Cel de 20% este Einfuhrumsatzsteuer, nu stiu exact cum e pe Romana dar ar veni TVA de import. Acest tarif se plateste numa la Masini aduse din tari non-UE. Inmatriculand masina in Romania, scutesc cei 20%.
Nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca scutesti 20% aducand masina prin Romania in Austria, dar faci o greseala. Egal cum o invati, ramane ce este: Import dintr-o tara extracomunitara (Elvetia) in EU (Romania). Trebuie sa platesti TVA / Einfuhrumsatzsteuer. Esti scutit numai de 10% Zoll, Elvetia fiind stat EFTA (si numai daca ai EUR1). Dar nu esti scutit de TVA, care se plateste pe baza facturii de la achizitie. Si vezi ca daca factura este prea "trasa de par" (ex BMW de 3 ani vechime cumparat cu 5.000euro), pretul masinii va fi estimat si platesti TVA / Einfuhrumsatzsteuer la pretul estimat.

#16
liff991

liff991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.06.2018

View PostPassenger001, on 19 iunie 2018 - 14:51, said:

Nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca scutesti 20% aducand masina prin Romania in Austria, dar faci o greseala. Egal cum o invati, ramane ce este: Import dintr-o tara extracomunitara (Elvetia) in EU (Romania). Trebuie sa platesti TVA / Einfuhrumsatzsteuer. Esti scutit numai de 10% Zoll, Elvetia fiind stat EFTA (si numai daca ai EUR1). Dar nu esti scutit de TVA, care se plateste pe baza facturii de la achizitie. Si vezi ca daca factura este prea "trasa de par" (ex BMW de 3 ani vechime cumparat cu 5.000euro), pretul masinii va fi estimat si platesti TVA / Einfuhrumsatzsteuer la pretul estimat.

Saptamana asta ma interesez la vama exact care este situatia. Chestia e ca Einfuhrumsatzsteuer nu e defapt TVA. Doar am incercat eu sa il traduc. In Austria se platesc deobicei urmatoarele taxe:
- Vama (Zollabgabe)
- Einfuhrumsatzsteuer (ce am incercat mai sus sa traduc)
- Mehrwertsteuer (TVA)
- NoVA (taxa de mediu la inmatriculare)

NoVA trebuie platita chiar daca masina e din UE. De taxa vamala sunt scutit datorita certificatului EUR1. Mehrwertsteuer (TVA) nu platesc din Elvetia in Austria din cauza ca e masina SH, iar TVA-ul poate fi platit direct in tara de unde o cumperi. Einfuhrumsatzsteuer e variabila care nu o inteleg exact ce este si daca e specific pt Austria.

Sper sa nu ai dreptate, ca aia inseamna ca nu merita masina cumparata :-) . Ce e drept, e ca daca cere TVA in Romania, sigur pot sa il recuperez pe cel platit in Elvetia...problema e ca TVA-ul e destul de mic in Elvetia iar toata distractia va creste cu un minim de 1.600 EUR.

O sa scriu in thread exact ce aflu de la vama.

#17
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

View Postliff991, on 19 iunie 2018 - 15:02, said:

Saptamana asta ma interesez la vama exact care este situatia. Chestia e ca Einfuhrumsatzsteuer nu e defapt TVA. Doar am incercat eu sa il traduc. In Austria se platesc deobicei urmatoarele taxe:
- Vama (Zollabgabe)
- Einfuhrumsatzsteuer (ce am incercat mai sus sa traduc)
- Mehrwertsteuer (TVA)
- NoVA (taxa de mediu la inmatriculare)
Einfuhrumsatzsteuer si MwSt este prectic acelasi lucru. MwSt este impozitul platit de consumator cand cumpara de pe piata nationala/comunitara (Verbraucher Innlandsteuer), EinfuhrUmSt este impozitul platit la bunurile cumparate din afara UE si este putin mai mare decat MwSt ptr ca se plateste si la costurile de transport pana la granita cu UE.

View Postliff991, on 19 iunie 2018 - 15:02, said:

Ce e drept, e ca daca cere TVA in Romania, sigur pot sa il recuperez pe cel platit in Elvetia...problema e ca TVA-ul e destul de mic in Elvetia iar toata distractia va creste cu un minim de 1.600 EUR.
Numai daca cumperi de la un dealer/Firma si numai daca este cu MwSt ausweisbar! Daca cumperi un bun sh de la persoana privata nu primesti nimic inapoi.

Edited by Passenger001, 19 June 2018 - 15:46.


#18
liff991

liff991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.06.2018

View PostPassenger001, on 19 iunie 2018 - 15:39, said:

Einfuhrumsatzsteuer si MwSt este prectic acelasi lucru. MwSt este impozitul platit de consumator cand cumpara de pe piata nationala/comunitara (Verbraucher Innlandsteuer), EinfuhrUmSt este impozitul platit la bunurile cumparate din afara UE.


Numai daca cumperi de la un dealer/Firma si numai daca este cu MwSt ausweisbar! Daca cumperi un bun sh de la persoana privata nu primesti nimic inapoi.

Mersi de info. O sa ma mai interesez si revin cand am mai multe informatii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate