Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Accident

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Art. 72
(4) Pietonii surprinsi si accidentati ca urmare a traversarii prin locuri nepermise, la culoarea rosie asemaforului destinat acestora, sau a nerespectarii altor obligatii stabilite de normele rutiere poarta intreaga raspundere a accidentarii lor, in conditiile in care conducatorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulatia prin acel sector

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Se deschide dosar penal.Rezolvarea lui dureaza minimum 90 de zile.
Nu mai exista demult NUP,exista clasarea dosarului.
Nu recomand nici eu vizita victimei sau a familiei acesteia pana la rezolvarea cauzei.Daca le ceri parerea agentilor rutieri in acest sens,iti vor spune la fel.
De regula la deschiderea unui dosar penal cu victime,se retine permisul de conducere,eliberandu-se o dovada in acest sens.
Cauza se solutioneaza in functie de certificatul medico-legal.

#21
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ce legatura are certificatul medico legal cu regulile de circulatie pe un drum public?
Daca se intra in penal, de mina cu soferul intra si parintii/tutorii legali ai minorului.
Intradevar, acum niste ani se retinea permisul, cu dovada inlocuitoare cu drept de circulatie, pe care trebuia sa o vizezi lunar la comandantul politiei rutiere, pina se ajungea la o solutie definitiva. Dar asta in cazul in care rutiera te gasea vinovat! Era o mizerie sinistra, chiar sper sa fi scos procedura aia de rahat.

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postlogy, on 19 iunie 2018 - 05:01, said:

A venit salvarea ? direct rezulta dosar penal pt vatamare, poti sa zici tu ca esti nevinovat, altii o sa zica daca esti vinovat sau nu, chiar daca nu era trecere de pietoni, nu scapi asa de usor. Asa pot sa imi omor toti dusmanii, ii pandesc cand calca stramb si gata.  Apai, da-l dracu de far, ca doar nu cred ca aveai Ferrari sa coste farul acela 10.000$. Mai bine cumpara niste fructe, un suc si fuga la spital sa vezi cum se simte copilul. (Apropo, cred ca daca aveai viteza legala si frânai, nu cred ca il loveai)
Să îi dai tu inițiatorului banii pe far dacă tu faci banii la imprimantă.
Doi la mână nu are ce căuta la spital. A sărit un copil prost ca berbeacu în fața mașinii ? Lasă să facă poliția ce face nu le mai da idei părinților că poate sunt muritori de foame și o dau în prosteli după aia că îl doare capu, spatele, că el înainte de spartul farului interpreta Piano Concerto nr.2 de Mozart impecabil și acum nu mai poate.
Bine că n-a pățit nimic.
Nu vei păți nimic.

Dacă e vina copilului stai liniștit.
Cel mai bine te va lămuri un polițist de la brigada Rutieră despre ce și cum.

Edited by exceswater, 19 June 2018 - 14:05.


#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postadisz, on 19 iunie 2018 - 12:28, said:

Cauza se solutioneaza in functie de certificatul medico-legal.


View Postdan78rom, on 19 iunie 2018 - 13:36, said:

Ce legatura are certificatul medico legal cu regulile de circulatie pe un drum public?

Eu nu am asociat certificatul medico-legal cu regulile de circulatie.Ba mai mult,nici n-am amintit de ele.
Dar in cazul de fata,certificatul medico-legal este un act care face diferenta dintre infractiune si contraventie.

View Postdan78rom, on 19 iunie 2018 - 13:36, said:

pina se ajungea la o solutie definitiva. Dar asta in cazul in care rutiera te gasea vinovat!

Politia Rutiera este organ constatator.Politia Rutiera nu are in atributii stabilirea vinovatilor si/sau a vinovatiilor.Asta cade in sarcina organului de cercetare,recte procuratura,care cerceteaza si hotareste pe baza constatarilor facute de Politia Rutiera.

Cam incurci sezonul cu fazonul,da' nu-i bai.

#24
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Pai arata-mi si mie un caz in care politia rutiera a costatat ca soferul este nevinovat, iar procuratura a dispus altfel.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate