Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Middlename la rezervare

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
BlueLightning90

BlueLightning90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.01.2017
Salut!
Vreau sa fac si eu o rezervare la compania Aeroflot. Ei acolo au campuri pentru Surename, Name si Middlename(precizeaza ca trebuie trecut daca e trecut si in pasaport).
Pe mine sa zicem ca ma cheama Popescu Ion-Radu. In pasaport, nu e un camp special pentru middlename, scrie la name Ion-Radu.

Eu cum ar trebui sa trec? Ion-Radu la name si sa las middlename necompletat, sau Ion la name si Radu la middlename?

#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Am numele tot ca al tau, cu -. Eu bag mereu "Ion" la middlename, n-am avut niciodata probleme la alte companii. Cu Aeroflot nu am zburat.

Edited by baliosss, 18 June 2018 - 20:36.


#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
https://www.digi24.r...itatilor-788885

Te numesti Popescu Ion Radu....midlename e Ion.

Edited by arab, 18 June 2018 - 20:36.


#4
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
scrii si tu exact ca in pasaport. ion-radu la nume, daca asa scrie in pasaport.
pur si simplu, nu conteaza cum te cheama pe tine si cum te identifici tu, ci se verifica concordanta bilet de avion cu pasaport.

in trecut nu conta deloc. in prezent risti sa nu zbori pt o chestie din asta. daca zbori spre america spre exemplu, iti spun 100% ca stai acasa si nu urci in avion daca datele de pe pasaport nu sunt 100% identice cu cele de pe bilet. stai acasa pt middle name lipsa. in cazul tau ar fi neconcordanta la name daca nu treci ion-radu

daca ai cumparat deja biletul si este pe nume "gresit", suna'i cat mai repede. in principiu daca sunt mai mult de 3 zile pana la plecare, ajustrarea, ca nu e schimbare se face cu un simplu telefon si nu te costa nimic (nu intra la schimbarea numelui etc), dar totul depinde de la companie la companie, fireste.

#5
BlueLightning90

BlueLightning90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.01.2017
Vreau sa merg in Rusia, nu am luat inca biletele, dar vreau sa le iau acum. Am trecut tot prenumele la nume cu - intre ele (exact cum e trecut in pasaport)... dar la final la confirmare date a disparut liniuta aia si sunt scrise legat. Nu le-am confirmat/platit inca, o fi ok asa?

O sa incerc sa le dau un mail totusi, poate ma lamuresc...

Edited by BlueLightning90, 18 June 2018 - 20:57.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
e ok

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In mod normal tu ai doua prenume, Ion si Radu; din pacate din cauza timpeniei romanesti in actele noastre se foloseste liniuta in loc de spatiu (ca sa fie treaba super-complicata au si schimbat regula acu ceva ani astfel incit poti sa ai prenume diferite in acte diferite). Pentru cei de afara prenumele "cel mai corect" si care nu lasa loc de interpretari este Ion-Radu, exact cum l-ai scris si DA liniile aeriene deseori scot liniuta. Nu e nici o problema.

#8
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 f300, on 18 iunie 2018 - 21:18, said:

In mod normal tu ai doua prenume, Ion si Radu;
Are doar un prenume: Ion-Radu, cum e si Ana-Maria, nu sunt doua nume ci unul singur.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Tocmai asta e ca are DOUA prenume in contrast cu Ana-Maria. Parintii i-au pus doua nume dar timpitii de romani nu folosesc din principiu spatiul ci liniuta. Sau poate ma insel, sa ne spuna el - cind il cheama parintii ii spun "Ion-Radu" ?

#10
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010

 Aldulescu, on 18 iunie 2018 - 21:26, said:

Are doar un prenume: Ion-Radu, cum e si Ana-Maria, nu sunt doua nume ci unul singur.

Nu bre. Daca e Anamaria e un singur nume. Daca e cu cratima... cred ca sunt doua.

Edited by FreeThinker, 18 June 2018 - 21:34.


#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cu Ana-Maria are dreptate, e exemplul clasic unde e intr-adevar un singur nume, ce contine o cratima sau ce e legitima. Problema e ca pentru romani nu exista prenume separate, se foloseste liniuta, e Victor-Viorel Ponta de exemplu desi evident prenumele nu e "Victor-Viorel" (dintr-o rasuflare...).

#12
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 FreeThinker, on 18 iunie 2018 - 21:33, said:

Nu bre. Daca e Anamaria e un singur nume. Daca e cu cratima... cred ca sunt doua.
Nu stiu nicio Anamarie, care sa i se zica doar Ana sau Maria, chiar daca au numele scris in buletin "Ana Maria", "Ana-Maria" sau "Anamaria", e un singur nume.
Si la americani sunt nume duale care tot timpul se zic impreuna, gen Billie Jean, Barbara Ann, etc., cateodata sunt legate, cateodata au liniuta, dar nu se zic niciodata separat sunt doar un nume.

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ana-Maria e exemplul corect.

Intrebarea in cazul de fata e pe citi stii sa-i cheme mama de la joaca "Ion-Radu hai in casa". Chiar si imaginar.

Nu mai spun Victor-Viorel...

#14
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
si totusi nu te opreste nimeni sa'ti numeti copilul Vasile-Ion si sa'l strigi Vasile-Ion. exemplul cel mai bun e Ana-Maria. doar ca nu's tampiti romanii ce'si numesc asa copii (ai mei inclusi), ci doar lipsa de imaginatie si acceptare a lor.
nu poti spune ca Ana-Maria e doar un prenume iar Vasile-Ion sunt doua, doar pt ca tu asa esti obisnuit eu zic ca fie sunt doua, fie doar unul, dar aceeasi regula se aplica in ambele cazuri

argentum, ficioru lu maria-antoaneta, var cu saxa-coburg

https://www.ziarulde...ima--86230.html

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Problema e inversa: nu ca nu exista prenume cu cratima ci ca in timpenia lor birocratii le-au facut PE TOATE cu cratima!

Pentru referinta: http://www.dreptonli...9_1996_2009.php

Art. 66 (2) Numele sau prenumele formate din doua sau mai multe cuvinte se scriu cu cratima.

#16
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

 f300, on 18 iunie 2018 - 22:13, said:

Problema e inversa: nu ca nu exista prenume cu cratima ci ca in timpenia lor birocratii le-au facut PE TOATE cu cratima!

Pentru referinta: http://www.dreptonli...9_1996_2009.php

Art. 66 (2) Numele sau prenumele formate din doua sau mai multe cuvinte se scriu cu cratima.
Asta arata ca I0n-Radu este UN prenume format din 2 cuvinte. Spre deosebire de Calin Anton Constantin Popescu-Tariceanu care are 3 prenume si un nume format din 2 cuvinte.
Who's "tampitii de romani" now?

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu, arata doar ca-s romanii timpiti. NU EXISTA nume sau prenume formate din mai multe cuvinte dupa ce ti le scriu astia in acte. Nu exista nici un fel de "spre deosebire", in acte o sa ai Calin-Anton-Constantin Popescu-Tariceanu. Desigur, asta o sa vina in ajutorul celor care sustin ca n-am eu imaginatie si mama vroia sa-l cheme "Calin-Anton-Constantin vino sa maninci" dar dupa cum am spus problema e pe dos: nu mai exista nume sau prenume fara cratima! In discutie nu e daca alea care ar trebui sa aibe trebuie sa aiba ci ca toate au obligatoriu!

#18
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 arab, on 18 iunie 2018 - 20:36, said:

https://www.digi24.r...itatilor-788885

Te numesti Popescu Ion Radu....midlename e Ion.
De fapt se numeste  Ion Radu Popescu iar middle name este Radu; doar in Ungaria se pune numele de familie primul

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate