Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Nelamurire Gestatie Scroafa

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Porcul_Tau

Porcul_Tau

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.06.2018
Buna. Am si eu o nelamurire legata de gestatia scroafei. Am o scroafa gestanta in 3 luni si nu i se cunoaste burta, in schimb se vede ca a inceput sa i se formeze ugerul. De ce nu are burta mare, e ceva in neregula cu gestatia ei? Scroafa este la prima fatare iar eu nu am mai avut scroafe gestante si nu stiu cum ar trebui sa arate burta la 3 luni de gestatie, dar am vazut pe net poze cu scroafe gestante in 3 luni si acelea aveau burta mare vizibila, in schimb la a mea nu i se cunoaste burta. Posibil sa nu fie gestanta?

#2
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pai i-ai facut test de sarcina, medicul a vazut-o?
Oricum felicitari, sa iti fie purcelusii sanatosi!

#3
Porcul_Tau

Porcul_Tau

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.06.2018
Da, mediicul a vazut-o ultima data cand era in doua luni si zicea ca e gestanta si ca burta incepe sa i se cunoasca prin luna a treia, azi a facut trei luni si burta mare tot nu are in schimb are ugerul lasat si se cunoaste.

#4
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
E posibil sa aiba o sarcina cu un numar redus de purcei, doar cativa, nu 10-12.

Monta s-o facut natural, ori insamantata artificial ?
O fost repetata la 12 ore ?

#5
Porcul_Tau

Porcul_Tau

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.06.2018
Monta a fost facuta artificial cu repetare la 12 ore.
Am sa incerc sa atasez ceva poze cu scroafa.

Edited by Porcul_Tau, 18 June 2018 - 21:56.


#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Si la 12 ore o venit cu alt material genetic, sau o lasat la matale din cel vechi, sa-l foloseasca a doua oara ?

#7
Porcul_Tau

Porcul_Tau

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.06.2018
Materialul genetic a fost la mine tot timpul, l-am comandat de la Semtest, doctorul doar a insamantat-o. Insa, ce mi-a atras mie atentia a fost ca se grabea, nu a lasat-o sa si-l traga ea, pur si simplu l-a stors in ea, a dat si pe afara.

#8
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Ori e goala, ori are 2 porci. In 3 luni n ai observat daca a mai intrat in calduri?

#9
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Porcul_Tau, on 18 iunie 2018 - 21:40, said:

Materialul genetic a fost la mine tot timpul, l-am comandat de la Semtest, doctorul doar a insamantat-o. Insa, ce mi-a atras mie atentia a fost ca se grabea, nu a lasat-o sa si-l traga ea, pur si simplu l-a stors in ea, a dat si pe afara.
De ce n-ai insamantat-o chiar tu si ii lasi pe altii, e doar scroafa ta !

#10
Porcul_Tau

Porcul_Tau

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.06.2018
Nu a mai intrat in calduri, ba dimpotriva, s-a linistit de tot, fata de cat de rea era inainte de insamantare, i-a crescut si pofta de mancare, a inceput sa faca si uger, dar nu are burta aia mare de scroafa gestanta. Nu stiu ce sa mai cred, astept sa-i vina termenul. Salutari si va multumesc pentru raspunsuri.
Asa arata scroafa acum. Am uitat sa spun, daca are vreo importanta, scroafa este mare, are in jur de 200 de kg.

#11
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 Porcul_Tau, on 19 iunie 2018 - 17:32, said:

a inceput sa faca si uger, dar nu are burta aia mare de scroafa gestanta.

Și eu am avut scroafe care, la prima fătare fiind, cu 2 săptămâni înainte de fătare nici nu se cunoșteau că ar fi gestante! Au făcut burtă abia în ultimele zile și au avut fiecare câte 12 purcei! Așa că nu dispera!

Să auzim, totuși, numai de bine!

#12
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Pai era oaie sau scorafa? :)))

Vezi ca cei de la ferme au ecograf, poate te lipesti pe acolo de o consultatie, sa iti inlaturi dubiile.

#13
Porcul_Tau

Porcul_Tau

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.06.2018

 Berbecutul, on 25 iunie 2018 - 18:33, said:

Și eu am avut scroafe care, la prima fătare fiind, cu 2 săptămâni înainte de fătare nici nu se cunoșteau că ar fi gestante! Au făcut burtă abia în ultimele zile și au avut fiecare câte 12 purcei! Așa că nu dispera!

Să auzim, totuși, numai de bine!
Multumesc pentru raspuns! Am sa vad rezultatul, curand, mai are doar 16 zile pana la termen. Salutari si numai bine!

#14
Porcul_Tau

Porcul_Tau

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.06.2018
Azi, scrofita mea a implinit 117 zile de gestatie, nu a fatat si nici nu a dat vreun semn ca vrea sa fete, am chemat veterinarul sa o vada si a zis ca nu va fata, ca daca era fata pana acum, cand l-am intrebat de uger, a zis ca a avut purcei dar au murit in ea si de aia a facut uger.

Asa arata scrofita azi la 117 zile de ”gestatie”.
[attachment=2103773:2018-07-15.jpeg]

#15
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 Porcul_Tau, on 15 iulie 2018 - 17:36, said:

Azi, scrofita mea a implinit 117 zile de gestatie, nu a fatat si nici nu a dat vreun semn ca vrea sa fete, am chemat veterinarul sa o vada si a zis ca nu va fata, ca daca era fata pana acum, cand l-am intrebat de uger, a zis ca a avut purcei dar au murit in ea si de aia a facut uger.

Asa arata scrofita azi la 117 zile de ”gestatie”.
2018-07-15.jpeg
Ceea ce se vede în imagine nu este uger pregătit de fătare ci este doar un depozit de grăsime...

#16
Ilieemanuel

Ilieemanuel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.09.2020
Daca imi poate spune cineva la cate luni se vede ca o scroafa e gestanta...am cumparat o scroafa acum o luna si jumatate si fostul proprietar a spus ca e gestanta...nu are burta deloc dar are sfarcurile proeminente...scroafa a fost crescuta in libertate cu vierii la un loc si fostul proprietar nu stie data exacta cand sa montat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate