Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Intrebare caine

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014
Vara asta imi voi lua un dog argentinian. Vreau sa-l pregatesc pentru paza si protectie.

Mai am un ciobanesc german de 2 ani. A fost invatat de mic cu oamenii. Prin urmare e prietenos si sociabil. Semne de agresivitate da doar in prezenta altor caini/animale, daca ii considera o posibila amenintare.

Experienta cu cainii am, insa niciodata nu am avut mai mult de un caine. Asadar, cum ar trebui sa procedez in privinta dogului argentinian? Presupun ca, pentru a nu-i imita toleranta fata de oameni cg-ului, ar trebui sa-i tin cat mai izolati, in asa fel dogul argentinian putandu-si structura temperamentul pe modelul parintilor sai. Ce alte sfaturi imi puteti da?

Edited by Vegas123, 18 June 2018 - 19:18.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este un caine periculos.
Daca nu stii ce sa faci, mai bine renunta.

#3
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014

View Postpasilla, on 18 iunie 2018 - 19:28, said:

Este un caine periculos.
Daca nu stii ce sa faci, mai bine renunta.
Un caine 'periculos' inseamna un caine care ataca nefiind provocat. Stiu cum sa procedez in privinta asta. Nu stiu cum sa procedez in situatia descrisa de mine mai sus.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
"Provocare" poate fi si ca un copil il "ataca" cu un bat.

Edited by pasilla, 18 June 2018 - 19:34.


#5
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014

View Postpasilla, on 18 iunie 2018 - 19:33, said:

"Provocare" poate fi si ca un copil il "ataca" cu un bat.
Exact.

#6
Labelleepoque

Labelleepoque

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.06.2018
De ce unii prefera rasele de caini agresive? Snobism, teribilism? Uite-asa se ajunge la tot felul de nenorociri. Animalul tot animal ramane, cu tot dresajul aferent. Niciodata nu vei putea garanta ca este 100% sub control.

#7
MaimutoiEmancipat

MaimutoiEmancipat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 06.06.2018

View Postpasilla, on 18 iunie 2018 - 19:33, said:

"Provocare" poate fi si ca un copil il "ataca" cu un bat.
Pai atunci normal ca trebuie sa fie periculos, ce vina are cainele ca copilul este netot si il acosteaza cu batu? copilul isi merita pedeapsa.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postpasilla, on 18 iunie 2018 - 19:33, said:

"Provocare" poate fi si ca un copil il "ataca" cu un bat.
Se juca el dogo al meu cu copiii... ziceai că-i arlechin!
Dar să nu se fi apropiat cineva de cariuciorul copilului meu că-l rupea!

Asta a fost acum 14 ani, intre timp a trecut la verdeață și oase zburătoare.

El dogo e un căine foarte deștept, dar greu de dresat, pentru că se plictisește repede.
Probabil că la început va fi cuminte cu cg-ul, dar pe măsură ce va crește îl va domina fără probleme.
E bine să crescă lângă cg, să nu îl perceapă ca pe un inamic/intrus.

#9
Labelleepoque

Labelleepoque

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.06.2018
Esti necopt daca faci asemenea afirmatii. Cum poti sa spui ca un copil isi merita soarta sa fie atacat sau chiar sfasiat de o asemenea fiara?Posted Image

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostLabelleepoque, on 18 iunie 2018 - 20:08, said:

De ce unii prefera rasele de caini agresive? Snobism, teribilism? Uite-asa se ajunge la tot felul de nenorociri. Animalul tot animal ramane, cu tot dresajul aferent. Niciodata nu vei putea garanta ca este 100% sub control.
De ce crezi că lumea trebuie să se muleze după modelul tău?
Dacă nu ai nimic de spus ontopic, Posted Image .

#11
Labelleepoque

Labelleepoque

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.06.2018
Trebuie sa fie si avocatul diavolului prezent, ca altfel nu se poate!Posted Image

#12
MaimutoiEmancipat

MaimutoiEmancipat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 06.06.2018

View PostLabelleepoque, on 18 iunie 2018 - 20:20, said:

Esti necopt daca faci asemenea afirmatii. Cum poti sa spui ca un copil isi merita soarta sa fie atacat sau chiar sfasiat de o asemenea fiara?Posted Image
De ce nu ? si copilul/omul e tot animal, in preistorie si noi eram fiare, ce are copilu si nu are cainele ? ambii sunt animale, doar ca unu e rational si face parte dintr-o specie mai evoluata .

#13
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
parea mea e sa te apuci sa lucrezi de maine cu ciobanescul german si daca vei fi multumit de rezultate ia-ti inca un caine
desi 2 caini e o idee proasta dupa mine .
chiar daca are 2 ani- cainele tau inca poate fi format ca un caine de protectie -sa te vedem la treaba .

#14
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014

View Postpimi, on 18 iunie 2018 - 21:24, said:

parea mea e sa te apuci sa lucrezi de maine cu ciobanescul german si daca vei fi multumit de rezultate ia-ti inca un caine
desi 2 caini e o idee proasta dupa mine .
chiar daca are 2 ani- cainele tau inca poate fi format ca un caine de protectie -sa te vedem la treaba .
Am doua luni la dispozitie. Mersi de sfat, o sa-l aplic. ;)

#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Imi place foarte mult dog argentinian! Nu am avut insa am avut doi American Stafordshire Terrier  si acum am American Pitbull Terrier, cred ca au multe in comun cu dog argentinian. In primul rand as vrea sa stiu ce varsta ai si in ce forma fizica te prezinti. Eu ma asigur mai intai ca fizic imi domin cainele. Nu ma iau eu dupa povesti despre caini la telecomanda. Trebuie sa-l educi de mic, sa-si cunoasca numele, comanzile vino, sezi, cuminte, lasa, la loc etc. Daca ai curte si vrei sa o apere e destul sa-l lauzi cand incepe a latra la vreun strain care se apropie de poarta sau gard si apoi o sa priceapa el singur totul. Din cate am inteles, dogul argentinian e cam la fel ca pitbull-ul si amstaff-ul, mai agresiv cu animalele si bland cu oamenii straini. Pot sa-ti spun ca al meu pazeste ograda foarte bine. Daca ii dau drumul in curte e foarte vigilent si nu intra nimeni daca nu-l omoara. Am facut si test cu cineva imbracat special.

Din start iti spun sa nu faci greseala de al tine foarte izolat ca risti sa ai un caine salbatic si fricos sau exagerat de agresiv. Lasa-l sa vada oameni straini, animale, pasari etc. Pur si simplu nu-i lasa pe straini sa se joace cu el sau sa-l mangaie. Ia-l cu tine cat mai des. Antreneaza-l fizic. Banuiesc ca si acestora le place foarte mult sa lucreze precum si pitbulilor.

Cei  care nu au avut si nu stiu ce inseamna vin doar cu comentarii de genul " sa dispara rasele agresive de pe fata pamantului". Unii au uitat ca omul e om si cainele e caine, Dorm in pat cu el, fac si sex cu cainele... ce mai vrei.

Daca am caine cu potential agresiv sunt responsabil si il plimb in public doar tinut in lesa. Il pot stapani in orice situatie, daca nu intelege din cuvant il iau pe sus si nu are nicio sansa. Am mai spus asta.

Desi imi plac foarte mult, sunt rezervat un pic sa recomand cuiva asa caine. Consider ca trebuie in primul rand sa fii apt fizic, sa ai caracter si sa iti placa foarte mult cainii.

View Postpimi, on 18 iunie 2018 - 21:24, said:

parea mea e sa te apuci sa lucrezi de maine cu ciobanescul german si daca vei fi multumit de rezultate ia-ti inca un caine
desi 2 caini e o idee proasta dupa mine .
chiar daca are 2 ani- cainele tau inca poate fi format ca un caine de protectie -sa te vedem la treaba .

Daca are doi ani cainele eu cred ca sunt mici sansele sa-l schimbe un amator. Poate un dresor pro cu multa munca ar face ceva. Pentru mine nu-i caine de paza acela care face circ cum vezi pe youtube. Cainii adevarati de paza sunt si agresivi. Li se dezvolta instinctul de agresivitate de mici. Am citit cateva carti rusesti despre cum sa formezi un caine de paza si mi-am format niste idei. Oricum eu nu cred ca tu ai nevoie cu adevarat de un caine de paza la fel cum nici eu nu am. Totul e din pasiune. Astfel ca nu are rost sa insisti asupra dezvoltarii agresivitatii cainelui, mai ales cand vorbim de un caine serios precum dogul argentinian.  E destul sa latre la gard sau la poarta cand apare cineva insa daca ai iesit tu din casa si i-ai spus ca e in regul trebuie sa inteleaga. Deasemena eu cand ma plimb cu al meu pe drumuri publice, el nu ataca nimic, absolut nimic chiar, nici oamenu si nici caini. Pot lejer sa il plimb liber dar nu o fac daca nu am o vizibilitate de cel putin vreo 500m in toate directiile.

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Sa fie de sexe diferite fiindca altfel va fi jale. Doi din cainii mei nu se suporta si a iesit urat. Acum ii tin separați. Culmea este ca amândoi sunt extrem de docili luati separat. Unul din ei tolereaza pisicile familiei in cotețul lui iar celalalt nu le-a mârâit niciodata. Cu ceilalti caini ai casei sunt prietenoși. Schnauzerul e mai rezervat, mai sobru dar e extrem de afectuos cu membrii familiei iar celălalt, care e un metis de rottweiler e atat de entuziasmat cand ii dam atentie si scoate niste sunete de ne teama ca va face atac de cord. Tolereaza si copii mici fara probleme dar daca ar sta împreuna s-ar rupe. E drept ca nu au crescut împreuna si poate acesta sa fie motivul adversității. Deci ca sa nu risti asemenea probleme, cel mai bine e sa fie un baiat si o fata. Masculii au in instinct sa nu bată femelele. Inconvenientul ar fi ca trebuie sa-i castrezi, daca nu pe amândoi, macar unul ca sa nu-ti umple curtea de corcituri de 2 ori pe an.

#17
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014

View Postvinciun, on 18 iunie 2018 - 22:14, said:


Total de acord cu tine. Totusi, ca o mica paranteza, consider ca o dominare psihica e mult mai importanta decat una fizica. Intr-adevar, e importanta si cea fizica, in anumite circumstante. Una peste alta, nu se pune problema la capitolul "cine-i seful". Si cg-ul meu actual a avut tente de lider, insa a ramas doar cu o dorinta neimplinita.

Cand am spus "izolare", m-am referit la despartirea dogului argentinian de cg in momentul in care un strain intra in curte. Dupa cum am mai spus, e foarte, foarte prietenos cu strainii. N-as vrea ca dogul argentinian sa-l vada ca un exemplu si in situatia asta. Are alte calitati, cum ar fi disciplina, loialitatea, increderea. Aici, da. Aici il poate lua ca pe un exemplu.

Nevoie de miscare au toti cainii. Vei fi surprins ce nivel de activitate poate sa aiba un CG. Inimaginabil! Cred ca este atuul rasei.

Edited by Vegas123, 18 June 2018 - 22:30.


#18
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Asa e. Am avut si eu intr-o gospodarie doi masculi: un amstaff si un ciobanesc obisnuit. Nu s-au suportat pana la sfarsitul vietii. Am avut apoi femela de ciobanesc si pitbull mascul dar tot se bateau, ea incepea mereu, era foarte agresiva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate