Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Se cer oameni bun la toate (full stack) in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 aaaa4567, on 19 iunie 2018 - 18:41, said:

Ia sa vezi tu cate regulations sunt pe la noi si peste tot. Ti se cere sa culegi date standard, o gramada. Nu prea ai ce sa convingi clientul (adica ai, well, dar tot trebuie sa muncesti la analiza). Si apoi stai sa vezi ca asistenta face o chestie, medicii altceva, si sunt diferite roluri etc. Ai aici ecrane de aplicatie in romana, poti sa vezi cat de incarcat e totul - http://scmo.ro/manua...hm/HM.FP17.html Si aia e una generalista.

Da, daca e vorba de o aplicatie simpluta de mobil, cu 30 de textboxuri, e mai simplu. Aplicatia aia din linkul de mai sus avea vreo 700 de tabele, prin 2006.... Pe langa asta intr-un spital mai poti avea alte aplicatii. De exemplu unii au cumparat o aplicatie buna numai pentru o sectie, cu alte cateva sute de tabele in spate. Asta pe langa alte aplicatii cerute de minister, casa, gen S*I^U_I etc. Un spital d-asta e practic un enterprise cu diverse aplicatii mai mult sau mai putin interconectate (dar cred ca stii).

D-aia nici nu isi permit in unele domenii sa schimbe aplicatiile atat de des, sau sa investeasca in usability, securitate. Pentru ca domeniu e complex, ar trebui facut DDD, ai o gramada de roluri, se schimba legile si cerintele de business etc etc Practic spitalele si bancile mai lucreaza inca cu aplicatii care au in spate baze de date nonrelationale, aflate in operare din anii 70-80. Adica la oamenii astia 15 ani pentru o aplicatie este putin... Stii de HL7? L-au declarat esuat, dupa vreo 20-30 de ani... (esuat e un fel de-a spune...)
aplicatia pe care mi-ai descris-o se preteaza deosebit pe JAVA EE cu urmatoarea stiva de tehnologii:
Interfata web -> Spring MVC  cu JSP-uri-> EJB module->  pentru fiecare functionalitate se alege  o pereche fie EJB Stateles/Statefull Bean + Entitate JPA-> catre procedurile sau functiile propietare RDBMS din baza de date
daca ai nevoie de agregatoare continue de surse se alege fie stive/topicuri care sunt consumate de catre MDB Bean-uri careuia i se ataseaza un datasource cu logarea la baza de date
In EJB sta business logicul , iar la EJB te poti conecta prin Spring MVC de la o interfata Web sau te poti conecta prin SprinCore prin  intermediul unui GUI facut in Swing sau printr-un serviciu de REST
prin JAX-RS

Te poti conecta de pe aplicatia mobila tot la modulul EJB tot printr-un serviciul web REST via JAX-RS unde playload va fi in format JSON

Si alte si mai cate.
Acest proiect nu ar trebui sa-ti ia mai mult de 3 luni daca il faci singur.

Astfel de proiecte le faceam la proiectele de facultate la sfarsit de semestru.

Edited by WinstonMontana, 19 June 2018 - 20:04.


#38
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 MarianG, on 19 iunie 2018 - 19:08, said:

interfata ca interfata, dar ce cauta
<!-- <A HREF="C:\Help\_chm\HM.Spital\10 Programari.html">Programari</A><BR><BR> -->
in codul sursa ?
pai este scuzabil doar daca are contract cu statul :D

#39
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 WinstonMontana, on 19 iunie 2018 - 19:58, said:

aplicatia pe care mi-ai descris-o se preteaza deosebit pe JAVA EE cu urmatoarea stiva de tehnologii:
Interfata web -> Spring MVC  cu JSP-uri-> EJB module->  pentru fiecare functionalitate se alege  o pereche fie EJB Stateles/Statefull Bean + Entitate JPA-> catre procedurile sau functiile propietare RDBMS din baza de date
daca ai nevoie de agregatoare continue de surse se alege fie stive/topicuri care sunt consumate de catre MDB Bean-uri careuia i se ataseaza un datasource cu logarea la baza de date
In EJB sta business logicul , iar la EJB te poti conecta prin Spring MVC de la o interfata Web sau te poti conecta prin SprinCore prin  intermediul unui GUI facut in Swing sau printr-un serviciu de REST
prin JAX-RS

Te poti conecta de pe aplicatia mobila tot la modulul EJB tot printr-un serviciul web REST via JAX-RS unde playload va fi in format JSON

Si alte si mai cate.
Acest proiect nu ar trebui sa-ti ia mai mult de 3 luni daca il faci singur.

Astfel de proiecte le faceam la proiectele de facultate la sfarsit de semestru.

Ai vazut "700 de tabele" (de RDBMS)? Inclusiv culegerea cerintelor? 3 luni? Si testare? Si implementare la client?

Proiectul e facut pe MS stack si tehnologiile omoloage, ca multe altele din domeniul asta. Dar, merge si pe Java (chiar bine, din multe puncte de vedere), dar putini aleg Java pentru domeniul healthcare (exista niste motive, dar e ceva de discutat). Asta peste tot in lume. Pana si pe proiecte care au backend pe Oracle se alege GUI si posibil alte layere facute in .NET.

Edited by aaaa4567, 19 June 2018 - 22:10.


#40
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 OriginalCopy, on 19 iunie 2018 - 19:33, said:

E făcut de specialiști.
In proiectele astea nu sunt bani sa angajezi cei mai buni oameni. Datorita cerintelor cu probleme, se plateste mai putin cu 10-30% decat in alte domenii. E doar o rampa de lansare pentru multi. Sau un loc de munca pt pasionati.

 dani.user, on 19 iunie 2018 - 18:58, said:

Cred ca as putea scrie o carte despre cate imbunatatiri se pot aduce acelei interfete.
Pacat ca n-ai vazut si cum e folosita aplicatia... gandeste-te ca dupa ce baga datele in ea, multi medici si asistente scriu datele oamenilor cu pixuld e pe ecran, ca nu au templateuri de rapoarte cum trebuie.

 dani.user, on 19 iunie 2018 - 22:14, said:

Tehnologiile omologate?
Nu stiu la ce te referi...

 MarianG, on 19 iunie 2018 - 19:08, said:

interfata ca interfata, dar ce cauta
<!-- <A HREF="C:\Help\_chm\HM.Spital\10 Programari.html">Programari</A><BR><BR> -->
in codul sursa ?
chm-ul ala e cum e, dar uitati-va la imagini: sunt salvate majoritatea ca bitmap Posted Image

Ia uitati si marturiile medicilor: - https://www.hotnews....za-respecta.htm

Quote

Una din cauzele asteptarii pe holurile spitalelor o reprezinta tocmai lipsa de medici.
O alta cauza o reprezinta birocratia excesiva.
Un consunt poate dura 5 minute, dar hartiile de completat dureaza enorm, mai ales daca este vorba de internari/externari.
Pur si simplu au innebunit cu birocratia si mare parte din timpul petrecut in spital il reprezinta completarea diverselor foi(fie fizic, fie pe calculator, pentru ca se completeaza acelasi lucru in mai multe locuri).
Acolo unde exista medici rezidenti de partea birocratica se ocupa ei, pentru ca nu vrem sa invete si ceva meserie, ci munca de administratie, doar pentru asta investeste statul bani in educarea lor atata timp.
Va las sa va ganditi cine sufera de fapt cand rezidentul ala sta si pierde zile pe la cozi.
Cine sta de fapt mai multe ore pe alte holuri sa astepte? Acum puteti fi in continuare negru in cerul gurii.

Edited by aaaa4567, 19 June 2018 - 22:27.


#41
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 aaaa4567, on 19 iunie 2018 - 22:08, said:

Ai vazut "700 de tabele" (de RDBMS)? Inclusiv culegerea cerintelor? 3 luni? Si testare? Si implementare la client?
Asta e bad design. Discretizarea excesiva este un bad design.Mai mult la voi se preteaza  un design arhitectural de tip DataWarehouse  cu topologie data-mart in stea.
Faptul ca in fiecare fereastra efectiv toate informatiile sunt aruncate in fata operatorului este bad design iarasi.
GUI ar trebui discretizat astfel incat doar informatiile relevenate sa fie prezentate in prima etapa, urmand apoi ca userul automat sa deruleze meniurile
pe care le doreste acestea, insa pentru a face aceste chestii GUI-ul trebuie sa fie intuitiv.

De asemeni userul ar trebui sa-si poate salva configuratia de controale afisate si alte informatii sub forma unei configuratii personalizate, astfel incat
sa nu deruleze de fiecare data controalele.

Apoi meniurile de tip derulare daca contin item-uri care vin din baza de date (si se populeaza 32 sa zicem) , userul trebuie sa introduca primele litere dorite
si din tot meniul sa i se afiseze pe baza cautari de tip dictionar, optinunile valabile relevante, ca sa scazi timpul de cautare.

De ce nu aveti optiunea ca buletinul/cardul pacientului sa fie scanat la un scaner si pe baza unui modul de soft de imagine create de voi, sa se completeze automat
toate datele pesonale + poza din bulentin ?

De ce nu aveti optiunea ca sa poti face poza cu telefonul la poza de buletin/card si apoi  aplicatia de mobil scaneaza si autocompleteaza datele personale, scazand
astfel cu 90 % tipul destinat completatii fiselor. ?

De ce aplicatia nu are suport pt transcrierea vocii in text astfel incat medicul prin telefonul sau , lanseaza aplicatia, selecteaza pacientul si dicteaza diagnosticul
iar apoi aceste este convertit automat in text si atasat fisei. ?

Quote

Dar, merge si pe Java, dar putini aleg Java pentru domeniul healthcare (exista niste motive, dar e ceva de discutat)
Tare sunt curios care ar fi motivele pentru care nu s-ar putea , doarece structura acestei aplicatii parca ar fi scoasa ca exemplu din compediu de JAVA EE

Eu prin aplicatie medicala credeam ca faci soft care citeste radiografia si pe baza datelor de cunostiinte asista medicul la diagnotisc, dar ceea ce mi-ai prezentat tu ar un fel ERP medical ceva de genul combinat cu o intentie  de CRM insa nematerializata.

#42
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Care noi, ca eu n-am participat? Ma rog.

O sa raspund selectiv, ca nu e timp acum:

 WinstonMontana, on 19 iunie 2018 - 22:27, said:

Asta e bad design. Discretizarea excesiva este un bad design.Mai mult la voi se preteaza  un design arhitectural de tip DataWarehouse  cu topologie data-mart in stea.


Nu cred ca e bad design (daca te referi la nr de tabele), aplicatia e mare. Nici macar normalizare excesiva. Se ajunge la numarul asta, am mai vazut aplicatii. DW erau la inceput in anul 2000 (nici nu stiu daca MS SQL avea asa ceva), si nu cred ca se preteaza decat pt modulele de analiza. Oricum, nu stiu bine aplicatia, ala e numai un modul...

 WinstonMontana, on 19 iunie 2018 - 22:27, said:

Faptul ca in fiecare fereastra efectiv toate informatiile sunt aruncate in fata operatorului este bad design iarasi.
GUI ar trebui discretizat astfel incat doar informatiile relevenate sa fie prezentate in prima etapa, urmand apoi ca userul automat sa deruleze meniurile
pe care le doreste acestea, insa pentru a face aceste chestii GUI-ul trebuie sa fie intuitiv.
De asemeni userul ar trebui sa-si poate salva configuratia de controale afisate si alte informatii sub forma unei configuratii personalizate, astfel incat
sa nu deruleze de fiecare data controalele.

E bad design clar, pacat ca n-ai vazut cum se mapeaza pe fluxurile de lucru. Afisat doar info relevante - exact, dar pt asta trebuie sa personalizezi. Deci: timp in plus, bani etc

Quote

De ce nu aveti optiunea ca buletinul/cardul pacientului sa fie scanat la un scaner si pe baza unui modul de soft de imagine create de voi, sa se completeze automat
toate datele pesonale + poza din bulentin ?

Pentru ca e facuta prin anul... 2000 Posted Image (versiunea veche, asemanatoare)

Quote

De ce nu aveti optiunea ca sa poti face poza cu telefonul la poza de buletin/card si apoi  aplicatia de mobil scaneaza si autocompleteaza datele personale, scazand
astfel cu 90 % tipul destinat completatii fiselor. ?

Asta e doar o mica parte din munca, sa vezi cand scrii texte (paragrafe intregi, diagnostice) de colo colo, ba si cu mana uneori.

Quote

De ce aplicatia nu are suport pt transcrierea vocii in text astfel incat medicul prin telefonul sau , lanseaza aplicatia, selecteaza pacientul si dicteaza diagnosticul
iar apoi aceste este convertit automat in text si atasat fisei. ?
Ai nevoie de NLP, speech to text, vocabulare controlate. Multe. Nu exista de niciunele in Ro. Nu merge STT generalist. Dar mai multe de facut pana acolo. In state se poate vedea si merge binisor. Chestia ionsa e mult mai complicata, e o ontologie complicata in spate (vezi ICD, SNOMED CT etc), iar textul se mapeaza daca ai vocabulare controlate scrise in romana. Si nu e o relatie 1-1, ci sunt mai multe boli, cu o alta relatie intre ele (posibil mai multe), dar se poate rezolva - de ex https://doc.ihtsdo.o...NT_20150522.pdf (citesti daca n-ai ce face)

Quote

Tare sunt curios care ar fi motivele pentru care nu s-ar putea , doarece structura acestei aplicatii parca ar fi scoasa ca exemplu din compediu de JAVA EE
Sunt multe motive, dar sa zicem ca asa e traditional (cam cum e la bancari Java stack), plus ca platformele MS au un mic avans fata de java dpdv al dezvoltarii GUI. E nerelevant oricum acolo. Actual poti face cu orice library bine mersi (JSF etc) Pe vremea aia cred ca au ales ceva in care se dezvolta f repede, si ala era VB6 (anul 2000, posibil chiar 99). Cel mai mare producator din state a ales la fel. Nu e boala romaneasca.

Quote

Eu prin aplicatie medicala credeam ca faci soft care citeste radiografia si pe baza datelor de cunostiinte asista medicul la diagnotisc, dar ceea ce mi-ai prezentat tu ar un fel ERP medical ceva de genul combinat cu o intentie  de CRM insa nematerializata.
Da, e un EHR (CRM medical, daca vrei). Ce spui tu inseamna asistarea deciziilor, e nevoie de computer vision, AI/ML. E altceva si nu e absolut necesar. E modul de asistat radiologii. Unde sunt aparate separate si alte softuri, btw si de obicei alta subretea. Unele spitale din Bucuresti (!) n-au nici macar stocare in retea /discuri interne, inca mai salveaza pe suport optic, realizezi?...

Iar legat de timp, softul ala dureaza ani buni pana cand il faci si rafinezi cat de cat (oamenii din medical sunt mereu busy, cu capsa pusa). Cerintele sunt mai mult de la magamenet, financiar si toata lumea vrea altceva... Si costa foarte mult, in fapt prin State unii producatori nici nu te lasa sa iesi cu print screenuri. Numai lucratul cu medicii costa peste $100 /ora, daca nu ma insel...

Edited by aaaa4567, 19 June 2018 - 23:28.


#43
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 aaaa4567, on 19 iunie 2018 - 23:06, said:

Nu cred ca e bad design (daca te referi la nr de tabele), aplicatia e mare. Nici macar normalizare excesiva. S
Nici nu as vrea sa vad SQL-urile din spate doarece sunt sigur ca incalca toate regulile de design + multe ar incepe cu select *  , :

Quote

E bad design clar, pacat ca n-ai vazut cum se mapeaza pe fluxurile de lucru.
La o astfel de aplicatie se face harta  sinoptica si navighezi pe harta sinoptica, Aplicatiile stufoase se fac cu implementari de harti sinoptice, exact cum sunt softurile SCADA

Quote

Pentru ca e facuta prin anul... 2000 Posted Image (versiunea veche, asemanatoare)
So? O aplicatie enterprise se reinoieste pe module.

Quote

Ai nevoie de NLP, speech to text, vocabulare controlate. Multe. Nu exista de niciunele in Ro. Nu merge STT generalist. Dar mai multe de facut pana acolo. In state se poate vedea si merge binisor.
Pai stai frate, d-asta sunteti programatori.Pai voi asteptati sa faca altii ceva si daca face bine daca nu, nu ? Asta este dezavantujul open-source-ului, invita la pomana.

Quote

plus ca platformele MS au un mic avans fata de java dpdv al dezvoltarii GUI. E nerelevant oricum acolo. Pe vremea aia cred ca au ales ceva in care se dezvolta f repede, si ala era VB6. Cel mai mare producator din state a ales la fel. Nu e boala romaneasca.
Deci o aplicatie java enterprise se face pe module care pot fi dezvoltate independent unul de altul.Pot sa am o interfata super in html 5 si cu niste liburi javascript
pentru grafice si toate cele , de iti pica fata cand le vezi (zici ca e interfata de joc) sau nu, pot chiar sa fac interfata grafica in Unity iar business logicul sa-l am
tot pe ala din 1990, in acelasi modul.
JAVA EE functioneaza un pic diferit, in sensul ca este un tehnology-chain, unde schimbarile se pot face discret

Quote

Da, e un EHR (CRM medical, daca vrei). Ce spui tu inseamna asistarea deciziilor, e nevoie de computer vision, AI/ML. E altceva si nu e absolut necesar.
Pai asta inseamna software medical ,si nu ERP-uri particularizate pentru secretarele de la UPU.

#44
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Legat de productivitate: una din cartile destul de cunoscute pt estimarea efortului da VB6 ca foarte productiv, mai productiv decat Java sau C#:

https://books.google...VB java&f=false

Cand ai buget limitat conteaza. VB6 a fost mult folosit pe vremea aceea, cert mai folosit ca alte platforme, pentru aplicatii de business. Java era destul de nou pe atunci. A existat o perioada in care VB6 avea un edge over Java, dupa care Java a venit cu facilitatile puternice, in special OOP (pentru care VB6 nu era pregatit). In loc de EJB puteai folosi COM(+), ceea ce au si folosit, cred.

#45
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Asemenea programe nu pot fi curate decit daca se standardizeaza business-ul si fluxurile. Atunci se pot face niste cerinte clare, care sa nu se schimbe non-stop etc. In momentul in care faci ceva configurabil, foarte configurabil, super configurabil, practic esti in cacat. Acesta e cazul tuturor ERP-urilor, iti trebuie o armata de oameni care sa tina pe linia de plutire SAP-ul ala de exemplu.

Intentia initiala cu orice program este buna, dar apoi trebuie sa-l vinzi si clientul iti spune "wtf, noi facem altfel". Apoi incerci sa-l convingi ca nu face bine, mult sugces cu aia. Dupa ce nu reusesti, sigur ca dorind sa si vinzi ceva, mergi pe varianta geniala de marketing "orice este posibil". Dupa care de fapt iti dai seama ca, chiar daca aplicatia e configurabila, nu e chiar atit de configurabila incit sa bata cu toate ideile din cele mai crete minti. Dupa care incet incet incep sa apara tot felul de exceptii si noi meniuri si butoane obscure, noi tabele si tabelase, care au in spate un cod repezit, pentru ca nu poti sa-i ceri aluia multi bani fiindca ai tu un program "prost", adica nu face ce vrea el. Si uite-asa dupa 10-15 ani nici dracu nu mai stie ce-i acolo :first:

Mi-e mila de aia care trebuie sa mearga sa implementeze la client chestiile astea. Am cunoscut citiva si aveau o viata cit se poate de trista. Comme c'est triste...

#46
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
Pai omul cere 'un tabel' pentru ca are o problema. 'Tehnica' este sa ii oferi o solutie cu ce ai, sau sa vezi daca lurcru pe care il cere poate fi un 'feature' si il implementezi pentru toti.

#47
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Sincer? Mie piata de "customized" sau "integration" mi se pare cea mai faina. Da, toti au solutii... standard. Atata doar ca fiecare afacere, treaba, chestie, alea alea, are nevoi specifice. Solutii universale nu au existat, nu exista si nu vor exista (prea curand). Ah, da, mai poti "fura" idei de la unul sau altul si sa le prezinti drept "uau". Dar nu intr-o piata concurentiala, in care fiecare vrea sa fie deasupra celuilalt. In fond si la urma (t)urmei, cam asa s-ar putea defini evolutia.

#48
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 MarianG, on 20 iunie 2018 - 04:19, said:

Pai omul cere 'un tabel' pentru ca are o problema. 'Tehnica' este sa ii oferi o solutie cu ce ai, sau sa vezi daca lurcru pe care il cere poate fi un 'feature' si il implementezi pentru toti.
Este foarte greu sa-l convingi sa faca altfel si imposibil sa faci feature din toate timpeniile care le trec tuturor prin cap. De-aia se merge pe varianta supercomplexa a sistemelor super configurabile care sint mai degraba o gaura neagra de bani pentru multe firme si probabil ar iesi mult mai ieftin daca si-ar face propriile sisteme custom...

#49
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 WinstonMontana, on 19 iunie 2018 - 23:23, said:

Nici nu as vrea sa vad SQL-urile din spate doarece sunt sigur ca incalca toate regulile de design + multe ar incepe cu select *  , :
-- Se poate

La o astfel de aplicatie se face harta  sinoptica si navighezi pe harta sinoptica, Aplicatiile stufoase se fac cu implementari de harti sinoptice, exact cum sunt softurile SCADA
-- Asa fac eu, nu stiu cum au facut ei. btw, ce tool folosesti?

So? O aplicatie enterprise se reinoieste pe module.
-- Da. Acela este un singur Modul, modulul Spital Posted Image


Pai stai frate, d-asta sunteti programatori.Pai voi asteptati sa faca altii ceva si daca face bine daca nu, nu ? Asta este dezavantujul open-source-ului, invita la pomana.
-- In cazul de fata (NLP si altele) nu cred ca mai aveau buget si pt asta

Deci o aplicatie java enterprise se face pe module care pot fi dezvoltate independent unul de altul.Pot sa am o interfata super in html 5 si cu niste liburi javascript
pentru grafice si toate cele , de iti pica fata cand le vezi (zici ca e interfata de joc) sau nu, pot chiar sa fac interfata grafica in Unity iar business logicul sa-l am
tot pe ala din 1990, in acelasi modul.
JAVA EE functioneaza un pic diferit, in sensul ca este un tehnology-chain, unde schimbarile se pot face discret
-- Nu stiu proiectul decat vag, n-am participat. Am avut vagi tangente.

Pai asta inseamna software medical ,si nu ERP-uri particularizate pentru secretarele de la UPU.
-- Aici gresesti, inclusiv ala de acolo e bine mersi software medical. de tip EHR.

Pacatul capital al softului ala, pacat care nu se vede de acolo, oricum, e ca nu foloseste userilor principali (medici si asistente) asa cum ar trebui. Adica ei nu au in fata un sinopsis cu medicamente, cu semne, simptome. Nici macar nu pot cauta pacientii dupa boli (o pot face, dar greoi, dupa coduri de boala). E practic un soft comun pt managementul de spital. Nici poveste de customizare - fiecare specialitate medicala are nevoile ei. Oricum, nu ar fi avut bani de asa ceva, cred eu...

 Mosotti, on 20 iunie 2018 - 03:48, said:

Asemenea programe nu pot fi curate decit daca se standardizeaza business-ul si fluxurile. Atunci se pot face niste cerinte clare, care sa nu se schimbe non-stop etc. In momentul in care faci ceva configurabil, foarte configurabil, super configurabil, practic esti in cacat. Acesta e cazul tuturor ERP-urilor, iti trebuie o armata de oameni care sa tina pe linia de plutire SAP-ul ala de exemplu.

Intentia initiala cu orice program este buna, dar apoi trebuie sa-l vinzi si clientul iti spune "wtf, noi facem altfel". Apoi incerci sa-l convingi ca nu face bine, mult sugces cu aia. Dupa ce nu reusesti, sigur ca dorind sa si vinzi ceva, mergi pe varianta geniala de marketing "orice este posibil". Dupa care de fapt iti dai seama ca, chiar daca aplicatia e configurabila, nu e chiar atit de configurabila incit sa bata cu toate ideile din cele mai crete minti. Dupa care incet incet incep sa apara tot felul de exceptii si noi meniuri si butoane obscure, noi tabele si tabelase, care au in spate un cod repezit, pentru ca nu poti sa-i ceri aluia multi bani fiindca ai tu un program "prost", adica nu face ce vrea el. Si uite-asa dupa 10-15 ani nici dracu nu mai stie ce-i acolo Posted Image

Mi-e mila de aia care trebuie sa mearga sa implementeze la client chestiile astea. Am cunoscut citiva si aveau o viata cit se poate de trista. Comme c'est triste...
O implementare la Epic poate dura luni bune sau chiar ani. Au si procese oamenii aia pentru overtime. Posted Image

Edited by aaaa4567, 20 June 2018 - 16:45.


#50
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 aaaa4567, on 20 iunie 2018 - 16:44, said:

O implementare la Epic poate dura luni bune sau chiar ani. Au si procese oamenii aia pentru overtime. Posted Image
Stiu, m-am intersectat pe vremuri cu niste asemenea specimine triste, isi vedeau nevestele numai in uichend, in rest stateau numai pe coclauri, ca sa customizeze un rahat catre nicaieri. De fapt nu era nici o customizare, era un fel de macelareala :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate