Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Televiziunea ARCADIA TV, disponibilă pentru preluare în rețelele operatorilor de televiziune

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
Televiziunea ARCADIA TV, disponibilă pentru preluare în rețelele operatorilor de televiziune

ARCADIA TV este o televiziune care difuzează conținut pentru spectatorii pasionați de călătorii, natură și cultură. Televiziunea este disponibilă pentru a fi preluată în rețelele de cablu tv, dar și pe aplicații smart tv, pe aplicații de telefonie mobilă și prin internet. ARCADIA TV prezintă programe despre atracții turistice din toată lumea, istorie și descoperiri, comori culturale ale planetei și altele, anunță televiziunea printr-un comunicat remis către HD Satelit.

Attached File  arcadia HD 2.jpg   84.16K   52 downloadsAttached File  arcadia HD 3.jpg   67.58K   44 downloadsAttached File  arcadia HD 4.jpg   74.11K   39 downloadsAttached File  arcadia HD 5.jpg   114.86K   32 downloadsAttached File  arcadia HD 7.jpg   77.27K   27 downloadsAttached File  arcadia HD.jpg   87.24K   25 downloads

ARCADIA TV România este o divizie a ARCADIA TV World. Lansarea oficială a ARCADIA TV Ro a fost realizată la TVSat în data de 1 iunie 2018, conform informațiilor furnizate de către reprezentantul acestei televiziuni. În prezent semnalul se retransmite în România prin intermediul platformelor Balcan-IX și NXData, iar stream-ul ARCADIA TV se poate trimite individual oricărui operator de cablu Tv și telefonie mobilă, prin intermediul unui server „A-Box“. Programele transmise în HD poartă spectatorii către multe dintre cele mai cunoscute, exotice și interesante locuri din lume.

În biblioteca media sunt incluse 17 seriale, cumulând peste 2070 episoade (peste 641 ore de program tv, difuzat 24/7 în HD). Programele sunt actualizare în permanență cu noi producții. Televiziunea exclude orice partizanat politic, religios și orice abordare ofensatoare și nu are întreruperi publicitare în timpul serialelor. Blocurile publicitare sunt programate între emisiuni.

Canalul ARCADIA Tv are două piste audio (engleză și română) și are ca grup țintă telespectatorii de peste 50 de ani, dar și telespectatori din toate grupele de vârstă. Dintre programe se remarcă "7 DAYS (93 episoade de 52 minute, un serial ce explorează diverse țări și regiuni, fiecare în 7 zile, vizitând metropole, orașe, sate și locații celebre), "COSMOS GLOBAL" (60 episoade de 52 minute - documentare cu teme diverse), ESOVISION (31 episoade de 26 minute - programe de relaxare prezentând frumusețile naturii și muzică), "EXTRAVAGANZA" (13 episoade de 26 minute, care prezintă locuri extravagante), "GARDENS OF THE WORLD" ( 24 episoade de 26 minute despre grădini celebre și natură), "GLOBAL TREASURES" ( 350 episoade de 10 minute despre comori culturale, arhitectură și monumente din toată lumea). Alte emisiuni de menționat sunt "MODERN TIMES WONDERS" (20 episoade de 10 minute despre monumente contemporane spectaculoase), "NATURE PARKS" (52 episoade de 45 minute, despre parcuri naturale și rezervații naturale), "NATURE WONDERS" (52 episoade de 45 minute despre minuni ale naturii, incursiuni în lumea râurilor, lacurilor și pădurilor), "ON TOUR" (70 episoade de 26 minute - călătorii în locuri îndepărtate și exotice din întreaga lume), "PLANET TERRA" (700 episoade de 5 minute, un amestec variat de locații, natură și evenimente), "TERRA MYSTICA" (26 episoade de 26 minute despre mistică, magie și istorie), "VISTA POINT" (196 episoade de 26 minute - portrete ale unor orașe celebre).

Conform televiziunii ARCADIA TV, grupul țintă principal (telespectatorii de peste 50 de ani) reprezintă un potențial important pentru agențiile de publicitate din sectoarele cu venituri mari și segmente de piață cum ar fi călătoriile și turismul, sănătatea, sportul, fitness-ul, nutriția, arta și cultura. Televiziunea oferă de asemenea un serviciu individual de producție pentru agenții de publicitate, de exemplu în ceea ce privește videoclipurile publicitare, filmele de imagine, videoclipurile pentru plasare de produse și altele. În prezent, ARCADIA Tv nu este transmisă prin sistem digital terestru și nici prin satelit.

Televiziunea este difuzată prin redare liniară și/sau prin pe Internet, streaming-ul fiind transmis prin cablu tv sau prin internet transfer RTSP (Plain sau SSH). Transferul de fișiere este realizat prin container MP4 ( 1 fișier pe oră plus playlist cum ar fi CSV sau XML), prin cablu tv din serverele ARCADIA Tv din Viena direct către operatorul de cablu. Specificațiile tehnice sunt următoarele: protocol HLS, container MPEG – TS, Video Codec H264 / AVC la 2.500 Kbps, audio Codec AAC; 96 Kbps.
Ca alternativa de transfer se oferă preluare în HD prin UDP Multicast - Peering 15 Mbit/s, UDP Unicast prin Internet 15 Mbit/s sau A-Box (care se livrează gratuit operatorilor de către ARCADIA ENTERTAINMENT.).

De asemenea, reprezentantul platformei Balcan-IX (de la divizia Servicii Operatori Telekom Romania - Wholesale) a precizat pentru HD Satelit că a fost adus de curând semnal pentru Arcadia Tv pe aceasta platformă. Semnalul poate fi preluat prin intermediul platformei menționate de operatorii de cablu din Romania, dar și Moldova, Bulgaria, Serbia, Ungaria. ARCADIA TV WORLD emite de circa 2 ani în Austria. Emite pe YouTube, dar versiunea în limba germană (vezi AICI), nu versiunea în limba română. ARCADIA TV se va lansa în curând în Germania, Elveția, Slovacia, Polonia, Liechtenstein și în alte țări europene.

Ar avea șanse mari să intre la Telekom, insa in aceeasi situatie e si Cinethronix...

Sursa: HD Satelit https://goo.gl/Aao6Xn

Edited by Kalman2007, 18 June 2018 - 19:13.


#2
queens_

queens_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 14.02.2018
Interesant postul. Oricum nu o sa-l introduca absolut nimeni decat AKTA si posibil INES.

#3
Cosmin342

Cosmin342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 18.04.2017
La AKTA a fost aproape sa intre in HD in martie :D

#4
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
De unde stii?

View Postqueens_, on 18 iunie 2018 - 17:10, said:

Interesant postul. Oricum nu o sa-l introduca absolut nimeni decat AKTA si posibil INES.
Si pentru telekom ar fi foarte usor, dar cred ca va fi in soarta Cinethronix!

Postul nu e un fel Spark?

#5
Cosmin342

Cosmin342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 18.04.2017
Pai a scris George la noi pe topic in vremea aia ca cei de la marketing nu au fost impresionati de calitatea de atunci, insa a zis ca daca vor creste la acest aspect exista o sansa...

#6
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
Ok... Si eu zic la fel... Postul e la inceput, e cam la nivelul Cinethronix...

PS are chiar narator in limba română?

Poti sa-mi dai, te rog, Cosmin stream-ul de YouTube? Nu-l gasesc!

#7
Cosmin342

Cosmin342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 18.04.2017
Era cu plata streamul ca nu il am...

#8
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
Nu sunt prea cunoscuti nici macar la ei in Austria! Pe pagina lor de fb nu au decat 82 de like-uri!

View PostCosmin342, on 18 iunie 2018 - 17:31, said:

Era cu plata streamul ca nu il am...
Nu era gratis pe youtube?

L-am gasit pe HD SATELIT...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CsAE_VtzAu8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

h ttps://www.youtube.com/watch?v=CsAE_VtzAu8&feature=youtu.be

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Nu merita.

#10
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,827
  • Înscris: 07.07.2009

View PostCOS_TUG, on 18 iunie 2018 - 17:30, said:

Ok... Si eu zic la fel... Postul e la inceput, e cam la nivelul Cinethronix...

PS are chiar narator in limba romĂąnă?

Poti sa-mi dai, te rog, Cosmin stream-ul de YouTube? Nu-l gasesc!
E peste Spark și Cinethronix combinat deși nu prea le putem compara pentru că Arcadia e complet diferit. Arcadia se axează pe turism, călătorii, natură și sănătate.
Cinethronix stă prost și la partea de grafică, arată ca un post local și emite numai în SD.

Edited by Kalman2007, 18 June 2018 - 18:19.


#11
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Pe YT nu are subtitrare in romana (sau n-am reusit eu s-o activez...) Si cum nu (prea) le am cu germana, deocamdata zic pas.

#12
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017

View Postpufonel, on 18 iunie 2018 - 21:29, said:

Pe YT nu are subtitrare in romana (sau n-am reusit eu s-o activez...) Si cum nu (prea) le am cu germana, deocamdata zic pas.
Emite pe YouTube, dar versiunea în limba germană (vezi AICI), nu versiunea în limba română. ARCADIA TV se va lansa în curând în Germania, Elveția, Slovacia, Polonia, Liechtenstein și în alte țări europene.

#13
polatalemdar

polatalemdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 02.11.2017
eu zic ca merita.asa trebuia sa arate  postul travel chanel  care intre timp a devenit o gluma proasta.

#14
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010

View Postpolatalemdar, on 19 iunie 2018 - 19:38, said:

eu zic ca merita.asa trebuia sa arate  postul travel chanel  care intre timp a devenit o gluma proasta.
In anii de glorie, erau emisiuni bune pe Travel Channel. Cam tot ce ajunge in ograda Discovery, devine o gluma proasta.

#15
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010

View PostCOS_TUG, on 18 iunie 2018 - 17:33, said:

Nu sunt prea cunoscuti nici macar la ei in Austria! Pe pagina lor de fb nu au decat 82 de like-uri!
Dacă erau băieți deștepți, ziceau ceva, pe pagina lor de Facebook, de Casa Poporului și de cei 600 de inși care "stau" pe acolo sau ar trebui să fie prezenți și se umpleau de "respect" și like-uri! ;)

#16
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
https://www.youtube....OYL6oImf7XhJaUA

Beneficiem acum de 2 variante gratis: Austria si Liechtenstein

Insă emit acelasi lucru

Edited by COS_TUG, 28 July 2018 - 22:31.


#17
Cosmin342

Cosmin342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 18.04.2017
Din 1 septembrie sau chiar mai devreme intra pe AKTA.
Sa speram ca nu va avea soarta Spark sau The Medical Channel.

#18
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 17.06.2007
Arcadia tv Romania emite pe you tube cu emisiuni subtitrate si dublate in limba romana. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GWXCxTgZkfU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate