Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Din data de 01.07.a.c. Antenele au ieșit din must carry.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
404 replies to this topic

#1
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,823
  • Înscris: 07.07.2009

Antena 1 și Antena 3 vor să iasă de pe cablu. Negocieri cu cabliștii


Posturile grupului Antena intenționează să iasă din grila must carry, a televiziunilor pe care cabliștii sunt obligați să le aibă în grilă. O decizie similară a luat și ProTv, încă din 2013. Contactați de Capital, reprezentanții Antena 1 nu au comentat informația până la publicarea acestui material.

Televiziunile familiei Voiculescu ar urma să anunțe măsura în jurul datei de 1 iunie, însă data ar putea fi schimbată, dacă negocierile cu operatorii de cablu nu se finalizează .  Decizia, spun sursele Capital, ar veni ca urmare a scăderiii încasărilor din publicitate.

Atunci când a decis, în 2013, să se retragă din grilă, ProTV, principalul concurent al Antena, a intenționat să obțină venituri suplimentare de la operatorii de cablu.
Și a reușit. Cât timp se află în grila must carry, televiziunile nu primesc bani de la companiile de cablu. Televiziunile mai mici își doresc să fie în această listă, pentru a își crește audiența, însă cele mari, căutate de mare parte din publicul din România, își pot permite să ceară cabliștilor bani pentru prezența în grilele lor.

În prezent, Antena 1 este, de departe, cea mai mare televiziune din lista must carry, Antena 3 este una dintre cele mai mari televiziuni  de știri.
După decizia Pro TV, din 2013, au existat mai multe discuții și șicane între televiziune și firmele de cablu însă, în cele din urmă, beneficiind și de suținerea publicului, Pro TV a reușit să negocieze o sumă pe care să o primească pentru a fi difuzată pe cablu.

Principiul „must carry” este prezent în Legea Audiovizualului, Art. 82, și prevede că distribuitorii de cablu trebuie să includă în oferta lor programele televiziunii publice și posturile private aflate sub jurisdicția României, libere la retransmisie și fără condiționări tehnice sau financiare. În prezent, principiul nu este aplicat și operatorilor DTH.

Sursa: http://www.capital.ro/exclusiv-antena-1-si-antena-3-vor-sa-iasa-de-pe-cablu-negocieri.html

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca abia asteapta sa ii bage RDS la optionale, de preferinta pachet separat.
Daca nu, sa fie in pachetul Adult-Only.

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Parere personala:
Antena nu e in stare de strategii proprii, face copy/paste dupa Pro.
Vezi emisiunile de audienta mare de la pro de acum cativa ani.
Foarte rar copiile se ridica la nivelul originalelor......sper sa fie adevarat si in acest caz.
In fond, este o televiziune particulara, o afacere din care trebuie sa iasa castig (cat mai mare). E treaba lor, telecomanda e in mana noastra.

#4
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

View PostAdm, on 30 mai 2018 - 05:26, said:

Cred ca abia asteapta sa ii bage RDS la optionale, de preferinta pachet separat.
Daca nu, sa fie in pachetul Adult-Only.
Din partea mea poate sa-i bage in pachetul Senior - Only.,cu conditia ca in acelasi pachet sa fie si Romania TV. Macar sa fii indopat cu rahat pe banii tai, dintr-un singur pachet.

#5
George78910

George78910

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 14.11.2016
Problema este cu Digi, după un scandal le-au scos de pe DTH iar acum daca nu se vor înțelege poate le scot și de pe cablu.

#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

View PostAdm, on 30 mai 2018 - 05:26, said:

Daca nu, sa fie in pachetul Adult-Only.
si o sa fie numai orgasme intelectuale la Antena 3...
ps. nu va dati seama cati pensionari vor plati pentru astia..

#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,808
  • Înscris: 26.02.2010
Cine nu risca nu castiga, au mai incercat si altii si nu le-a mers cu rds, asa ca nu se stie nici acum deznodamantul.

#8
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018
Adevaru-i ca te omoara cu reclame, care de care mai insipide, iar continutul e vai de mama lor. Vorbesc fatucile alea fara oprire, le iau vorba din gura invitatilor, e circ, ce mai. Noroc cu mediul online, ai unde sa te refugiezi.

#9
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Ma duc sa pun matura in doliu.

#10
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Daca operatorul ii plateste pe astia un ban din banii mei o sa ajung sa ma dezabonez de la operatorul ala.

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Deci reclama lui Basescu la Antena 3 are inca efecte pe piata?

Am zis eu, Basescu e cel mai mare antenist. Ma intreb oare cati bani a primit sa le faca reclama, presedinte fiind.

Edited by OriginalCopy, 30 May 2018 - 08:39.


#12
DanSHO

DanSHO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 28.05.2018
Chiar ma bucur ca vor iesi din Must-Carry. Poate asa vor incepe sa difuzeze programe mai interesante.

#13
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postconnectorxp, on 30 mai 2018 - 02:44, said:

Sa le bage in pachete optionale, asa mai fac curat in grila, incepand cu Pro, terminand cu latrinele si alte haznale media romanesti.
Aşa da! Şi rcs va rămâne cu canalele digi, telekom cu telepoamele lui ş.a.m.d.

#14
queens_

queens_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 14.02.2018
Foarte bine asa mai scapam de gunoaie, mai ales Antena 3.

#15
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Nu vreau sa-mi imaginez negocierile dintre Intact si RCS-RDS Posted Image Daca ies din must-carry, au zburat din grila de cablu in secunda doi. Asta pentru Antene, ar insemna falimentul sau post de nisa, ca RCS-RDS absolut niciodata n-o sa-i preia pe bani, o sa-i scoata ca pe satelit. Abia au vrut sa bage versiunile HD si asta ca erau moaca, ca altfel era singuru operator din Romania care nu retransmitea un post antenist in HD

Deja, zilele trecute, umblau la grila si faceau "probe" cum ar arata grila fara antenele in HD Posted Image)).,.. mai umbla un pic si la SD-urile Antenelor, mai baga un Discovery HD, inca vreo 2 no-name-uri si s-au "vindecat" locurile lipsa ale antenelor, cum au facut si cu Discovery, in 3 luni nimeni nu le mai simtea lipsa, si daca nu cumparau aia Eurosportul nici acum nu se complica RCS-ul cu retransmisia Discovery. Din partea mea sa le scoata, sau sa faca o extraoptiune cu cat mai multe posturi care acum sunt in grila de baza si.... sa-mi reduca la 15-20 de lei abonamentul de baza cum este pe satelit. La 2-3 ore cat ma uit seara la TV numai de latrine si filme n-am chef de obosit ce sunt, abia daca mai apuc sa vad o stire.

View PostAdm, on 30 mai 2018 - 05:26, said:

Cred ca abia asteapta sa ii bage RDS la optionale, de preferinta pachet separat.
CUm ar suna asta, sa te duci sa te abonezi la un operator de cablu/satelit si sa te intrebe "Doriti si extraoptiunea latrine?" Posted Image)))

Edited by tico18, 30 May 2018 - 09:29.


#16
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ce vor face pensionarii :))) ?

#17
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postnotrust, on 30 mai 2018 - 09:38, said:

Ce vor face pensionarii Posted Image)) ?
Poate asa trec si ei in era digitalului si renunta la analogic, cand or vrea extraoptiune sa vada antenele

#18
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,377
  • Înscris: 05.09.2005

View Postconnectorxp, on 30 mai 2018 - 02:44, said:

Sa le bage in pachete optionale, asa mai fac curat in grila, incepand cu Pro, terminand cu latrinele si alte haznale media romanesti.

Daca nici PRO nu mai are emisiuni cat de cat ok, apai nu stiu.. Tipic romanesc..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate