Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Ghiseul.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Stie cineva cum se poate plati gunoiul  fara a se face cont?

Pt a se face cont e nevoie de cnp si card bancar de fiecare persoana

un copil nu are card bancar iar astia au bagat plata pe cnp

Si daca se doreste plata numai pe cate 3 luni cum naiba se face?

Se poate baga numai suma de  6x3 18 lei de plata fara autentificare? si se plateste automat pe iunie, iulie, august?


Am de plata asa pt 3 persoane si nu prea mai am chef sa stau pe la cozi


Se poate plati si fara cont, pe baza de cnp si se baga suma, problema e ca nu stiu daca e ok daca platesc cate 18 lei se ia in considerare numai 3 luni  sau e nevoie sa se plateasca toata suma?

Attached Files


Edited by zzhunt, 18 June 2018 - 08:44.


#2
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Eu le-am cerut IBAN-ul si le platesc o data la 6 luni prin homebank. Am sunat prima data si am intrebat cat costa de persoana pe luna si calculez singur. Ce CNP? Ce cozi?

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
mai sunt vreo 5 topicuri pe forum despre ghiseul.ro

#4
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Pui CNP-ul tau in rubricile in care ti se cere, iar la suma de plata pui valoarea taxei pentru 3 persoane timp de 3 luni.

Edited by liviu_np, 18 June 2018 - 08:56.


#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postcamsonat, on 18 iunie 2018 - 08:49, said:

Eu le-am cerut IBAN-ul si le platesc o data la 6 luni prin homebank. Am sunat prima data si am intrebat cat costa de persoana pe luna si calculez singur. Ce CNP? Ce cozi?

Si cand faci plata scrii pe ce luna e?
Sau scrii numai suma si gata?

Ca idiotii astia la unii au bagat de plata la comun la alti au facut separat fiecare sa-si plateasca

#6
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Scriu "plata iulie-decembrie 2017 contract 4563728".

#7
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Auzisem la un moment dat ca PNL se lauda ca a blocat in instanta încasarea taxei de salubritate sector 4.

Pe site-ul DITL S4 poți obține după înrolare o decizie de impunere.

#8
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Depinde de fiecare HCLM (hotarare de consiliu local municipal). Scadenta peste tot este la 31 martie si 30 septembrie a fiecarui an , cel putin pentru taxa de salubrizare. Sumele sub 50 de lei se platesc integral.

DEPINDE DE MULTE CHESTII, daca esti declarat de la inceputul anului, de ordinea de stingere, etc. In principiu, e posibil ca titularul rolului unde sunt declarate cele 3 persoane sa aiba debite mai vechi, dosare de executare, etc si conform ordinii de stingere, banii aia nu se vor vira la habitat ci la cel mai vechi debit. Fa-ti cont pentru ca acolo iti arata direct ce se stinge prima oara, ordinea, suma, tot.

Taxa de salubrizare nu e ca indexul de la ENEL unde dai cat vrei tu, depinde de mai multi factori iar ca sa ti se stinga ok debitul trebuie sa iti faci cont sa urmezi ordinea fireasca a lucrurilor.

Edited by ct03nut, 18 June 2018 - 09:05.


#9
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
nu am e nimic restant. Am platit tot in afara de gunoi

Am platit pe 5 luni anul asta dar am fost la ei la taxe, acum mi-e lene sa ma duc, plus ca trebuie platita pana pe 19 a fiecarei luni daca nu se baga penalizari

#10
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postliviu_np, on 18 iunie 2018 - 08:55, said:

Pui CNP-ul tau in rubricile in care ti se cere, iar la suma de plata pui valoarea taxei pentru 3 persoane timp de 3 luni.

Faci cont pe numele titularului apartamentului.Pt a plati taxa trebuie sa completezi un document ( MS Word) si il trimiti la adresa de email mentionata.  In document treci toti "locatarii" din apartamanet, inlcusiv copiii. Suma de palta apare cam intr-o saptamana.

#11
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postliviu_np, on 18 iunie 2018 - 08:55, said:

Pui CNP-ul tau in rubricile in care ti se cere, iar la suma de plata pui valoarea taxei pentru 3 persoane timp de 3 luni.

Cred ca asa fac si vad luna viitoare daca s-a facut plata ok.
Chiar nu am chef acum de stat la cozi

Maine e ultima zi de plata fara penalizari

View Postunknown_35, on 18 iunie 2018 - 09:10, said:


Faci cont pe numele titularului apartamentului.Pt a plati taxa trebuie sa completezi un document ( MS Word) si il trimiti la adresa de email mentionata.  In document treci toti "locatarii" din apartamanet, inlcusiv copiii. Suma de palta apare cam intr-o saptamana.

stiu cum e, am facut cererea aia de la inceputul anului.

Numai ca nu au bagat plata la gramada idioti, mi-au pus de plata pe fiecare cnp.

Daca ma duc eu nu le apare decat 1 persoana de plata atata pe apartament, restul numai separat pe baza cnp cica se face plata.

#12
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Pai tu cum vrei sa platesti daca n-ai card bancar ? Sau vrei sa platesti pentru cineva care nu are card bancar ?

Vezi ca exista si metoda "offline" de a beneficia de cont ghiseul.ro, sa te duci la circa financiara de care apartii si sa le soliciti, sunt obligati sa iti dea, daca sunt inrolati in acest sistem.

Nu cred ca i s-a facut un rol fiscal separat copilului daca nu are card bancar, astfel incat sa fie nevoie sa isi faca el cont sa plateasca, cel mai probabil e sub rolul titularului apartamentului iar debitul copilului apare la titular.

Daca au roluri separate persoanele celelalte, sa se duca sa isi plateasca , nu te afecteaza cu nimic daca nu isi platesc debitele iar daca persoanele sunt rude, etc, du-te si fa solicitare sa se comaseze rolurile, daca pe ele au doar taxa de salubrizare, sa intre sub incidenta rolului tau. Sunt si functionari dobitoci care nu stiu sa lucreze probabil si le-au facut rol nou.

Edited by ct03nut, 18 June 2018 - 09:23.


#13
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postct03nut, on 18 iunie 2018 - 09:16, said:

Sau vrei sa platesti pentru cineva care nu are card bancar ?

exact, vreau sa platesc si pt cineva care nu are card.
Ba da s-a deschis rol fisca si la copii
https://adevarul.ro/...59b2/index.html

#14
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Cardul bancar este doar pentru a face contul...ca o masura de siguranta. Dupa, poti folosi si un alt card pentru a face o plata (taxa de gunoi, parcare, amenda etc).
CNPul copilului se poate "asocia" unui adult la o anumita adresa (vorbim de sectorul 4) dar doar dupa ce completezi cererea vietii si o depui a ghiseul fizic.

PS: nu se mai comaseaza ROLurile, fiecare individ (major) e cu ro-lul ma-sii.

Edited by dreaQ, 18 June 2018 - 09:34.


#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
La crearea contului pe ghiseul.ro cardul bancar TREBUIE sa fie al persoanei pentru care se creeaza acel cont online. Deci pentru copii nu merge. Daca vrei, mergi la DGITL si le ceri sa iti genereze contul si sa iti dea user/parola initiala.

NU plati pe CNP-ul tau pentru toate persoanele ca nu merge. O sa ai tu o suprasolvire iar ceilalti vor figura ca restantieri (cu consecintele de rigoare).

In formularul atasat de tine insa vad ‘CNP al persoanei care face plata’ (= omu’ cu banii) unde pui CNP-ul tau si ‘CNP al persoanei pentru care se face plata’ (= datornicu’ de impozite) unde pui CNP-ul copilului (sau al altcuiva pentru care vrei sa platesti) si se va stinge obligatia lui pe banii tai. Faci plati separate pentru fiecare persoana, nu la gramada, de fiecare data cu ‘CNP … pentru care’ corespunzator.

Vezi ca la Sectorul 4 poti avea acces online la rolul tau fiscal (eTAX, vezi http://online.dgitl4.ro), cere-le user/parola si pentru copii. E altceva decat ghiseul.ro. Poti vedea ce bunuri ai trecute pe rol, taxe/ impozite (poate si amenzile) de plata, etc si poti si plati cu cardul direct acolo pe site.

Ai cumva cont (bancar) la BCR, CEC, Banca Feroviara sau RIB? Poti plati la aceste banci din contul tau pentru orice alta persoana fizica, doar ca trebuie sa stii dinainte suma si ce obligatie de plata este. Plata se face prin ‘OPTT’, vezi site ANAF pentru lista de obligatii fiscale + lista de beneficiari finali + un programel care genereaza si imprima aceste ordine de plata <https://static.anaf....ograme_OPFV.htm>. Folosesti ‘Cod cont bugetar’ indicat pe ghiseul.ro (21.A.36.06.00), si faci platile tot asa separat pe fiecare CNP al persoanelor care datoreaza acea taxa. La BCR poti face astfel de plati si prin internet banking inca din 2011 si am inteles ca [recent] si CEC a implementat aceasta operatiune online. La celelalte nu stiu, poate merge doar la ghiseu.

Edited by sags, 18 June 2018 - 14:22.


#16
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
nu este hotarare definitiva dar se pare ca s-a facut urmatoarea modificare momentan din ce vad in ghiseul.ro
Dupa hotararea Tribunalului Bucuresti se revine la taxa de salubrizare de 5 lei pe luna pentru persoane fizice si 50 de lei pe luna pentru firme.


http://m.ziare.com/s...nstanta-1516515

#17
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
OK. Ce se intampla cu fraierii care au platit taxa in avans pe tot anul? Se considera pt anul urmator sau va trebui sa facem tot felul de cereri idioate pt a ne recupera banii?

#18
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Banuiesc ca daca vei face cerere pentru recuperare , o sa treaca anul . Asa ca daca tot ajungi in anul urmator , le spui sa-si banii din ce au incasat .

Pe site-ul primariei inca nu a aparut nimic . Nici o schimbare .

Edited by ndor, 17 July 2018 - 16:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate