Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Preferintele mele - GDPR, marca Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
behind_da_sun

behind_da_sun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.03.2007
De curand am intrat in contul meu orange si m-a intampinat frumosul tabel legat de procesarea datelor mele personale. Incercand sa debifez orice de acolo, mi-am dat seama ca orange nu permite acest lucru. Nu se pot debifa cele 4 optiuni, pentru ca utilizatorul trebuie sa "aleaga" sa accepte cel putin una din variante, ceea ce e un abuz, nu?

Ce putem face? Nu le dau accept la nimic, sub nici o forma.

Attached Files



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Selectezi ''nu'' la toate si gata.

#3
behind_da_sun

behind_da_sun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.03.2007
logic ca nu merge, mai postam?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Incearca cu alt browser.

#5
behind_da_sun

behind_da_sun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.03.2007
Foarte ciudat! Pe iphone si pe firefox nu functiona combinatia de NU la toate si salveaza. Am incercat cu Safari si s-a putut....

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
:)

#7
behind_da_sun

behind_da_sun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.03.2007
multumesc

#8
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postbehind_da_sun, on 18 iunie 2018 - 00:02, said:

De curand am intrat in contul meu orange si m-a intampinat frumosul tabel legat de procesarea datelor mele personale. Incercand sa debifez orice de acolo, mi-am dat seama ca orange nu permite acest lucru. Nu se pot debifa cele 4 optiuni, pentru ca utilizatorul trebuie sa "aleaga" sa accepte cel putin una din variante, ceea ce e un abuz, nu?

Ce putem face? Nu le dau accept la nimic, sub nici o forma.
Pai e simplu. Serviciul este a lor. Daca nu iti convin conditiile nu poti accesa serviciul. Tu vrei si cu aia in dos si cu sufletul in rai. Poti suna la 300, poti trimite email etc. daca nu iti convin conditiile de la contul tau online. Nu sunt obligati sa iti ofere acel serviciu in orice conditii.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ce vrei tu sa faci acolo e ca si cum ai vrea sa mergi cu tramvaiul fara sa te sui in el.

#10
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
asa-i ca n-ai vazut Pistruiatul? se pate merge pe tampon Posted Image

#11
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View PostOctavian_SK, on 18 iunie 2018 - 08:03, said:

Nu invatati la prostii ma. Si daca e tramvaie ca Bucur LF, care are chiar un tampon, nu cupla, ce faci? Te urci pe acoperis?

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postgumball3000, on 18 iunie 2018 - 07:29, said:

Ce vrei tu sa faci acolo e ca si cum ai vrea sa mergi cu tramvaiul fara sa te sui in el.
Detaliaza Posted Image
  Pai eu vreau ca datele mele sa fie folosite doar pentu a-mi emite factura. Daca am nevoie de o oferta de abinament nou, o cer eu.

  Daca pana acum primeam mailuri, sms-uri etc fara sa le cerem acum nu le mai primim.

Edited by PoeOvidiu, 18 June 2018 - 08:44.


#13
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Postjm2010, on 18 iunie 2018 - 06:36, said:

Pai e simplu. Serviciul este a lor. Daca nu iti convin conditiile nu poti accesa serviciul. Tu vrei si cu aia in dos si cu sufletul in rai. Poti suna la 300, poti trimite email etc. daca nu iti convin conditiile de la contul tau online. Nu sunt obligati sa iti ofere acel serviciu in orice conditii.
Ba uite ca sunt obligati.
Nu mai moare odata gandirea asta de sclav, unde singura ta optiune e sa te pui in genunchi in fata stapanului.

#14
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postlexis1, on 18 iunie 2018 - 09:32, said:

Ba uite ca sunt obligati.
Nu mai moare odata gandirea asta de sclav, unde singura ta optiune e sa te pui in genunchi in fata stapanului.
Bre, eu daca ofer un serviciu il ofer in conditiile mele. Nu iti convine, take the highway. Ce nu intelegi tu este ca nimeni nu este obligati sa iti ofere nimic. Nu e nici o gandire de sclav, e o gandire normala si pe mine ma enerveaza aia care cred ca au doar drepturi nu si obligatii si ca drepturile lor pot incalca vointa altora cu nesimtire. Nu iti convine, plimba lantul prin alta curte. Asa gandesc si cei de la orange si asa gandesc si eu, e simplu.

Edited by jm2010, 18 June 2018 - 09:35.


#15
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Uite ca nu e asa, deaceea s-au inventat legile si reglementarile.
Vrei sa il oferi in conditiile tale si nu ale legilor si reglementarilor, take the highway.
Aud ca prin Africa inca merge treaba, deci poti sa te duci acolo sa faci cum vrei tu, ca acolo inca nu e abolita sclavia, iar legea o face cel care are arma mai mare. Dar ai grija sa ai arma cea mai mare, daca vrei sa nu sfarsesti sub nisip.

Edited by lexis1, 18 June 2018 - 09:40.


#16
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postlexis1, on 18 iunie 2018 - 09:38, said:

Uite ca nu e asa, deaceea s-au inventat legile si reglementarile.
Vrei sa il oferi in conditiile tale si nu ale legilor si reglementarilor, take the highway.
Poate explici aici care is legile alea care ii obliga sa iti ofere serviciul fara sa le accepti conditiile. Asa, de curiozitate :)
Inainte sa te dai cetatean european invata si unde se termina drepturile tale.
Chiar sunt curios de ce crezi ca ai dreptul sa accesezi un serviciu fara sa accepti conditiile. Si fa-o cu articol clar nu asa, ca la fotbal, auzite din radio sant.

#17
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
GDPR spune clar ca nu poti forta acceptul. Tocmai asta e scopul GDPR, sa ai optiunea de a alege ce servicii te monitorizeaza. In lipsa unei alegeri ar fi inutil, ca toata lumea ar pune doar un banner sus "sunteti sclavii nostri si facem ce vrem cu datele voastre" si gata.

Edited by lexis1, 18 June 2018 - 09:43.


#18
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postlexis1, on 18 iunie 2018 - 09:43, said:

GDPR spune clar ca nu poti forta acceptul. Tocmai asta e scopul GDPR, sa ai optiunea de a alege ce servicii te monitorizeaza. In lipsa unei alegeri ar fi inutil, ca toata lumea ar pune doar un banner sus "sunteti sclavii nostri si facem ce vrem cu datele voastre" si gata.
Mai studiaza. Nu asta este scopul gdpr-ului. Asa cum si tu ai dreptul ca sa nu dai datele tale. si alte au dreptul ca nu iti ofere un serviciu daca nu le oferi datele datele. Mai studiaza, drepturile sunt de ambele parti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate