Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Lumix FZ300 vs Lumix FZ1000

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009
Ati cumparat careva unul dintre aceste bridge-uri?Care e mai ok?Am citit multe reviews pozitive dar am zis ca mai astept pana va dati voi cu parerea Multumesc anticipat.O seara faina!Posted Image

#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,866
  • Înscris: 14.08.2007
Eu am FZ1000 ... si am si un "bunic" de-al lui FZ300 (FZ35). Evident ca FZ1000, care are senzor de 4x mai mare, va scoate calitate mai buna a imaginii la aceleasi setari. FZ300 are insa avantajul de a avea o lentila f/2.8 pe tot range-ul (adica diafragma "relativa" e mai mare cu vreun stop cand faci zoom fata de f/4 de la FZ1000 la 400 mm) si ca face zoom mai mult (pana la 600 mm). Un FZ1000 va scoate calitate decenta si la ISO 1600, pe cand un FZ300 scoate imagini mai slabe si la ISO 400 (avantajul senzorului e mai mult de 2 stopuri, spre 3 chiar, adica ce scoate FZ300 la ISO 400, FZ1000 poate sa scoata la ISO 3200, adica facand poza de 8 ori mai rapid ca timp de expunere - chiar si la zoom maxim, cu diafragma f/4 va face poza de 4 ori mai rapid ca timp de expunere la aceeasi calitate).

Eu am detinut vreo 3 aparate de tipul FZ300 (ultrazoomuri cu senzor mic, de compacta mica) si nu m-as mai intoarce la ele, FZ1000 e in mod cert mai aproape de ceea ce vreau.

#3
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Intrebarea asta mi-am pus-o si eu,in tentativa de a lua o camera mai performanta decat am acum (Nikon P610).Pentru comparatii recomand:
http://cameradecisio...umix-DMC-FZ1000
Fiecare are avantaje si dezavantaje:
FZ1000 are senzor de 1" (imagine mai buna),dar nu are touch-screen,zoom mai mic,luminozitate mai mica la tele,nu e protejata (praf,apa),e mai scumpa,e mai mare si mai grea,etc.
Nikonul pe care-l am,are un mare avantaj: e relativ mica si usoara,asa ca mi-e greu sa iau decizia de a o schimba.
Asa cum ti-am mai spus si pe topicul celalalt,orice alegera vei face,va fi un compromis...Va trebui sa decizi la ce faci rabat,in favoarea altor avantaje.Nu poti avea numai avantaje...si la un pret mic Posted Image

Edited by danpet, 17 June 2018 - 22:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate